Luky a lukostreľba

polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa polucias »

vieš poradit kde by som sa dočítal aspon základy techniky lukostrelby, spúšťanie držanie teda, díchynie, držanie rúk
alebo mi to skús tak nejak vysvetlit sám ako vieš,

čije lepšie si kúpiť nejakú publikáciu. rozumieš tomá byť mna relax, ja neviem na kolko to bude oca byvit, mozno mu ztoho budem strielat viac ja ako on sam, a neviem či to bude prat nejak moc poctivo typu čítat, učit sa a cvičiť,
skor si to vezme a hodinu dve sa stým pohrá, či sa bude chciet zlepšovat už bude nanom
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa arminius »

polucias

http://www.lukostrelba.sk/firma_ofirme.php

Tam isto , ako som Ti spomínal , ale v inej sekcii , prelustruj celé 8)
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa polucias »

ano pozeral som to tam už predtým, ale neviem či budem kupovať niektorú ztých kníh, skôr by mi stačili nejaké základné rady,

len čo som sa stým sám hral chvilu som zistil že po vystrelení musí zostať ruka ktora drží luk pokial možno nehybná a spustenie tetivy čo najprudšie, mieril som skôr vpravo dole na terči a potom som už zasahoval solidne,
kedže som nemal idealne podmienky tak som nenapídal doplna, lebo som strielal na krabicku asi 50x50 ktoru som zavesil na drevenný plot, a ked som ju nahodou minul. tak som ten ším ledva dostal z dreva,
inak silu to má parádnu, na tých 20m zabiješ čokolvek ked natiahneš doplna a vieš stým strielať, nebezpečná zbraň!
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

hlavne nevyťahuj šíp z dreva, pekne odskrutkuj hlavu, a potom tú vytiahni. Šíp keď je hliníkový ľahko sa prehne. Ak máš karbónový, tak ten je pevnejší, ale aj tak by som to moc nenútil (zopár som ich zničil, kým som nato došiel, nemal kto poradiť :) ).
A hlavne nezabudni odstrojiť luk po streľbe ....
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa polucias »

ano ano, je to napísan aj v návode, vždy vypnúť luk, a je to logické,

a tie šípy sú drevenné s nalepenou ocelovou špičkou, a vyklám ich zásadne za špičku,
zajtra idem vyrobiť terčovnice z kartonoveho papiera a nejaký fajn stojan,

nejaké rady všeobecné ku strelbe z luku?
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

pokiaľ používaš drevené šípy, keď budeš ďalšie dokupovať (a ver mi že za chvílu budeš :D ) tak si kúp aj strúhadlo a rezervný hrot. Predpokladám že vox na tetivo už máš....
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa polucias »

vox?
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

špeciálny vosk na natieranie tetiva, inak sa môže rozvláčniť a rýchlejšie sa opotrebuje. Ja som nemal, tak som ho natrel čistým včelím voskom, čo som mal doma. Ale už mám, lebo na kušu bezpodmienečne treba.
Pozor, lebo natiera sa iba tetivo, bandáž nie (bandáž-to je aj to, kde držíš tetivo a prikladáš šíp).
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Tiez pridam aspon par rad, nikdy som sice ziadnu knihu ani teoriu lukostrelby necital, ale strelbe z luku ma pred rokmi ucil jeden spickovy lukostrelec a co to som si zapamatal. Jednalo sa o strelbu z kladkoveho luku, ale klasicky luk by nemal byt prilis odlisny. Zvycajne sme strielali 20m az 60m, pricom aj pri 60m sa dalo pri troche sustredenia udrzat zasahy v pistolovom terci (tym myslim ze ja som bol 'niekde v terci', zatial co on bol v stredovom ciernom poli :-). A pre istotu opakujem, ze toto som sa ucil 16 rokov dozadu a mozno existuju aj lepsie/vhodnejsie techniky, ale takto som sa to naucil ja:

- drzanie - trochu podobne strelbe z pusky - nohy rozostupene, postoj bokom ale nie uplne - mierne pod uhlom voci tercu, kolena malicko pokrcene a mierny naklon vpred (na dosiahnutie co najstabilnejsej polohy pri miereni a pocas strelby), ruka drziaca luk mierne pokrcena v lakti, podla postavy/dlzky krku lave lice moze byt oprete o plece, alebo brada opreta dole (aby sa udrzala konstantnost postoja)

- natahovanie - zo zaciatku (kym sa clovek zahreje/ustali) tetivu natahovat pri miereni do zeme pred seba a az ked je uplne natiahnuty luk pomaly zdvihat na uroven terca, neskor to uz clovek robi jednym tahom (pri natahovani pomalicky zdviha luk a akonahle sa mieridla dostanu na uroven terca uz ma natiahnute a moze okamzite strielat. Ma to tiez bezpecnostny vyznam - raz za cas sa moze stat ze clovek zle chyti tetivu so sipom, a pri natahovani mu vyklzne - pokial mieri na zem pred seba, je to daleko prijatelnejsie riziko nez keby luk nekontrolovane mieril niekam do dialky. Samozrejme pri kladkovom luku je to dvojnasobne dolezite (sila potrebna na prekonanie prvych 2/3 cesty tetivy je omnoho vyssia nez sila potrebna na udrzanie tetivy plne natiahnutej pri miereni).

- strelba - pre konzistenciu/presnost je dolezite pouzivat stale rovnaky index - ja som bol nauceny a zvykol som si drzat natiahnutu tetivu so sipom tak, ze sa mi spicka praveho ukazovaku zakazdym dotykala praveho kutika ust. A samozrejme po vystrele treba aspon sekundu drzat luk stale v rovnakej polohe (hlavne na kontrolu ci mieridla zostali presne na terci aj pocas vystrelu), a az potom ruku uvolnit a luk pomaly spustit opat nadol. Najcastejsia chyba novacikov je ze uplne uvolnuju ruku akonahle vystrelia - jednako je fyziciky dost narocne udrzat niekolko kg tazky luk v len mierne pokrcenej ruke a jednako tam posobi psychologicky efekt, ale pre presnu strelbu treba oboje prekonat. Sustredenie sa a dychanie je kapitola sama o sebe, ale zvycajne je idealne strielat v pauze medzi vydychnutim a nadychnutim.

- par vseobecnych tipov - lukostrelba samotna je dost dobrym fyzickym workoutom kde dostane zabrat mnozstvo svalovych skupin, ale samozrejme dost pomaha byt aspon ako tak vo forme a mat silne ruky a chrbat. Nezabudat na ochranu lavej ruky (pre pravaka) a samozrejme nenatahovat tetivu holou rukou (ja som sa naucil na trojprstu rukavicu, aj ked ten moj trener strielal s pistolovym vypustacom). Ak su oci uz unavene / terc sa zacne rozmazavat, alebo ruka chviet, a pod., namierit do zeme cca 10m pred seba, uvolnit postoj a pozriet sa doboku do dialky, parkrat zmurknut a dat par hlbsich nadychov, a potom skusit znovu zamierit. (pri klasickom luku ale samozrejme asi bude rozumnejsie uvolnit natiahnutie a potom robit cely vystrel nanovo)


Drzim palce a prajem vela zabavy :)

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Laci:
Jazykove okienko - tetiva je zenskeho rodu.
Cize "vox na tetivu", "tak som ju natrel" atd.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

dík, pre mňa doteraz to bolo tetivo, ale poslúchnem ... 8)
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa polucias »

dik za rady,
myslim ze to co si napisal o technike sa nijak zvlast nemeni od stredoveku :-)
tak mi taketo rady absolutne stacia. nepojdem stym na olympiadu, len na relax si zastrielat trochu a vediet aspom zopar zakladnych veci.

tak dakujem!
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa arminius »

yarco
Jazykove okienko - tetiva je zenskeho rodu.
Cize "vox na tetivu", "tak som ju natrel" atd.

Už nie som len sám čoby opravca pravopisu :?: :P :P :P
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

..
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 08 Dec 2009, 10:34, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

OT: Može byc i jazykova šiba... :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "CO - a iné."