Zmeny v pravidlách cestnej premávky

Používateľov profilový obrázok
add
prispievateľ
Príspevky: 219
Registered for: 20 years 11 months

Príspevok od používateľa add »

gewehr napísal:Vsimol si niekto, ze je tu snaha udavat vzialenost v sekundach? Niekto z ministerstva nepocuval dobre na fyzike v 4 rocniku ZS, ked sa hovorilo o sustave jednotiek SI.
No ... ved toto je ten najlogickejsi sposob ... ja tak jazdim uz roky. A pise sa tam ze je to vzdialenost, ktoru prejde vozidlo za 2 sekundy ... co ti na tom fyzikalne nesedi? :)
Jednoducho si to skontrolujes aj sam (na hociktorom strome, atd.) na rozdiel od 70m; ked ides rychlejsie je vzdialenost od predch. vozidla vacsia ... skor mi to pripada ako ze sa toho konecne chytil nejaky pragmatik :)
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 5 months

Príspevok od používateľa gewehr »

nie je to vobec preukazne, vzhladom na jednoznacnost prava vo vztahu k prirpadnym sporom je to totalny nezmysel
Používateľov profilový obrázok
add
prispievateľ
Príspevky: 219
Registered for: 20 years 11 months

Príspevok od používateľa add »

Hm ... moze byt. Ale zaujimal by ma legislativny nazor na to, akym pravom moze odo mna niekto pozadovat schopnost odhadnut vzdialenost - napr. 70m :) Nikde som nenasiel nieco co by mi davalo povinnost vediet odhadovat vzdialenosti ... ani v autoskole sa to neuci, nevyzaduju to pri vydani vodicaku ... ako ma potom moze niekto pokutovat, resp. ziadat odo mna dodrzanie presnej vzdialenosti? :)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Gewehr, presne! Toto je jeden z nezmyslov, ktoré bijú do očí. Na to, aby vás policajti mohli sankcionovať za priestupok, musí byť najprv spoľahlivo dokázané, že sa priestupok stal. Ako vám to chcú dokázať?! Vidím to tak, že najlepšie asi bude dmietnuť zaplatiť pokutu na mieste a neuznať priestupok.
Predstavme si ako môže tento scenár pokračovať ďalej: Zrejme vás bude potom v priestupkovom konaní riešiť príslušný obvodný úrad dopravy (alebo DI?) a to som zvedavý, ako by vám dokázali, že ste skutočne nedodržali dvojsekundový odstup. Svedectvo policajtov vs. vaše, prípadne vášho spolujazdca. A potom už len otázky: "Ako ste merali tie dve sekundy? Na akých stopkách? Sú tie stopky certifikované? Aha, nemerali?! Len odhadovali?! Aha, použili ste náramkové hodinky?! No... tak mi pekne vyskočte na hrb a prestaňte ma buzerovať, lebo to budem hnať hoci aj k súdu!"
Takto nejako to môže dopadnúť a ja pevne verím, že aj dopadne. Lebo tieto kaprohubove návrhy zaváňajú takým bezprecedentným diletanstvom, aké na MV SR snáď ešte nebolo! Nezmyslov v jednom návrhu je toľko, že normálny človek, asi aj keby chcel, by ich toľko nepovymýšľal.
:roll:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

luke:
O čo bezpečnejšie sa budú cítiť potenciálne nevinné obete, keď previnilec namiesto odobratia VP, finančnej pokuty, verejných prác a pod. pôjde natvrdo bručať do basy?
Kto z toho čo bude mať okrem štátnych orgánov, ktoré budú mať viac roboty a tým pádom viac dôvodov na existenciu a rast?

71Jany71:
Čo konkrétne zmení nový návrh zákona na tebou spomínaných prípadoch, ktorých spoločným menovateľom je korupcia?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

kludne sa da aj tak, konfiskacia vozidla a jeho drazobny predaj, odobratie VP samozrejmostou, nahrada skody je obciansko pravny narok, a nijak sa nevylucuje s tym, aby sa z majetku vinnika uspokojila poziadavka poskodeneho a vinnik siel do vykonu trestu.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Sory za OT. len mne sa to zda či to už naozaj prehana s tym jeho oblubenym slovnym zvratkom,pardon zvratom" NEVINNE OBETE" ?
Používateľov profilový obrázok
add
prispievateľ
Príspevky: 219
Registered for: 20 years 11 months

Príspevok od používateľa add »

->Jack
Neviem preco sa stale motate okolo toho casu 2 sekund ... ide predsa o vzdialenost od predch. vozidla. Tie 2 sekundy chapem ako pomocku prave pre vodica aby si ju dokazal odhadnut. Policajti v takomto pripade vobec nepotrebuju merat cas. Odmeraju v jednom okamihu tvoju rychlost (napr. 126km/h) a vzdialenost od pred tebou iduceho vozidla (napr 35m)... a povedia ti: "Pan vodic nedodrzali ste bezpecnu vzdialenost, pretoze 35m by ste pri vasej rychlosti presli za 1s ... co na tom chces uhadat?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

luke napísal:aby sa z majetku vinnika uspokojila poziadavka poskodeneho a vinnik siel do vykonu trestu.
O akom poškodenom je reč?
Reč je o postihu samotnej jazdy pod vplyvom, nie o potenciálnej nehode.


Aby sme si rozumeli - nijako neobhajujem chlastanie za volantom, sám som pri autách a zbraniach abstinentom.

Ale toto je stále rovnaký scenár - nevyužívame možnosti súčasných zákonov (nehovoriac o korupcii), tak si vymyslíme nové, populistickejšie, hlúpejšie a reštriktívnejšie.
A ovečky tlieskajú v idealistickej predstave, že práve tento zákon bude už konečne ten pravý, ktorý dobrých nebude obmedzovať a zlých bude prenasledovať a trestať.

... a žili šťastne, až kým nepomreli. :evil:
Používateľov profilový obrázok
ricinr
častý prispievateľ
Príspevky: 776
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa ricinr »

a nech mi niekto povie o čo ide v tejto demokracii?
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

v tejto demokracii ide o posledne stadium, ktore predpovedal Alexander Tytler uz v roku 1787.

“A democracy is always temporary in nature;
it simply cannot exist as a permanent form of government.
A democracy will continue to exist up until the time that voters discover
that they can vote themselves generous gifts from the public treasury.
From that moment on, the majority always votes for the candidates
who promise the most benefits from the public treasury,
with the result that every democracy will finally collapse
due to loose fiscal policy, which is always followed by a dictatorship
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Add, skúsim ti vysvetliť, čo mi na tom vadí. Niekde v novele zákona alebo vo vyhláške sa objavia tie dve sekundy. Ak tam budú, nebude to žiadna pomôcka. Bude to predpis!
:!:
Ako môžem dodržiavať predpis, keď si tú vzdialenosť neviem exaktne odmerať? Ako ma niekto chce postihnúť za priestupok na úseku cestnej premávky, keď mi nevie dokázať, že som skutočne ten priestupok spáchal?!
:?:
Na to, aby mohol byť hocijaký priestupok sankcionovaný, musí byť najprv spoľahlivo dokázané, že sa stal. Ako mi to chcú policajti dokázať? Nakúpi azda MV SR pre PZ nejaké špeciálne chronometre?
:lol:
Iste, ak uháňaš po diaľnici a lepíš sa na auto pred tebou, je to jasné. Nedodržal si bezpečný odstup. Ale ak sa ten odstup máličko natiahne, kto a ako ti dokáže, že už to nie je vzdialenosť, ktorú prejdeš za 2 sekundy, ale len za 1,9 či 1,7, 1,5, alebo 1,2 sekundy?
:P
Takže opakovanie: ak ti dopraváci pozitívne nevedia dokázať, že si porušil predpisy, na základe čoho ťa majú sankcionovať? Na základe ich vlastného názoru? Podozrenia? Presvedčenia?
:idea:
A to radšej pomlčme o prípadoch z praxe, kedy nemožno trvať na dodržaní bezpečného odstupu. Napríklad keď sa ti na diaľnici natlačí pred teba auto (hoci aj tam za istých okolností je možnosť trestať vodiča za priestupok). Ideš si 130 km/h v ľavom jazdnom pruhu, v pravom jazdnom sa totiž vlečie kolóna kamiónov, trulo na Favoritke sa rozhodne, že v pravom jazdnom pruhu za kamiónom ho to už nebaví a ide predbiehať rýchlosťou nejakých 100 km/h. Aby si dodržal odstup (ten "dvojsekundový") budeš musieť dosť výrazne brzdiť. Neviem, čo je nebezpečnejšie a čo viac ohrozí teba i ďalších účastníkov cestnej premávky, či a) len mierne a pozvoľna pribrzďovať a trochu sa nalepiť na Favo, alebo b) razantnejšie brzdiť a za každú cenu dodržiavať odstup na vzdialenosť, ktorú prejdeš za 2 s., len aby si sa nedopúšťal priestupku.
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1139
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

...
Naposledy upravil/-a 71Jany71 v 17 Mar 2011, 16:15, upravené celkom 1 krát.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

chlast a fet a nic sa nestane, alebo poskodenie len svojeho zdravia, majetku = zobrat VP
chlast a fet + poskodenie zdravia, majetku inej osoby = basa
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, vyssie sankcie mali byt 'liekom' uz poslednej novelizacie. Odbornici sice tvrdili nieco ine, a ze to tak nefunguje ukazal aj cas, napriek tomu sa nepochopitelne opat ide cestou represie a sankcii kde sa uz dostavame az k extremom (minimalne v ramci unie).

To co spomina Jack: Ako ma niekto chce postihnúť za priestupok na úseku cestnej premávky, keď mi nevie dokázať, že som skutočne ten priestupok spáchal?! Na to, aby mohol byť hocijaký priestupok sankcionovaný, musí byť najprv spoľahlivo dokázané, že sa stal.

sa pritom vztahuje na x dalsich noviniek ktore ma tato novelizacia priniest. Vacsinou sa jedna o priestupky ktore by museli byt zdokladovane on-board kamerami, alebo x svedectvami (ako vobec posudit/rozhodnut ci ten ktory kamion mal dostatocne/nedostatocne odhrnuty sneh na streche privesu?!?) Podstatne ale je ze z hladiska prevencie (pricom primarnym cielom je znizenie statistiky umrti na cestach) sa nerobi skoro nic...

Len ako perlicka - videl niekedy niekto aby niektora z tych novych policajnych motoriek riesila nejakeho pirata v meste? Alebo motorkara s ohnutym ECVckom? Alebo ... ? Videl som ich krasne nastavane ked sa fasovali, videl som ich v naslednej demonstrativnej kolone, a to bolo asi tak vsetko. Inak, poslednych par rokov PZ nakupilo aj niekolko tisic novych aut, odrazilo sa nejako na bezpecnosti na cestach?

A ak existuje co i len najmensie podozrenie ze by sa mohli vyskytovat pripady korupcie, preco sa proste neprejde na bezhotovostny system (napr. obycajnych sekov, ktore sa daju zaplatit aj cez internet banking este pocas jazdy)... Jeden z byvalych ministrov to vraj zdovodnoval tym ze ak by to spravil, odisla by mu polovica dopravakov z aktivnej sluzby, pretoze by prisli o 'bocak' ktory im kompenzuje 'nedostatocny plat' :shock: Nad takymi 'argumentami' sa cloveku az rozum zastavuje.

A asi jedinu ozaj pozitivnu vec ktora by posobila preventivne (povinnosť chodcov nosiť viditeľne umiestnené reflexné prvky na oblečení aj v obciach ak by šli za zníženej viditeľnosti po krajnici alebo po okraji vozovky), kedze ako bolo uvedene aj v tom clanku:
Najväčší počet dopravných nehôd s účasťou chodcov sú nehody v obci za zníženej viditeľnosti. Najmä v obciach bez chodníkov, krajníc a s nedostatočným osvetlením ulíc. Podiel dopravných nehôd v obci je 87 % z celkového počtu nehôd zavinených chodcami. Až 90 % z celkového počtu dopravných nehôd, pri ktorých boli usmrtení alebo zranení chodci sa stali práve v obci.

tak toto do novelizacie ani nedali lebo je to vraj 'politicky nepriechodne' ?!?



Vseobecne statistiky nehodovosti s ktorymi sa poniektori tam hore tak radi chvalia radsej nespominam, pretoze to je take nechutne sarlatanstvo ze az, ohanat sa nimi nema absolutne ziaden vyznam vzhladom na to ako sa v poslednych rokoch menili kriteria pri nahlasovani nehod, jedinu aku taku vypovedaciu hodnotu maju cisla tykajuce sa ublizeni na zdravi a umrti, pricom ale i tam kazdym rokom dost pozitivne vplyva vyvoj technologii (pri tej istej havarii starej skodovky pred 15 rokmi kde by to clovek nemal sance rozdychat, a akehokolvek noveho auta s x airbagmi, kotucovymi brzdami, brzdovym asistentom a x dalsimi prvkami aktivnej a pasivnej bezpecnosti aj u aut nizsich kategorii dnes clovek casto v pohode odkraca po vlastnych).

Rovnake hogo-fogo je s tou slavnou 'trojprudovou' D1kou, uz pri tych reciach politkov pred par rokmi ako tam zvazuju dat 160kmh sa rozumnemu cloveku pretacali panenky, a v reale sa to potom naopak znizilo na 110kmh, nehovoriac o tom ze dnes si aj vrabce cvirikaju ze ten usek nikdy legalne skolaudovany byt nemoze, a namiesto riesenia sa idu ludom zakryvat oci a vymyslaju sa chobotiny so 70m ci 2s odstupoch a pod...


To je uz ozaj ako Augiasov chliev, pritom by stacilo par zmien:

- priestupkova zodpovednost majitela auta
- namiesto drahych aut s radarmi pouzit mnohonasobne ucinnejsie usekove merania
- zrusenie hotovostnych platieb
- zastavenie vozidla hliadkou podmienene preukazatelnym priestupkom (koniec bezdovodnemu zastavovaniu a namiesto postavania pri ceste by hliadky mali byt v pohybe a postihovat vsetkych a stale - od tunaka s pistiacimi gumami co mysickuje po meste az po spitaka co sa pred polnocou potaca na nespravnom kraji cesty)

Uz len toto by stacilo na ozaj rapidny pokles nehodovosti a umrti na cestach (a zaroven minimalizaciu korupcie), a pritom by vobec nebolo treba menit zakon o cestnej premavke.

Ale skoda sa rozculovat, aj tak je to cele len o politike a politickych cieloch...


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"