Čo na uši, čo do uší

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5263
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa lovec »

yarco napísal:Vyuzitie v praxi nevidim, mozno tak na odpocuvanie. :)
....na polovačke-na posede.... :idea: :wink:
Používateľov profilový obrázok
xmaster
prispievateľ
Príspevky: 205
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa xmaster »

miesife: no ja som si povodne cel tez odtial ale ma napadlo zagooglovat a tu je vysledok...a aky mas, alebo mate na ne nazor???
a este som vahal medzi nimi a skladacimi ale nakoniec som si vybral tieto...
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

xmaster

Cena je naozaj vynikajúca. Za 610,- Sk s DPH ich asi fakt nikde inde nezoženieš.

Podľa výrobcu sú najúčinnejšie z celej rady, takže ak ich zoberieš, chybu určite neurobíš. Navyše aj v debate na gunshope vyšli ako najlepšie tlmiace. Nevýhodou je ich značná veľkosť. Preto som si ja osobne kúpil skladacie Peltor H64FB/V. Vyšli ma na cca 900,-Sk. Sú malé, ľahké, skladné a navyše sú výrobcom deklarované ako strelecké. Teda tlmia práve frekvencie vznikajúce pri výstrele.
gunshop napísal: Parametry útlumu pro vybraná neelektronická sluchátka:

pozn. Hodnota "útlum" je tzv. střední hodnota útlumu(Mean att.), proto je dobré se podívat i na standardní odchylku(Stand. dev), kterou naleznete v odkazech.

typ 3M 1440:
......... f [Hz]: 125 250 500 1000 2000 4000 8000
"útlum"[dB]: 11,2 19,1 25,7 29,2 32,0 36,8 39,0

http://multimedia.3m.com/mws/mediawebse ... 6E666666--

typ 3M 1445:
........... f [Hz]: 63 125 250 500 1000 2000 4000 8000
"útlum"[dB]: 17,9 20,6 23,7 29,7 35,0 33,1 39,0 41,7

http://multimedia.3m.com/mws/mediawebse ... 6E666666--

typ Peltor H64FB/V: - ty "malé laděné" skládací pro střelbu
......... f [Hz]: 125 250 500 1000 2000 4000 8000
"útlum"[dB]: 12,1 15,1 26,4 29,9 32,9 41,0 38,3


typ Peltor H540A: - ty "nejtlustší" co peltor nabízí (taky značené jako: Bulls eye III,nebo Optime III)
......... f [Hz]: 125 250 500 1000 2000 4000 8000
"útlum"[dB]: 17,4 24,7 34,7 41,4 39,3 47,5 42,6

odkaz na tabulky k peltorům: http://www.peltor.se/Admin/files/20051211214726.pdf

legenda k tabulkám: Pro střelbu vybírejte taková sluchátka, která mají největší útlum při frekvenci 4000Hz a 8000Hz, s menší váhou i 2000Hz (při těchto frekvencích je největší intenzita vlnění akustických vln při střelbě jak z dlouhých tak i z krátkých zbraní)

- dle udaných parametrů jsou jednoznačně nejlepší volbu na trhu pro střelbu Peltory H540A (pozor model H540B tlumí o fous hůř) s cenou okolo 650kč. Problém může akorát činit jejich velikost, např při střelbě z pušek nebo brokovnic, kde pravděpodobně budou bránit ideálnímu přilícení zbraně. V tomto případě bych volil malé skládací Peltory H64FB/V v kombinaci se špunty do uší.
gunshop napísal:Ešte krátko k tlmičom Peltor.

Dnes som si kúpil H64FB/V a pretože bol pri nich v návode prehľad sortimentu fy Peltor podľa jeho určenia, dovolím si z neho pre informáciu odcitovať:

H7 - pro náročné používání v hlučných prostředích, zvlášť vhodné do dolů a pro pracovišťe v oblasti těžkého průmyslu
H9 - pro univerzální použití, vhodné do většiny průmyslových zařízení
H6 - pro hobby a průmyslová zařízení, vhodné pod svářečské štíty
H3 - pro práce v lese
H64 - pro střelbu
H61 - pro vojenské účely, přizpůsobené pro běžné typy vojenských přilb
H10 - vysoce účinné tlmiče pokrývajíci celou frekvenční oblast
eager_hoover

Príspevok od používateľa eager_hoover »

to xmaster

k tomu čo napísal Panzer skoro nie je čo dodať, sú veľké a neskladné,ale do tašky sa vmestia a keď v uzavretej strelnici narazím na nejakého strelca s výkonnejším strelivom som rád, že mám tie najúčinnejšie.

Jedna rada: Ak ešte nemáš alebo chceš nové strelecké okuliare, počkaj s kúpou až budeš mať Peltory doma, aby si si ich mohol zladiť, lebo na jedných okuliaroch mi tak tlačili na "fajky za uši", že ich posúvali, deformovali a pod.
a zle sa to napráva, keď si nemôžeš dať počas streľby na vedľajších stavoch dolu slúchatká.
Používateľov profilový obrázok
xmaster
prispievateľ
Príspevky: 205
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa xmaster »

chlapi tak som dnes tie peltory optime III vyskusal aj pri akcii...
s nudzovymi co som mal doteraz sa to ani porovnat neda...netlacia,su pohodlne na usiach a fakt super tlmia...
a ich velkost ktora je chapana ako nevyhoda je zanedbatelna...som fakt rad ze som vypocul tu prezentovane nazory...
vrelo ich odporucam.. 8)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

nikde tu tento dovod neodznel, takze pridam,
pouzivam stuple hlavne kvoli tomu ze aj v drahych sluchadlach sa mi uz po kratkej dobe zvnutra potia usi a zacinaju ma svrbiet a celkove pohodlie sa mi zacina znizovat.
so stuplami tento problem nemam ani po hodinach nosenia.
ich cenova dostupnost a skladnost je dalsou vyhodou.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to luke

Špunty sú dobré len ako núdzovky, resp. pri občasnom strieľaní. Akonáhle strieľaš športovo sú nevyhnutné kvalitné slúchadlá. Treba si totiž uvedomiť, že zvuk nevedú len zvukovody ale čiastočne aj kosti okolo ucha. A tie špunty nechránia.
friendly_panini

Príspevok od používateľa friendly_panini »

Rád by som upriamil pozornosť všetkých strelcov na článok umiestnený na adrese p.Martínka.
http://shop.vmcustom.cz/data/sluchatka/HLUK.pdf
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Registered for: 17 years 5 months

Príspevok od používateľa igoros »

vyborny clanok, ked budem mat viac casu, urcite si ho precitam dokladnejsie
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

panzer: vdaka, to som si neuvedomil.
strielam 100 lugerov, takze 30 minut som vystaveny hluku tyzdenne, neratam obcasne prilezitosti, ked som na otvorenej strelnici cely den.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1610
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa skemro »

ja mam tiez radsej stuple. A z prace som na hluk zvyknuty, takze urcite zo strielania neohluchnem ale z prace ano. Ked merali hluk 10m od strojovne, tak namerali daco cez 120DB a to sme len nastartovali a sli na volnobeh :wink: A ja ako strojnik po tych motoroch aj chodim a to pocas prevadzky. Takze ta hodka 2 na strelnici je pre moje usi relax :lol:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

skemro:
Motory ale robia hluk dlhodobo, voci tomu sa organizmus vie ciastocne branit (napnutim/uvolnenim svalov v uchu a pod.)
Pri strelbe ide o rychly impulzny hluk, na ktory sa ucho nestihne pripravit a "schyta" ho v plnej sile. Navyse vo frekvenciach v oblasti ludskej reci, na ktore je ludske ucho najcitlivejsie.
Takze opatrne - mozno ty tu strelnicu citis ako relax (nehuci to stale ako lodne motory), ale usi to mozu "chapat" uplne inak.
friendly_panini

Príspevok od používateľa friendly_panini »

Dobrá ochrana sluchu je samozrejmosť. /pre niekoho:-)/
Začal som používať elektronické tlmiče a po cca roku môžem len doporučiť. V skutočnosti tlmia o niečo menej ako obyčajné Peltory, ale je to pohoda pre pohyb po strelnici, kde sa občas ozývajú rany zo susedných stage. Mikrofón zosilní bežný hovor, alebo ak niekto chrastí záverom za vaším chrbtom, neprekvapí vás neočakávaný výstrel. Sú trochu neskladné, stále zavadzajú, ale už som si na ne zvykol a prispievajú k pohode na strelnici.
Je zaujímavé, že zvuk 45-tky alebo 38-čky je znesitelnejší než ostré prásknutie 9 PARA.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Ak mozem pridat moju skusenost, posledne dva roky pouzivam elektronicke sluchatka (Peltor ComTac) v kombinacii so stuplami (3M, Peltor Next, LaserLite alebo akekolvek ine s kombinovanym SNR ratingom aspon 36db). Ako uz spominal Panzer, samotne stuple nechrania dostatocne kedze zvuk sa prenasa aj kostami v okoli ucha, navyse vacsina mojich zbrani ma kompenzatory, takze takato zdvojena ochrana je pre mna viacmenej nevyhnutna.

Peltory mam nastavene na maximalne zosilnenie hlasitosti, cize aj ked mam zaroven stuple v usiach, rozhovor pocujem bez problemov (a mobil mam napojeny na Peltory takze ich nemusim skladat ani pri telefonovani), a vystrely z akehokolvek kalibru kdekolvek nablizku nie su vobec rusive.
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Xader »

Dnes ako som bol v kupovat lugeri, tak ze rovno kupim svoje chranice na sluch :twisted: najprv som mal vybrate klasiky za nejakych 800,-SK.
Ale boli na vyber aj 2 modely elektronicke. Potom som si dal vysvetlit v com spocivaju tie elektronicke a kupil som tie lacnejsie (cca 2000,-SK), tie drahsie stali nieco cez 5tis. korun :?
Doma som nahodil baterky a je to sranda, uz sa tesim ked ich skusim na strelnici :) to je ono... :D
Obrázok
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Puzdrá na zbrane, príslušenstvo a iné..."