Je vhodný kaliber 45 ACP na obranu voči divej zveri?

Používateľov profilový obrázok
wronski
prispievateľ
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa wronski »

...pokial to skrabkanie nie je v opacnom garde.Mimochodom,exelentny film,doporucujem.

http://www.csfd.cz/film/301200-revenant ... i/prehled/

https://www.youtube.com/watch?v=OEwdcVpyG3I
oci
prispievateľ
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa oci »

Tak tak potrebujeme zohnať 1000 medveďov. Aj tak by nám vyšla len percentuálna šanca na odvrátenie útoku... Možno by bolo veľa ludí prekvapených vysokou, alebo nízkou hodnotou.
A po tom by ešte viac ľudí bolo prekvapených, že aj na takýto v podstate vedecký výsledok by sa našiel názor typu: ja chodím do lesa viem, že na tom a tom mieste je mokrý konar na ktorom sa môžeš pošmyknúť zrovna keď ťa napadne medveď a nemáš šancu...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa theplaky »

- vcera som ten film videl a ta scena s utokom medveda (vid odkaz vyssie) je spracovana myslim velmi pekne
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Olap »

Pani 1000 medvedov je len cast potrebneho personalu. Este na pokus potrebujeme tak do 1000 ostrostrelcov - co ak bude percento prezivsich medvedov vacsie ako streleckych dobrovolnikov...
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa vanto »

Nehovoriac o tom kolko nabojov bude treba :) Hold bude to drahy test :))
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Páni, na strane 8 tohto vlákna som svojho času uviedol 3 celkom zaujímavé odkazy ohľadne použitia kalibru 45 Auto proti divej zvery. Skúste pozrieť, možno tam nájdete odpoveď na niektoré svoje otázky. Tu pripájam ešte dva odkazy, pozrite, urobte si svoje závery...ten druhý sa týka kalibru .40 S&W.

http://www.thetruthaboutguns.com/2014/0 ... t-bear-45/

https://www.youtube.com/watch?v=zaB8IHFAXbU
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Dátum registrácie: 11 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Medveďa .45-kou z odkazu by som zaradil k šťastným ranám. Strieľal z Hi Pointu, najväčší je s 4,5" hlavňou, teda kratšej ako bežné 5" u 1911 - nejaký ten m/s aj J menej. Pri obľúbenosti v USA pravdepodobne nejaký HP ale nieje to uvedené v článku takže aj FMJ mohol byť. Uvádza že je rybár, nie lovec, plus podľa pištole dedukujem fabrické strelivo. Jedna rana na medveďa, ostatne okolo a tá jedna rovno na pľúca, po 45m medveď zhasol. Ako príklad, že aj .45 môže zabiť medveďa - OK ale že pištoľou vždy medveďa poriešim, určite nie.
oci
prispievateľ
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa oci »

Trochu ťa poopravím 50 feet je 15m nie 45m. Samozrejme, že ten príbeh nedokazuje, že sa vždy obrániš, ale na druhej strane to že medveď dostal jednu ranu 45-kou do pľúc a po 15m zhasol je jasný dôkaz účinnosti tohoto streliva a toho, že medveď nie je tank, ako ho tu podaktorí radi opisujú.
To video na https://www.youtube.com/watch?v=OEwdcVpyG3I je trochu zlý príklad, lebo ten medveď je obluda.
U nás je to v priemere zviera o 40-60 kg ťažšie ako velký chlap a to zase nie je až taká nenastaviteľná obluda.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa theplaky »

Oci nesuhlasim

..povodne som chcel svoj prispevok skoncit tu, ale potom som si vzpomenul na jednu historku o ktoru sa s Tebou podelim:
V roku 1953 zastrelilo jedno indianske dievca v tej dobe historicky najvacsieho uloveneho grizzlyho - puskou v razi .22long. Strelila ho vraj zboku do hlavy, maco padol, ostal lezat na zemi no stale kopal tak mu do tej hlavy strelila este 7x. Povodny clanok a nejake fotky su tu: http://www.ammoland.com/2014/11/what-22 ... y-in-1953/
= ubranila sa

Keby som sa na tento (pravdivy) pribeh pozeral v duchu Tvojich doterajsich polemik mal by som sa teraz stat jednym z najvacsich obhajcov malorazkoveho sreliva v kontexte sebeobrany pred ciernou zverou (8 x 91J = 728J "celkoveho kumulovaneho raniveho ucinku" co zodpoveda "zasahu cca 100 diabolkami zo Slavie").

=> medved je tank (Macka Uska z toho vynechajme - aj ked Paviel Rochniak je vraj tiez muz)
=> to ze niekto niecim nieco raz zabije nedokazuje ze je dany nastroj na dany ucel pausalne vhodny (raz som videl video cinana ktory chytil letiacu muchu do paliciek s ktorymi jedol ryzu)
=> som sice velky chlap (201/124) ale s o 40-60kg tazsim protivnikom by som sa v lese chytat pod krky nechcel (natoz s medvedom a ani tym nasim mensim slovenskym nie).

Mas doma 45ku s ktorou si spokojny, je to Tvoja srdcova zalezitost (beriem-ja mam tiez take zbrane), ale nechci aby Ti tu niekto odkyvol ze je to to najlepsie co kedy zliezlo z vyrobnej linky a ze sa s nou da spolahlivo celit vsetkym hrozbam ktore sa Ti mozu pritrafit.
- ak 45ku za takyto univerzal povazujes, poloz si potom otazku na zaklade akej chybnej uvahy teda vznikli vsetky ostatne (najma vykonnejsie) raze.
Používateľov profilový obrázok
skcookie
prispievateľ
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa skcookie »

oci napísal:To video na https://www.youtube.com/watch?v=OEwdcVpyG3I je trochu zlý príklad, lebo ten medveď je obluda.
U nás je to v priemere zviera o 40-60 kg ťažšie ako velký chlap a to zase nie je až taká nenastaviteľná obluda.
to ako vaze? Hollywood? to si mohol rovno preposlat Godzillu.
a s tou vahou to asi tiez nebude uplne košér.
oci
prispievateľ
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa oci »

Nevkladajte mi do ust niečo čo som nepovedal...
45-ka nie je moja srdcovka. V práci, na trening a na súťaže používam 9mm, na tréning obrannej streľby, nosenie a do lesa mám 40SW a len občas si vystrelím a zoberiem na nosenie 45-ku.
Nikdy som netvrdil ani to, že je to najlepšia ráž na lov medveďov.
Porovnávanie zásahu do hlavy a do pľúc... čo k tomu povedať. Nech si každý urobí názor sám, či je to to isté a či sa z toho dá vyvodiť zaver, že "22-ka je najlepšia na medveďa"
Netvrdím a ani som netvrdil, že 45-ka je najlepšia na medvede. Každý moj príspevok smeruje k tomu, že 45-ku zase netreba úplne zaznávať a dáva určitú šancu na zastavenie útoku nakoľko medveď nie je tank, ale živý tvor.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa dirty harry »

Chodim po horach od 10 rokov, a najradsej sam, ale ver mi, ze nikdy som nerozmyslal nad tym,aky kaliber je na medveda najvhodnejsi. Ak patris do skupiny ludi, ktori sa opasu .45 alebo .40sw a vkradnu sa do lesa, vidiac za kazdym krikom krvilacnu medvedicu striehnucu na prilezitost ublizit Ti, tak to budes mat v zivote vzdy tazke, aj v praci, aj doma , aj v krcme, a asi aj v lese.
Myslim ze cim viac sa vTvojej traume babres, tym je to horsie a horsie,a stavas sa stale lahsim tercom ostatnych diskutujucich, potazmo aj medvedov.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2108
Dátum registrácie: 12 years

Príspevok od používateľa dantes »

Tuto otazku mam davno vyriesenu. Chodim do lesa neozbrojeny. Pravidelne vonku aj spavam a o nejakom ohrozeni zverou som nikdy nechyroval. To plati aj o zahranici v europe (napr. Bulharsko / Rumunsko) kde su hory podstatne rozsiahlejsie, pustejsie a divokejsie. Za najnebezpecnejsie povazujem mysi, ktore sa vyskytuju na niektorych taboriskach a kvoli zradlu dokazu prehryzt spickovy batoh za 200 EUR :twisted: a kontaminovat potravu. Potom clovek nema co jest ak nechce riskovat nejaky brusny katar a musi slapat hladny. Samozrejme, aj proti tomu sa da chranit.

Uzite si hory, netrapte sa s kvermi a usetrite si ratanie sekund, joulov, vystrelov... :wink:
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Dantes podpisujem :idea:
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1898
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa matus69 »

ako sa chranit pred tymi mysami? uz so mnou tiez vypiekli.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"