9x19 SeCa (Ruag)

miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

yarco, bohužiaľ pre mňa je to luxusné strieľanie na strelnici

na druhej strane si vezmi, že by si mohol mať odstrieľaných aj 1000 nábojov, napr. S&B, Magtech, atď., a ten 1001-vý by ti nevystrelil, teda nejaká habaďúra sa ti môže vyskytnúť hocikedy pri hocijakom druhu streliva..
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Ferri719 »

Tiez planujem zakupit toto strelivo na nosenie. Myslim si (nemam to ničím podložené) že ak zbran nie je priebercivá na strelivo (t.j. má odstrielaných napr. 200ks z 5tich druhov = 1000 vystrelov bez zadrzky) tak si myslim ze stačí vystrelit z ruag-ov tak zo 50 ran a ak nebude zadrzka tak su ok (samozrejme treba kupit viac ako 50 ks aby nosené a skusane boli z jednej serie). kazdopadne by som sa snazil najst si lacnejsie strelivo s podobnymi vlastnostami (spatny raz a balistika) ako spominany Ruag SeCa a tym trenovať. Napokon predsa len Ruag SeCa nie je treningove strelivo a malo by byt spolahlive... Nakoniec chybička sa može vludiť ako na strelive aj na zbrani a to v tu najnevhodnejsiu chvilu, ale tam už bude mat prsty aj osud
inspiring_swanson

Príspevok od používateľa inspiring_swanson »

ja som tiez dlho rozmyslal nad dakym magic bulletom ktory sa v nasich podmienkach da zohnat a nosit a dosiel som k nasledujucim poznatkom: kupit a vystrielat 100X nabojov typu ruag seca alebo EFMJ mi pride extremny luxus, ak si ho niekto moze dovolit a podelit sa s nami o data, tak to vitam, ALE:
vacsina z nas tuna funguje sposobom ze nakupi 1000 nabojov trebars SB alebo ZVS, pripadne ine FMJ strelivo - a ma tym padom nejaky pocit z jeho kopancov, balistiky a spolahlivosti vo svojej zbrani. Je to najlepsia investicia spolu s treningom a vzdy by som radsej vsadil na strelca s 5000 FMJ odstrialnym strelivom, ktore aj nosi ako niekto kto minul tie iste peniaze na par krabiciek Ruag/EFMJ.

Preto nosim to s cim trenujem (pripadne Geco) a EFMJ/Ruag nosim len v situaciach kde v pripade pouzitia zbrane hrozi extremne riziko zasiahnutia nezucastnenych osob kvoli nadmernej penetracii FMJ strely. (velky pocet ludi na jednom mieste)

Pokial u nas nebudu povolene klasicke JHP, a ich cena neklesne na americke pomery kde sa daju kupovat stovky takychto nabojov bez bankrotujuceho ucinku, tak myslim ze tento pohlad sa u mna nezmeni.
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Ferri719 »

Dost velka nevyhoda čo ma napadla je nosit ine stelivo ako to s ktorým trenujem koli tzv. "skracovaniu naboja" - zatlačanie strely do nabojnice počas pravidelného nabíjania do zbrane a tým z nej robiť "tomertačnú" Lebo po 2 tyzdnoch dennodenneho vybijania sa náboj nosený ako prvý od noveho líši v dĺžke tak cca o 0,6 mm. (SB 7,5g FMJ 9 luger)
Kto vie ako sa bude chovať Ruag, ale myslim si že obdobne.

Mozno by pomohlo spravit spoločný nákup... :twisted:
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa agger »

Mozem povedat ze toto u EFMJ nepozorujem, skor mi oxiduje strela. Stelivo stare 1-2 roky. Co sa tyka spatneho razu, EFMJ ho ma nizsi nez akekolvek ine .45 strelivo co som skusal, cize predpokladam ze mensi spatny raz v reale bude "vykompenzovany" stresom a adrenalinom.

*edit gramatika
Naposledy upravil/-a agger v 19 Nov 2012, 20:25, upravené celkom 1 krát.
inspiring_swanson

Príspevok od používateľa inspiring_swanson »

co takto nevybijat a nenabijat zbran nonstop? nechaj tam jeden naboj a zbav sa ho az na strelnici alebo v NO :) respektive naboje v zasobniku rotovat. 9luger je na to celkom nehaklivy, problemove deti su v tomto smere 40 SW a 357 sig kvoi kuzelovemu tvaru strely cim sa znasobuje tlak na strelu pri nabehu na rampu
Naposledy upravil/-a inspiring_swanson v 19 Nov 2012, 15:55, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Ferri719 »

mám taký návyk ked dávam zbran do trezoru, vybiť, rana istoty, odložiť.

ked idem preč nabiť skontrolovať dorazeny zasobnik, kuknuť miernym potiahnutim zaveru či je naboj v komore do puzdra a hybaj von :)
Naposledy upravil/-a Ferri719 v 19 Nov 2012, 16:03, upravené celkom 1 krát.
inspiring_swanson

Príspevok od používateľa inspiring_swanson »

jaj tak. ja mam zas taky zvyk ze mam v dostupnosti vzdy jednu nabitu zbran ktora je v "pohotovosti" :) a ostatne spinkaju prazdne a vybite v trezore
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Lukee1811 napísal:v situaciach kde v pripade pouzitia zbrane hrozi extremne riziko zasiahnutia nezucastnenych osob kvoli nadmernej penetracii FMJ strely
Viaceré štatistiky sa myslím zhodujú na tom, že relatívne vysoké percento (až desiatky percent) projektilov vystrelených počas civilných ozbrojených konfliktov MINIE úplne CIEĽ. Čo len podporuje spomínanú tézu, že ak už niekam investovať svoj obmedzený rozpočet, tak skôr do tréningu než špeciálneho streliva, ktoré v prípade minutia cieľa poletí ďalej s rovnakou chuťou ako obyčajné lacné FMJ.

Ferri719 napísal:koli tzv. "skracovaniu naboja" - zatlačanie strely do nabojnice počas pravidelného nabíjania do zbrane a tým z nej robiť "tomertačnú" Lebo po 2 tyzdnoch dennodenneho vybijania sa náboj nosený ako prvý od noveho líši v dĺžke tak cca o 0,6 mm. (SB 7,5g FMJ 9 luger
Tomuto sa dá vcelku jednoducho predchádzať a , viď. moje "pokusy" v tejto téme.. Stačí na to obyčajná fixka a trocha systematický prístup.

Ja napríklad do komory dávam na striedačku tak 8-10 nábojov, takže i pri dennom nabíjaní/vybíjaní trvá dooosť dlho, kým každý z nich ide 5-10x do komory. Takmer nikdy sa toho nedožijú :twisted: a keby aj, vizuálna kontrola "fixky" funguje ľahko a spoľahlivo.
Možno to vyzerá zložito, ale je to až primitívne jednoduchý systém. V mojich podmienkach nabíjania/vybíjania zbrane aj bezpečnejší.
inspiring_swanson

Príspevok od používateľa inspiring_swanson »

ok yarco, ale snazit sa o minimalizaciu toho rizika sa mozem nie? :) EFMJ nosim len na diskoteky
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Ferri719 »

Dnes som skusal Ruag SeCa prehnat cez tenkostennu plastovu 5L flasu (mala bandaska od zmesi od ostrekovacov dlžka trasy náboja cez nu bola cca cca 17cm) + 1l krabica od dzusu co som mal po ruke dlzka trasy naboja cca 7 cm. Za tieto nadoby som dal pneu.

Vysledok na vstupe do bandasky klasicka diera zodpovedajuca cal. 9L na vystupe uz zjavne vacsia diera odhadom 11-12mm. (skoda ze som so sebou nemal subleru.) Naboj prestrelil bandasku aj krabicu od dzusu a skoncil svoju púť lahkým odrazenim sa od pneu za nádobami. Priemer deformovaneho projektilu (merané doma) bol 12,2mm. T.j. projektil presiel 24cm cez vodu, 2x tenkostenny plast a 2x stenu tetrapaku. Od pneu sa odrazil cca 1m. Ked pojdem nabuduce na strelnicu možno vezmem aj subleru a spravim dalsí testík.

Ešte prikladám foto:

Obrázok

Obrázok

resume: myslim ze na obranu do mesta vynikajúci náboj. Pri porovnaní so 7,5g S&B FMJ, Ruag SeCa kopal trosku menej.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1271
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Ja v .40tke Yarco fixkovy system pouzivam a funguje spolahlivo. naboje ktore idu do komory a von neobmienam, ked uz ciarka na nabojici zacne miznut, tak leti do terca a na jej miesto nastupuje cerstva fesanda.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

elado napísal:robia krásne dierky bez rozstrapkaných okrajov:-))))))
Prečo to? Veď na papieri sa strela hádam nezdeformuje do podoby, akú hore ukazuje Ferri719.
Čakal by som, že v papieri budú stopy od SeCa podobné klasickému FMJ.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

yarco: bez
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

edit
Naposledy upravil/-a peterson v 24 Mar 2013, 00:19, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"