Aký kaliber si vybrať?

Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

NASTY myslel som to tak ako pise Xader , tak hore je napisane ze chces strielat 500-800 m , tak asi to nechces strielat kompletom za 2000 eur vsak ? ja ti to radsej napisem hned co vsetko to obnasa lebo poznam vela ludi ktory s tym chceli zacat-aj zacali ale potom z toho vycuvali radsej kvoli nakladnosti 8) a dobry nastrel je relativny pojem , co je pre teba dobry nastrel ? 0,5-1 moa na 500m?
neviem sice ci to nie je uz mimo temu ,pardon :?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

dobra tema ...

TURBIAK, co takto opacny pristup ?

dajme tomu ze mam rozpocet na vstupnu investiciu 2000Eur
to vyda na nejaku slusnu consumer class pusku (1000) a na zodpovedajucu optiku , nozicky a nejaky ten entry-level tuning (druhych 1000e).

Dajme tomu ze ta spominana Tikka T3 v .308win plus nejake sklo by za to mohlo byt.
V kombinacii s tovarenskym strelivom v cene 0,5-1e za ranu, aky vysledok by si od takeho setu ocakaval dajme tomu na 300m ??
Vacsiu vzdialenost neuvazujem, pretoze prakticky nie je kde....
O kolko lepsi vysledok by na tych 300m dalo skutocne dobre prebijane vlastne strelivo v kombinacii s dobrym strelcom a prebijacom ?

dik za nazor
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Xader »

No trochu sa vratim s5 k teme.
Ja som kupoval Remington700 ako poniektori viete... Mal som ich tam na vyber v .223 a .308 ... no rozhodol som sa pre .223 kvoli cene streliva/velkosti nasich strelnic a kvoli tomu, ze som este dlhu zbran okrem malorazky nemal a potrebujem sa najprv ucit. Aj ked .308 by bola perspektivnejsia samozrejme, to som si uvedomoval, ale su to zbrane...da sa to predat... vymenit , podla narokov kazdeho z nas individualne. Preto aj nemame vsetci rovnake zbrane/optiky ... :wink:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Xader ; prave ten moment "da sa predat" hovori v prospech cal .308. Pretoze .223 od Teba kupi zasa len sportovy strelec, kdezto v .308 moze byt zaujimava aj pre polovnika, cim sa ti vyrazne zvysuje sanca najst potencialneho kupca.

Toto nemam z vastnej hlavy, vycital som to na webe ale dava mi to logiku, kedze 223 je na lov v nasich podmienkach (vraj) nepouzivany
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Xader »

Musim oponovat, lebo .223 by som nepodcenoval na polovacky = nech sa vyjadri polovnik co ma skusenosti, ale co som pocul, tak srnec by mal padnut. Samozrejme hmotnost strely hraje v prospech .308 ! , kdezto .223 je nachylna napriklad na travu... = zmeni smer a podobne, ved strela vazi len okolo 3,6g.
.223 ako som napisal je na sportovu strelbu do 300m dostacujuca. Pre mna idealne, lebo nepoznam ziadnu strelnicu nad 300m ... a aj tak kto doteraz nestrielal z dlhej nech si skusi dat terc na 300m :wink:
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Xader presne ako vravis:) velmi casto sa stretavam zo zlym odhadom vzdialenosti... polovnici ,,bezne strielaju srncov na 300m ,, a pritom v skutocnoti z Range finderom to je 170 metrov heh,
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

xader, ja .223 rozhodne nepodcenujem, mam vsak pocit ze nejaky zakon ci norma v polovnictve predpisuje na nejaku zver min kaliber / ci vykon vyssi nez .223 ...ale to mam z www.strelectvi.cz , mozno na SK je to inak...

skratka tam riesili presne tento problem, ze .223 je ako secondhand polovnikovi nepredajna, pretoze s tym moze strielat tak max na lisku

edit
********************************
mozme o tom pokecat v utorok ked skoncime na SAV-ke
zraz je o 17;30 na vratnici , beriem Glocka a Spartana, Kuro159 berie G22
Naposledy upravil/-a inspiring_liskov v 23 Máj 2009, 13:52, upravené celkom 1 krát.
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Xader »

TURBIAK: to je u polovnikov normalne, hlavne u tych z "komunisticky cias", ze su skveli strelci co strielaju za šera/tmy na 300m priamo na krk s presnoustou Vasilija Zajceva :lol: a pritom to byva tak 100m maximalne.

Roman: samozrejme, ved len diskutujeme. Ale bavime sa tu o razi na strelnice/sportovu strelbu, aspon si tak pamatam :roll:
Moj nazor je , ze pokial prva zbran , tak nie je naskodu .223 ak chces strielat VELA a max. do 300m. Ak chces strielat perspektivnejsie casom aj nad 300m a prebijat, tak urcite .308w ale aj o .308w by som uvazoval nad polovnickym pouzitim...tiez tu niekto o tom hovoril, alebo mi to niekto hovoril osobne ?! uz si nepamatam presne, ale ze .308 bolo tiez malo dostatocne.
Pokial by som chcel nieco polovnicke, tak siahnem po 30-60springfield a hotovo :) alebo 7,62x54R ako mam do mosina co je skoro totozne s 30-60.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jo. Tak ja som polovník asi týždeň, čiže z vlastnej skúsenosti to nemám, ale čo počúvam, tak .223 Rem určite nie na poľovačky aj preto, čo narobí v mäse (po zásahu zvykne blúdiť telom). Ani .308 Win vraj nie je optimálny a ak nejde rana presne na komoru zver treba pracne a občas i dlho dohladávať. Naproti tomu (takmer) všetci chvália .30-06 Springfield a európske kalibre od 7mm vyššie.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Jack , prosimta nepocuvaj taketo hlupe reci, to sa neda ani citat, ze 308 w nie je dostatocny, je to aj o tom aku pouzijes strelu ,a neviem ci potrebujes na 15 kg srnca 4000 J a viac?? neznasam reci starych ,,skusenych,, polovnikov co poluju z 50 rocnou puskou a optikou , stretavam ich takmer denne, a este ked niekto povie ze cez 200m uz nema energiu tak ja koncim vtedy , podla mna tiez nie je normalne ze niekto poluje rovnakym kalibrom na 200 kg jelena a 15 kg srnca , ano chvalia vykonne kalibre , lebo s nim staci ak trafia nezivotne dolezite organy 8) 8)

sme v teme Snipers teda uz by aj stacilo o polovnikoch 8)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dík Turbiak. Preto tam bolo to "vraj", lebo týmto veciam budem veriť, až si na ne budem schopný sám spraviť názor. Keďže zatiaľ strieľam len z krátkych, tak to momentálne nie som.
A inak, tiež som sa trochu divil, lebo keď občas kuknem na webovky výrobcov streliva, tak .308 Win je dostupné s takými perfektne vykoumanými typmi striel, že srnca to musí zhasnúť snáď aj keď to dostane iba na riť.
:lol:
Ale tu už je to fakt OT.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5251
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Jack napísal:Jo. Tak ja som polovník asi týždeň, čiže z vlastnej skúsenosti to nemám, ale čo počúvam, tak .223 Rem určite nie na poľovačky aj preto, čo narobí v mäse (po zásahu zvykne blúdiť telom). Ani .308 Win vraj nie je optimálny a ak nejde rana presne na komoru zver treba pracne a občas i dlho dohladávať. Naproti tomu (takmer) všetci chvália .30-06 Springfield a európske kalibre od 7mm vyššie.
.......ludia toho nakecaju...... :wink: Co mudre vam hovoril ujo,co mal odprednasat polovnicke strelectvo? Ked vidim,co vychadza z kurzov tak mam dost.Absolventi za to nemozu,to je problem prednasajucich a stanovenych kriterii.
Ked je zaujem,mozeme otvorit temu,pripadne skus pozriet stranky ako napr. www.horar.sk alebo www.lovectvi.wz.cz
Na zmienenych sa podobne diletantstvo netrpi/potlaca v max. moznej miere.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jasne, že ujo porobil aj seky. Nejaké som odhalil i ja, ktorý som predtým jakživ dlhou nestrieľal. Hlavným problémom ale bol zbytočne komplikovaný výklad, ktorému polka mojich "spolužiakov" ani poriadne nerozumela.
:?
Najviac som ho ale naprdol, keď zahlásil, že s polygonálnym vývrtom sa väčšina z nás jakživ nestretne, lebo ten sa používa iba v najdrahších zbraniach a ja som mu oponoval, že v dvoch pištoliach mám polygón. To bol cirkus, že krátke predsa nemôžeme používať na poľovné účely a podobné múdra...
:lol:
Inak, myslím si, že na webfore by téma súvisiaca s poľvníckym strelectvom nevadila, keďže je vás tu kopa maníkov, ktorá má čo povedať k dlhým zbraniach ako takým i k poľovníctvu. Asi ju aj otvorím, nech to tu nezaofftopicujeme.
:wink:
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa tenorista »

najlepší kaliber je .50bmg 580m vzdialený poper urobil salto ani nestihol spadnúť
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

tenorista: Ty ked das prispevok stoji to zato 8) kratke a vystizne ... :D aka velka diera ostala??:)
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"