Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
paco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa paco »

Nahlasoval niekto nadlimitné zásobníky aj pre krátku zbraň, ktorú má na zp sk.A? Nebol s tým problém?

Mám nejaké 21r, 30r a 33r zásobníky do krátkych a uvažujem, či to riešiť alebo ich nepoužívať...
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Teraz nechcem pisat hluposti - ale ked som si davnejsie listoval zmeny v zakone, tak mi to pripadalo, ze zakon nehovori o moznosti nosenia zbrane, ktora ma zapisanu vynimku (teda je v kategorii A). Vsade sa uvadzala len vynimka na sportove/zberatelske ucely. Ale mozno som si to zle vysvetlil.
uhlo
občasný prispievateľ
Príspevky: 17
Registered for: 4 years 3 months

Príspevok od používateľa uhlo »

Treba však pamätať na to, že zbraň sa stáva zbraňou kat. A až vtedy, keď je do nej zásobník vložený. Teda ak to dobe chápem, zbraň nie je možné nosiť s nadlimitným zásobníkom.

Ad paco: Bol som v rovnakej situácii a pri nahlasovaní sa ubezpečovali či mám okrem A aj skupinu E, čo ma vskutku zaskočilo. V zákone sa predsa nepíše že na grandfatheringovú výnimku na zásobníky musíš mať Ečko...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Paco, ale čo by si chcel robiť s tými zásobníkmi? Zbavíš sa ich? Pýtam sa, lebo potom, ak si do 31. 6. 2022 nesplníš povinnosť, môže vyvstať otázka legálnosti ich ďalšej držby...
Používateľov profilový obrázok
paco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa paco »

Pri najhoršom by som ich podaroval manželke, ktorá nemá ZP.

Dnes som to bol skúsiť u nás v NR a zapísali to bez problémov...

Chceli však vedieť aj počty a kapacity zásobníkov. Pýtal som sa na dôvod, a vraj dôvod je taký, že výnimka sa vzťahuje iba na zásobníky nadobudnuté do 1.februára a nemožno na jej základe nadobúdať ďalšie. Čo mi logicky dávalo zmysel, tak som neoponoval...

V každom prípade v preukaze zbrane počty a kapacity zásobníkov uvedené nie sú, sú iba na oznámeniach o držbe zbrane kategórie A, ktoré som musel vyplniť dvojmo, 1x to zostalo na PZ a 1x som to dostal ja aj s pečiatkou PZ.
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 296
Registered for: 6 years 6 months

Príspevok od používateľa matkoo »

kazde oddelenie iny folklor
raz mas vynimku na zbran nie na zasobnik.
zasobnik je spotrebak
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3701
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Logicky to možno dáva zmysel, ale má to oporu v zákone? Limituje zákon nadobudnutie nadlimitnych zásobníkov ak má človek udelenú výnimku?
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa jedei105 »

nic take v zakone nie je. ako napisal matkooo, policajny folklor...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3701
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ja viem, len som chcel autora donutit sa nad tým zamyslieť.

Ten vzťah na useko ZaS je viacmenej rovnocenný, treba policajtom dávať podnety na zamyslenie aich správanie korigovať. Tam kde sa to nedeje potom trpia všetci, lebo páni si to vysvetlili tak a tak a predsa oni majú vždy pravdu.

Netreba sa ani báť obrátiť sa s otázkou na PPZ a následne vyjadrenie pekne slušne doniesť na úsek ZaS a porozprávať sa o tom.
Používateľov profilový obrázok
paco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa paco »

Keď som bol na PZ, nemal som to až tak preštudované, aby som mohol oponovať vecnými argumentami. Áno, prinútil si ma Tvojim príspevkom si to lepšie pozrieť a myslím, že som aj urobil dobre, že som neoponoval, pretože by som asi neuspel.

Ak mám pocit, že na okrese nekonajú správne, určite nemám problém osloviť PPZ s otázkou. Už som tak jeden alebo dvakrát aj urobil...

Zákon nie je v tomto jednoznačný, ale vyplýva mi z toho skôr, že na PZ v NR si to vyložili správne. Pretože zákon udeľuje výnimku na zbrane kat.A nadobudnuté do 1.februára 2022. V inom paragrafe zakazuje nadobúdať zásobníky 20+, resp. 10+, pokiaľ držiteľzbrane nemá udelenú výnimku MINV na nadobúdanie zbraní kat.A. Táto výnimka sa vydáva na písomnú žiadosť, po splnení podmienok definovaných v zákone... Predpokladám, resp. vychádza mi z toho, že výnimka na zbrane kat.A nadobudnuté do 1.februára 2022 je iná výnimka ako výnimka MINV na nadobúdanie zbraní kat.A a nikde sa nehovorí, že na jej základe môžeš niečo nadobúdať.

Ak sa mýlim, tak ma opravte...
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 3 months

Príspevok od používateľa Štefan252 »

Taká všetečná technická otázka:

Je nutné nosiť na odd. ZaS PZ aj "železá", či stačí priniesť iba preukaz zbrane?

Príp. zdôvodnenie prečo je nutné priniesť aj tie železá.

Ď.
Používateľov profilový obrázok
paco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa paco »

Ja som mal iba preukazy zbrane...
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Kamaratovi v KE povedali, ze ma doniest aj zbrane - lebo vraj "musia overit, ci neboli na nich robene nejake upravy pred zapisanim vynimky". WTF :lol: .
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1610
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa skemro »

V SE chcu vidiet zbrane. Kontroluju vyrobne cisla a doplnaju ich do karty zbrane. (Nasli aj na zavorniku a to dopisali)
Pocet a ani kapacitu nadlimitnych zasobnikov neriesia, iba sa pytaju ci take vlastnim.
Prijemny profesionalny pristup. Teraz uz chodi dost ludi, takze na karticku treba pockat. Cca som tam stravil asi hodku.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa jedei105 »

paco napísal: 22 Apr 2022, 06:55
Zákon nie je v tomto jednoznačný, ale vyplýva mi z toho skôr, že na PZ v NR si to vyložili správne. Pretože zákon udeľuje výnimku na zbrane kat.A nadobudnuté do 1.februára 2022. V inom paragrafe zakazuje nadobúdať zásobníky 20+, resp. 10+, pokiaľ držiteľzbrane nemá udelenú výnimku MINV na nadobúdanie zbraní kat.A. Táto výnimka sa vydáva na písomnú žiadosť, po splnení podmienok definovaných v zákone... Predpokladám, resp. vychádza mi z toho, že výnimka na zbrane kat.A nadobudnuté do 1.februára 2022 je iná výnimka ako výnimka MINV na nadobúdanie zbraní kat.A a nikde sa nehovorí, že na jej základe môžeš niečo nadobúdať.
podla mojho nazoru je to ta ista vynimka. na drzanie zbrane kat A. v zakone je jasne napisane ze sa povazujes za osobu ktorej bola vynimka udelena ak si zbran vlastnil pred 1.2.2022. nikde sa nepise o vynimke A a vynimke B. len po novom musis o vynimku ziadat. tiez zakon nikde nehovori ze pri "automatickej" vynimke nemozes nadobudat dalsie zasobniky. total bullshit. vynimka sa udeluje drzitelovi na zbran, nie zasobniky. mas vynimku, mozes nadobudat. podla mna si zase policajti vykladaju zakon po svojom. pekna ilustracia toho je, ze kazde odd. si to robi inac....
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"