Návrh novely zák. č. 190/2003 #1

Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa Rudo »

Posla som list komore psychológov + ďalším zdravotníckym organizáciám. Na požiadanie pošlem verziu v PM. Myslím, že niektoré argumenty z neho by sa dali použiť (ako napr. jedno testovanie príslušníkov bezpečnostných zborov vs. držitelia ZP každých 5 rokov).
friendly_chatelet

Príspevok od používateľa friendly_chatelet »

Obrázok

Viete niekto o EU state, v ktorom by bolo ulozenie sportovych zbrani regulovane na strelnicu alebo sportovy klub? Funguje im to tam?

Alebo zase raz budeme unikatny experiment?

V Nemecku bola pred nedavnom snaha o cosi podobne, ale pokial viem, zatial to nepreslo.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3134
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

no tá tabulka nie je celkom presná, asi platí na krátke zbrane, pretože v UK (Kent) môže civil vlastniť športovú kozlicu na skeet alebo trap a tiež dlhú malorážku do 3 rán. S gulovnicami je to mierne zložitejšie ale tiež sa to dá. Získať licenciu na brokáreň nie je až taký problém ak je osoba bezúhonná zloží skúšky atď. Podmienkou ale je mať zbraň umiestnenú v trezore ktorý nie je umiestnený na viditelnom mieste (cez okno). Floydi do baráku nesmú, môžu maximálne očumovať zvonku. No a ešte jeden paradox, k vzduchovke (majú limit 20J) je lahší prístup ako ku airsoftke, ak občan nechce byť členom klubu a platiť poplatky môže si kúpiť iba farebnú as zbraň :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

psyops90 napísal: Viete niekto o EU state, v ktorom by bolo ulozenie sportovych zbrani regulovane na strelnicu alebo sportovy klub? Funguje im to tam?

Alebo zase raz budeme unikatny experiment?
Napriklad tod dole feferoni (Mozu ale vlastnit doma aj sportove zbrane, ale je to nezmyselne komplikovane a bez logiky), co som naposledy cital ich zakon 24/2004 (Stale plati, zrejme), tak to je taky paskvil, ze s prehladom schova aj tu Lipstainovu novelu a to si nerobim srandu, sa mozme inspirovat kam az debilita moze zajst. V tom ich zakone su ciste paradoxy, perkusny revolver je na volno, tiez zbrane s gulkou rubber, plynovkove kalachy AMD-65 su vsetko zbrane takz. muzejne, :lol:. Vsimnite si tiez ten bod 7 :D, tam asi legislativci rozmyslaju rovnako, cize tiez tam maju formulku vonkajsi vzhlad :? .

Toto je rozdelenie kategorii zbrani v Madarsku prelozene do ang jazyka.
Firearms and ammunition

Class A

1. Automatic firearms.

2. Firearms with the camouflage of another object.

3. Ammunition with armor-piercing (penetrating), exploding, tracer or incendiary bullet, and bullets for such ammunition.

4. Pistol or revolver ammunition containing an expansive bullet, and a bullet for such ammunition, except for an authorized person to use them for guns of hunting or sporting purposes.



Class B

1. Semi-automatic or repeating short firearms.

2. Centralfire single-shot short firearms.

3. Rimfire single-shot short firearms, whose full length is shorter than 28 cms //note: 11.02 inches//.

4. Semi-automatic long firearms, whose chamber and magazine together are capable of taking more than three ammunitions //note: whatever the text says, henceforward I am gonna call a cartridge a cartridge, and not ammunition//

5. Semi-automatic long firearms, whose chamber and magazine together are not capable of taking more than three cartridges, if the loading device is removeable, or if it is not for sure whether the firearm cannot be transformed with usual tools into such a firearm, whose chamber and magazine alltogether are capable of taking more than three cartridges. //note: kivehető tár means detachable magazine, if you mean such a magazine that falls out of the weapon if the shooter touches the magazine release. However, this text uses the word eltávolítható (removeable), but everything is removeable, it is just a question of time//

6. Repeating and semi-automatic long firearms with smooth bore (riflingless barrel), if the bore length does not exceed 60 cms //note: 152.4 inches//.

7. Semi-automatic firearms resembling automatic firearms in their external apperance.

Class C

1. Repeating long firearms except Class B 6.

2. Single-shot long firearms with rifled barrel.

3. Semi-automatic long firearms except Class B 4-7.

4. Rimfire single-shot short firearms, whose full length is at least 28 cms //note: 71.12 inches//.

Class D

Single-shot long firearms with smooth bore (riflingless barrel).
Naposledy upravil/-a C08R4 v 29 Sep 2010, 21:02, upravené celkom 5 krát.
inspiring_bose

Príspevok od používateľa inspiring_bose »

V taliansku musia byt full a semi auto dlhe zbrane ulozene na strelnici. Este to overim u znameho makarona ci sa to nevztahuje iba na full. Ale tusim ze vsetky dlhe full aj semi. :?
atr30
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 15 years 4 months

Príspevok od používateľa atr30 »

kuro159 napísal:V taliansku musia byt full a semi auto dlhe zbrane ulozene na strelnici. Este to overim u znameho makarona ci sa to nevztahuje iba na full. Ale tusim ze vsetky dlhe full aj semi. :?
toto sa my nezda v niektorom starsom cisle ZBRANE, STRELCI A LOVCI sa pisalo ze špageťaci možu použivať napr FN FAL v semiauto na polovnicke ucely.
Používateľov profilový obrázok
karo82
prispievateľ
Príspevky: 314
Registered for: 15 years 4 months

Príspevok od používateľa karo82 »

Nazdar dlhsie som tu nebol ako to vyzera?Beru nam ich alebo nie?
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

otazka: neviem ci som si to nespravne vylozil, ale neda sa ten paragraf o ulozeni 58 prekabatit tym ze by som ju prepisal z Ecka na Fko ??
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ja som: Ja to tak uz mam odzaciatku, aj na sport a zberatelstvo (Ak to prejde tak ju dam iba na Fko, ak niekto moze vlastnit samocinne zbrane, preco by som ja nemohol semi vz.58, ved sa v zberatelstve naozaj zameriavam aj na CSLA, co mozem preukazat). Problem je ten, ze ked ju mas iba na Fko, tak si z nej nemozes nikde vystrelit a ani kupovat naboje, maximalne tak dve krabicky. Tomu avizovanemu nutenemu ulozeniu na strelnici u druhej osoby ja vôbec neverim, pretoze moj majetok, ktory je na mna registrovany na utvare PZ moze byt lahko zneuzity, alebo odcudzeny a bez nahrady skody, mi je obmädzovane aj vlastnicke pravo, pretoze do teraz som mohol tu zbran drzat aj doma aj ked nenabitu.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa BTV »

Caute,

Prisla mi dalsia odpoved od asistentky poslanca NRSR p.Oravca.

Konecne nejaka "normalna" odpoved:
:arrow:
Dobrý deň,

v prílohe Vám zasielam odpoveď pána poslanca Richarda Oravca.

S pozdravom

Petra Satinová
asistentka poslanca NR SR Richarda Oravca


:arrow:
Dobrý deň,

ďakujem Vám za Váš podnet a informovanie v oblasti legislatívnych krokov súčasnej vládnej koalície, ktorá v rámci agendy ministra vnútra predkladá NR SR návrh novely zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a strelive. Keďže ide o veľmi citlivú problematiku, ktorá si vyžaduje podrobnú analýzu a vyjadrenie odborníka, je nevyhnutné, aby sa zohľadňoval aj názor občianskych a iných záujmových združení, ktorých adresné pripomienky k predmetu zákona, ak v rámci ich činnosti prevažuje rovnaký objekt, nesmú byť odignorované bez akejkoľvek rozumnej diskusie.
V prípade, ak predložený návrh putuje ďalej do NR SR bez obsahových zmien podnietených Vašimi pripomienkami, a Vy ste hlboko presvedčený o jeho chybách a nedostatkoch, ktoré ste Vašimi pripomienkami označili tiež za odporujúce niektorým častiam Ústavy SR a uviedli ich do polohy rozporu s niektorými platnými právnymi normami, tak v priebehu legislatívneho procesu, kedy návrh novely zákona prerokuje Ústavnoprávny výbor NR SR, budú akékoľvek pochybenia odhalené, a následne odstránené, keďže tento výbor má za úlohu kontrolu súladu s Ústavou SR.
Vážim si Váš seriózny záujem o záležitosti týkajúce sa verejného života a legislatívne zmeny, ktorých sa mám ako poslanec NR SR možnosť zúčastňovať a tiež ich svojím pripomienkovaním a hlasovaním ovplyvniť, preto beriem Váš podnet k úvahu.

S pozdravom


Mgr. Richard Oravec
Poslanec NR SR
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Aj ja som to dostal.
friendly_merkle

Príspevok od používateľa friendly_merkle »

Neviem kto z kolegov sledoval teraz na STV1 správy, ale hovorilo sa tam o novele a zdá sa, že Lipšic začína aktívne útočiť cez médiá. Na vyjadrenie predstaviteľov LEGIS TELUM reagoval tak, že ich a teda aj všetkých nás, ktorí oponujeme proti tomuto paškvilu, označil za klamárov. Síce bez argumentov, ako obyčajne, ale snaží sa veci neznalú verejnosť získať tým, že vlastne nás všetkých vlastníkov ZP postavil do pozície potencionálnych zabijakov. V skrytom zmysle označil vlastníctvo zbrane za akúsi zvrhlosť, teda úchylku. A novela má vlastne ako keby chrániť pred nami všetkých slušných občanov. Teda netreba chrániť pred zločincami, ale pred tými občanmi, ktorí majú zbraň legálne. Toto je postoj ministra vnútra, ktorý by mal veliť polícii. Z toho vyplýva, že ten kto sa chce brániť je zločinec. Podľa neho by sa mal nechať zabiť, olúpiť, znásilniť atď. ako teľa a čakať, či sa náhodou neobjavia policajti. Toto je demagógia ako vyšitá, hodná politikov kalibru Biľaka, Jakeša a pod. Obávam sa, že v záujme získavania bodov (myslím politických) sa veľmi poslanci nebudú stavať proti novele. Zdá sa, že sa treba pripraviť na ďalšie akcie - počul som niečo o ďalšej petícii, ktorej podpisovanie by už vraj malo bežať. Ako to s ňou vlastne je?
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

Aktuálne z reportáže na jojke. Od začiatku roka bolo zadržaných 1911 vodičských preukazov, prevažne za alkohol. Ktorá skupina je teda psychopatická, neslušná a nebezpečná pre ostatných??
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 08 Dec 2013, 21:04, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

Borisko69 napísal:Síce bez argumentov, ako obyčajne, ale snaží sa veci neznalú verejnosť získať tým, že vlastne nás všetkých vlastníkov ZP postavil do pozície potencionálnych zabijakov. V skrytom zmysle označil vlastníctvo zbrane za akúsi zvrhlosť, teda úchylku. A novela má vlastne ako keby chrániť pred nami všetkých slušných občanov. Teda netreba chrániť pred zločincami, ale pred tými občanmi, ktorí majú zbraň legálne. Toto je postoj ministra vnútra, ktorý by mal veliť polícii.
Tak tomu sa hovorí objektívny prístup držiteľa ZP! Ako minister vnútra by mal vedieť, že polícia na všetko nestačí...
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"