Uloženie zbrane

inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

kontrola bola ,az z hen z BA , takze zaaaaadny vidiek :lol:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Viete čo ma na takýchto debatách teší? :evil: :evil: :evil:

Že si príslušný príslušníci sledujúci toto fórum uvedomia, že ten zákon nie je až taký dobrý, ako si doteraz mysleli. A vymyslia nový, lepší. S presným stanovením, že na dve zbrane budeme musieť mať trezor za cenu prevyšujúcu cenu zbraní. A bude nám platný na dve veci, rovnako ako skriňa na zbrane, keď sa ku nám vláme profík.

Pred bežným vlamačom ochráni aj skriňa na zbrane šikovne osadená v interiéry, ukotvená do zeme a do steny. Takže na prekonanie predných dvojplášťových dverí aj tak bude pachoš potrebovať rozbrusovačku ako na trezor. Ak ale príde profík, tak otvorí aj skriňu aj trezor. Taký trezor ešte nevymysleli, čo by nestál pár tisíc eur a bol neotvoriteľný.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa vanto »

Suhlasim, poznam chlapika, ktoremu vybrakovali velky trezor na zbrane aj cennosti a to mal cely dom napojeny na alarm a priamo na policiu. Boli to profici presne vedeli co kde ako treba, aby to nerusene vybrali. A indicie su take, ze ho vytipovali na zaklade toho, ze vedeli, ze dana osoba si kupila velky trezor (zrejme cez dodavatelsku firmu...). Takze ono to moze byt aj kontraproduktivne, pretoze nakup takejto veci samo o sebe moze putat zbytocnu pozornost.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

Panzer napísal:A vymyslia nový, lepší.
ak bude vyzerat takto, preco nie?
(1) Fyzická osoba, ktorá je držiteľom zbraní, je povinná držať svoje zbrane kategórie B a strelivo v trezore. Menej ako 11 zbraní kategórie B alebo zbraní kategórie C alebo strelivo v počte do 10 000 kusov je povinná v prípade, ak na ich uloženie nepoužije trezor, (zbrane a strelivo) uložiť a uzamknúť oddelene. Ak strelivo nemôže uložiť v oddelenej uzamknutej miestnosti, skrini alebo debne, musí ho uzamknúť samostatným zámkom.

(2) Právnická osoba alebo podnikateľ, ktorí držia zbrane a strelivo, sú povinní držať menej ako 11 zbraní kategórie B alebo zbraní kategórie C alebo strelivo v počte do 10 000 kusov v uzamykateľnom trezore.
(3) Ručná zbraň kategórie A a viac než 10 držaných zbraní kategórie B alebo zbraní kategórie C alebo viac než 10 000 kusov streliva na jednom mieste musia byť zabezpečené v uzamykateľnom skriňovom trezore.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Vaquero »

Celé je to zbytočná buzerácia, zákon iba simuluje dojemnú starostlivosť zákonodarcu o bezpečnosť svojich napoly nesvojprávnych občanov.
Ak sú doma deti, každý normálny človek si zbrane dobre zabezpečí. V ostatných prípadoch si myslím, že z hľadiska bezpečnosti (bohužiaľ nie podľa zákona) u slušných ľudí môže pokojne visieť puška na stene a revolver môže byť permanentne nabitý v nočnom stolíku. Ale ja pravidlá neurčujem a psí hlas do neba nejde.
Miesto do drahého trezoru považujem za inteligentnejšie investovať do zabezpečenia okien (napr. bezpečnostná fólia, vonkajšie kovové rolety) a kvalitných bezpečnostných vstupných dverí. Každá sekunda zdržania pri vstupe do domu (bytu) totiž zvyšuje pre zlodeja riziko, že ho niekto uvidí, čiže ak to nejde dostatočne rýchlo, často to nechá tak a ide o vchod ďalej. Keď je však už dnu, má dosť času na trezor, ktorý ho priláka ako prvý.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Mne skôr vadí, že si kúpim trezor, dám alarm, ale samozrejme proti profi zlodejom nemám šancu a keď mi vykradnú trezor, znamená to, že som nedostatočne zabezpečil zbrane a ja sa dopustím priestupku na úseku zbraní. Pozrime sa na to v reále. Je vôbec bežný občan schopný ABSOLÚTNE DOKONALE zabezpečiť svoje zbrane pred odcudzeníma zneužitím. Nehovorím, že keď niekto z vrcholnej nedbanlivosti nezabezpečí pušku a cigáni mu ju kradnú zo skryne na chalupe si nezaslúži postih.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1444
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa bus driver »

To Bauer : ked Ti zlodeji vykradnu trezor, nie je to Tvoja chyba. Ty si zbrane zabezpecil dostatocne. Samozrejme, budes ale povazovany za podozriveho, ze spolupracujes so zlodejmi. Ono 100 %-ne zabezpecenie v rodinnom dome je naozaj nad ludske sily. Ja konkretne mam 17 okien, 2 balkony, 2 vchody. Aby som toto vsetko zabezpecil, to by ma stalo nehorazne peniaze. V bytovke je to lahsie a hlavne lacnejsie. Treba kombinovat rozne typy zabezpecenia, len na to, ze mam spickovy trezor, by som sa nespoliehal.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Bauer, absolútne dokonale nefunguje nič na svete. Takže ako ti napísal už Bus driver, zabezpečiť "absolútne dokonale" svoje obydlie je nemožné.
:wink:
Bauer, musím opraviť tvoje presvedčenie, že ak ti riadne zabezpečenú zbraň (v zmysle zákona o zbraniach a strelive) odcudzia, automaticky sa mení situácia v tvoj neprospech a znamená to, že nebola riadne zabezpečená a teda, že si sa dopustil priestupku na úseku zbraní a streliva. Tak to nie je!
:D
Ak boli zbrane riadne zabezpečené, už pri obhliadke miesta činu (krádeže), zrejme príslušník PZ skonštatuje, že zbrane boli riadne zabezpečené proti odcudzeniu. Ak by však predsalen prišlo k prejednaniu priestupku, budeš mať ty sám dostatok priestoru dokázať, že zbraň si mal riadne zabezpečenú (napr. zamknutú v trezore/skrini na zbrane, atď) a teda povinnosť uloženú zákonom si riadne splnil. Potom chýba tvoje zavinenie, priestupok sa nestal a teba nemožno sankcionovať ani napriek tomu,že ti zbrane odcudzili.
Snypo
prispievateľ
Príspevky: 339
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Snypo »

V skratke :
ak ti zbrane ukradli z trezora pomocou veľkého kladiva a pílky, nedopustil si sa priestupku - mal si ich zabezpečené.
Ak ti zbrane jednoducho "zmizli" a nevieš dokázať že ich zlodeji ukradli z tejto a tejto uzamknutej skrine, problém je na svete.
me2dik
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa me2dik »

Pani, ak mi otvoria certifikovane bezpecnostne dvere bez vonkajsieho narusenia plasta alebo poskodenia zamku, tak myslite ze aky problem budu mat s trezorom? Na vlastne oci som videl ako typ otvoril bezpecnostne dvere, ktore boli zvnutra zamknute, klucik vlozeny v zamku a bol este pootoceny tak ze sa nedal vytlacit. Otvorenie trvalo nieco cez minutu. Takze zbytocne sa to tu podla mna rozobera, naplne si literu zakona a hotovo, lebo ak vas budu chciet vykradnut tak vas vykradnu.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa vanto »

Suhlas, ide tu halvne o tom mat veci ulozene podla predpisu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Snypo, trošku ti budem oponovať. Aký je problém ukradnúť kľúče od domu/bytu, vniknúť doňho bez poškodenia vchodových dverí, či okien, v dome/byte nájsť kľúče od trezoru a tento si otvoriť bez použitia násilia? Také prípady sa už stali... Skrátka, páchateľ nemusel použiť žiadne násilie a vlastne ani nemusel prekonávať žiadne prekážky v pravom zmysle slova.
8)
Podľa tvojho prístupu, by sa to hrooozne ťažko vysvetľovalo OČTK. Ja tvrdím, že by sa to vysvetľovalo pomerne ľahko, ak by to bola pravda a ty ako poškodený by si nefabuloval.
:wink:
Podľa tvojho prístupu, by mal majiteľ/nájomca domu/bytu na krku riadny prúser a úplne jasný priestupok na úseku zbraní a streliva. Ja tvrdím, že ak si čoby poškodený tie kľúče od bytu nemal pohodené niekde na stole v kancli, kde sa denne premelie 1001 ľudí a kľúče od trezoru nemal aj s popiskou pohodené voľne na kuchynskom stole, tak by to žiadny priestupok byť nemusel.
:wink:
Preto mi trošku nestimmuje, ak sa tu hrajkáme s dosť hypotetickými scenármi a vyvodzujeme z nich nejaké všeobecnejšie závery. Dovolím si povedať, že tu platí len pár všeobecnejších pravidiel (väčšinou ich nájdeme priamo v zákone o zbraniach a strelive, prípadne trestnom zákone) a všetko ostatné už je prípad od prípadu.
:D
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Nie je to, že boli reálne ukradnuté dôkazom, že neboli správne zabezpečené. A keď som mal trezor a alarm, som sa len domnieval, že sú zabezpečené a urobil som priestupok. Podľa priestupkového zákona je možné urobiť priestupok aj z nedbanlivosti. Netreba úmyselné zavinenie ako u trestného činu ? Ja som právo neštudoval, len som si po nociach čítal zákony stiahnuté z netu a vysvetľujem si ich teraz po svojom.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa BTV »

je... ja som kedysi skoro dostal pokutu na polici, pretoze mi ukradli pas z batohu v metre.....

Vraj som povinny si nanho davat pozor....
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Kamošovi ukradli peňaženku aj so zbrojákom, a nechceli mu vydať nový, že to je známka toho, že je "nespoľahlivá osoba" a mohli by mu ukradnúť aj zbraň. Nakoniec ho dostal.
Zamknuté

Návrat na "Zákon o zbraniach"