Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 4 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Media radi reportuju vynimocne pripady, tak si vsimli prveho smrtelneho pripadu u kojenca.

https://www.aazdravi.cz/koronavirus-ma- ... ou-imunni/

Pokial ratam dobre, tak zverejnenych bolo doteraz cca 6 pripadov umrti do 18 rokov.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 828
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Isteže zomreli a aj budú zomierať aj mladší ľudia ako najviac ohrozená skupina 65+. Aj medzi mladými a deťmi sú ľudia s rôznymi inými diagnózami, zníženou imunitou, ktorých by reálne ohrozila aj "obyčajná" chrípka. Rád by som videl nejaké oficiálne štatistiky za posledných pár rokov, kde sú počty chorých podľa vekových skupín a následná smrtnosť v súvislosti s chrípkou. Určite tam bude nejaké percento mladých aj detí.
K truhlíkom s respirátormi sa už ani nejdem vyjadrovať, nemá to cenu. Všetci vychádzate z mylného predpokladu, že keď máte doma zásobu respirátorov, tak neochoriete. Otázka už dávno neznie, či ochorieme alebo nie? Ochorieme skôr či neskôr určite všetci, tak ako už niekedy v minulosti ochorel KAŽDÝ aspoň raz v živote na klasickú chrípku, tak určite ochorieme aj na Covid-19 – je to už príliš rozšírené na to, aby to šlo zastaviť ako SARS, MERS či ebolu v minulosti. Aktuálna otázka znie, kedy to bude, či vo fáze vzostupu, kulminácie alebo končiacej epidémii? Pokojne si tie respirátory noste, nikto vám to nezakázal ani nezakáže, ale prestaňte už šíriť bludy o štátnom zabavovaní respirátorov vo vlastníctve súkromných osôb. Je až do popuku názor, že ak by mi to mali zabaviť, tak to radšej rozstrihám - keby hlúposť kvitla... Toto opatrenie tu vzniklo podľa mňa preto, lebo Slovensko = tá naša stále pretrvávajúca tradícia "vybavovania" a "zháňania" cez známeho, ktorý pozná ďalšieho známeho atď. Tak sa aj k respirátorom dostávajú bežní známi známych na úkor zdravotníkov, hasičov a záchranárov, policajtov, vojakov.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66741910 ... -z-oxfordu
Čo ak tí Angličania majú nakoniec pravdu? :roll:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa theplaky »

https://fastlifehacks.com/n95-vs-ffp/
- prehlad US a EU standardov pre filtre, tvarove masky, respiratory..
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3704
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Čo je to klasická chrípka? Nemutuje tá každý rok?
Naposledy upravil/-a Mesi v 29 Mar 2020, 18:27, upravené celkom 1 krát.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 828
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Mutuje, ale stále je to chrípka. Čomu na tom nerozumieš?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3704
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Som myslel že rovnako SARS-CoV zmutoval na SARS-CoV-2. Kde je hranica toho že je to rovnaký alebo iný vírus? Tomu chápeš? Bohatstvo, tu už človek nemôže položiť otázku bez podjebov na osobu.
Používateľov profilový obrázok
ricinr
častý prispievateľ
Príspevky: 776
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa ricinr »

Pocet obyvatelov Ciny 1.390.000.000. Nakazenych 83.000. Mrtvych 3.300. T.j. 4.1% z otestovanych a teda oficialne nakazenych.
Pocet obyvatelov EÚ 512.000.000. Nakazenych cca. 330.000. Mrtvych cca 20.000. T.j. 6.4%.

Ak preratame umrtnost na pocet obyvatelov tak Cina 0,00023% a EÚ 0,0039%. T.j. v EÚ 17x vyssia umrtnost.

Ak za referencnu vzorku zoberieme lod Diamond Princess, kde sa nevedomky miesali chory a zdravy a celkovo ich bolo na palube 3700, chorych 710 a mrtvych 10, tak z toho mozeme odhadnut nakazenost ak sa neurobia alebo nebudu dodrzianat opatrenia necelych 20% populacie. Nasledne v EÚ vychadza nakazenost EU 62.400.000. Umrtnost neberiem z lode lebo EU vykazuje ine %. Takze ratam 4,1% a to cini 2.558.000 obeti. Samozrejme cisla su len velmi hrube prepocty.

Chripka umrtnost minuli rok 2019 podla who 250.000-650.000.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 210
Registered for: 10 years 5 months

Príspevok od používateľa aoaia »

theplaky napísal:https://fastlifehacks.com/n95-vs-ffp/
- prehlad US a EU standardov pre filtre, tvarove masky, respiratory..
Tepláky, ďakujem za odkaz.
Podla toho by na koronu mal dobre fungovať aj ffp2 a ffp1.
Je to tam pekne vysvetlene...
Sic nie 99% ale čo pišu tak 3M robilo s ffp1 test a zachytilo 96celá,+niečo virusu...
Častice menšie ako 0,3mikrona sa lepšie zachytia. To je dôležita informacia. Ešte raz dík...
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1880
Registered for: 8 years 7 months

Príspevok od používateľa d-s »

A prestante si laskavo nahovarat, ze vy ste zdravi a ze vdaka respiratoru tym chranite vsetkych v rodine. NIE. Respirator iba znizi riziko vasej nakazy.
Chorobu mozete chytit aj z predmetov co kupite, zo siat, na ktore vam v obchode sadol virus, od ineho clena rodiny, z nespravneho pouzitia respiratora resp. z manipulacie s nim a pod.
Tym padom su vsetky respiratory len falosnym pocitom 100% ochrany.
Pises uplne bludy.

Nakazit sa mozes od kvapociek alebo aerosolu v ovzdusi.
Rusko pomoze minimalne, respirator hodne.
Preto treba respirator.

Nakazit sa mozes z predmetov ktore kupis.
Preto treba vsetky kupene veci bud dezinfikovat alebo nechat "odstat".

Atd... su rozlicne sposoby nakazenia sa, vyzadujuce rozlicne pristupy k ochrane.

A ty pises ze kedze sa mozes nakazit dotykom ruky nema zmysel chranit si ani vdychovany vzduch...

Ak chce stat vsetky respiratory "pre seba" (pre ludi v prvej linii), to sa da pochopit.
Ak to tak aj prezentuje.
Ale tento nas novy minister argumentuje niecim inym (a uplne stupidne).
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 828
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Mesi napísal:Som myslel že rovnako SARS-CoV zmutoval na SARS-CoV-2. Kde je hranica toho že je to rovnaký alebo iný vírus? Tomu chápeš? Bohatstvo, tu už človek nemôže položiť otázku bez podjebov na osobu.
Sorry, nezlosti sa mňa pls, len som už trochu vynervovaný z niektorých expertov na všetko. Neviem na to odpovedať, nie som ani lekár, ani biológ, virológ či epidemiológ. A tu som sa dokonca dočítal, že aj Krčméry je slabý ako čaj... :roll: Snáď majú všetky zmutované kmene chrípky nejaký rovnaký základ, preto to vedia bezpečne zaradiť ako síce iný kmeň, ale stále určite chrípkový. Sars-CoV-2 vraj (ale to tu už v tomto vlákne bolo) našťastie nemutuje tak ako "klasická" chrípka. Snáď to tak aj zostane. Ja osobne ešte nie som plne vysporiadaný ani s možnosťou, že je to umelo vytvorený vírus.
To ricinr: nejaký link k tým údajom WHO nemáš? Také tvrdenia, že 650k som už čítal, aj gunslinger písal nejaké štatistiky.
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 6 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Mesi napísal:Čo je to klasická chrípka? Nemutuje tá každý rok?
Nielenze chripkove virusy "ochotne" mutuju, ale existuje ich viacero druhov (z taxonomickeho hladiska). Najviac subtypov a najvacsi potencial pre mutacie ma chripkovy virus A, ktory ma kolo 20 serotypov a kazdy z nich ma este rozne mutacie s roznou virulenciou a patogenitou. Takze ta tvoja otazka je v podstate namieste.

Na rozdiel od chripkovych virusov nema (podla doterajsich poznatkov) SARS-CoV-2 taky mutacny potencial. A nie je ani pravda (presnejsie, doteraz som taku informaciu nezaznamenal), ze vznikol mutaciou SARS-CoV-1 - len sa na neho podoba (tusim sa udava vyse 70% zhoda genomu). Zatial vsetko nasvedcuje tomu (okrem tych britskych matematickych modelov, ktore zatial neboli experimentalne overene), ze v porovnani s chripkou je radovo smrtnejsi.

A nie je nevyhnutne nutne ani aby sa nim infikoval kazdy - napr. ten korejsky expert hovoril o troch scenaroch:
1. (optimisticky scenar, predpokladajuci opatrenia na jeho zastavenie) virus nakazi do 10% populacie a v lete odznie a skonci, podobne ako prvy SARS.
2. (pesimisticky) virus sa stane sezonnym podobne ako chripka a budu sa striedat jeho rozsirenia na severnej a letnej pologuli.
3. najdeme vakcinu a postupne sa ockovanim zlikviduje, podobne ako prave kiahne.

Dnes nikto nevie, ako sa bude situacia vyvijat z dlhodobeho pohladu, preto davat kategoricke sudy ako to dopadne je podla mna cista tipovacka.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Mesi napísal:Čo je to klasická chrípka? Nemutuje tá každý rok?
Ktomu mutovaniu: Antigenic Drift
V principe mutuje, ale zmeny su male, takze telo reaguje rychlejsie a velka cast populacie ma nejaku formu imunity takze sirenie je vyrazne pomalsie. Vynimka bola prasacia chripka, kde zmeny boli velke (Antigenic shift) a preto bola taka silna. (zdroj: spominane video)
pietro32i napísal:Čo ak tí Angličania majú nakoniec pravdu?
Ked to vyzabija vsetkych nachylnejsich ludi, zvysok si to nejak vylezi a ziska imunitu tak to kludne moze byt (co je aj jeden mozny scenar) kazdorocna udalost, rovnako ako chripka s horsim alebo rovnakym dopadom na spolocnost.
Dnes ale nemozes povedat ze to je v pohode ked vidis co sa deje vo svete. Ten nabeh je si myslim dost dramaticky.
Naposledy upravil/-a Zlomizub v 30 Mar 2020, 00:04, upravené celkom 1 krát.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 828
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

aoaia napísal:Tepláky, ďakujem za odkaz.
Podla toho by na koronu mal dobre fungovať aj ffp2 a ffp1.
Je to tam pekne vysvetlene...
Sic nie 99% ale čo pišu tak 3M robilo s ffp1 test a zachytilo 96celá,+niečo virusu...
Častice menšie ako 0,3mikrona sa lepšie zachytia. To je dôležita informacia. Ešte raz dík...
Neviem či si to dočítal dokonca, kde sa píše o tých dvoch štúdiách v USA a v Kanade s respirátormi a rúškami. Výsledok? "Tieto dve štúdie naznačujú, že chirurgické masky/rúška sú približne porovnateľné s maskami N95, pokiaľ ide o prevenciu chrípkového ochorenia v úzkom kontaktnom klinickom prostredí.". Skrátka, ochoreli približne rovnaké množstvá ľudí zo skupiny nosiacich respirátory (bolo ich o niečo menej samozrejme) aj z tých, čo mali rúška. Bolo to samozrejme v zaručene kontaminovanom prostredí a je to o chrípke, nie o Sars-CoV-2. Ja len, aby niekto nepodliehal zbytočnej "panike" :mrgreen:
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Pre Pietro:
https://www.meduniwien.ac.at/web/ueber- ... -pro-jahr/
Ale to teraz niektory nechcú vedieť/vidieť...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1323
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Krcmery je odbornik na epidemie, ale svoje poznatky ziskaval aj v praxi, nie len studiom udajov ako mnohi jeho kolegovia vo svete. A ze ma pristup aky ma? On pracoval v oblastiach, kde umierli traja z desiatich novorodencov a 50% sa ich dozilo dospelosti. Proti tomu nejaka mortalita 3% ako je u koronavirusu naozaj vyzera smiesne. Samozrejme nemozno porovnavat zaostale Africke krajiny s Europou, ale panika a stres nikomu nepomoze
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"