Varovný výstrel

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Mozes, je to na tebe. V ramci NO alebo §26. Nie si vsak povinny ho dat pred samostatnou strelbou na utociaceho, ci na cloveka, ktory zotrvava v tvojom obydli napriek tvojmu nesuhlasu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Samozrejme, že môžeš vyskúšať aj varovný výstrel. Nezabúdaj však, že ide o použitie zbrane. Musíš ho následne hlásiť, atď. Čiže s varovnými výstrelmi rozumne...
:wink:
Z praktického hľadiska otázka stojí tak, či to pre teba má v konkrétnej situácii zmysel z taktického hľadiska. V niektorých situáciách isto áno, v niektorých je zas vyložene kontraproduktívne sa oň čo i len pokúšať. Tu, na webfore, sa o tejto téme popísalo už dosť.
8)
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Uz mi len chyba "v mene zakona" :-)
Uvedomely zlocinec vie, ze ho nemozes strelit do chrbta, tak by asi nereagoval.
Dam ti jednu radu, zbran tahaj len vtedy, ked je nevyhnutne strielat a neda sa inak.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nezabudni, ze ked uz uteka, tak ho strelit nemozes, jedine ze by utekal s tvojim majetkom (ale to si tiez rozmysli)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Rasto napísal:zbran tahaj len vtedy, ked je nevyhnutne strielat a neda sa inak.
Sorry Rasťo, ale to je riadna vtákovina. Hrozbu zbraňou si nechal kde, tú si úplne vyhodil z hry?

Čo viem, tak podľa štatistík aj podľa reálnych prípadov z môjho okolia (napr. aj ľudí tu z webfóra) prevažná väčšina konfliktov so zbraňou končí práve jej vytiahnutím, nie streľbou. A to asi aj preto, že dotyční sa neriadili tvojou radou a nečakali s tasením až dovtedy, kým nebolo "nevyhnutné strieľať".

Keď už, tak by tá rada mohla znieť "Ťahaj len vtedy, ak si naozaj rozhodnutý v prípade nutnosti aj strieľať", to už skôr dáva zmysel.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Treba mysliet aj nato, ze ta gulka niekam dopadne...
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Rozhodne treba pocitat s dopadom!
Znamy ked mu indoslovaci kradli drevo vpalil 2 gulky do zeme (hliny) vedla ich noh. Ziaden odraz a odstrasujuci efekt trval 10 rokov.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

To či si teraz písal, varovný výstrel do zeme/hliny, tak na tým sa už dlho zamýšľam. Ja žijem poväčšine v Bratislave, výškových budov kopec. Varovný výstrel smerom hore, + - nejaký ten uhol, to by mohlo skončiť v okne nejakej detskej izby. Preto to, čo si popísal mám ja osobne premyslené ako vhodný varovný výstrel už dávno. Nemusí byť zrovna pod nohy útočníka, ale do trávy a spoliehať sa, že nechytím nejaký kameň či kanál je podľa mňa najlepšie riešenie v tejto situácii, do ktorej sa snáď nikdy nedostaneme.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Bauer napísal:To či si teraz písal, varovný výstrel do zeme/hliny, tak na tým sa už dlho zamýšľam. Ja žijem poväčšine v Bratislave, výškových budov kopec. Varovný výstrel smerom hore, + - nejaký ten uhol, to by mohlo skončiť v okne nejakej detskej izby. Preto to, čo si popísal mám ja osobne premyslené ako vhodný varovný výstrel už dávno. Nemusí byť zrovna pod nohy útočníka, ale do trávy a spoliehať sa, že nechytím nejaký kameň či kanál je podľa mňa najlepšie riešenie v tejto situácii, do ktorej sa snáď nikdy nedostaneme.
Čo sa nad týmto chceš dlho zamýšľať?
Buď si povedz, že varovný výstrel nedáš nikdy nikde za žiadnych okolností, alebo sa rozhoduj až v konkrétnej situácii práve podľa okolností. Či varovný výstrel vôbec dáš a ak hej, tak ktorým smerom.
Vopred to paušálne uzavrieť v štýle "budem strieľať len do neba" alebo "len do zeme", to je imho riadne mimo.

V prehustenom sídlisku stojac (v riadnom strese) priamo pod barákmi strieľať hore nie je možno najlepší nápad. A zase niekde v polotme na pustom námestí či križovatke pátrať po kúsku "bezpečnej" trávy či hliny (desiatky metrov ďaleko), to tiež neznie bohvieako.

Zlomizub-ovmu známemu to vyšlo a má pokoj. Ale tiež mohol mať smolu, trafiť šuter či roxor pol centimetra pod hlinou a dodnes mohol chodiť po súdoch kvôli chlapovi, čo mu tam vykrvácal z tepny na nohe alebo prišiel o oko.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Podla mna, komu nepomoze ustne varovanie a vytasena zbran dostatocne na to aby pochopil, ze ma od svojho konania upustit, tak nejaky varovny vystrel je uplne zbytocny.

To sa uz dostavame do poviedok typu - moj kolega pozna kolegu, co nosi v zasobniku akusticko-expanzny, potom dva brokove a potom az ostre.

Okrem toho, ze sa to moze vypomstit v kritickej situacii, tak to podvedome znizuje hranicu, kedy bude zbran tasit a pouzivat.
Používateľov profilový obrázok
canis lupus
prispievateľ
Príspevky: 455
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa canis lupus »

Myslím že yarco to napísal výstižne... Každý nech sa rozhodne sám, podľa danej situácie. Je x možností, kedy je to dobré a kedy nie. 9mm luger má podľa mňa dosť odstrasujuci účinok :twisted: ďalšie plus, podľa mňa, je to, že ak varovný výstrel pouzijes,môžeš sa brániť tým, že si použil všetky možnosti, pred tým ako si strieľal na útočníka...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Mesi:
No tu by asi skôr chalani v uniformách mohli povedať, či práve varovný výstrel nebýva niekedy tým momentom, kedy pán Problém dostane rozum a prestane robiť problémy.
Osobne si myslím, že to môže byť veľmi silný psychologický prostriedok a ak je priestor a čas ho bezpečne použiť (bez zvýšenia rizika pre seba, samozrejme), tak prečo ho nevyužiť?


S tými poviedkami to tu radšej nekomplikuj :wink: , pre jednoduchosť hovorme o varovnom výstrele normálnym ostrým nábojom.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

No to by mohli, hlavne by ma zaujimalo ucinok pri utoku na konkretnu osobu. Ale to bude asi ako so psami, niektori sa zlaknu a prestanu, ini zase nie.

Pre mna vsak to riziko odrazenej gulky, je vysoke, nehovoriac o tom, ze varovny vystrel by som urcite neodporucal ako vo filmoch, ze sa clovek ani nepozrie, kam vlastne striela a tu je zase dalsia prekazka, ze na ten miereny varovny vystrel stracas utocnika zo svojho sustredeneho pohladu.

Zhrnme to, ako to bolo zhrnute, moze sa, nemusi sa, rozhodni sa. :)
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Ná šak miesto výstrelu hoďte piráta. :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"