Tríciové mieridlá

Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Tríciové mieridlá

Príspevok od používateľa daredevil »

mám na zbrani tieto miridlá http://grandpower.eu/kategoria-17-clano ... ad-image-1 , a túto mušku http://grandpower.eu/kategoria-17-clano ... ad-image-0
pri tých mieridlách je písané
Cieľnik je zvýraznený zeleným svetlovodným vláknom značky Truglo a osadený trítiovým telieskom. Navedenie mieridiel na cieľ je tak jednoduchšie ja za znížených svetelných podmienok.
, ale ja to teliesko nevidím :lol: , okrem toho za tmy mieridlo nesvieti a podla toho čo som čítal by mali tritiové svietiť v tme a svetlovodné za svetla.
Dajte ma niekto na pravú mieru. :roll:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Máš bod za slovo "mieridlo" :lol:

To vzadu - cieľnik, to vpredu - muška. Oboje majú svetlovodné vlákno, to znamená že keď sa na tie mieridlá (na to vlákno či už mušky alebo cieľniku) pozrieš a napríklad zhora na ne zasvietiš baterkou (imitácia silného slnečného žiarenia), tak tie bodky budú žiariť. Trítiové mieridlá majú v sebe kapsulu (skutočne ju nemusíš vidieť) s rádioaktívnou látkou, ktorá žiari a v tme je to vidieť. Má to vyzerať takto v tme:

http://s188.photobucket.com/user/2814V/ ... G.jpg.html

Ak máš tamten cieľnik tak by mal spĺňať oboje výhody, čiže svetlovodné vlákno kombinované s trítiom. Také mieridlá robí aj Truglo, model TFO. Niekedy sa stane, že jedno kapsula sa poškodí a prestane ti jedna bodka svietiť, ale že by ti u cieľniku prestali svietiť obe? To je dosť veľká náhoda, si si istý že máš tamten cieľnik? Inak osobne si vybrať, mať trítiovú iba jednu časť mieridiel, tak mušku, ale to je asi o osobných preferenciách.
Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa daredevil »

OK ďakujem za vysvetlenie (viem čo je muška a čo mieridlá :-) ). cielnik bude asi len svetlovodný. Ak by som vymenil mušku za tritiovú a cielnik by bol svetlovodný tak by sto bolo dobré za zhoršených svetelných podmienok ale ako by to bolo za slnečného počasia?


Ešte otázka, kamarát má n CZ 75 DUTY, pozeral som mu svetlovodné mušky a v Hermese ich majú niekoľko druhov podľa výšky, viz. http://www.hermes.sk/cz+553/ podla čoho treba vybrať?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4835
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa yarco »

daredevil napísal:Ak by som vymenil mušku za tritiovú a cielnik by bol svetlovodný tak by sto bolo dobré za zhoršených svetelných podmienok ale ako by to bolo za slnečného počasia?
To nevyzerá ako dobrá kombinácia.
Za slnečného počasia by ti žiarili vlákna na cieľniku a mucha nič. Tríciové kapsule svietia slabučko - za tmy ich pekne vidno, ale už pri slabom svetle sa začínajú strácať, cez deň nemáš šancu ich "žiaru" vidieť.
Za tmy či "skorotmy" by ti zase svietila len mucha a cieľnik by si nevidel.


Akúkoľvek kombináciu zvolíš, imho mucha by mala byť vždy zvýraznená minimálne tak ako cieľnik alebo viac. Čiže buď svetlovody predu aj vzadu alebo len na muche, určite nie opačne. Detto pri tríciach.

Existujú aj rôzne "medzistupne", napr. tríciá od Warrena majú na muche väčšiu, jasnejšiu a inak sfarbenú kapsulu než na cieľniku, je to IMHO veľmi šikovne urobené.
Osobne ak by som riešil svetlovody, tak asi len na muchu a vzadu nechal čierny cieľnik. Tríciá mám z pochopiteľných dôvodov vpredu aj vzadu, ja konkrétne 3-bodové.
Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa daredevil »

Ešte potrebujem poradiť s týmto:Ešte otázka, kamarát má n CZ 75 DUTY, pozeral som mu svetlovodné mušky a v Hermese ich majú niekoľko druhov podľa výšky, viz. http://www.hermes.sk/cz+553/ podla čoho treba vybrať?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

...podľa cieľnika a požadovaného spôsobu použitia/mierenia - na stred, na spodný okraj čierneho... :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa daredevil »

OK tak mi poraď kamoš má originálne mieridlá chodíme si spolu zastrielať, nechce sa nejako venovať šp. strelbe ale len tak pre relax, chcem mu kúpiť vetlovodnú mušku ako darček pod stromček :) ak mieri na stred tak ktorú ? od 5,5 do 7,5?
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Ak mieri na stred, tak vseobecne co najvyssiu (7,5), ale zase zalezi na tom na aku vzdialenost striela.

Vseobecne plati zasada - kam muska tam puska.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

cubitko napísal:...Vseobecne plati zasada - kam muska tam puska.
Tak tomuto nerozumiem! :roll:

Poznám pri nastreľovaní a korekcii nástrelu zásadu - kam puška, tam muška - čiže ak je nástrel vyššie, koriguje sa vyššou muškou, ale tú vetu naopak - nechápem... :evil:
Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa daredevil »

poradte ešte kde sa dá kúpiť sv. mucha, v Hermese majú vypredané
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

Igrlik napísal:
cubitko napísal:...Vseobecne plati zasada - kam muska tam puska.
Tak tomuto nerozumiem! :roll:
predpokladam ze majster tesar sa utal a napisal to opacne :)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Igrlik napísal:
cubitko napísal:...Vseobecne plati zasada - kam muska tam puska.
Tak tomuto nerozumiem! :roll:

Poznám pri nastreľovaní a korekcii nástrelu zásadu - kam puška, tam muška - čiže ak je nástrel vyššie, koriguje sa vyššou muškou, ale tú vetu naopak - nechápem... :evil:
Problém toho pravidla (ktoré sa inak používa najmä pri horizontálnom nastavení mušky) je, že funguje/nefunguje podľa toho kde nastrel práve je/kde bude po úprave. :) A kým si človek jednoznačne neuvedomí, ktorú hodnotu nástrelu používa, tak to pravidlo mu bude skôr ku škode. Osobne mi pri nastavovaní mieridiel skôr vyhovuje systém troch prstov (dva vzadu ako cieľnik, jeden vpredu ako muška), kde ich vzájomným posúvaním voči oku a predstavením si spojenia týchto prstov v jednej "hlavňovej rovine" skôr zistím kam mám čím pohnúť.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4835
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa yarco »

daredevil napísal:len tak pre relax, chcem mu kúpiť vetlovodnú mušku ako darček pod stromček :) ak mieri na stred tak ktorú ? od 5,5 do 7,5?
Pri vyšších muchách treba myslieť aj na kompatibilitu s puzdrom.
Má to byť darček, tak aby dotyčnému zbytočne nepokazilo radosť zistenie, že pekná nová mucha sa mu do jeho obľúbeného a možno aj drahého puzdra jednoducho nevlezie ... :?

To som ti asi moc nepomohol :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

...a aby som to celkom dorazil - niektorá mucha dokáže napríklad textilné púzdro pekne potrhať pri tasení - zadná hrana ostrá ako žiletka a rohy ako antilopa :evil:
Používateľov profilový obrázok
daredevil
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa daredevil »

On zbran nenosí a ani neplánuje aj ked má A, on si len tak chodí zastrielať pre radosť a tú mu kazia tie origo mieridlá, sú naozaj nanič tak sa neondite a povedzte to číslo :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Dolaďovanie, nastreľovanie zbraní a úpravy"