Sa vz. 58 - optika

Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ako to myslis? ..len do mna :wink:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

len tolko, ze porovnavanie 58cky a AR15 platformy vzhladom na pouzitie roznych kolimatorov nie je take jednoduche, vzhladom na uplne rozdielne pouzite naboje a ich balistiku, konstrukcnych uhlov a rozmerov, mnozstvo konstrukcnych prevedeni platformy AR15 ktore sa od seba dost zasadne lisia a pod. Rovnako zivotnost kolimatorov na zbraniach s kratkym zaklzom piestu ktory odovdava energiu narazom je na zvlast debatu.

V konecnom dosledku ma Rasto pravdu, z 58cky nikdy nedosiahnes ergonomiu AR15 v ziadnom ohlade. Mozna sa jej pri enormnych zmenach trosicku priblizis. 58 je celkovo na pouzitie kolimatorov menej vhodna a na rozumne pouzitie vyzaduje podstatne zasahy s tym, ze AR15 to nikdy nebude. A nie je to tym ze ma piest. Aj mnostvo AR15 ho ma. Je to o celkovom koncepte, uhloch a dimenziach konstrukcie tychto zbrani.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

S kolimatorom budes vzdy presnejsi i ked bude mat 4MOA v porovnani so standardnymi pevnymi mieridlami.
1MOA je uz moc male, idealne je 2MOA, ktore sa da rychlo nahodit i bez 60MOA kruznice.
Vcera mi kamos ukazoval nastrel s PARkou za pomoci pevnych mieridiel na 100m a vysledok bol 1MOA!
Puskohlad a tak isto kolimator je najlepsie mat co najblizsie k osi hlavne.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Rasto prepac ale s tym tvojim vyhlasenim ze s 4moa bodkou nastrielam lepsie nez cez otvorene mieridla nemozem suhlasit. Sam pises ze kamaratova puska dokaze cez pevne mieridla na 100m 1moa - preco si tu presnost teda kazit kolimatorom ktory ma zamerny bod 4moa?

Rovnako mi prosim vysvetli preco je najlepsie mat kolimator co najblizsie k ose hlavne - potom to uz nefunguje?

Gewhr to ze co sa ergonomie tyka 58ma na m4ku nema nespochybnujem, s tym ze je 58ma na montaz kolimatorov menej vhodna a usposobena sa da len suhlasit, ale robit z nej nieco "optics non compatible"? To ze tie bocne montaze nefunguju uz vieme asi vsetci, ale Zendlov kryt vratneho ustrojenstva a najnovsie aj montaz od WAR povazujem za plnohodnotne riesenia ako si 58mu osadit optikou/kolimatorom (aj ked m4ka koli lepsej ergonomii a razi s vyssou vrodenou presnostou v konecnom dosledku 58mu "vzdy" prestriela).

Na margo toho mojho tvrdenia ktore si mi kvotoval: moja 58 ma vrchny okraj railu polozeny 4,4cm nad stredovou osou hlavne (meral som to na nadpazbi FAB, predpokladam ze Zendlova montaz je s nadpazbim na jednej urovni-aj to tak vyzera). M4 nemam, ale dovolujem si tvrdit ze to bude menej (ak by to chalani vedel niekto odmerat bolo by to zaujimave). Pochybujem ze by sa pan Cermak zamerne snazil ist tak vysoko nad hlaven-naopak, urobil to tak nizko ako sa dalo, respektive tak nizko ako ho pustil piest. Keby tam bol plynovy kanalik ako to je u m4iek (ano su aj piestove, vieme, ale tie na mysli nemam), mohol by ist este nizsie. Kedze stoner sa rozhodol pre kanalik a nie piest, mohol a siel nizsie = m16/m4ky maju listy blizsie k ose hlavne. To vsak nieje dovod na tvrdenie ze 58ma s kolimatorom je horsejsia lebo ho ma osadeny trolinku vyssie.

Co sa presnosti tyka, 58ma dostane od m4ky vzdycky nafrak-to vam neberiem. Je to vsak dane najma razou. To ako vysoko maju kolimatorceky na presnost vplyv nema.

Ja strielam takmer vyhradne na 100m (pif-paf na 7m nieje moj styl, ja si kazdu ranu vazim a chcem ju mat co najblizsie k stredu), skusal som aj optiku aj kolimator (rozne) a k tomuto typu strelby viem povedat nasledovne:
- 7,62x39 neje najpresnejsia raz, cez otvorene mieridla sa s tymto nabojom daju robit 10 ranove nastrelky s rozptylom okolo 12cm (a viac), s kolimatorom alebo optikou (na 100m je to jedno) som sa dostal na 7cm (ak neratam jeden ulet-priznavam). S 223kou sa da urcite nastrielat viac (neskusal som, ale verim tomu).
- na 100m mi je v podstate jedno ci mam 1moa kolimator bez zvacsenia alebo optiku (mam tu kratku vojensku meoptu s 5x), oba zameriavace mi umoznia eliminovat chyby ktore robim ked strielam cez mechanicke mieridla a nemozem o sebe tvrdit ze by som bol lepsi s tym ci onym (na 200/300m to moze uz byt ine, neskusal som).
- ta meopta 5x40 mi pride ako najvhodnejsia optika ktoru som na 58me skusal (meopta je ok, izrael to od cechov berie ako teple rozky tak to zle nebude a tento model je navyse velmi kratky). Mal som ju na spominanej zendlovej montazi, osadenu co najviac dozadu a aj tak sa mi obcas stalo ze mi do nej zospodu cingla hilzna (chytala mi vzdy len predny okraj objektivu, do 5mm od okraja, vyriesil som to gumovym navlekom s presahom asi 5mm aby mi sa mi nevedla dostat na sklo). Chcem to vsak posadit namontz od WARu nakolko ta ako jedina umoznuje ist s puskohladom este viac dozadu=mimo drahu vyhadzovanych nbc. = co sa 58mi tyka, nepoznam vhodnejsi setup na osadenie optikou. Meopta robi to kukatko aj v prevedeni 3x, to je este kratsie = funguje aj na zendlovej liste.

= podtrzeno secteno 58ma sa dnes uz da velmi rozumne a plnohodnotne osadit optikou aj kolimatorom (povodne tomu tak nebolo) a v ramci tychto rieseni zostava najslabsim clankom (co sa presnosti systemu ako takeho tyka) strelec a raz.

(Snazil som sa svoj prispevok koncipovat formou poukazovania na to co sa DA, aj ked to tu asi nebyva zvykom - mozno to niekomu takto pomoze).
duri1
občasný prispievateľ
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa duri1 »

Vcera som nastrelil som ten Bering Optics Prismatic 3x32, co som pisal. Sice len na cca. 45 metrov, kedze strelnica mala svoje limity, ale vysledok ma milo prekvapil. Skoda, ze som neurobil fotku, ale vsetko lietalo pekne na stred do 10... Za tie peniaze to vyzera na dobru kupu, len skrutky na rail by som dotahoval klucom, kedze po utiahnuti rukou po vystreloch povolovali. Osadene to mam na kryte zaveru KingGun.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Pozri sa cez diopter malorazky s ktorym strielaju na 50m z volnej ruky jednou dierou a prepocitaj si kolko to ma MOA.
Diopter je velmi podobny kolimatoru a preto sa s nim dosahuju lepsie vysledky ako so standardnymi mieridlami.
Ked mas 4MOA kolim, tak ti pri idealnych podmienkach prekryva o trochu mensiu plochu aku si dokazal najlepsie nastrielat s pevnymi mieridlami.
Ale dokazes si stiahnut intenzitu a vidiet i obrysy bodky i tetc na ktory strielas, co s pevnymy nedosiahnes ani nahodou.
Ludia dokazu carovat i s pevnymi mieridlami, kde im mucha zakryva cely terc na urcitu vzdialenost, nic viac som tym nechcel povedat.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..koli tebe som sa naucil quotovat ;-)
Diopter je velmi podobny kolimatoru 
- tie dioptre co su na malorazkach neprekryvaju ziadnu plochu terca - je to sustava kruhov ktora opisuje okraj "cierneho"
- svetelny bod v kolimatore zakryva cast terca na ktoru nim mieris (1moa@100m = 2,9cm, 4moa@100m=11,6cm)
- diopter je sustava troch rovin ktore treba koncentricky zoradit (dioptricky cielnik+ta "muska"+terc) - sorry neovladam to sportove nazvoslovie
- kolimator je sustava dvoch rovin (zobrazovacie sklicko na ktorom sa ti premieta zamerny bod+terc) = kam na terc opries bodku tam to padne a prave tato vlastnost ho robi v konecnom dosledku rychlejsim pri zacieleni a menej nachylnym na chyby strelca
= je mi luto ale podla mna to podobne nieje

..jedna stara poucka hovori ze "strielat mozes len na to co vidis" = dedukujem ze to co nevidis nemozes trafit
- bezny svetelny luc difragmuje = okolo zamerneho bodu ktory sa ti premieta na zobrazovacie sklicko kolimatora sa ti vytvara halo efekt (ta svetelna cmuha ktora ti narusa konturu zamerneho bodu). Znizenim intenzity sa tohoto javu nezbavis, len ho potlacis = ta cmuha tam stale je, okraj nemas ostry a tvoj zamerny bod je v konecnom dosledku vacsi nez by mal byt = zakryva ti este vacsiu plochu na terci
- laserovy luc nedifragmuje = preto ma eotech 1moa a ostatni maju "viac", preto sa eotechom okolo zamerneho bodu nevytvara ziadna svetelna cmuha a ak na zobrazovacie sklicko kolimatora premietas bod o velkosti 1moa tak ma na tom sklicku 1moa a na 100m ti bude zakryvat plochu o velkosti 1moa

Vazne trvas na tom ze na 100m nastrielas rovnako dobre s 4moa kolimatorom ako s 1moa? (..som zmateny pretoze ja ani nikto v mojom okoli to nedokaze).
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

58 je kropicka do 100m a vsetko co nanu das navyse jej akurat v konecnom dosledku kurvitko.
jedine co tam je naozaj potreba je dobry kompenzator a aj u neho sa velakrat stava, ze je na 58 nakryvo narezany zavit a "lize" gulu.
Ergonomia pazby s pevnymi mieridlami je super a pri pouziti nizkoprofiloveho kolimatoru. ktory je tesne nad pevnymi mieridlami uz treba kolmu pazbu.
Vsetko nad tymto riesenim je podla mna nahovno, lebo davat tam licnice a byt 10cm nad osou hlavne je zvratenost.
A najhorsi pripad je robit z 58 odstrelovacku a pchat na nu hociake puskohlady, kedy sa radikalne znizuje spolahlivost a komfort strelby s vidinou lepsich vysledkov.
Ano funguje to, ale vyzera to naprd, striela sa z toho naprd a nikto kto to so strielanim mysli vazne to tak nema (okrem jedneho znameho, ale to je ina liga).
Eotech je obrovska krava a primarne robeny na platformu M4, to ze sa da upnut na hociaky rail je pekne, ale da sa vidiet prasarna ako revolver s eotechom.
Laserove diody na eotechoch sa vypaluju a radsej budem mat rozpytu 2MOA bodku ako TRUE 1MOA na par rokov podla frekvencie pouzivania.
Nepatrim medzi mierenkarov, ktori zaspia za flintou a strielaju nad 1MOA na 100m, lebo som si kupil poriadnu pusku a 58 mam ako pracovny nastroj a pre zabavu za tie peniaze a tam to konci.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Presvedcil si ma - idem tu svoju 58mu a aj eotech predat .. ved naco mi je puska na ktorej:
- je nakrivo kompenzator a lize mi gulu
- nemam "kolmu pazbu" (to bude asi taka ta ohnuta smerom nadol, rovnobezne so zasobnikom)
- mam ju osadenu "puskohladom ktory radikalne znizuje jej spolahlivost"
- "vyzera to naprd" (..toto je velmi dolezite, nerobis aj airsoft?)
- kupil som si na nu kolimator ktory "je urceny pre inu pusku" (ten picatiny rail by mali zakazat, cloveka to potom len myli v tom ze co je na co)
- cochvila sa mi vypali laserova dioda (poznam asi 15 majitelov eotechov - idem ich hned varovat)

.. prepac, ale toho experta co ti svieti pri nicku si asi dostal za kvantitu a nie za kvalitu

Pekny den
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Teraz si strelil capa :roll:

Rasto skoncil 10ty na ME.

Co si dokazal ty? Expert...
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Komu niet rady tomu niet pomoci.
Vyjadril som moj nazor, ktory som neziskal hranim sa na operatora, ale realnym dlhodobym pouzivanim a zo streleckej komunity v ktorej sa trosku par rokov pohybujem.
To ze mas iny nazor mi vobec nevadi, co si si kupil si kludne pouzivaj a hlavne bud spokojny.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

hmm, "expert"...
patrim medzi ludi, ktori na svoje 58cky povesali veci za radovo tisice eur a pod ten predposledny rastov prispevok by som sa kludne podpisal.

Skor ako clovek chce hustokruto mudrovat, malo by mu coto zo zbrani prejst rukami, minimalne typy ktore hodnoti/porovnava. Kolko a ako modifikovanych 58ciek ti preslo rukami? A kolko verzii a modifikacii AR15? Skusenosti su to co sa rata. Google univerzita ma svoje nedokonalosti...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Miro: nenazyvaj ma expertom - som len obcasny prispievatel ktory pozna rozdiel medzi kolimatorom a dioptrom. Rastovi k vysledku na ME gratulujem, nenapisal si v akej discipline to vsak bolo (pripominam Ti ze sme vo vlakne SA vz. 58 - optika a ze aj ak je Jamie Olivier jeden z najlepsich kucharov na svete brzndzove halusky robi moja babka lepsie). Pytal si sa ma co som dokazal ja - odpoviem Ti: minuly rok som bol 4ty na MSR v strelbe z 58micky na 100m (polohy) v kategorii OPEN (= to znamena 58ma s optikou ktora na nu nepatri pretoze to nevyzera dobre).

Rasto: neposobis ako konfliktny typ a ani ja do teba rypat nechcem. Mame na danu problematiku rozdielny nazor, v tvojich prispevkoch som postradal vecnu argumentaciu ktora by tvoje tvrdenia podporovala - ja nepresvedcim teba, ty nepresvedcis mna a tym by som to uzavrel.

Gewhr: to hustokrute mudrovanie o ktorom hovoris je prirodzena reakcia na to ak nas tu niekto takmer na kazdej stranke vlakna presviedca ze na 58mu si treba dat "kolmu pazbu", na to ze "diopter je v podstate obdoba kolimatora" a tvrdi ze je nieco zle lebo to na zbranie "nevyzera dobre". Kedze ako pises si ochotny sa pod tieto vyhlasenia podpisat - presuvam si Ta do rovnakej kategorie. Pytas sa ma kolko mi toho preslo rukami: ani vela ani malo moj mily - ale ja som si vzivote nestaval zbran na to aby dobre vypadala, alebo aby ludia hykali ked sa s nou objavim na strelnici - staval som ju vzdy za ucelom dosiahnut nejaku vyhodu ktora by mi umoznila dosiahnut lepsi vysledok. Touto cestou som (na dany ucel: 58+optika) nasiel setup ktory mi funguje a nielen mne: kamarat s tou mojou puskou strelil SVK rekord (294/300). Ja Vam do pif-paf-puf kropenia na 8m nekecam lebo o tom prd viem, tak nedokazem pochopit preco sa snazite silou mocou vyjadrovat k temam v ktorych napriek vasim IPSC skusenostiam doma nieste.

.. mam pocit ze sa to cele presuva do osobnej roviny a to nieje moj ciel - co sa tyka odborneho hladiska k tejto teme som povedal vsetko co som chcel - toto vlakno je o 58me a optike, ak to tu mame zasi€rat invektivami co si kto o kom mysli zaloz na to separatnu temu a tam mozme zivo diskutovat (na ludi ktory si myslia ze si kupou zbrane kupili aj know-how mam nazor o ktory sa s s ostanymi rad podelim).

asi tolko .. prajem Vam vsetkym dobru chut.
Triarius
prispievateľ
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Triarius »

keď sa bavíme o optikách na 58ku, máte niekto skúsenosti s kolimátormi ruského pôvodu, resp. určenými na zbrane AK? príde mi, že tieto by mohli byť vhonejšie aj na 58ku. máte niekto niečo také na zbrani alebo ste s tým strieľali?
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

Miro389 napísal:Teraz si strelil capa :roll:

Rasto skoncil 10ty na ME.

Co si dokazal ty? Expert...
dnes si vycaril usmev na mojej tvari .... dik

osobne poznam oboch aj theplaky-ho rasta ale "dat nieco take ze 10 na ME" ked nevies kto je theplaky je fakt gol a to nepocitam to ze s tvojho postu to vyznieva ze "sportovy strelec" je jednoznacne aj "odbornik" na zbrane to by bolo u nas X vybni a druhov zbrani .......


Rasto tvoje skusenosti nespochybnujem ale prirovnat kolimator k diopru ma prekvapila
Napísať odpoveď

Návrat na "Samopal vz. 58 "