CZ-82 polygonalna hlaven

Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Pred par rokmi vraj Rusi skusali nejaky naslapany 9mm Makarov,co mal este vyssi vykon ako nas vz.82. Vraj sa ani nedal strielat z beznej PM,ale z CZ82 to slo. Vie o tomto niekto nieco viac? Pripadne nejaky link,kde su info o tomto naboji.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

viem o pretlakovanych 9mm Luger 7N21 a 7N31 urcenych do MP-443 Grach a GSh-18, ale o Makaronoch nic...
marksman2
prispievateľ
Príspevky: 245
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa marksman2 »

MRBLUE napísal:Pred par rokmi vraj Rusi skusali nejaky naslapany 9mm Makarov,co mal este vyssi vykon ako nas vz.82. Vraj sa ani nedal strielat z beznej PM,ale z CZ82 to slo. Vie o tomto niekto nieco viac? Pripadne nejaky link,kde su info o tomto naboji.
Nešlo náhodou o modernizovaný 9mm Makarov? Ale ten by asi CZ82 dlhodobo nezhltla.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Asi to bude ono. Mas o tom nieco viac? Aky je presny nazov tohoto naboja?
marksman2
prispievateľ
Príspevky: 245
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa marksman2 »

Sme tu OT:
ale je to klasický 9mm Makarov, len je určený do PMM (nie PM). Rus modernizoval v 90ych rokoch na inak laborovaný 9x18 ktorý sa svojím výkonom dostáva na výkon 9x19. Ale PMM nemá čisto dynamický záver ale pribrzdený špirálou vo vnútri komory.
Rekalibrácia vyfúknutej hilzne pri extrahovaní z komory je to brzdenie. Lenže neverím, že konštrukcia CZ82ky znesie bez ujmy dlhodobú streľbu touto včelou, resp. už prvá rana strelca rozhodí v koncentrácii.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Ked to tak laicky porovnam,tak ten 9PMM ma len o nieco vacsi vykon ako 9mm vz.82 Kedze CZ 82 nema drazky narozdiel od pistole PM ci PMM tak podla mna by zniesla strelbu tymto strelivom v pohode,nakolko vzhladom na nizsi odpor hlavne strele,by ani narast tlakov nebol taky dramaticky.
marksman2
prispievateľ
Príspevky: 245
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa marksman2 »

...ja to posudzujem tak, že ak PMM potrebuje pri dynamickom závere brzdiť a CZ82 na to nie je prispôsobená tak minimálne celý spätný ráz nepohltí vratná pružina ale rám zbrane a to bude pri streľbe sakra cítiť + trhlina na seba na niektorom mieste isto nenechá čakať. Ale ten nižší prietlačný odpor u polygonu CZ82 tomu istotne pomôže.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

No,podarilo sa mi nieco najst v USA,tak podla ich udajov je ustova rychlost 430m/s a energa 490J. Ked som to ale porovnal s rychlostami a energiami ostatnych razi(357mag,9L,38spec...),pripada mi ze tie merania su z dlhsich hlavni,nie beznych pistolovych. Ked vezmem v uvahu ze u naboja vz.82 sa udava ustovka 400-420 a hmotnost strely je podobna ako u PMM,tak pdla mna musi byt v pohode pouzitelny v CZ82ke. Mozno koli setreniu zbrane bz som dal tuhsiu vratnu pruzinu.
Daju sa tie naboje PMM zohnat niekde u nas ci v Cechach? Aspon nejaku 1000ku. Videl som CZ82 v inzeratoch okolo 350eur,tak by som mozno investoval a podrobil ju testu s tym 9PMM. Planujem sa pohrat s CZ100,tak by som mal na hranie dve cezety. :)
friendly_shamir

Príspevok od používateľa friendly_shamir »

Daju sa z cz82 strielat bez nejakej ujmy na zbrani a presnosti 9mm luger?
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Asi mas na mysli strelbu nabojmi vz.82 zo zbrani raze 9mm Luger. To ti neodporucam ani skusat, 9Makarov je o 0,2mm hrubsi,ak by sa ti aj podarilo nejakym zazrakom natllacit naboj 9M do komory 9Luger,odpalena strela by sa zasekla v hlavni a mohlo by dojst aj k vaznejsiemu poskodeniu zbrane. Ked chces strielat Makarovy,kup radsej dalsiu zbran. Videl som CZ 82 uz aj za 150euri,alebo original novu PM tiez okolo 150. Ale aj tam by bol asi problem,zda sa mi ze naboj vz.82 je zakazany pre civilne pouzitie. Ale to najlepsie zistit priamo u policajtov. Pocul som viacero nazorov na to a uplne rozdielnych...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Opace to tiez neskusaj,9Luger maju ovala vacsiu energiu a tlaky. Hrozi vazne poskodenie zbrane a zranenia.
friendly_shamir

Príspevok od používateľa friendly_shamir »

Ako to je to cenovo so strelivom luger-makarov,je niektore vyrazne lacnejsie ako druhe ci je to jedno?
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

9L je najbeznejsie strelivo a preto aj najdostupnejsie a najlacnejsie (samozrejme mimo 22LR). Tyka sa to ci uz poctu vyrobcov nabojov,ci komponentov na prebijanie ci prebijaneho streliva. Radsej kup troska drahsiu zbran v razi 9Luger a budes spokojny. Ak len troska viac strielas,aj tak cena zbrane je oproti tomu co prestrielas zanedbatelna... :D
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

pohode ide z 82jky aj luger :) , ale treba si uvedomiť že ten lauf má vačší priemer ako lugerova hlaveň takže to pojde ako z komina..
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

to: duros
Mas s tym skusenosti? Tak napis o tom nieco. Ako sa zbran chova,presnost atd... Ja osobne by som to asi neskusal,lebo 9L ma o dost vyssie tlaky. Ale pre pripad nudze moze byt ta informacia uzitocna...
Napísať odpoveď

Návrat na "CZ"