Zadržanie páchateľa (do príchodu polície)

Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Zadržanie páchateľa (do príchodu polície)

Príspevok od používateľa yarco »

Zaujímavý článok, rozoberajúci detaily a hlavne riziká pokusu o zadržanie akcieschopného útočníka/-kov do príchodu polície (príp. inej pomoci).

The problems with “holding” bad guys



P.S. Trik s tričkom cez hlavu je dobrý, tu prítomní príšlušníci všeličoho možno dajú ďalšie (zverejniteľné) do placu :wink:
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Napr. prinutit sa vyzut.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

video dosť pobavilo :lol: Tí ebenoví hoši boli hodne "tactical"

Zadržanie, resp. blokácia páchateľa do príchodu pomoci alebo PZ môže spočívať v rôznych formách.
Ak sa podarí- je ho potrebné maximálne znevýhodniť v pohybe prípadne možnosti zaútočiť alebo uniknúť.
(fantázií sa medze nekladú)

Poloha ležmo patrí k najzákladnejším, pokiaľ nedisponujeme bezpečnostnými prostriedkami (putá a pod.)

Ak blokujeme páchateľa hrozbou zbrane a je pravdepodobnosť, že nás bude aj poslúchať- budem ho pokynovať. Ako prvé je- nech si spustí nohavice až na kolená.Ak má opasok, nech si ho následne opäť utiahne na tých kolenách a nech si zviaže navzájom šnúrky na oboch topánkach.
Ak by mu počas tejto činnosti kvapkala krv z jeho hlavy- je to pozitívny signál, že páchateľ bude chápať, kto v danej situácií velí :D

(exotickejšie formy sa už verejne opisovať nedajú)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Trocha inspiracie z Ciny ako postupovat pri zadrzani zlodeja :

https://www.youtube.com/watch?v=Pua-9GFklvA

predpokladam, ze ti dvaja uz kradnut nebudu...
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Zle predpokladas.
Podla Tvojho ususdku by v stredoveku, ked boli telesne tresty a absolutny trest bezna prax, sa nemali vyskytovat trestne ciny.
Odporucam nieco od Foucalt: Dozerat a trestat, napr. alebo hocijaku kriminologiu/penologiu.
Ad toto video: sluzi len na vytvaranie strachu medzi sporiadanymi obcanmi. Mozno by bolo zaujimavejsie video to ako sa s dotycnym vysporiadaju ti dvaja neskor...
shagvantofi
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa shagvantofi »

Tak to je skor vrazda, ako zadrzanie.
HUNTER
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa HUNTER »

Peterson a to spustenie nohavíc môžem pri zadržovaní osoby pristihnutej pri páchaní trestného činu žiadať aj keď sa jedná o osobu opačného pohlavia, :lol: :lol: ? Alebo keď sa nachádzame na verejnom mieste?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

... a ešte nechať nahlas počítať. ;)
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 14 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

Kradlo sa aj v stredoveku ale je pravda, ze po odtati ruky uz tou rukou nik nekradol. Preto to bolo lepsie ako teraz 17x trestany pachatelia ktorych este v base musime zivit.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

precistene
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Otázka ale je, pokiaľ už niekoho zadržiavam do príchodu polície, ako je najlepšie sa voči nemu postaviť resp. zaujať postoj :?:
peterson napísal: Ak blokujeme páchateľa hrozbou zbrane a je pravdepodobnosť, že nás bude aj poslúchať- budem ho pokynovať. Ako prvé je- nech si spustí nohavice až na kolená.Ak má opasok, nech si ho následne opäť utiahne na tých kolenách a nech si zviaže navzájom šnúrky na oboch topánkach.
Toto je jedna z možností, ale potom sa mi podsúva otázka, že ako to je so zachovavaním ľudskej dôstojnosti, keď mu prikážeš spustiť si nohavice? Na jednej strane máš okolnosti vylučujúce protipríávnosť konania - nutná obrana, na strane druhej tu je dikcia článku 19 ods. 1 Ústavy SR, kde vyplýva, že každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti a dobrej povesti. Dá sa teda tvrdiť, že napríklad tým, že páchateľovi prikážem spustiť si nohavice neporuším jeho dôstojnosť? Viem že je to možno otázka, ktorá môže vyvolať ďalšie, ale podľa mňa v rámci §25 o Nutnej obrane môžeme použiť k zadržaniu páchateľa iba prostriedky, ktoré nie sú v rozpore s ďalším zákonom - v tomto prípade zachovaním ľudskej dôstojnosti. Tým chcem povedať, aby sa takýto spôsob zadržania páchateľa neobrátil proti mne, kedy ešte mňa páchateľ obviní, že som ho počas zadržania do príchodu polície ponížil do takej miery, že som porušil jeho právo na zachovanie dôstojnosti. Samozrejme, čo je nedôstojné atď. by muselo byť predmetom ďalšieho skúmania a dokazovania, ale aj tak... :roll:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ja som v paragrafe 25 o NO nenasiel nic o zadrzani pachatela. Kde tam vidis nieco ty?
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Skôr som to myslel, že PO nutnej obrane zadržíš páchateľa. Pokojne môžeš rozmer NO z toho vypustiť, stále tam bude predsa dôstojnosť? :roll: Alebo...? Priznám sa - neviem - preto hádžem otázku do pléna, či sa pri zadržiavaní páchateľa musí dodržiavať aj jeho dôstojnosť. Logika mi hovorí áno, ale - just in case.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

vidno, že si zatial len prečítal rôzne právne normy, ale ešte si im celkom neporozumel. To, že Ústava garantuje x práv ešte neznamená, že tie práva sú nedotknuteľné. Ak by si lepšie čítal- našiel by si, že práva garantované Ústavou možno obmedziť iba zákonným spôsobom v zmysle iných právnych noriem.

Stručne povedané- ak osoba X poruší zákon a pácha trestný čin, musí strpieť následky vyvolané svojím konaním/útokom, pričom jej práva ako napr.dôstojnosť majú "terciálny" význam (ako by povedal Dr.I. Gašparovič)
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Presne o to mi išlo a zároveň si to aj zodpovedal. Ak teda pácham trestný čin a som obmedzovaný na osobnej slobode (či už príslušníkom PZ alebo niekým iným - v súlade so zákonom) moje práva na ochranu osobnosti a dôstojnosti idú tým pádom bokom. To som si chcel tou otázkou overiť ;) Dík.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"