ZP a pobyt mimo miesta TP bez nahlásenia PP (z. 253/1998)

vorbert
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 9 years 9 months

ZP a pobyt mimo miesta TP bez nahlásenia PP (z. 253/1998)

Príspevok od používateľa vorbert »

Situácia:
Trvalý pobyt (TP) mám na adrese A + som vlastník tejto nehnuteľnosti.
Bývam na adrese B, kde nemám zapísaný prechodný pobyt (PP), ani nájomnú zmluvu.
A aj B sú v rôznych mestách. Niektoré komunálne dane platím v A (nehnuteľnosť), iné v B (komunálne, odpad).
Keďže TP mám v A, tak budem o ZP žiadať v A.

Otázky:
(1) Je potrebné pred skúškou na ZP zapísať PP na adrese B, keď tam chcem mať uložené zbrane?
(2) Alebo postačuje súhlas majiteľky nehnuteľnosti s uložením zbraní v B?
(3) Alebo netreba ani jedno z toho a postačuje, ak tam napr. prídu policajti na kontrolu a event. im na skúške dokladujem fakt, že tam bývam nejakou došlou poštou, resp. zaplatenými daňami na tú adresu?
(4) Bude niekomu na skúške vadiť, ak bývam na B a nemám PP? Podľa znenia zákona nie je nevyhnutné PP nahlásiť, len nechcem zbytočne dráždiť. Na adrese B bývam už viac rokov, platím komunálne dane a tak podobne.

Legislatíva, ako som ju amatérsky pochopil ja:
Zákon č. 253/1998 Z. z. je formulovaný tak, že neobsahuje žiadne sankčné ustanovenia, teda je to skôr na výklade konkrétneho príslušníka PZ, či mu vyššie opísaná situácia bude vadiť, alebo nie.

Niečo k tomu som našiel v tejto téme, ale nie všetko, čo potrebujem:

http://webforum.sk/viewtopic.php?f=21&t ... ny#p190831
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa mrzo »

Nepotrebujes ziadny suhlas s ulozenim zbrani, miesta kde mozes zbran drzat, si das zapisat do ZP, ked ta tam bude niekto kontrolovat, len si pozrie, ci mas v ZP zapisanu danu adresu, nebude riesit v akom vztahu k miestu si. Budes potrebovat ale nejake potvrdenie, ak tam nemas potvrdeny PP, pri vydavani ZP, ze sa tam zdrzujes. Co presne sa radsej spytaj na konkretnom oddeleni PZ.
AchoSK01
občasný prispievateľ
Príspevky: 36
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa AchoSK01 »

Ak sa nemylim, tak v pripade ZP "A" nemusis toto vobec riesit, ak ide o ZP ostatnych skupin, tak by som si nahlasil PP ( trva to fakt chvilu ).
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa mrzo »

Ak som spravne pochopil, nepise nikde, ze bude ziadat o ZP skupiny A - A a B v texte su len dve rozne miesta kde sa planuje zdrziavat :-) Ked to riesi predpokladam, ze nebude mat ZP A. PP niekedy moze byt problem vybavit, najma ak najomca robi problemy (bez jeho suhlasu to nejde). A k zapisaniu do ZP ho nepotrebuje, niekde staci proste povedat adresu, niekde si vypytaju nejake lajstro.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Na Acko to riesit nemusis, Preukaz Zbrane v kolonke Miesto drzania/Uloženia Zbrane ma NOSENIE. Teda ziadnu adresu. Ostatne zbrane PZ zaregistruje na adresy v systeme, teda TP a PP. Ak ziadas inu adresu musis dolozit pisomnu ziadost s odovodnenim. Teda mam TP tam a tam ale cez tyzden som v mimo TP a ziadam z tohto dovodu zapis do preukazu zbrane. Ja som este musel deklarovat ze mam zbrane riadne ulozene. Tot moja vlastna skusenot.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa emkac »

Par dni dozadu som toto riesil. Senec.

Do zbrojneho preukazu ti napisu TP.
Tvoj PP alebo miesto skutocneho byvania bez PP su im ukradnute. Mozes to pri ziadosti spomenut (keby ta nahodou chceli prist lustrovat), nie je to dolezite. Nemusis riesit vobec vybavovanie PP ani zmenu TP.


Do preukazu zbrane ti napisu automaticky TP a plus miesto, ktore im uvedies.
Ked som diktoval inu adresu, ako mam TP, tak moc z toho nadseni neboli. Ale zapisali a dohodli sme sa, ze budto im donesiem (pri najblizsej prilezitosti) potvrdenie o PP alebo najomnu zmluvu, aby mali zdokladovany dovod, preco mi davaju do preukazu zbrane aj nejaku cudziu adresu.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

no vidim, ze sa roztrhlo vrece s fundovanymi radami od dlhodobych drzitelov ZP....

ad skuska : robis v mieste TP. bodka.

ad ulozenie zbrani: ak nemas napisane NOSENIE (ergo sk A) , tak si das na karty zbrane zapisat vsetky eventuelne adresy, kde hodlas zbrane uchovavat, tzn aj miesto kde nemas nahlaseny PP , ale mas napr list vlastnictva, najomnu zmluvu, suhlas majitela nehnutelnosti atd...

osobne mam TP v okr BA III , vlastnim dom v okr SC, na kartach zbrani mam " trvale bydlisko BA, xxxxx okr SC, sportove strelnice"

odporucam si do kariet zbrani dat zapisat aj miesto kde realne pobyvas , z dovodu ochrany teba - mas ulozene zbrane na adrese, ktoru si nahlasil a aj z dovodu ochrany majitela nehnutelnosti, pri veelmi extenzivnom vyklade by sa teoreticky mohlo stat, ze napr pri domovej prehliadke budu v nehnutelnosti, ktoru vlastni niekto iny najdene tvoje zbrane a majitel ma co vysvetlovat
vorbert
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa vorbert »

Vďaka za odpovede, takže k zatiaľ povedanému:

Pár vysvetlení:
Viem, že som nie celkom šťastne vybral označene adries ako A a B, keď hovoríme o ZP, ale veril som, že to zvládnete ;-)

Budem žiadať ZP A (tam nie je adresa potrebná) a ZP E (tam zrejme je). E iba ak nájdem vhodný športový klub, ale to je iná téma.

Na adrese A, kde vlastním nehnuteľnosť sa nezdržiavam už niekoľko rokov (max. hodinka za kvartál), takže všetko bude písané na adrese B.

Asi toto mi z toho vyšlo:
Bez relevantného dokladu teda nie je možné zapísať adresu uloženia zbraní. Teda najvhodnejšie je zrejme ísť sa spýtať na miestne zvyklosti priamo na odd. zbraní a streliva a zistiť, čo budú požadovať. A následne na to:
- buď vybaviť PP na adrese B,
- alebo doniesť (čestné) prehlásenie majiteľky nehnuteľnosti na adrese B, že tam bývam bez nájomnej zmluvy a že s týmto celým súhlasí.

Správne?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Skusenost kolegu z okresu Presov: na zbran kat. B mu nechceli napisat adresu pobytu, nemal tam PP/TP, napriek tomu, ze je majitel nehnutelnosti. Nechcel sa s nimi asi moc natahovat, TP si chcel tak ci tak uz zmenit.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa romen3 »

podobny problem caka asi aj mna. kolko adries si tam pripadne clovek moze zapisat? takyto nejaky limit som nikde nenasiel. ci maju v tomto na oddeleni volnu ruku?
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"