Hobby-streľba z plynoviek a zákony

Plynové pištole, expanzné pištole, plynové náboje
Používateľov profilový obrázok
romanon
prispievateľ
Príspevky: 309
Registered for: 15 years 10 months

Hobby-streľba z plynoviek a zákony

Príspevok od používateľa romanon »

Chcel by som sa spytat, ako je osetreny zakon na plynovky? kde mozem strielat bez toho ze by som mal problem s policajtmy a kde nie? Mam na mysli strelbu s poplasnymi nabojmi bez drazdivych latok, cize len tak pre potesenie.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 17 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

nepametam si ze by to bolo nejako konkretne osetrene, len vetou typu: strelec musi zabezpecit aby neohrozil majetok, zivot a zdravie pri pouziti zbrane kategorie D. Cize mozes teoreticky hocikde, len zase s rozumom, nie v lese ked maju polovnici hon na lisky, v domove dochodcov, na letnych atletickych hrach ked su bezci na startovnej ciare a podobne, ale to som sa uz nechal trosku uniest... :)
Používateľov profilový obrázok
romanon
prispievateľ
Príspevky: 309
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa romanon »

jasne v pohode len som chcel vediet ci mi nemoze dat policajt nejaku pokutu ak spustim salvu v parku alebo teda na nejakom mieste v prirode...Priamo v meste myslim ze je to dost drze voci ludom ktori tam byvaju...cio nie?
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

priamo v meste ,alebo niekde na verejnosti by som to nerobil.Moze sa stat ,ze do 5tich minut mozes lezat s pritlacenym krkom na zemi -policajtom- :)

Nahodny okoloiduci nevie rozoznat ci ide o zbran skutocnu,nahlasi "iba" strelbu.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 17 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

no v meste by som to v parku urcite nevytahoval, jedine niekde v prirode, alebo potom na toho silvestra a tak. Hlavne si treba uvedomit ze plynovka ma vzhlad realnej zbrane a vsetky z toho plynuce zavezky voci sebe a spolocnosti.
inspiring_mcclintock

Príspevok od používateľa inspiring_mcclintock »

No nie je to celkom tak:

Lukom, kušou, prakom a aj vzduchovkou možeš strielat tak aby si neohrozil zdravie,majetok atd...

ostatnými zbraňami kategorie D iba na normalnych strelniciach ....
(nie som si isty ci tam patri plynovka ale flobertka urcite hej)
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Nemozes pukat na zahrade, parku, musis mimo verejnych miest, cize niekde na poli, opustene miesta, ale aby ta zas polovnici nenahanali, ze tam pytlacis :lol:. A to plati aj pre plynovky, flobertky a perkusky, zbrane kat. D. Hups a tu som sa sekol :oops:, opravujem sa. Plynovou zbranou, expanznou a inou zbranou neuvedenou v kat A az C § 7 nemusis strielat na strelnici
Naposledy upravil/-a C08R4 v 05 Sep 2008, 11:51, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 17 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

No nezda sa mi to (prispevok sajmona), chcel som si to aj pozriet v zakonoch, ale nenasiel som to. Vedel by niekto povedat ktory zakon to presne upravuje? V zakone o zbraniach a strelive som to nenasiel, nic co by upravovalo strelbu zbranami kat. D. Normalne sa citim ako nesvojpravny teraz :)
Naposledy upravil/-a kapula v 05 Sep 2008, 11:36, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Je to v tom zakone, § 55 (9), (10). A tam je odkazovane na § 7 A) Flobertka, D) Mechanicka zbran E) Historicka a plynovkou (expanznou) mozes strielat volne asi mimo verejnych miest.
Naposledy upravil/-a C08R4 v 05 Sep 2008, 11:57, upravené celkom 5 krát.
inspiring_mcclintock

Príspevok od používateľa inspiring_mcclintock »

je to tam definovane urcite. Presne si to pamatam lebo ma to zarazilo ked som si s flobertkou strielal na zahrade....ze sa dopustam priestupku.

No ked ta skratka niekto uda na policii, tak mas problem. to iste ako ked strielas niekde mimo s ostrou a dufas ze nikto o tebe nevie, vie a zavola PZ......dopustas sa priestupku.

Nemam teraz po ruke tu knihu ak niekto ma elektronicky zakonník tak ked to tam najde a prilepi sem budem mu vdacny....len ci ma pamat nezradila :D
Naposledy upravil/-a inspiring_mcclintock v 05 Sep 2008, 11:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

^^ 83Sajmon, citaj hore moje 2 prispevky...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ja som nasiel len § 28 - Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu
ods. 1, pism. n)
strieľať zo zbrane, ktorú je oprávnený držať alebo
nosiť, len v miestach, kde je na to oprávnený podľa
tohto zákona alebo podľa osobitného predpisu,25)
alebo na strelniciach, ak nejde o použitie zbrane na
ochranu života, zdravia alebo majetku.
Na kat. D, na ktoru sa nevztahuje ZP som ale nenasiel nic. V kazxdom pripade, by som nic, co sa na zbran podoba na verejnosti nevytahoval, koniec koncov, niekto so ZP by sa mohol citit v ohrozeni a vylozit si NO posvojom.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Aby bolo jasno ohladom zbrani kat. D:
190
ZÁKON
z 23. apríla 2003
o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:

§ 14
Zbraň kategórie D alebo strelivo do tejto zbrane môže nadobudnúť do vlastníctva právnická osoba alebo fyzická osoba staršia ako 18 rokov, ktorá je v plnom rozsahu spôsobilá na právne úkony. Držiteľ skupiny A a C zbrojnej licencie vedie evidenciu o predaji zbraní kategórie D v záznamovej knihe, ktorej spôsob vedenia a náležitosti ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.

§ 55
Zabezpečenie zbraní a streliva
(9) Držiteľ zbrane kategórie D je povinný zbraň alebo strelivo do nej riadne zabezpečiť proti jej zneužitiu, strate alebo odcudzeniu.
(10)Zo zbrane uvedenej v § 7 písm. a), d) a e) sa môže strieľať len na strelnici (§ 49); táto zbraň musí byť označená platnou skúšobnou značkou podľa osobitného predpisu.3)
(11) Streľba zo zbrane uvedenej v § 7 písm. b), c) a f) je zakázaná na mieste, kde môže byť ohrozený život alebo zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku.


§ 7
Zbraň kategórie D
Zbraňou kategórie D je
a) palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne do 7,5 J,
b) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J,
c) expanzná zbraň, (ludovo plynovka)
d) mechanická zbraň, ktorej napínacia sila je väčšia ako 150 N,
e) historická zbraň,
f) iná zbraň neuvedená v kategóriách A až C.
Naposledy upravil/-a C08R4 v 05 Sep 2008, 12:20, upravené celkom 5 krát.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 17 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

No bol som blizko ked som to hladal. No a z tohoto vyplyva ze plynovkou, cize expanznou mozes aj mimo strelnice, ked samozrejme nikoho nezranis a nesposobis skodu....
inspiring_mcclintock

Príspevok od používateľa inspiring_mcclintock »

tak,tak... COBR4 bol rychlejši ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Plynové pištole"