Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

bozon
občasný prispievateľ
Príspevky: 37
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa bozon »

Vlastním dlhú samonabíjaciu zbraň kategórie A, na ktorú mám výnimku. Teraz chcem kúpiť druhú, ale zásobníky do nej sú rovnaké ako do tej, na ktorú už výnimku mám. Podľa zákona nesmiem vlastniť zásobníky s kapacitou nad 10 nábojov, pokiaľ nemám na zbraň výnimku. Z toho mi vychádza, že tú druhú zbraň už nemôžem kúpiť ako B-čkovú, a dodatočne požiadať o výnimku, ale mal by som ju kúpiť až po udelení výnimky. ALEBO SA MÝLIM?
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Mylis sa, na zbran, do ktorej davas tie nadlimitne zasobniky uz vynimku mas. Novu zbran kat. B mozes nadobutnut bez vynimky. Tato zbran by sa stala zakazanou zbranounaz az v momente, ked by si do nej vlozil nadlimitny zasobnik. Vynimka sa udeleuje na konkretnu zbran a nie na zasobnik.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Čiže paragraf 8 ods. 6 už prestáva platiť, tak to myslíš?

Edit: aj keď nie je ustanovený termín 'držania zásobovacieho zariadenia', tak si nemyslím že by to malo šancu obstáť v prípadnom súdnom spore.
bozon
občasný prispievateľ
Príspevky: 37
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa bozon »

Čiže paragraf 8 ods. 6 už prestáva platiť, tak to myslíš?
Ide presne o ten paragraf a je jasné, že súdruhovia z NDR to nedomysleli.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Tá poznámka bola k 47ronin. Mne je jasné, na čo sa pýtaš. Proste kupuj zbrane s nekompatibilnými zásobníkmi, alebo zakaždým žiadajú o výnimku.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 266
Registered for: 7 years 8 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Daj si na zasobnik nalepku, ze smie byt vlozeny iba do zbrane s evidencnym cislom XYZ. Nakolko si majitelom zasobnika, mas pravo urcovat, co sa s nim smie alebo nesmie robit.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

:roll:
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Mesi napísal: 30 Jún 2023, 06:52 Čiže paragraf 8 ods. 6 už prestáva platiť, tak to myslíš?

Edit: aj keď nie je ustanovený termín 'držania zásobovacieho zariadenia', tak si nemyslím že by to malo šancu obstáť v prípadnom súdnom spore.
Paragraf 8 ods. 6 zákona zial este stale plati, akurat Ty si ho uplne mylne vykladas.... :wink: :mrgreen:
takze polopatisticky:
§ 4 ods. 2 pism. n) (resp. obdobne m), o), p)):
Zakázanou zbraňou je dlhá samonabíjacia palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom, ktorá umožňuje vystrelenie viac ako 11 nábojov bez dobíjania, ak je jej súčasťou zásobovacie zariadenie alebo je do nej vložené zásobovacie zariadenie s kapacitou väčšou ako 10 nábojov

zbran sa stane zakazanou az v momente, ked do nej take (nadlimitne) zasobovacie zariadenie vlozis...

§ 8 ods. 6:
Držiteľ krátkej samonabíjacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom alebo krátkej opakovacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom nesmie byť držiteľom zásobovacieho zariadenia s kapacitou väčšou ako 20 nábojov, ktoré môže byť vložené do tejto zbrane, ak mu nebola udelená výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane. Držiteľ dlhej samonabíjacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom alebo dlhej opakovacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom nesmie byť držiteľom zásobovacieho zariadenia s kapacitou väčšou ako 10 nábojov, ktoré môže byť vložené do tejto zbrane, ak mu nebola udelená výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane.

Ak som pochopil spravne, bozon ma dlhu samonabijaciu zbran kat. A, na ktoru uz ma vydanu vynimku a k zbrani ma aj zasobnik/y s kapacitou vacsou ako 10 nabojov. Teraz si chce kupit inu samonabijaciu zbran kat. B, do ktorej by mu prislusne zasobniky sice pasovali, ale (zatial) nema v umysle ich v tejto novej zbrani pouzivat.
Zakon jasne uvadza, ze drzitel zbrane nesmie byt drzitelom daneho zasobovacieho zariadenia, pokial nema vynimku.
Bozon vynimku ma (na inu zbran), takze zasobniky s kapacitou nad 10 nabojov drzi opravnene. Na novui zbran vynimku nepotrebuje, pokial do nej zasobnik nebude vkladat. Vynimka bola vydana na zbran, v ktorej sa zasobniky pouzivaju.
Nikde v zakone nie je uvedene, ze je potrebne mat vynimku na kazdu zbran, do ktorej je technicky mozne zasobnik vlozit....
Pre tych ktrori by to snad este stale nepochopili opakujem znenie zakona:
"...zásobovacieho zariadenia s kapacitou väčšou ako 10 nábojov, ktoré môže byť vložené do tejto zbrane, ak mu nebola udelená výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane" (t.j. staci 1 vynimka na akukolvek zbran, ktora je kompatibilna so zasobnikom), ak by zakonodarca chcel vynimku na kazdu kompatibilnu zbran, ktoru dotycny vlastni, muselo by tam byt napisane "výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie tejto zbrane".
Tento stav ale plati len do momentu, kym do novej zbrane nebude vlozeny prislusny zasobnik.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Potvrdzujem analyzu 47ronin, je to aj moj pripad - mam to odkonzultovane hned ma dvoch okresoch..

Kupoval som druhu zbran v rovnakom kalibri ako som uz vlastnil. Na prvu mam vynimku, na druhu nie. Pri kupe druhej som predlozil preukaz k prvej zbrani so zapisanou vynimkou, policajt si to overil a nadlimitne zasobniky mi vydal (bola to zbran z uschovy). Doma ich mam legalne, ale pouzivat ich mozem len so zbranou c.1 s vynimkou, do zbrane c.2 mam zatial len 10 ranove.

Mimochodom, zakaz spoludržby tiež zatial nedorazil do všetkých okresov, niekde ich ešte robia.

Ak je známe, kto a prečo to zakázal, prosím písnite konkrétne. Bolo by dobre to uviesť do pôvodného stavu. Spoludržby v rámci jednej domácnosti boli veľmi užitočná vec.
matejsedo
občasný prispievateľ
Príspevky: 38
Registered for: 1 year 1 month

Príspevok od používateľa matejsedo »

Čo sa chystá https://legistelum.sk/zvysenie-spravnych-poplatkov/

Od apríla 2024 je plánované zvýšenie správnych poplatkov aj na úseku zbraní a streliva.

Ak (ako sa všeobecne predpokladá) novelu schváli parlament, poplatky budú v nasledujúcej výške a kolkomaty na oddeleniach budú automaticky ponúkať uvedené sumy:

Vydanie (nového) Zbrojného preukazu: 45€
Vykonanie skúšky na ZP: 70€
Rozšírenie ZP: 30€
Vydanie európskeho ZP: 30€
Predĺženie platnosti európskeho ZP: 6€
Vydanie zbrojnej licencie: 560€
Povolenie na prevádzkovanie strelnice: 560€
—————-
Žiadosť o nákupné povolenie na zbraň/hlavnú časť: 30€
Znehodnotenie/zničenie či výroba rezu zbrane: 45€
Preprava zbraní podnikateľom: 60€
Výnimka na zbraň kat.A: držiteľ ZP 30€, podnikateľ 140€
Zaevidovanie zbrane/preukaz zbrane: 6€
Vydanie preukazu zbrane: 10 €
—————-
Úschova zbrane na polícii (za rok/kus): 30€
Povolenie na vystavovanie zbraní: 280€

Historická skúsenosť, že čím neefektívnejšie štát funguje tým je jeho prevádzka drahšia, sa aj v SR potvrdzuje už roky. ZDROJ: Vládny návrh v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"