Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
Legis Telum
prispievateľ
Príspevky: 187
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa Legis Telum »

Konsolidované znenie novely môžte nájsť tu :
https://legistelum.sk/wp-content/upload ... 2-2021.pdf
50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa 50BMG »

Nakolko som nasiel expanzne naboje stale ako zakazane.
Chapem spravne ze na legalne nosenie expanzneho streliva bude potrebna vynimka MV?
Naposledy upravil/-a 50BMG v 09 Dec 2021, 18:10, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

preco by mal ziadat o vynimku?

(5) Ten, kto má k 1. februáru 2022 v držbe zbraň kategórie A, na ktorej držanie nebolo potrebné mať podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. januára 2022 výnimku udelenú ministerstvom, sa považuje za osobu, ktorej bola udelená výnimka na túto zbraň, ak je držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, ktorá oprávňuje nadobudnutie a držbu takejto zbrane
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3696
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Pochybujem, že by mal niekto expanzné strelivo k 1.2.2022 ako zakázané (nie na športové účely) - teda na výnimku. Takže preto.
§ 8
...
(2) Ministerstvo udelí na základe písomnej žiadosti výnimku na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane kategórie A
...
g) uvedenej v § 4 ods. 3 písm. b) držiteľovi skupiny A zbrojného preukazu, ktorý je zároveň držiteľom skupiny E zbrojného preukazu.

§ 4 Zbraň kategórie A
...
(3) Zakázaným strelivom je
...
b) strelivo do krátkych guľových zbraní s expanznou strelou, s výnimkou ich použitia na športové účely,
Zatiaľ ešte nechápem tej logike, že prečo je potrebné, aby bol držiteľ ZP sk. A aj držiteľom sk. E na vydanie výnimky na držanie expanzného streliva ako zakázaneho streliva.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

ja som mal na mysli vynimku na dlhu drzanu pred 1.2.2022.
To s tym strelivom s exp. strelou na obranu nechapem ani ja....
zabludeny
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa zabludeny »

Zdravím. Nevie niekto ako je to so zásobníkmi v prípade že niekto vlastní dlhú aj krátku zbraň na zhodné zásobníky? Bude si treba vybavovať povolenie na zásobníky do pištole pretože sa dajú vložiť do pušky?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3696
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Žiadosť si nedávaš na zásobníky ale na zbraň kat. A. Ak mieniš ten zásobník používať v oboch zbraniach čím sa zároveň stanú zbraňou kat. A...

Budeš musieť do termínu oznámiť tieto zbrane kat. A PZ
zabludeny
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa zabludeny »

Ďakujem. Nemienim ich používať, do karabíny mám desaťranové zásobníky to nie je problém, len som si nebol istý týmto:
Držiteľ
dlhej samonabíjacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom alebo dlhej opakovacej
palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom nesmie byť držiteľom zásobovacieho zariadenia
s kapacitou väčšou ako 10 nábojov, ktoré môže byť vložené do tejto zbrane, ak mu nebola
udelená výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3696
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Tak to som nečítal :?

Potom to máš jasné. Budeš musieť oznámiť PZ že takuto zbraň vlastníš, a teda v budúcnosti ak niekto bude takúto zbraň nadobúdať, tak bude musieť žiadať o výnimku aj keď nebude mieniť ju takto používať.

Kto by to bol povedal, že niektorí budú musieť uvažovať aby náhodou nekúpili zbraň s kompatibilnýmk zásobníkmi z pištole :twisted:
zabludeny
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa zabludeny »

Tak toto má ešte relatívne jednoduché riešenie viacerými spôsobmi. Napríklad môžem asi aj v glocku používať len menšie zásobníky len ma to teda zaskočilo.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3696
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ak máš šťastie a výrobca zbrane alebo aftermarket také vyrába. Neviem ako by sa náš zákon pozeral napriklad na nejaké vložky do zásobníka zabraňujúce nabitiu väčšieho počtu nábojov.
zabludeny
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa zabludeny »

Toto ešte budem musieť riešiť ale viem že poľovníci ktorí aj doteraz mali obmedzenie na 2 náboje bežne také vložky používajú. Nie som sám karabín na glock zásobníky je dosť tak nejaké riešenie sa nájde. Môžem aj karabínu prekonvertovať na iné zásobníky len sú to zbytočné výdavky navyše.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3696
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Áno, ale v prípade poľovníkov skôr ide o mentálnu 8) zabránu, lebo sa zakazuje poľovať so samonabíjacou zbraňou, ktorej zásobník obsahuje viac ako dva náboje. Zákon o poľovníctve kapacitu zásobníka neupravuje.

Ale to ideme OT, tak to ber len ako osobnú poznámku.
zabludeny
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa zabludeny »

Jasné. Ďakujem za názory presuniem sa už niekam kde sa riešia 9mm karabíny.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5601
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mesi napísal:Áno, ale v prípade poľovníkov skôr ide o mentálnu 8) zabránu, lebo sa zakazuje poľovať so samonabíjacou zbraňou, ktorej zásobník obsahuje viac ako dva náboje. Zákon o poľovníctve kapacitu zásobníka neupravuje.

Ale to ideme OT, tak to ber len ako osobnú poznámku.
Ale áno, upravuje! A presne spôsobom, ktorý sám spomínaš. Medzi zakázané spôsoby lovu v zmysle § 65 zákona o poľovníctve patrí aj strieľanie na zver samonabíjacou zbraňou, ktorej zásobník obsahuje viac ako dva náboje. Možno viem, kam mieriš - zrejme k slovíčkareniu o význame slova "obsahovať" v tvare "obsahuje", ale potom by som rád upriamil (nielen) tvoju pozornosť k skutočnosti, že výkladový kánon pozná aj iné druhy výkladu než je výklad jazykový, resp. gramatický. S ohľadom na to by som si kategorické tvrdenie, že zákon o poľonvníctve kapacitu zásobníka neupravuje, rozhodne nedovolil. A čo je dôležitejšie, dal by som si veľký pozor, aby som toto ustanovenie neporušil. Nie tak pre nejakú "mentálnu zábranu", ale pre možné konzekvencie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"