Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

Prepac ale tej tvojej narazke fakt nerozumiem a ani tomu prikladu. Myslim si ze som tu situaciu popisal dost jasne, z policie odpoved stale nemam, ministerstvo mi len odpisalo odcitovanim paragrafu (ehm) tak som sa obratil uplne normalne aj na komunitu, pretoze toto asi neriesim ako jediny clovek v krajine. Nechodim sem casto, ale nemam pocit ze by som bol lietadlo.

Mozno este konkretnejsie -

Potrebujem v pripade 1 (3 glocky) vynimku na vsetky 3 ak chcem dalej vlastnit 30 ranak?
Potrebujem v pripade 2 (glock + puska) vynimku na pusku, aby som mohol stale v glocku nosit uplne standardny 17 ranak?

Fakt mi staci ano/nie od niekoho kto sa nejakej odpovede z uradov uz dostal, pripadne sa na tomto zakone podielal. Nechcem sa tu bavit o tom co je absurdne a co nie, chcem vediet ako sa zariadit v momente ked mi vyprsi ta automaticky udelena vynimka.
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years 1 month

Príspevok od používateľa tata7474 »

1 - na ten/tie, do ktoreho ho chces vrazit
2 - nie, ale nesmies ho vrazit ho do pusky
Neny
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Neny »

Dobrý deň. Prepáčte, ale asi som trochu v strese z toho zákona. Prečítal som si tu celé vlákno a stál neviem čo sa pre mňa zmenilo. Každý ma straší, že samonabíjacie karabíny vzor SA 58, ktoré boli pôvodne full auto, budú dáko obmedzované. Môže mi prosím dakto jednoducho napísať, čo sa pre mňa ako držiteľa ZP A,E,F a vlastníka samonabíjacej karabíny vzor SA 58 mení? Mám ju už asi 10 rokov a mám k nej 4 ks 30 ranových zásobníkov. Mám ju zapísanú na športovú streľbu. Vďaka vopred za odpoveď.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 619
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Paragraf 72j

(6)
Ten, kto má k 1. februáru 2022 v držbe zbraň zaradenú od 1. februára 2022 medzi zbrane kategórie A uvedené v § 4 ods. 2 písm. l) až q), je povinný oznámiť policajnému útvaru držbu takejto zbrane do 30. júna 2022.

najlepšie je pozrieť si a prečítať zákon s vyznačenými zmenami:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... uQpB_O-CwQ
Neny
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Neny »

Ďakujem. Ešte poprosím o odpoveď. Takže ani o tú výnimku nemusím žiadať MnV ani zásobníky meniť?
Používateľov profilový obrázok
karci78
občasný prispievateľ
Príspevky: 97
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa karci78 »

Nie, nemusíš žiadať...od februára do konca juna naklušeš na zbrojné s preukazom a peniazmi pre istotu a nahlasis tam co máš doma . Vydajú ti nový preukaz zbrane kde bude zapísaná výnimka.... Detaily ako to realne prebehne sa môžu líšiť. Ale tvoja povinnosť je tam prísť a povedať im že máš doma vz.58 ktorá po novom potrebuje výnimku.dalej počúvaš inštrukcie policajtov :D
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Blade »

Neny: Zbraň ktorú vlastníš sa po novele stáva zakázanou zbraňou nezávisle na tom akú kapacitu bude mať zásobovacie zariadenie v nej.

karci78: Ja taký optimista nie som. Dnes som sa pýtal na oddelení zbraní v krajskom meste ako to bude s výnimkami a bolo mi povedané, že bude potrebná žiadosť na MinV a teda som pochopil, že PZ síce zapíše výnimku, ale až keď si o ňu požiadame a príde kladná odpoveď z MinV - čo sa podľa zákona aj musí stať. Príslušníčka vravela niečo o tom, že výnimky už pôjdu mimo PPZ priamo cez MinV, to nie úplne chápem, lebo dnes výnimku nemám, ale riešenie na počkanie so zápisom do preukazu zbrane sa asi konať nebude aj keď prax môže byť úplne iná.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 619
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

žiadosť na výnimku od MinV budú potrebovať tí, ktorí kúpia zakázané kvéry alebo zásobníky po začiatku účinnosti zákona tj od 1.februára nie?
sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa sando »

Pozdravujem , ako riešiť cz858 tactical ? oznamovať / neoznamovať?
Používateľov profilový obrázok
karci78
občasný prispievateľ
Príspevky: 97
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa karci78 »

V streleckom podcaste to vysvetlovali...nesmiete si mýliť výnimku podla par. 72j a podla par. 8 . Všetky výnimky sú nárokovatelné,tj.pokial slníte podmienky tak ju musite dostať... pokial sa ide podla par.72j že už ju máte doma,o výnimku žiadať MV nemusíte....možno bude treba vypísať tlačivo alebo niečo podobné,aká realita bude sa ešte nevie,preto som písať že detajly sa môžu líšiť...

Proste tam treba ísť a dostanete inštrukcie....pokiaľ sa tam nebudete stavať na zadné a robiť čurbes tak si myslím že vám to pekne vysvetlia...určite budu zo začiatku nervozny,kopu roboty navyše takže aj policajtov treba chápať ...možno ešte ani sami nevedia ako sa to bude realizovať.času dosť,prechodné obdobie je rok.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Dve poznámky:
- neodporúčam utekať na oddelenie zbraní hneď začiatkom februára. Novela je značne komplikovaná a PZ bude ešte chvíľu vymýšľať a ladiť postupy, ako tie nové procesy čo najlepšie zvládnuť. Vrátane spôsobu toho oznamovania podľa §72j.

- nezabudnúť, že ten "§4 ods. 2 písm. l) až q)" sa netýka len klasiky prerobených vojenských samočinných a la vz58, AK47/74 atď. a dlhých samonabíjačiek pod 60 cm, ale aj všetkých semi/opakovacích krátkych a dlhých so stredovým zápalom, do ktorých chcem vkladať nadlimitný zásobník.
Čiže všetkých pištolí v trezore, do ktorých chcem mať možnosť legálne vložiť 20+ ranový zásobník. A všetkých pušiek a karabín, do ktorých chcem mať možnosť legálne vložiť 10+ ranový zásobník.
Takže celkový objem toho "oznamovania" nebude vôbec malý.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa MudMax »

Bude platit aj nejaka doba na prihlasenie replik perkusov,kresaciek,atd....?Alebo sa to musi stihnut do 1.februara?Ako pozeram v okoli,tak spusta majitelov tychto zbrani nema o novele zakona ani tusenia.
maco_r
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 2 years 3 months

Príspevok od používateľa maco_r »

MudMax napísal:Bude platit aj nejaka doba na prihlasenie replik perkusov,kresaciek,atd....?Alebo sa to musi stihnut do 1.februara?Ako pozeram v okoli,tak spusta majitelov tychto zbrani nema o novele zakona ani tusenia.
Pre zbrane (uvedene nizsie) v drzbe, plati prechodne ustanovenie §72j ods. 4. tzn - evidencna povinnost - zaevidovat zbran do 31. jan 2023.
Treba viac specifikovat slovo replika. (za repliku sa povazuje aj airsoft atd., na co sa evidencna povinnost nevztahuje) Ak ale pod replikou rozumies zbran z kat. A, B, C upravenu na expanz, na to sa po novom vztahuju povinnosti ako pre povodne kategorie. Cize zbrojny preukaz (aspon F), vynimky od MV, povolovacie konanie, ohlasovanie, evidencia atd.
§ 7
Zbraň kategórie D

a) palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5J
...
d) expanzná zbraň okrem zbrane uvedenej v § 4 ods. 2 písm. j), § 5 ods. 1 písm. h) a § 6 ods. 1 písm. g)
...
i) znehodnotená zbraň kategórie A, kategórie B, kategórie C alebo kategórie D uvedená v písmene k) podľa osobitného predpisu3a),
...
k) palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému, okrem zbrane uvedenej v § 6 ods. 1 písm. f),

(3) Držiteľ zbrane kategórie D je povinný pri manipulácii s touto zbraňou mať pri sebe
doklad totožnosti,12) a ak ide o držiteľa zbrane kategórie D uvedenej v odseku 1 písm. a), d), i)
alebo písm. k), aj preukaz zbrane.
Držiteľ zbrane kategórie D nesmie zbraň viditeľne nosiť na
verejne prístupných miestach, okrem účasti na kultúrnej činnosti, alebo prepravovať; na držiteľa
zbrane kategórie D sa primerane vzťahujú ustanovenia § 28 ods. 1 písm. a), i), j), o), ods. 4 písm.
§ 72j
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. februára 2022
...
(4) Ten, kto má k 1. februáru 2022 v držbe zbraň, na ktorej držanie nebolo podľa
tohto zákona v znení účinnom do 31. januára 2022 potrebné mať zbrojný preukaz, zbrojnú
licenciu alebo zaevidovanie zbrane a podľa tohto zákona v znení účinnom od 1. februára
2022 sa zbrojný preukaz, zbrojná licencia alebo zaevidovanie zbrane vyžaduje, môže
požiadať o vydanie zbrojného preukazu, zbrojnej licencie alebo o zaevidovanie zbrane
podľa tohto zákona v znení účinnom od 1. februára 2022 do 31. januára 2023, ak v odseku
3 alebo odseku 5 nie je ustanovené inak; do rozhodnutia policajného útvaru alebo
ministerstva je oprávnený držať takúto zbraň bez zbrojného preukazu, zbrojnej licencie
alebo preukazu zbrane. Ak tak neurobí alebo mu policajný útvar zbrojný preukaz, zbrojnú
licenciu alebo preukaz zbrane nevydá, môže previesť vlastníctvo zbrane na osobu, ktorá
spĺňa podmienky podľa tohto zákona v znení účinnom od 1. februára 2022, môže požiadať
o znehodnotenie, zničenie, výrobu rezu zbrane alebo môže písomne požiadať o
prevedenie vlastníctva zbrane do majetku štátu; ak tak neurobí, je povinný odovzdať zbraň
policajnému útvaru do úschovy (§ 39).
...
Zdroj:
https://legistelum.sk/wp-content/upload ... 2-2021.pdf
https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2021 ... 220201.pdf
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 619
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Slovo /pojem replika je v zákone o zbraniach definované dostatočne, netreba hľadať problém tam, kde nie je...
maco_r
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 2 years 3 months

Príspevok od používateľa maco_r »

aparapi napísal:Slovo /pojem replika je v zákone o zbraniach definované dostatočne, netreba hľadať problém tam, kde nie je...
To je pravda, zakon to definuje.
Nie kazdy ale dane slovo "replika" pouziva vo vyzname podla zakona 190/2003 (osobna skusenost).
V kontexte temy som usudil, ze je myslene prave na expanzne zbrane, ktorych sa novela znacne dotyka.
Ak moj usudok bol zly, autor otazky je vitany ma opravit.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"