Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 620
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Tak to si usúdil úplne zle, lebo jasne píše o replikách perkusných (atď) zbraní, t.j. o replikách historických zbraní tzv. "predoviek", ktoré boli doteraz "na občianku" bez registrácie (s výnimkoch perksuných revolverov, ktoré sú na zbroják od r. 2003) a ktoré bude treba zaregistrovať do februára budúceho roku.....
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa MudMax »

Ano,mal som na mysli repliky perkusov a kresaciek,...tym/atd/ je myslene prihlasenie knotoviek,koliesok.Tak som sa opytal rovno zbraniarov a oni este tiez nevedia co s tym,lebo este nato nemaju podklady.Bal som sa,aby som daco nepresvihol,kedze v pondelok je posledny den na to prihlasenie.Tak som v klude.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 620
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Posledný deň na prihlásenie je o rok :wink:
Ja som sa pred dvoma týždňami tiež pýtal, a tiež nevedeli presné detaily, lebo ešte nedostali vykonávaciu vyhlášku od ministerstva....
Zajtra asi zas niečo kúpim a budúci týždeň pôjdem registrovať, tak sa zas opýtam aj na predovky....
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Neviem, či ste videli, ale už sú k dispozícii dve nové tlačivá.
Prvé je žiadosť o o vydanie povolenia na nadobudnutie vlastníctva zbrane kat. D, druhé je oznámenie o držbe zbrane kategórie A.
Ak by sa to niekomu zišlo, tu sú na drive, to oznámenie som dal aj do Wordu. Nie je to dokonalé, ale dá sa to v pohode vyplniť, ak toho máte dosť, viete si tam aspoň hodiť osobné údaje a bude sa to vypisovať o niečo jednoduchšie.
https://drive.google.com/drive/u/2/fold ... 8R6xB_PDow
Inak, z toho, ako je to oznámenie o držbe zbrane kat. A písané mám pocit, ako keby chceli nahlásiť každý jeden "nadlimitný" zásobník. Dúfal som, to bude fungovať režimom výnimky na zbraň, kedy k nej budem môcť mať "nadlimitné" zásobníky, prípadne si ich do nej ešte kupovať.
Len z toho, že chcú na tom formulári údaje o zbrani/zásobovacom zariadení(/ by malo reprezentovať alebo) mi to pripadá, ako keby chceli nahlásiť každý jeden zásobník.... Čo ak by náhodou chceli, tak by sa asi fakt pochovali pod kopou papierov.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

Prax moze byt nakoniec aj taka ako so ziadostami na nakupko.... sice na stranke ministerstva nejaky formular je, ale za okienkom maju "lepsi" a vyplnas im ten lebo ti to inac nevezmu ^^;

Inac to s tym poctom a typom zasobnikov ma tiez dost zarazilo. Zakon o tom nehovori, a mne sa to tam ani nezmesti, mozno tak fontom 4kou, lebo kazdy z tych 30 zasobnikov co mam do glocka je zakazany v puske, a teda su to rozne typy, dlzky, prevedenia... tak to asi budem vypisovat ako trulo.
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Veľmi by ma inak ešte zaujímal názor tejto komunity na informáciu, ktorú podalo Legis Telum o nosení streliva s expanznou strelou. V prvom dieli podcastu k novej novele povedali, že nosenie bude povolené, a potom to v dieli s otázkami potvrdili, nejak bližšie sa k tomu ale nevyjadrili.
Po naštudovaní zákona platného od 1.2.2022 mi to vychádza takto.
Do 31.1.2022 mohol strelivo s expanznou strelou nadobudnúť aj držiteľ skupiny A, bolo ale na ňom, aby ho použil v súlade so zákonom, teda nenosil. Počul som síce názor, že sa to strelivo držiteľom skupiny A bez E vydávať nemalo, nikde ale nie je zakázané, aby aj ten, čo má iba A, nechodil na súťaže a netrénoval(to už je ale skôr môj osobný názor, respektíve moja interpretácia zákona).
Po novom sa pôvodná definícia v zbraniach skupiny A nezmenila, ale pribudla výnimka v §8, ods. 2, písmeno g.
Podľa informácií od Legis Telum by práve táto výnimka mala znamenať možnosť nosiť strelivo držiteľovi ZP sk. A, ktorý má zároveň ZP sk. E.
Čo mi ale nejde do hlavy je to, prečo teda nosenie explicitne nevzpomenuli v tom písmene g. Vyslovene tam napísali nadobúdanie a držanie.
Pritom prvý odsek daného paragrafu hovorí o tom, že tento paragraf môže povoliť aj nosenie zbrane.
Z toho, ako je to napísané, mi to vychádza, že sa vlastne iba nejakým spôsobom "upresnila" výnimka na držanie streliva s expanznou strelou, respektíve, že novela zakazuje po novom kupovať si strelivo s expanznou strelou držiteľom skupiny A, ktorí zároveň nemajú skupinu E. Čo je zas ale trochu blbosť, keďže nič nezakazuje držiteľovi skupiny A zúčastňovať sa na súťažiach(plus debata o tom, či je tréning takejto osoby možné považovať za niečo spadajúce pod "športový účel)

Potom sa to ale dá celé chápať tak, že vlastne výnimka §8 ods.2 písm. g "ruší" zaradenie streliva s expanznou strelou do zakázanej skupiny, a tým de facto povoľuje jeho nosenie. Osobne by som rád veril tejto verzii, ale ako som písal, zaujímal by ma názor komunity tu na webfore.
Čo si o tom myslíte?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

OK, mám nejaký indiviuálny právny názor, ale zaujímajú ma vaše názory. Takže: Chcem si ísť zajtra, alebo pozajtra, alebo popozajtra (to je jedno) kúpiť 30-ranový zásobník do AR-15. Výnimku na AR-15 ešte nemám vybavenú. Môžem? Čo poviete? Resp. môže mi ich predajca predať?
:?: :D :?:
Používateľov profilový obrázok
karci78
občasný prispievateľ
Príspevky: 97
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa karci78 »

Ano
Prílohy
Snímka.PNG
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Karci78: nehovorím, že nesúhlasím, len chcem upozorniť na tendenciu dnešnej doby veriť totylým internetom. To že nejaký predajca má svoj názor, ktorý prezentuje neznamená, že je správny. Bohužiaľ, u nás je to tak, že ani ten policajt na úseku ZaS často strieľa od pása a ide si svoje zaužívané pravdy. Predajcovia si často na Tom rádovo horšie.

Krásny príklad spred 1.2.2022: niektorí predajcovia veselo predávali noktorvízory a termovízie. Na tlmiče asi nikto už nemal gule.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1317
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Samotny zasobnik je len predmet. Neni registrovany, neni hlavna cast zbrane. Takze jeho nadobudnutie nepodlieha ziadnym obmedzeniam. Zasobnik si dokonca mozu zakupit aj maloleti. V pripade zasobnika neposobi problem jeho vlastnictvo, ale jeho pouzitie. Takato situacia bola uz za sociku, ked sa zasobniky dali volne kupit zeleziarstve, rovnako ako suciastky na bicykel. Nemyslim si ze sa na tom bude nieco menit. Ono by to bolo aj tak v podstate nekontrolovatelne.
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Blade »

To už bohužiaľ nie je celkom pravda:

§ 8
(6) ... Držiteľ dlhej samonabíjacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom alebo dlhej opakovacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom nesmie byť držiteľom zásobovacieho zariadenia s kapacitou väčšou ako 10 nábojov, ktoré môže byť vložené do tejto zbrane, ak mu nebola udelená výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane.

Ako laik to chápem tak, že pokiaľ nie som držiteľom zbrane, do ktorej je možné vložiť zásobovacie zariadenie na viac ako 10 nábojov, alebo na ktorú mi bola udelená výnimka môžem takéto zásobovacie zariadenie vlastniť. Ja tiež nevidím v zákone nič, čo zakazuje predajcovi predať mi ho. Ak by nechcel, pošlem manželku, tá nie je držiteľom zbrane, do ktorej sa dá vložiť :lol:
Zaujímavé ale bude, ak má byť naozaj kontrolovaný každý zásobník ako nás budú mať na ZaS radi keď sa zásobník poškodí, zničí, alebo stratí.
bozon
občasný prispievateľ
Príspevky: 37
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa bozon »

Má už niekto nejaké skúsenosti s podaním žiadosti o udelenie výnimky? Stará žiadosť totiž neobsahuje všetko, čo je potrebné uviesť.
§9
1) Písomnú žiadosť o udelenie výnimky podľa § 8 ods. 2 a 3 žiadateľ podáva na
ministerstve.
(2) Žiadosť o udelenie výnimky podľa § 8 ods. 2 alebo ods. 3 musí obsahovať
a) meno a priezvisko, rodné číslo, dátum narodenia, miesto pobytu (ďalej len „osobné
údaje“) žiadateľa; ak je žiadateľom držiteľ zbrojnej licencie, názov, sídlo alebo miesto podnikania,
identifikačné číslo organizácie (ďalej len „identifikačné číslo) a osobné údaje zodpovednej osoby
držiteľa zbrojnej licencie,
b) číslo zbrojného preukazu alebo číslo zbrojnej licencie,
c) druh zbrane, a ak nejde o žiadosť podľa § 8 ods. 2 písm. a) aj značku zbrane, typ
zbrane a kaliber zbrane,
d) druh streliva, a ak nejde o žiadosť podľa § 8 ods. 2 písm. a) aj značku streliva, výrobcu
streliva a počet streliva,
e) druh, popis, prípadne výrobné číslo zakázaného doplnku zbrane,
f) spôsob nadobudnutia vlastníctva zbrane alebo streliva,
g) odôvodnenie žiadosti,
h) spôsob zabezpečenia zbrane kategórie A (§ 55).
Navyše v bode d) uvádzať značku, výrobcu a počet streliva mi pripadá ako nezmysel, najmä ak si mnohí strelci (aj ja) robia náboje vlastné. Alebo to treba chápať tak, že bod d) sa uvádza len ak žiadam (aj) o výnimku na zakázané strelivo?
Samozrejme nie je problém spísať takúto žiadosť podľa vyššie uvedených bodov a poslať spolu s príslušnými potvrdeniami.
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Súhlasím s názorom MRBLUE, zásobník nie je hlavná časť zbrane, jeho predaj nepodlieha žiadnemu konaniu,povoleniam... Môže si ho bez problémov kúpiť aj človek, ktorý ZP nemá.
To, že ak si ako držiteľ karabíny na Glock zásobníky kúpim zásobník na Glocky na 20 nábojov je čisto moja vec, ja mám byť znalý zákona. Tak isto pri nákupe expanzných striel predajca nerieši, ani po ňom nikto nemôže chcieť, na čo to ja použijem. Či v súlade so zákonom(prenesme sa mesiac a dačo do minulosti, neriešiac aktuálnu legislatívu), alebo to budem nosiť.
S výnimkami by som počkal.
Ak ide o výnimku, na ktorú už vydali nové oficiálne tlačivo, šiel by som do toho.
Ak ale ešte nevydali, netlačil by som hneď na pílu. Aj keď by som tiež najradšej už prepáskoval zásobník z FMJ na FTX.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

MRBLUE napísal:V pripade zasobnika neposobi problem jeho vlastnictvo, ale jeho pouzitie.
Bejvavalo. Či si ako vykladáš zvýraznenú časť čo sem dávam Blade?
Romadur napísal:To, že ak si ako držiteľ karabíny na Glock zásobníky kúpim zásobník na Glocky na 20 nábojov je čisto moja vec, ja mám byť znalý zákona.
Tým myslíš to, že to nemusí predajca kontrolovať, že? Lebo bez výnimky si ich kúpiť nebudeš môcť. (Nemal by si)
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa jedei105 »

Jack,preco chces ziadat o vynimku? §72J hovori v odseku 5:
(5) Ten, kto má k 1. februáru 2022 v držbe zbraň kategórie A, na ktorej držanie nebolo potrebné mať podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. januára 2022 výnimku udelenú ministerstvom, sa považuje za osobu, ktorej bola udelená výnimka na túto zbraň, ak je držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, ktorá oprávňuje nadobudnutie a držbu takejto zbrane

Moj nazor na zaklade zakona je ze ak si vlastnil AR pred 1.2.2022 zasobniky mozes kupit a pouzivat v AR, ak AR nemas, zasobniky mozes kupit aj vlastnit, a ak si kupil AR 1.2.2022 a neskor, mozes kupit ale nemozes vlastnit, ak nemas vynimku. :D hovorime o 30r zasobnikoch.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"