Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

BlackWolf
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa BlackWolf »

Mňa skôr zaráža logika tých previerok. Napr. majiteľ dnes kúpenej AR15/vz58 (t.j. bez zásobníka alebo 10 ranový zásobník) nadobudol do vlastníctva zbraň kat. B. Ak si požiada o výnimku na nadlimitné zásobníky, tak je stále držiteľ zbrane kat. B do momentu na strelnici, keď do zbrane vloží nadlimitný zásobník. Prečo by mali prísť kontrolovať spôsob zabezpečenia zbrane kat. A, keď takú nemá? - Keďže strelivo musí byť uložené oddelene od zbrane a zásobníky budú uložené spolu so strelivom?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

BlackWolf, to vychádzaš z nejakého pracovného výkladu PZ SR, resp. MV SR, alebo z vlastnej dojmológie? Lebo najmä s prihliadnutím na § 8 ods. 6 by som to rozhodne nevidel tak jednoznačne ako ty (s tým "prekategorizovaním" zbrane iba vložením/vytiahnutím zásobníka).
BlackWolf
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa BlackWolf »

Snažím sa vychádzať zo zákona, ale môžeme to nazvať teda aj dojmológia.

§8 ods.6 samozrejme beriem do úvahy, ale ten nič nehovorí o kategórii zbrane. Iba o tom, že bez výnimky nemôžem mat nadlimitný zásobník.

§4 ods.2 n) za to ale jasne udáva podmienku, že daná zbraň je zbraňou kat.A, AK je do nej vložené zásobovacie zariadenie atď.

Čize ak nie je splnená daná podmienka (nie je vložený zásobník) nemôžem hovoriť o zbrani kat. A podľa n), ale do momentu vloženia je to zbraň kat. B podľa d).

Tým nechcem tvrdiť, že takto to vykladá PZ. Ja len tvrdím, ze tak je to napísané v zákone. A v zákonoch je dôležité každé a/alebo/ak.
Používateľov profilový obrázok
unsamuel
prispievateľ
Príspevky: 124
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa unsamuel »

peter9898 napísal: 07 Máj 2022, 15:43 To hej len ma prekvapilo, ze to policia pri vydavani NP neriesila lebo na ziadosti bola kolonka ze cislo vynimky, ktore som samozrejme nevyplnil. Tak mozno to zle chapem ale hodili celu zodpovednost za nakup na mna a na predajcu :D
Ako ak by som aj teraz hned ziadal vynimku tak ako ju odovodnim ? Pravdepodobne nijako. Takze asi hold smola.
Ak si prečítaš môj problém vyššie tak som to presne riešil. Kúpil som si ARku bez výnimky a následne po prihlásení ako zbraň kategórie B som požiadal o výnimku. Uvidím či mi ju v BA schvália. Bo u nás na oddelení bola pani skeptická, že som si mal najprv požiadať o výnimku a až potom kúpiť zbraň.
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Ach jaj - Potom daj vediet ako si dopadol .. kludne aj sukromnou spravou. Ty si prikladal aj tie potvrdenia z klubu ? Vedel by si mi poslat ako tie potvrdenia vyzerali (kludne sukromne)
Ja mam zmiesane pocity prave z tych potvrdeni. Skusal to uz niekto bez nich ?
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Dobrý deň,

chcem sa opýtať či už má niekto skúsenosť so streľbou zo zbraní zapísaných na F - zberateľstvo...
Po novom je možné s nimi chodiť aj na strelnicu, na cvičnú streľbu avšak treba to vopred ohlásiť pol. útvaru podľa § 27 ods.6 - myslím skúsenosť s nahlasovaním vopred atď..

Ďakujem...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Black Wolf, prosím ťa, zamysli sa. Takže dáš zásobník dnu, je Áčková a potrebuješ výnimku, no keď vyberieš zásobník už Áčková nie je a výnimku odrazu nepotrebuješ? Dobre som ti porozumel, hej? A potom čo s ňou? Odložíš výnimku do komory na horšie časy, alebo ako si to predstavuješ? Takto ti to dáva zmysel? Príde ti to takto logickè?
:D
Vieš, prečo sa pýtam? Lebo vo výkladovom kánone existuje druh výkladu, ktorý sa nazýva logický. Ale jeho aplikácia by ťa k takýmto záverom len sotva doviedla.
:roll:
Správne si postrehol, že kým tam ten “nadlimitný” bazmek nevrazíš, môžeme sa baviť, že je to Béčko. Teoreticky. Ale prakticky ty už len na ten zásobník, jeho nadobudnutie a držbu potrebuješ výnimku. Ak o ňu požiadaš a dostaneš ju, game over - o Béčku sa viac nebavíme. Aj keby si do nej ten zásobník nikdy nepchal, už je Áčková.
BlackWolf
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa BlackWolf »

Jack, chcel som diskutovať na tomto diskusnom fóre, aby som sa niečo dozvedel, lebo mi to nepríde take jednoznačné ako tvrdíš ty - výnimka=navždy zbraň kat.A. Namiesto toho som sa dozvedel o svojej dojmológii a nelogike. Ale hej, lepsie sa dozvedieť niečo, čo človek nečaká, ako nič.

Na názore výnimka=vždy zbraň kat. A mi nesedí, že ak niekam prinesiem zbraň s 10 ranovym zásobníkom, tak by som chcel vidieť človeka, ktorý ju posúdi ako zbraň kat.A. Rovnako, ak by som ju predal, tak ju predám ako zbraň kat.B s 10 ranovym zásobníkom. Kupujúci nepotrebuje výnimku a ja si zásobníky nechám, lebo ich už mozem mat, keďže takú zbran nemám. Tak aká zbraň kat.A?
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

priklad.:
Mam zbran na ktoru mam vynimku ... mam k nej zasobnik nad 10 nabojov. -> zatial vsetko ok.
Kupim dalsiu zbran na ktoru vynimku nemam. podla zakona nemam mat zasobniky nad 10 nabojov. No ale potom to koliduje s tou vynimkou na inu zbran kde vynimku mam a zaobniky nad 10r mozem mat aj pouzivat. Ak si ale ponecham zasobniky bude to kolidovat s tym, ze mam zbran na, ktoru vynimku nemam ...

Cele to s vynimkami je pre mna uplne nedomyslene a na hlavu padnute.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

peter - to co pises je presne co som riesil par stran dozadu - odpoved z pzsr na toto inac je, ze je moja povinnost si to zabezpecit a viac mi povedat k tomu nevedia. Vyklad zakona robi sud, oni ho len aplikuju. Holt musim mat vynimku na kazdu zbran, takze ziskavanie novych bude pekny sport. .

Ono to ma vesele variacie dokonca aj bez vynimiek:
- mas G17 a zaroven AR9 co papa glock zasobniky. Nemas vynimku na nic = nemozes mat legalne zasobnik pouzitelny v G17 (pretoze 10r z 26tky donho nenarves).
- mas AR15 bez vynimky, a kupis si .458SOCOM (tiez bez vynimky) ku ktorej dostanes "10 ranak". Oops, ten je ale ale 30 ranak v tvojej AR15 - takze to mas opat nelegalne
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Pre mna by vacsi zmysel davalo ak by by tie vynimky
- vydavalo miestne oddelenie kde clovek spada a bez odkladu
- nie na zbran ale na kaliber a typ (samonabijacia / opakovacia) pripadne na osobu -> ak raz som dostal vynimku (na zasobniky) na jednu zbran tak automaticky pri registracii zbrane zapisat vynimku na kazdu dalsiu zbran
- zrusit ten nezmysel s drzbou zasobnikov kedze aj to je derave a hlavne predaj nieje nijako kontrolovany.
- zrusit ten nezmysel s aktivnym treningov za poslednych xyz mesiacov.... a pod. Bud vynimnku udelit alebo zamietnut a neudelit.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

skoda ze nie si minister vnutra :)
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Haha Vdaka bohu, ze zial bohu ? :D
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vidíš, Black Wolf, to je tá dojmológia, že domnienku povýšiš na roveň praxe. Tá prax ale zatiaľ absentuje. Jediné, čo vieme naisto, že dikcia zákona je nešťastná, že sme zase museli vynachádzať koleso a odmietli sa väčšmi inšpirovať českou úpravou, ktorá je v tomto ohľade oveľa viac "smart".
:twisted:
Znova sa ale pýtam, ak si "vypýtaš" od MV SR výnimku na držanie konkrétnej zbrane kategórie A a dostaneš ju, naozaj si myslíš, že tou zbraňou kategórie A prestane byť, keď z nej vytiahneš nadlimitný zásobník? Akože mňa naozaj fascinuje, akými logicko-pojmovými operáciami príde človek k takémuto záveru?
:shock:
Áno, aj ja si kladiem otázku, že ak držím zbraň na výnimku s nadlimitným zásobníkom (a teda potrebujem výnimku), či zbraň môžem predať bez tohto zásobníku osobe, ktorá výnimku nemá. Hoci sa domnievam, že áno - a už nie na základe dojmov, alebo nejakého individuálneho výkladu zákona, kým nevieme, aká je/bude prax, som vo svojich záveroch prirodzene opatrný. Ale zachádzať do roviny - že vytiahnem zásobník a z áčkového kvéru sa týmto jedným úkonom stane béčkový, by som si tvrdiť nedovolil.
:lol:

Peter9898, vidíme to podobne. Išlo to upraviť aj rozumnejšie, pritom nebolo treba vymýšľať nič nové, len sa inšpirovať v ČR. Ale sme na Slovensku, tu predsa nebudeme robiť veci jednoduchšie a efektívnejšie, keď sa dajú robiť komplikovanejšie, drahšie a tak, aby úrady mohli zbytočne buzerovať ľudí. Ale nikdy nezabúdam dodať, že táto verzia, ktorá napokon prešla, je najmenej zlá z tých, na ktorých sa v minulosti pracovalo. Tak vďaka Bohu aspoň za to, čo máme... A nielen Bohu, ale aj konkrétnym ľuďom.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

Na zaklade vlastnej skusenosti mozem povedat,ze zbran vyrobena ako samonabijacka (nie prerabka z full) ktora sa Ackovou stava az vlozenim nadlimitneho zasobnika do nej a na ktoru mam vynimku,mozem predat dalsiemu cloveku,ktory vynimku nema.On na tu zbran musi poziadat o novu vynimku,ak chce v nej pouzivat nadlimitne zasobniky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"