Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1317
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Mas vynimku, mozes vkladat do zbrane na ktoru vynimka je. Nadobudat zasobniky mozes kedy chces a bez vynimky.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa jedei105 »

§8 odst. 6
Držiteľ krátkej samonabíjacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom alebo krátkej opakovacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom nesmie byť držiteľom zásobovacieho zariadenia s kapacitou väčšou ako 20 nábojov, ktoré môže byť vložené do tejto zbrane, ak mu nebola udelená výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane. Držiteľ dlhej samonabíjacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom alebo dlhej opakovacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom nesmie byť držiteľom zásobovacieho zariadenia s kapacitou väčšou ako 10 nábojov, ktoré môže byť vložené do tejto zbrane, ak mu nebola udelená výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane.
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years 1 month

Príspevok od používateľa tata7474 »

Mohol by som poprosiť niekoho, kto už riešil žiadosť o výnimku na zbraň kategórie A, či by mi mohol do SS poslať text potvrdenia klubu, ktorý použil? Tvorivá časť osobnosti je asi na dovolenke a s predsedom klubu mozgujeme, ale nie sme si istí ... Vopred ďakujem
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa skemro »

Mas spravu
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Štefan252 »

Poprosím Ťa aj ja o ten text.

Vďaka
Používateľov profilový obrázok
unsamuel
prispievateľ
Príspevky: 124
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa unsamuel »

Ahojte, chystám sa poslať žiadosť o udelenie výnimky na nadlimitné zásobníky do BA.

Problém je že zbraň som už kúpil a prihlásil /s 10 r zásobníkom/. Teta u nás v ZV mi povedala, že výnimku som si mal žiadať predtým.
Že teraz nevie či mi ju dajú. Tak sme sa podebatili, že teda čo a ako a vraj mám skúsiť požiadať o výnimku.
Niekto reálna skúsenosť so žiadaním výnimky na zásobníky ak už zbraň vlastníte?

Teraz k žiadosti samotnej:
Parádne potvrdenie od klubu je jasne, osvedčené. V čom ale tápam je tá žiadosť. Príde mi divná.
Otázka č. 1. je to správna žiadosť? /Viď nižšie/
Otázka č. 2. ako ju vypísať?
Údaje žiadateľa- jasne.
Údaje o zbrani:
Druh, Značka, typ, Kaliber - OK. čo to množstvo? množstvo zásobníkov?
Spôsob nadobudnutia vlastníctva zbrane? - kúpil som ju už používanú /ale málo jazdenú/
Odôvodnenie žiadosti? čo tam napísať?

Kolok? kúpiť na pošte a len na hulváta priložiť?

Niekde som ešte čítal nejaké popísanie spôsobu zabezpečenia zbrane? či?

Ak by mal niekto kópiu svojej žiadosti čo mu prešla budem vďačný.
Kľudne aj do SS.
Tlačivo
Tlačivo
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

O tom akym sposobom podavas ziadost rozhoduje datum nadobudnutia zbrane. Ak si mal zbran v drzbe po 1.2.2022, tak si ziadost o vynimku podavas na *ministerstve* (spolu s prilohami), nenosis to na pzsr. Na pzsr vynimky nahlasuju len ti, ktori mali zbrane v drzbe pred 31.1.2022 a vztahuje sa na nich "grandfathering" podla paragrafu 72i/j. (edit - to mimo ine znamena ze ich uz vlastnia, inac by to ani nemohli vypisat ....)
Používateľov profilový obrázok
unsamuel
prispievateľ
Príspevky: 124
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa unsamuel »

Filip ďakujem za vysvetlenie.
Rozumiem tomu čo píšeš, tak pre upresnenie môjho problému, zbraň som zakúpil po 1.2.2022.
Preto aj píšem že žiadosť posielam do Ba.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

V tom pripade to mas dobre, ja osobne by som to vyplnil takto:
Mnozstvo - 1ks, to je kolko tych zbrani nadobudas, nie pocet zasobnikov :)
Sposob nadobudnutia - "kupou" (neriesil by som vobec detaily)
oddovodnenie ziadosti - "Zbran podla paragrafu 4 odsek 2 (m/n/o/p - vyber) urcena na sportovu strelbu v discipline XYZ vyzadujuca zasobovacie zariadenie s kapacitou vyssou ako 10/20 ran."

Kolok - ziadosti ktore podavas v listinnej podobe postou, tak urcite kolky neprikladaj. Stiahni si appku eKolok (alebo pouzi webovu https://m.ekolky.gov.sk/Login.aspx ) , z nej po uhrade dostanes potvrdenie a to priloz k ziadosti. (edit - alternativa je este to spravit na poste, alebo pockat kym ta ministerstvo samotne vyzve na zaplatenie spravneho poplatku ... potom tam mas rovno qr kod na prevod)


Ked ti to orazia, tak to dones na pzsr nech ti vystavia novu kartu zbrane a vybavene.
Používateľov profilový obrázok
unsamuel
prispievateľ
Príspevky: 124
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa unsamuel »

Super ďakujem za radu.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Filip napísal: 03 Máj 2022, 20:30 ..ziadost o vynimku podavas na *ministerstve* (spolu s prilohami), nenosis to na pzsr.
Istotne? Staré výnimky podľa starého zákona síce schvaľovalo ministerstvo (reálne PZ SR) ale podávali sa vždy na miestne príslušnom oddelení na okrese. Neviem o tom, že by sa prax menila.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

https://www.minv.sk/?vynimka-kategoria-A

Písomná žiadosť o udelenie výnimky sa podáva/zasiela na odbor dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru

Odbor dokladov a evidencií Prezídia PZ

Račianska 45, 812 72 Bratislava
Telefón 0800 222 222, 09610 50357
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years 1 month

Príspevok od používateľa tata7474 »

Na to tlačivo napríklad do posledného riadku dopíš "Spôsob zabezpečenia zbrane kategórie A:" ... tlačivo je podľa starej verzie a tento údaj je povinný podľa novely ... Kolok kúpiš a prispinkuj ho na to miesto ...
Napíš aj telefón, nemusia ťa z miestneho oddelenia zložito naháňať skrze kontrolu ...
A neviem, či to sem už niekto náhodou nedal, ale vyrobil som si editovateľný word, tak nech sa páči
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

ako dlho sa caka na odpoved-vynimku? z praxe, nie podla zakona
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years 1 month

Príspevok od používateľa tata7474 »

Na fejsbukoch jeden borec postoval skusenosti, na foto dokumentov som vycital, ze podaval 14.4. a uz ju ma. V tejto teme zopar stran dozadu iny pisal o vlastnej skusenosti a bol z toho mesiac. Takze asi tak ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"