Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Mondo, ste športový strelecký klub? Akému športu sa venujete? Akým disciplínam? Ja byť štatutárom, tak vydávam len potvrdenie o športovej činnosti, ktorej sa klub venuje a na ktorú mám evidenciu.

Alebo ide o účelové hľadanie spôsobu ako dať niekomu papier... Však ten, čo si chce konkrétnu zbraň nadobudnúť na nejaký konkrétny šport, musí vedieť či ju podľa pravidiel môže použiť. Treba si uvedomiť, že systém sk. E nefunguje tak, že chcem zbraň, tak hľadám šport, ale opačne.

Zároveň to chápem po novele tak, že stav kedy kluby boli len aby boli nadobúdané ľubovoľné zbrane kategórie sk. E sa skončili.
Používateľov profilový obrázok
mondo
prispievateľ
Príspevky: 494
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa mondo »

Nejde absolútne o nejaké účelove hľadanie spôsobu. Máme činnosti habadej, asi ako máloktorý klub na Slovensku ( www.strelnica.snv.sk ), máme cez 300 členov v niekoľkých okresoch. SNV, PP,KK, LE ... Preto nemusíme mať prehľad kto kde koľko trénoval alebo súťažil. Náš člen môže súťažiť aj v disciplínach ktoré mi nevedieme. Aj žiť a trénovať môže napr. v BA ale o potvrdenie bude pýtať asi nás.
Používateľov profilový obrázok
mondo
prispievateľ
Príspevky: 494
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa mondo »

A že či, ak nás žiada o potvrdenie, ho mám ja žiadať o nejaké dokladovanie, a aké, že aktívne trenoval alebo štartovku zo súťaže.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Myslím, že potvrdenie mu môžeš vydať tak akurát na niečo o čom vieš, že sa deje. To že trénuje niekde na druhej strane republiky si nemáš ako overiť, pri súťažiach je to už jednoduchšie, vedel by ti doniesť napr. výsledkové listiny.

Ten paragraf je napísaný bohužiaľ tak ako je. Určite by to chcelo nejaké usmernenie, zatiaľ to ide spôsobom lokálneho klubového folklóru.
Používateľov profilový obrázok
mondo
prispievateľ
Príspevky: 494
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa mondo »

Veď práve. Tak sme to uzavreli tak, že žiadateľ sa nám zaručí čestným vyhlásením že spĺňa dané podmienky.

foto: https://photos.app.goo.gl/sjaxC695bKDSuqdBA
doc: https://1drv.ms/w/s!AifWMo4LLjbph9gMgNA2P36D2RWFAw
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Dobrý deň,
Chcem poprosiť o názor resp. či chápem zákon správne. Jedná sa o nadobudnutie zbrane a jej uloženie, zabezpečenie..

Par 27 – hovorí nasledovné :
(1)
Držiteľ skupiny A a skupiny B zbrojného preukazu je oprávnený
a)
nadobudnúť na základe nákupného povolenia do vlastníctva a držať zbraň kategórie A, na ktorú bola držiteľovi zbrojného preukazu udelená výnimka alebo nadobudnúť na základe nákupného povolenia do vlastníctva a držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a) až c), e) a f) alebo zbraň kategórie C; držiteľ skupiny A zbrojného preukazu je oprávnený aj na nosenie zbrane kategórie B uvedenej v § 5 ods. 1 písm. a) až c) v stave, pri ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani (ďalej len „stav umožňujúci okamžité použitie“), ak osobitný predpis neustanovuje inak,24)

- inými slovami, na A-čko môžem kúpiť pištol, revolver, dlhú opakovaciu a krátku brokovnicu, alebo všetko čo je v kategórii C ..

Par 55 - hovorí o zabezpečení nasledovné :

(6)
Zbraň musí byť zabezpečená v nenabitom stave, to znamená, že zbraň nie je nabitá strelivom v zásobníku, nábojovej schránke, nábojovej komore hlavne alebo v nábojových komorách valca revolvera; to neplatí pre držiteľa skupiny A zbrojného preukazu, ak je zbraň uložená v trezore alebo v špeciálnej uzamykateľnej schránke určenej pre rýchle použitie zbrane.
(7)
Ak má zbraň odnímateľný zásobník na náboje, zásobník sa ukladá oddelene od zbrane a musí byť uzamknutý samostatným zámkom; to neplatí pre držiteľa skupiny A zbrojného preukazu, ak je zbraň uložená v trezore alebo v špeciálnej uzamykateľnej schránke určenej pre rýchle použitie zbrane. Zásobníky môžu byť uložené spolu so strelivom. Zásobník môže byť uložený so zbraňou len vtedy, ak ide o zbraň určenú na predaj v rámci podnikateľskej činnosti a výrobca zbraň zabalil spoločne so zásobníkom

Otázka znie :

- to znamená, že ak mám zbroják A – čko, môžem mať napr. v trezore doma, alebo v nejakej inej uzamykateľnej skrini pre rýchle použitie všetko čo môžem podľa Par. 27 nadobudnúť v stave umožňujúcom okamžité použitie - napr. plne naládovanú brokovú pumpu alebo opakovaciu guľovnicu s vloženým, plným zásobníkom? Podľa Par 55 mne to tak vychádza, alebo existujú nejaké iné právne normy ktoré toto ďalej regulujú ???

Ďakujem.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Ešte jednu otázočku by som mal, celkom tomu nerozumiem... podľa par. 10, ods.1, písm.b, bod.1 – výnimka na zbrane udelená podľa par.8, ods. 2 a 3 zaniká zmenou miesta držania zbrane... Ak zanikne výnimka, som podľa toho paragrafu povinný do 7 dní odovzdať do úschovy..
To znamená, ak sa napr. presťahujem, zmením adresu trvalého pobytu, alebo požiadam o zapísanie prechodného pobytu automaticky prichádzam o výnimku a zbraň musím odovzdať ??? A toto platí iba na novo nadobudnuté zbrane po 01.02.2022, alebo aj na zbrane ohlásené na výnimku a vlastnené pred 01.02.2022..

Ďakujem...
barak
občasný prispievateľ
Príspevky: 90
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa barak »

Prosím Vás ako je to s prihlasením vzduchovky nad 17J. U nás policajti mi ju nechcu prihlasiť keď nemam sprievosdný list. Ten nemam. Vzduchovky som kupil v CZ z druhej ruky.
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

Ach ...
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

U nás sú vzduchovky nad 17J na ZP (kat. C) ak sa nemýlim, čiže na ZP a pri dovoze zo zahraničia treba zbrojný sprievodný list a predchádzajúci súhlas. Môžeš byť rád, že si tam rovno nenechali pušku aj s tvojim zbrojákom.... :!:
Erricco
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 1 year 2 months

Príspevok od používateľa Erricco »

Pozdravujem páni,

Som majiteľom zatiaľ dvoch krátkych AR v kalibroch 5.56(11,5") a .300 AAC (10,5").
Obe mám v ZP napísané na E skupinu.
Podľa toho čo som si už i myslel a čo tu aj čítam, by som ale kľudne mohol žiadať o zápis na A skupinu, keďže zbrane spadajú do kategórie krátkych ( to sme si už na príslušnom oddelení vykomunikovali - aj za cenu hovoru na prezídium a od hanby červenej - nie mojej tváre potom) rozumiem tomu správne ? Vtedy som to neriešil už, nechcel som ešte viac dráždiť, keď sa chalanovi otočil práve celý svet naruby, ale mať to na A keď to môže byť A, nie je predsa hriech ... pri daľšej AR s 5,5" hlavňou to už budem určite žiadať rovno pri zápise.
Je nutné to nejako zdôvodňovať, alebo len požiadať o prepis z E skupiny na A (predpokladám že na vlastné náklady) a preukaz mi bude vymenený ?
Ak by som chcel pro prepise na takéto zbrane požiadať výnimku na nadlimitné zásobníky (samozrejme pre používanie na strelnici), nebudem mať zase problém s tým že zbrane mám na A skupinu ZP ? Alebo zbraň bude nadaľej zbraňou kategórie B, ktorú môžem nosiť s 20 ranovym zásobníkom až dokiaľ do nej na strelnici nevložím nadlimitný zásobník ?

Vďaka
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

Skupiny ZP môžeš mať v karte zbrane zapísané aj viaceré, kombinácie "A, E" alebo "B, E" sú pomerne bežné a nie je problém s výnimkou.
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 3 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Ak si poriadne precitas zakon, zostis, ze z ran sa stava “zakazanou” az v momente, ked do nej vlozis nadlimitny zasobnik... takze ano, dovtedy je to kratka zbran kategorie B
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Už sme tu viackrát rozoberali, že zbrane sa nezapisuju na skupiny, ale skupiny ti umožňujú ich nadobúdať a následne v rámci zákona používať

Ak máš zbraň ktorá spĺňa nároky, ktoré zákon ukladá na nosenie zbrane a máš ZP sk A., Tak je jedno, že v PZ je napísané v kolónke Skupiny ZP: E.
Erricco
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 1 year 2 months

Príspevok od používateľa Erricco »

Už sme tu viackrát rozoberali, že zbrane sa nezapisuju na skupiny, ale skupiny ti umožňujú ich nadobúdať a následne v rámci zákona používať

Ak máš zbraň ktorá spĺňa nároky, ktoré zákon ukladá na nosenie zbrane a máš ZP sk A., Tak je jedno, že v PZ je napísané v kolónke Skupiny ZP: E.
No neviem, ak mám na preukaze zbrane uvedené len E - športová streľba a miesto uloženia adresu trvalého pobytu, nechcel by som sa hádať s hliadkou niekde pri kontrole ... Oveľa pokojnejší by som bol, keby tam bolo to A-E a kľudne si to zaplatím. Ide len o to či dotyčný príslušník môže mať nejaké výhrady proti tomu a neprepísať to, alebo to proste prepísať musí, ak to chcem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"