Ako sa sprava 40S-W ???

inspiring_galois

Ako sa sprava 40S-W ???

Príspevok od používateľa inspiring_galois »

poctom nabojov v zasobniku, vykonom, priemerom je 40SW medzi 9LUGER a 45ACP, hovori sa ze 9 mm kope, 45 ACP zas tlaci, tak co potom robi 40SW? kope a tlaci naraz?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

488: Ano, sam si si odpovedal :lol: Heh, ale vazne, 40 S&W (Short&Weak :wink: je naozaj niecim medzi 9mm a 45ACP, a z bezne rozsirenych razi je vcelku dobrym kompromisom. Preto sa presadzuje ci uz medzi sluzobnymi zbranami, ako aj sportovymi, a nebyt historie a rozsirenia 9mm uz by ho davno nahradil.

S 9mm to je podobne ako s .308Win (7.62x51NATO) pre odstrelovacov, aj ked mas x dalsich moznosti a lepsich/vhodnejsich nabojov/kalibrov, 'vdaka' rozsireniu a standardizacii tak skoro nevymrie.

Inak, z tohto dovodu sa aj neustale vyvijaju nove a lepsie variacie 9mm streliva (HydraShocky, Corbon, Gold Dot +P), aj ked spatny raz +P 9mm a .40SW nie je zasa az tak odlisny, a ich 'stopping power' moze byt diskutovany do aleluja bez nejakeho skutocne rozhodneho vysledku.

V skratke, ak clovek zacina so strielanim, zvazuje aj sportovu strelbu, a maly cenovy rozdiel (v obstaravacej cene zbrane a streliva, pricom pri prebijani sa ten rozdiel v cene streliva pomaly vytraca) nehra prilis velku rolu, podla mna ma vacsi vyznam ist do .40ky, ale je to naozaj individualna zalezitost a rozhodnutie.


Gunslinger
inspiring_galois

Príspevok od používateľa inspiring_galois »

takze dik, skoda ze sa kacenka nevyraba v 40sw, to by uz bolo ono!
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5615
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Budem hovoriť len sám za seba, teda ako ten rozdiel individuálne vnímam ja: Pri streľbe mám pocit, že HK USP v .40 SW (ktoré je na rozdiel napríklad od Glocka od prvého momentu navrhované s ohľadom na tento kaliber) kope rovnako alebo menej ako G17 (to je však 9mm Para). Zdvih bol spočiatku o čosi vyšší. Dnes, po necelom roku, som si na .40 SW tak zvykol, že to nevnímam. Ak strieľam z deviny, tak mi chýba také trochu väčšie "bum". Pravda, štyridsiatka síce robí väčšie "bum", ale priebeh výstrelu mi príde príjemnejší. Výstrel z deviny je akoby ostrejší... Keď nad tým uvažujem, tak zo .40 asi strieľam o čosi radšej. A keď vidím, jak neochotne padá ťažší poper po zásahu devinou, tak mu to vždy rád osolím .40.
:D
Teraz k tým objektívnejším veciam: .40 SW má (empirické výskumy premietnuté do tabuliek Sandow-Marshall) v najideálnejšom prípade (tuším, že strela Speer Gold Dot) absolútne najvyšší zastavovací účinok. O tomto ti písať nebudem, lebo na nete je toho kopa. V každom prípade, táto výhoda sa trochu stráca, keďže u nás sa do .40 dajú takmer výlučne kúpiť len celoplášte. Ale i tak je to na sociálnu prácu (ako to kedysi vtipne nazval tuším Panzer) objektívne vhodnejší kaliber ako 9 mm Luger. Ak ti nevadí trochu vyššia cena náboja (od 9 do 15 SK/kus), tak potom určite neváhaj a choď do .40 SW.
:arrow:
Tento kaliber sa mi pozdáva čoraz viac a nie som sám, viem aj o pár ľuďoch v okolí, ktorí to cítia podobne, potvrdzuje to aj Gunslinger (ktorý podľa mňa patrí na tomto fóre k najlepšie podkutým strelcom). Vyberá si ho čoraz viac športových strelcov, v zahraničí naňho prezbrojili niektoré špeciálne jednotky. A o jeho rastúcej popularite svedčí aj to, že všetci väčší výrobcovia pištolí stále rozširujú ponuku zbraní v .40 SW, čo sa o iných modernejších kalibroch (.357 Sig, .45 GAP, 10mm Auto - aj keď ten po 25 rokoch už taký moderný nie je) nedá povedať.
vigorous_easley

Príspevok od používateľa vigorous_easley »

Náboje 40 SW nie sú medzi 9 luger a 45 ACP , aspoň čo sa týka výkonu . Výkon náboja 9 luger 7,5 g , cca 350 m/s - reálna rýchlosť štandardne dostupnými nábojmi je cca 460 joulov + - niečo a nič viac . Náboj .45 Auto 14,9 g rýchlosť cca 260 m/s to znamená :
503 joulov . Sú aj lahšie strely - podľa katalógových údajov až niečo nad 600 joulov ale je to skor výnimka .
Výkon 40 SW : katalogové údaje - príklad : projektil 11,7 g , 302 m/s =
533,5 joulov . Náboj 40 SW ako to poznáme je upravený 10 mm AUTO - skrátená nábojnica z 25,2 mm na 21,35 mm . Obe údaje sú mikrometrom odmerané , obe GFL FIOCHI . Podľa normy CIP 10 Auto presne nepoznám a 40 SW - 21,59 mm .
Skrátenie nábojnice o viac ako 3 mm znamená pri použití rovnako ťažkých projektilov enormné navýšenie tlaku , z čoho z jednej strany musí vyplívať zníženie tlaku , teda aj rýchlostí . Rýchlosť sa zníži nepomer váhy projektilu, takže enrgia klesne .
Pri použití 40 SW sú najlepšie strely do 10 g čo sú u nás / neviem prečo/ nedostupné .
Napríklad Federal American Eagle rýchlosť z 4 ´´ hlavne je cca 350 m/s čo znamená pri projektilu 10,05 g niečo nad 600 joulov . Expanzívne strely sú laborované na ešte vyšší výkon ako spomínaný celoplášť od Federal .
Náboje 9 luger , .45 Auto , 40 SW nie sú porovnateľné . ,,Štyridsiatka´´ má jasne navrh , len treba mať vhodný náboj - projektil .
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

40 SW je super naboj, ale žial ak chceš fakt vela strielať tak zostaneš pri 9.lugery :wink:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Nazor lajika :D. Neprestreluje strela FMJ .40SW este viac ako FMJ 9mm Para? Lebo teoreticky mi pride, ze ano. Cize ma vacsiu priebojnost a vznikaju vacsie tlaky v zbrani u .40SW a na americkych forach som videl nejeden potrhany Glock 23, ale aj tak neviem ci to nesuvisi aj s nespravnym prebijanim. Preto ho v nasich koncinach a na nase pomery v zakone, na cenu, nepovazujem za az taky idealny naboj. Na celoplast je jednoducho moc vykonny, ine by to bolo so spominanymi strelami HP Gold Dot a Nosler JHP. Mozno este EFMJ by sa dalo, ak by ho u nas niekto predaval a este na taku raz. A .45ACP mi pride ako zbytocne drahe americke obrovske hova.. :lol:. Tu si ich porovnajte http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Cart ... arison.jpg
Naposledy upravil/-a C08R4 v 05 Nov 2008, 12:26, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ja som vzdy myslel, ze .40SW je 10x22mm Smith & Wesson, ale niekto ho nazyva aj Short&Weak :) a Short & Wimpy.
inspiring_lederberg

Príspevok od používateľa inspiring_lederberg »

SW nie je S-port W-agon???
:?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5615
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Cobra, priebojnosť (napr. cez nepriestrelné vesty) je drobátko nižšia u .40 SW ako u 9 mm Luger ale stále oveľa vyššia ako u .45 ACP. Dôvodom je ťažšia a väčšia strela a jej tvar. .40 SW je totiž vymyslený tak, aby po náraze účinnejšie odovzdal svoju energiu zasiahnutému cieľu.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ano mas pravdu to som nebral moc do uvahy, napr strela 9mm PARA FMJ S&B ma hmotnost 7,5 a 8g. Tak .40S&W zn.S&B FMJ ma hmotnost 11,7g a ma iny tvar. Presny rozdiel v naboji je 10,16x22mm tusim a 9x19mm. Ale aj tak, FBI bola vyzbrojena s tymto kalibrom a mali aj tak problemi, ze tento naboj dokaze prestrelovat cloveka aj v tych tvrdsich castiach tela, nie vesty. To je problem aj 9mm Lugeru. A naboj 40S&W je vykonnejsi, aj ked ma o nieco tazsiu strelu. Na vyblbnute si chcem mozno kupit zbran s este silnejsim nabojom a to CZ 52 (7,62x25TT s hmotnostou FMJ strely 5g) a ta dokaze prestrelit aj policajne vesty Kirassa, taktické vesty fi. VEP a atd. To su rany ako z kanonu :lol:, preto ma CZ 52 taku oblubu v amerike.
inspiring_lederberg

Príspevok od používateľa inspiring_lederberg »

Vsetko co tu pisete o 40SW je pekne ale u nas stale rozhoduje cena naboja a to je vo velkej miere limitujuci faktor pre stupajucu tendenciu popularity uvedeneho kalibru (aspon u nas)
Na nosenie a obcasne vyblaznenie ano... no pri 10 000 kusov na sezonu to az taka zabava nie je. Viem je tu riesenie v prbijani ale nie kazdy ma na to cas a chut. Ale pokial by som sa mal rozhodnut bez obmedzeni tak urcite 40SW :D
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5615
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Noacoak, veru dobre hovoríš. :wink: Aj keď sa ani náhodou neblížim k 10 000 nábojom za sezónu, vyriešil som to tak, že na blbnutie a tupý dril som si zabezpečil devinu. Ale inak na .40 SW nedám dopustiť. Asi preto, že som s ňou začínal a tak nejak som si už na ňu zvykol.
inspiring_lederberg

Príspevok od používateľa inspiring_lederberg »

Jedno z rieseni by bolo kupit rovnaku zbran v 9mm a 40SW nech clovek drzi v ruke stale to iste...
Ale znovu ekonomicka stranka veci...
Pri pomysleni ze si mam kupit ako strelec priklad: STI 1911 EDGE v 9mm a v 40SW...

ps: vie niekto cisla na lotte aspon 5 :P
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

C08R4-ja ako laik čo som zo zbrani v kalibri 9-Luger a ako športovy strelec vystrielal cca tak 35000tis nabojov,ti možem povedať ze pre mna je 9-luger ideal,ovšem ak maš na to kup si aj 44.MAG,alebo ja neviem čo ak netrenuješ tak ti je to na ...,kludne budem zastavať aj 22LR,lebo kym ty vystreliš raz, budeš ich mať 10 v sebe. :twisted: My sa tu bavime o nabojoch ja by som nechcel ani 22.short dostať.Ale ano vratim sa k 40.SW,je to super naboj kto chce nech ma,len je to Americky a to mi nereže ja mam rad Europske kalibre,ved aj Europske zbrane vladnu Amerike,GLOCK,SIG,BERETA.HK,CZ,dokonca aj K-100. :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"