357 mag.

inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

erebos napísal:Tomas :
Papierovo je to OK, ale kukni sa na nazov streliva. Je to "Leverevolution"... Preco? Lebo je to urcene do pakovych opakovaciek teda pusiek... Uz ten nastrel v tabulke je robeny z 18" hlavne. To znamena, ze pokial to nema prekrocit tlkay pre 357 Mag. je to ladovane specialne pre dlhu hlaven. Bude tam pomaly prach. V 4" revolvery ktory mas to nevyhorenim prachu strati odhadom 1/3 tabulkoveho vykonu... A kde si potom???

U revolverovych laboracii USA si treba davat extremny pozor co je to urcene do pusky, alebo opacne do extremne kratkej hlavne....
Erebos, v stručnosti, cez poznámky:

1) Tomáš objednal hlúposť, pretože je "majster sveta" v tom, ako veci domotať. Strelivo FTX Leverevolution so strelou hmotnosti 140 grainov som mu odporúčal ja. Je to strelivo určené ako do pušiek, tak aj do revolverov. Absolútne nie je pravda, že je určené len do pákových opakovačiek. Absolútne nie. Prosím, pozorne si prečítaj a preštuduj Hornadyho web a všetky na ňom dostupné materiály. Nikto nemá prehľad vo všetkom Erebos, nikto. Ani ty, nech si akokoľvek skúsený, čo viem, že si. Áno, je laborované "na plný plyn" podľa SAAMI, ale Tomáš také chcel, tak som ho na to naviedol. Žiadne tlaky nie sú prekročené, nejdená sa o strelivo typu + P, ide o štandarnú SAAMI laboráciu, akurát je robená takmer, alebo až úplne (podľa prachu) na "hornú" hranicu prípustných tlakov. Samozrejme, Tomáš musí vedieť, či to jeho Taurus zvládne, ale niet dôvodu na to, prečo by to nezvládol, ešte raz opakujem nie je to + P laborácia, je len na hornej hranici prípustných tlakov podľa SAAMI, takže de facto "full power".

2) No a teraz, čo vlastne Tomáš objednal? Objednal strelivo síce so 140 grainovou strelou, ale už podľa toho čo napísal vidím, že nejde o LeverEvolution so strelou typu FTX, ale objednal 140 grainové strelivo so strelou typu XTP. Tieto náboje už v súčasnosti Hornady nevyrába, ale u nás sú ešte na skladoch u Fraňa aj v Hermese.

3) A koľko mu z toho ostane na 4 palci? No keby objednal to, čo som mu odporúčal, tak by to bolo cca rovnaké, ako na videu, na ktoré som uviedol odkaz vyššie - 1347 fps a cca 765 J, takže hodne moc by mu ostalo...
ketchup napísal:
tomas123 napísal:tak objednane XTP 140 gr.
uz stihli vyhodit zo zakazaneho streliva expanzne strely s dutinou?

expanzná strela je strela, ktorej účinok v cieli je zvýšený jej deformáciou, ktorou je zväčšený
jej priemer, a táto deformácia je spôsobená dutinou v hrote strely,

povedal by som ze v 357 magnum sa da najst aj strelivo ktore neporusuje platny zakon pri noseni v lese...
Dancek napísal:Tak nevím, zda jsi objednáním nábojů se střelami XTP 140 grs udělal dobře. Jednak jejich nošením porušuješ zákon o zbraních a navíc, tyto střely se vyrábí pouze v provedení HP XTP a expandují už od rychlosti 800 FPS, tj. asi 244 m/s. Domnívám se, že budou expandovat příliš brzo, způsobí jen povrchové zranění a neproniknou k životně důležitým orgánům (zvíře po takovém zásahu může být horší než vzteklá manželka).
4) Chlapci, budem šťastný, ak prestanete miešať niečo tak ušľachtilé ako je fyzika, ktorej balistika je súčasťou, s niečím síce dôležitým, ale pre mňa "nestráviteľne" neexaktným, ako je právo. V inom vlákne už Mesi svojho času upozornil Theplakyho, aby to nerobil a urobil veľmi správne. Všetci vieme, že uvedené je technickým vývojom dávno prekonané a všetci vieme, čo nám diktuje legislatíva. Samozrejme, Tomáš poruší zákon, ak to zoberie do lesa. A Vy? Pôjdete ho udať na políciu, že nosí do lesa JHP-čka? Asi to uľaví Vaším srdciam...len jedna doplňujúca otázka: Už Vás niekedy policajti kontrolovali aspoň v meste? Nie? Tak vidíte, v lese určite budú. Stoja za každým stromom...ach jajaj na plač... často je lepšie byť ticho, ako zo seba urobiť "múdreho".

5) Dancku, strely typu XTP sú lovecké strely (pozri poriadne Hornadyho: http://www.hornady.com/store/XTP-XTP-MAG) so širokými možnosťami použitia aj v sebaobrane aj v športovej streľbe. Veľmi dobre, že si ten graf skopíroval z Hornadyho webu a dal to sem. Veľmi dobre, vieš prečo? No lebo veľa ľudí tvrdí, že keď máš málo výkonný kaliber, napríklad 6.35, resp. 7.65 Browning, tak sú ti nanič JHP-čka, lebo pri tak nízkych rýchlostiach sa ani "neotvoria". Práve si dokázal, že sa "otvoria", teda XTP od Hornadyho, JHP-čka iných výrobcov neviem, to preštudované nemám. K ostatnému, penetrujú lepšie ako mnohé FMJ strely a pokiaľ ide o expanziu, musia byť konštruované tak, že sa otvárajú už pri relatívne nízkych rýchlostiach (v závislosti od kalibru pochopiteľne), pretože ako vieš, v Amerike sa krátkou poľuje, podľa "game animals", na ktoré ideš poľovať, berieš kaliber, klasifikácia je nasledovná:
"small game animals" - zvieratá do 50 lbs (do cca 23 kg),
"medium game animals" - zvieratá medzi 50 - 300 lbs (23 - 136 kg),
"big game animals" - zvieratá medzi 300 - 2000 lbs (136 - 907 kg),
"Heavy game animals", alebo tiež "Dangerous game animals", alebo tiež "Big Five" - nemá hmotnostnú kategóriu, pretože sem patria aj zvieratá, ktoré sú podstatne ľahšie, ale veľmi nebezpečné (levy, tigre), resp. aj zvieratá, ktoré zastrelíš podstatne slabším kalibrom, ale veľmi ťažko dostaneš povolenie na odstrel (to sú myslím leopardy). Zvyšok kategórie sú poväčšine African Plain Animals, teda slony, nosorožce, hrochy, žirafy...

A načo táto klasifikácia? No tvoja veta "Domnívám se, že budou expandovat příliš brzo, způsobí jen povrchové zranění a neproniknou k životně důležitým orgánům (zvíře po takovém zásahu může být horší než vzteklá manželka)." má význam jedine v prípade, ak ju vztiahneš k tomuto rozdeleniu a povieš, voči ktorej kategórii zvierat si myslíš, že platí...spresním ti potom, či si sa trafil, alebo nie.
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

V městě mě ještě nikdo nekontroloval a v lese už vůbec ne, mám ale za to, že Tomáš chce ten náboj právě proto, že se může dostat do situace, kdy by ho musel použít. A v takovém případě je kontrola čím bylo zvíře střeleno o hodně pravděpodobnější a situace průseru bližší. Kdyby jej měl nosit kvůli případné kontrole policií, tak by jej vlastně nepotřeboval.

Nijak nezpochybňuju, že některé střely HDY XTP se dají dobře použít k lovu, ale jsou to střely FP bez expanzní dutiny, které expandují při vyšších rychlostech a rozhodně bych mezi ně nepočítal střelu, která expanduje při rychlosti 244 m/s, toto je střela primárně určená k obraně. Cituji z Tvého odkazu:
Precizní zoubkování rozděluje XTP® do symetrických sekcí, strategicky oslabujících plášť a začíná s řízenou expanzí i při nízkých rychlostech.
Už z této věty vyplývá, že střely budou expandovat brzo a zvětšením průměru, popř. ztrátě otevřených "lístků" a tím snížení váhy, budou méně pronikat, což je u málo výkonného náboje (a přiznejme si, že 357 magnum střílený z krátké zbraně je na obranu před divokým prasetem nebo medvědem málo výkonný) nežádoucí. Znovu a naposledy opakuju, že pro daný účel je vhodnější těžká střela, která nebude expandovat, ale má šanci proniknout podstatně hlouběji.
Tímto končím svoji účast v diskuzi na toto téma.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Treba si položiť aj otázku či je dôležitejšia expanzia alebo priebojnost strely. Ja do lesa nosím FMJ, lebo predpokladám že ak vôbec bude mať pištoľový resp. revolverový náboj energiu na zastavenie zvieratá tak bude dôležitejšie aby sa niekam dostal a nerozložil sa v svalovej hmote.
tomas123
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas123 »

no hotovo pochvala sa len tak hrnie :-D a co prispevok od SperkyB: Ešte jedna poznámka: Hornadyho strely tak XTP (aj keď tieto majú účel použitia de facto obecný), ako aj FTX LEVERevolution (a tieto hlavne) sú strely určené pre účely LOVECKÉ (resp. aj lovecké v prípade XTP)!!! Pre účely osobnej ochrany, resp. služobné účely (polícia, zásahovky atď.), Hornady prednostne vyrába strely FTX Critical Defense a Critical Duty. Ako nexcem sa tu hadat lebo sa neviznam preto sa pytam. Nezaxranim to ak zmenim na 158gr? dakujem (potrebujem poradit nie zotriet)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

SperkyB : keby si si poriadne precital moj prispevok tak by si si mohol usetrit ten elaborat . Takze strucne v bodoch.

- nikdy som nikde nepisal, ze strelivo Leverevolution prekracuje povolene tlaky, alebo ze jeho pouzivanie moze poskodit kratku zbran urcenu pre dany kaliber. Jedinym zmyslom mojeho prispevku je upozornenie, ze extremne vysoka energia udavana vyrobcom je dosahovana v dlhej hlavni, konkretne najlepsi vykon by mal byt pri dlzke 16"-18" za pouzitia pomalého prachu. Tomu zodpoveda aj testovacia hlaven 18". Islo len o to, aby si to ludia uvedomili nakolko v nasich koncinach neni bezne, ze vyrobca ponuka jeden naboj specialne laborovany pre pusku a pre kratku zbran. V konecnom dosledku aby sa predislo sklamaniu pripadneho zaujemcu z vykonu v kratkej hlavni. Samozrejme pokial je 765J hoodne moc tak chod do toho... Ja by som v pripade 4" hlavne isiel do streliva laborovaného rychlejsim prachom - Tomasom zvolene XTP vôbec neni zla volba.

- Hornady samozrejme neni jedinym vyrobcom co pokua revolverove strelivo specialne pre kratke a dlhe zbrane. Jeho najvecsim bonusom podla vyrobcu je to, ze strela ma spicaty tvar kde na rozdiel od flat nose strely menej straca rychlost na dlhsie vzdialenosti a ma byt presnejsia. Ta plastova spicka umoznuje nabitie do trubicového zasobniku bez obavy z iniciacie naboja pred nim. Preto ten nazov.

- vhodnost strely na Tomasove ucely je diskutabilna. Tomas podla toho co mi pisal to chce na obranu v lese pred zverou ako medved, diviak. Takze u týchto dvoch sa stane presne to co pisal Dancek. Strela expanduje a nezasiahne hlbsie polozene tkaniva. 357 Mag. Leverevolution FTX je primarne urceny na small game a medium game. Specialne ho pouzivaju lovci specializujuci sa na White tail deer a inu mensiu raticovu zver. Nakolko si zachovavam prehlad tak okrem citania studia webov vyrobcov studujem aj diskusie a recenzie na US zbranovych forach viem, ze skusenosti s tymto nabojom su rozporuplne. Ked vynechame extremy ako uplna spokojnost a uplne na hhovno tak vecsina lovcov naboj nezatracuje, ale na lov doporucuje strelu flat nose, tazsiu od 160grs. vyssie. Konkretne sa na lov doporucuju vyrobky Buffalo Bore a CorBon.
Na druhej strane pokial bude Tomas napadnuty agresivnym srncom, alebo liskou FTX bude vyborne...
K tomuto by asi vedel viacej uviest "Lovec".

- k bodu 4 by som poznamenal len tolko, ze Theplakyho rada respektovat legislativu bola myslena dobre a radil by som ju respektovat. Ak aj nie tak to aspon nevypisovat na verejnom fore. Bol by si prekvapeny kolko krat policia kontroluje obsah zasobnika/valca...

Otazka : ma niekto realne premerane toto strelivo??? Lebo vysledky na YouTube su sice famozne, ale moje merania streliva Leverevolution 44 Mag z 4" hlavne sa tymto zázrakom z outube nepriblizuju. Je tu video kde uvadzali, ze namerali 1800ft/sec. z 357 Mag. 158 XTP... co je asi blbost lebo aj samotny vyrobca udava ovela mensie hodnoty.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Erebos, ja sa profesne venujem mechanike, ktorá je časťou fyziky, takže študujem hlavne to. Tieto balistické záležitosti sú pre mňa ale veľmi zaujímavé pobavenie...ale aby sme jeden druhému nevypisovali zbytočne dlhé "psaníčka", tak stručne zhrniem:
- všetky Hornadyho strely XTP (dutinkové!!!), ako aj špeciálne upravené FTX sú lovecké strely!!! Samozrejme majú uplatnenie aj v sebaobrane a športovej streľbe (teda hlavne XTP). V predchádzajúcom príspevku som uviedol odkaz, Dancek si z neho zobral len to, čo si myslí že podporuje jeho nesprávnu teóriu. Dôležitá je klasifikácia "game animals", pretože ak sa ide loviť krátkou, na prvom mieste je rozhodnutie, čo sa ide loviť, potom sa vyberá vhodný kaliber. Takže aj XTP strela expandujúca pri rýchlosti 244 m/s (ako uviedol Dancek), je samozrejme strelou loveckou, ak ideš loviť napríklad škodcov, prípadne drobné šelmy (hlodavce, králiky, líšky, atď...). Hornady je US firma, kde platí uvedená klasifikácia zvierat a kde sa poľuje aj krátkymi zbraňami. Preto je nutné tieto súvislosti vždy zvážiť a neinterpretovať ich samostatne.
- Na druhú stranu je ale pravda, že Tomáš je v inej pozícii, nejde loviť cielene ja neviem líšku, revolver má na obranu a ťažko vie odhadnúť, čo ho môže atakovať, takže je v porovnaní s uvedeným v úplne odlišnej situácii.
- Tomášova voľba je dobrá, ale už keď zobral XTP, mal zobrať 158 grainové.
- No a na akú zver je dobrý náboj, ktorý objednal? Na to sú hodnotiace metódy terminálnej balistiky, vhodný je v tomto prípade napríklad posudok podľa Thorniley-ho (základné odvodenie vzťahu môžeš pozrieť tu: http://firearmshistory.blogspot.sk/2012 ... es_22.html, a jednoduchý a rýchli prepočet potom tu: https://www.beartoothbullets.com/rescou ... 57&v2=1347).
- Záver? No trafil si to bez výpočtu dosť dobre, naozaj len pre menšie zvieratá ako psy, líšky a srny, resp. ak by som to vztiahol ku klasifikácii "game animals", tak 140 grainové XTP zo 4" hlavne "položí" na jednu ranu zviera, ktorého hmotnosť je max. niekde v prvej polovici intervalu "medium game animals", takže niekde medzi 23 kg a 79.50 kg. Myslím, že dosť reálny výsledok...treba ešte poznamenať, že ani náboj typu "LeverEvolution" so strelou FTX s hmotnosťou 140 grainov neznamená "dieru do sveta" a jeho efekt de facto spadá do toho istého intervalu "game animals". Ak teda chce mať Tomáš väčšiu mieru istoty a ostať pri kalibri 357 mag, musel by mať k dispozícii iné strelivo, ako si uviedol, a to napríklad od firiem Buffalo Bore, CorBon, Double Tap, Underwood, Texas Amunition, atď. Nič z toho však na pultoch našich predajní nie je a nikdy nebude. Takže mu ostáva len prebíjanie. Ale to si mu vlastne už tiež písal a asi viackrát ako raz. Všetko.
tomas123
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas123 »

Ďakujem za vycerpavajuce odpovede. Ako volal som tam dnes tak objedna az v pondelok tak som mu to nejako vysvetlil (hornady 140gr spicate s plastovym hrotom) hadam to pochopil lepsie ako ja :-D tak ze objedna. No neviem ja to vidim tak ze asi kvalitnejsie strelivo nekupim. Este sa skusim popytat na Federal ale neviem ci je to lepsia volba.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Zo vsetkeho co sa popisalo je ale najdolezitejsie vzdy presne trafit :D a vo vacsine pripadov je uz potom naozaj uplne uplne jedno ci je to FMJ, DPH, SPZ alebo HDP :D ....
tomas123
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas123 »

Asi tak to bude potom aj 9mm stacit. Len to uz je aj o stasti :-). Inak s toho co tu citam zvazujem 44mag aj ked uz 357 je dost na nosenie
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Tomáš, neklesal by som zbytočne na duchu. Hornadyho munícia je top level, nielen v rámci nášho trhu, ale aj v rámci US trhu. Netvrdím, že je úplne najlepšia a úplne najvýkonnejšia, ale rozhodne patrí medzi najlepšie a najvýkonnejšie produkty aj v celosvetovom meradle. Keď tie náboje otestuješ, ver tomu, že silnejšie už radšej nebudeš ani chcieť.
Pokiaľ ide o hodnotiace kritéria balistiky pre kategóriu streliva "hunting", musíš to brať tak, že sú veľmi prísne, pretože pri poľovačke musí byť v prvom rade (resp. malo by byť) zviera usmrtené pokiaľ možno jednou ranou, aby zbytočne netrpelo a aby ho netrebalo dohľadávať celé kilometre a aby sa ho vôbec podarilo dohľadať. Samozrejme v neposlednom rade aj poľovník poľuje preto, lebo chce zo zvieraťa mať osoh (mäso, kožušina, prípadne iná trofej), nemôže preto doň naladovať zásobník, z toho by potom ťažko nejaký úžitok mal...V prípade obrany sa tieto požiadavky a kritéria nezohľadňujú, primárne je prežiť. Nemusí ťa preto zaujímať ranivý (smrtiaci) účinok jednej strely, pretože nemáš k dispozíciu len jednu (aj keď vzniknutá obranná situácia sa môže ľahko vyvinúť tak, že viac ako jedna ti ani nebude súdená), ale viacero striel.
Chcel som týmto len povedať to, že aj napr. vyššie spomenuté Thorniley-ho kritérium je z uvedených dôvodov robené príliš na stranu "bezpečnú", takže je predpoklad, že skutočný smrtiaci účinok strely bude väčší. A samozrejme ani jedna metodika terminálnej balistiky nedokáže matematicky popísať kumuláciu ranivého (smrtiaceho) účinku striel pri viacnásobnom zásahu cieľa. Takže defenzívny potenciál tvojho revolvera bude podstatne ďalej, než len cca 80 kg zviera, to je asi zrejmé každému z nás.
Pokiaľ ide o 9 Luger, tam je potenciál podstatne nižší ako pri 357 mag, podstatne. Ale zase strelci, ktorý majú natrénovanú rýchlu streľbu, môžu byť vo veľkej výhode a ťažiť z vysokej kapacity zásobníkov sn pištolí, pretože Luger dokáže v krátkom čase masaker, a to doslova.
tomas123
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas123 »

ono by bolo asi otazne aj 44mag asi ziadna kratka zbran nebude na 100% ucinna voci macovi. A len tak bokom som pozeral po bazaroch na nete tak 44 je aj dost zriedkavy kaliber je tam pekny kusok ale ultra lite titanovy a to sa mi nepaci dako. https://sport.bazos.sk/inzerat/65316864 ... 44-mag.php ale peky je :-)
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Původně jsem už nechtěl do této debaty zasahovat, ale nakonec mi to nedalo …
SperkyB: Jsem elektromechanik a elektřina je také součást fyziky, myslíš, že se stejně jako Ty, mohu považovat za kvalifikovaného balistika? Takové věci už raději na fóru nepiš, vypadá to dosti komicky.
Stejně komicky vypadá i to, že o kousek dál píšeš, že 140 grs XTP je lovecká střela vhodná pro lov škůdců, hlodavců, lišek … a ještě o pár řádků níž píšeš, že FTX spadá do stejné kategorie, čímž jsi vlastně potvrdil to, co jsem napsal už dřív, že nebude pronikat dostatečně hluboko. A takovou střelu pak doporučuješ na obranu před divokým prasetem nebo medvědem. To by Tomáš mohl dopadnout jak ten lovec, který lovil hnědého medvěda samonabíjecí puškou v ráži 30 Carbine kvůli kůži. Na fóru pak napsal, že kůži sice získal, ale do medvěda musel nasypat tolik střel, že kůže nevrhala téměř žádný stín.
Ale abych jen neplácal, kalkulačkou, na kterou jsi dal odkaz, jsem přepočítal výsledky svých měření rychlostí střel střílených ze 4" revolveru, pouze tovární náboje. Shlédni, prosím, tabulku a zkus se zamyslet nad tím, zda těžší střely přece jen nemají něco do sebe. Neodbytně se mi totiž vtírá myšlenka, že jsi Tomášovi poradil sice o hodně dražší, ale ne tu účinnější, snadno dosažitelnou a cenově přijatelnější variantu.
Pro úplnost ještě doplním, že náboje Geco jsou již novější vyráběné u MFS a katalogově mají stejné rychlostní i váhové údaje jako FMJ, měly by tedy mít i stejnou rychlost z revolveru a pro daný účel považuji za vhodnější FMJ.

Tomas123: Nevím, co říct k Tvojí volbě ráže 44 magnum. Kdybys pořídil něco těžšího s delší hlavní a portama, snad by to šlo, ale píšeš, že i 357 magnum je na nošení dost těžký. Sám píšeš, že se střelivem 357 magnum SaB dosahuješ docela dobrých výsledků, ale s výkonnější Lapuou to honíš po celém terči, předpokládám, že strháváš. Střelit dostatečně přesně revolverem 44 magnum s kratší hlavní a bez portů bude pak asi dosti problém.
Snad jen to, že bys měl o hodně víc střílet, 150 nábojů za rok není ani na udržení střelecké kondice a z Tvých příspěvků mám dojem, že tu kondici zatím ještě nemáš.
Prílohy
Tovární 357.jpg
Tovární 357.jpg (59.74 KiB) 5589 zobrazení
tomas123
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas123 »

no ved skoro na kazdom prispevku pisem ze som skor lajk nestrielam sportovo zbran mam cisto do lesa na obranu nepocitam ze budem strielat na velku vzdialenost. Ale je tu aj ta vec ze v tomto pripade nebude asi vela casu na viac ako jednu ranu. Urcite by to xcelo viac treningu. Skusim prezistit ako je to s tym Federal nasiel som na nete aj nejake 180gr. Este k tej tabulke ta zastavovacia sila to su co za cisla? ako jesne mi je ze cim vyzsie cislo tym lepsie :-)
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Tomáš, nemožno napísať, čím vyššie, tým lepšie. Pre veľkú zver musia byť čísla vyššie, pre menšiu nižšie. Alebo ináč, číslo musí mať len takú hodnotu, aby zodpovedalo úrovni "game animals", na ktorú sa chystá lovec v Amerike poľovať.
A platí to aj pre Teba. Tvoja zbraň bude fungovať ako som ti písal vyššie, v oblasti "medium game animals", pri 140 gr. XTP strelách budeš v 1. polovici intervalu, pri 140 gr. FTX LeverEvolution skôr v jeho druhej polovici. Strely nebudú dobre fungovať, resp. vôbec fungovať na zvieratá oveľa ťažšie, pretože v rámci zmeny hybnosti za časový úsek (doba, za ktorú strela prekoná penetračnú dĺžku a jej hybnosť klesne z hodnoty, ktorú mala strela v čase nárazu na hodnotu 0 kg*m/s) nedokážu vyprodukovať tak vysokú hodnotu "rázovej sily", ktorá ma potom za následok tvorbu fiktívneho strelného kanála, aby tieto mohutné zvery dokázali eliminovať. Pri relatívne malých zvieratách naopak strela preletí skrz, takže zmena hybnosti za časový úsek (čas prestrelenia cieľa, resp. diferencia času medzi výstupom a vstupom) bude veľmi malá, keďže rýchlosť strely bude po prekonaní cieľa stále relatívne vysoká. Týmto bude malá aj "sila nárazu" (a vlastne aj odovzdaná kinetická energia), čím môže dôjsť k situácii, že síce útočiaceho psa prestrelíš skrz po dĺžke, ale aj tak bude v útoku pokračovať a dohryzie ťa.
Aby som ti to ozrejmil jednoducho, ak to teda vztiahneš na obranu voči človeku, zbytočný ti bude 44 rem mag zo 7.5 " hlavne, ak ten zo svojich 1600 J cieľu (teda útočníkovi) odovzdá 160 J a zvyšok "venuje" napríklad stene stojacej za útočníkom, keď môžeš použiť 9 BrKr, ktorý má cca 230 J a odovzdá ich útočníkovi všetky. V prvom prípade prestrelíš a dotyčný ťa dobodá, v druhom prípade pôjde k zemi po 1. zásahu a ty sa zachrániš. Čo je potom silnejšie? Pre túto situáciu to bol 9 BrKr.
Pri akomkoľvek hodnotení musíš mať vždy vzťažný bod, vo vzťahu k čomu je to čo hodnotím silné a vo vzťahu k čomu slabé. Ak ho nemáš, nehodnotíš, ale produkuješ "prázdne" vety, "prázdne" úvahy a "prázdne" súdy...
K samotnému kritériu - autorom je Peter Thorniley, lovec, ktorý dlhodobo pôsobil ako v Afrike, tak aj v Severnej Amerike. Hodnoty sú však len empirické, nemajú ani pôvod a ani nevyplývajú z exaktnejších fyzikálnych meraní a tak ako mnohé iné hodnotiace metódy, nezohľadňujú ani tvar strely na jej účinnosť. V tomto duchu je teda nutné na čísla, ktoré z takéhoto výpočtu vzídu, aj nazerať.
tomas123
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas123 »

cize ciste teoreticky by to bolo kolo 100kg ? Na nase lesy by to nebolo najhorsie ako netvrdim ze tam nebehaju 180-250kg kusky ale pri troche stastia by to mohlo stacit. Ked to vezmem len takym sedliackym rozumom SaB mi prestrelilo 6cm forstu tak vykonnejsie strelivo zrejme o nieco viac a zase ani maco neni z ocele zalezi na situlacii.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"