Sa vz. 58

inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Mam prosbu, vie mi niekto zmerat vz. 58 V /sklopna pazba/ ? Aka je dlzka zbrane pri sklopenej pazbe. Nasiel som rozmer 635mm, ale nezda sa mi to ? Tiez pri rozlozenej /to by malo byt 845mm/ ale pre istotu, ci je to tak.

Dakujem
EDIT: Odpoved som uz dostal cez sukromnu spravu
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Tu je odpoved, co som dostal: 64cm zlozena a 85 s otvorenou sklopkou merane bez kompika
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

...len pre úplnosť
Předpis Děl 21-5 napísal:Technické údaje 7,62mm SAMOPALU vz. 58 V
Celková délka samopalu s odklopenou ramenní opěrou a vztyčeným bodákem 1000 mm
Celková délka samopalu s odklopenou ramenní opěrou (bez bodáku) 845 mm
Celková délka samopalu se sklopenou ramenní opěrou (bez bodáku) 636 mm
Šířka samopalu se sklopenou ramenní opěrou 72 mm
Váha samopalu bez zásobníku a bodáku 2,91 kg
Váha samopalu s plným zásobníkem a vztyčeným bodákem 3,77 kg
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Dátum registrácie: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

Na ostatnom cviceni Vojenskej policie na Lesti vidiet na niektorych fotografiach drzanie SA58 v akcii za zasobnik, resp. za cast podpazbia a zasobnik. http://www.teraz.sk/fotodennik/medzinar ... rafia.html Je to drzanie OK?
Prílohy
image.jpeg
image.jpeg
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Pozuiva sa aj take drzanie. Preco by to nemalo byt ok?
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Dátum registrácie: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

Dakujem. S SA58 sa ucim a zoznamujem, tak sa radsej pytam. Cez vikend idem konecne na kurz ovladania SA, tak zbieram uzitocne info, nech tam nie som za uplneho blbca. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Dátum registrácie: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Mne tento sposob drzania nevyhovuje, lebo mam dlhe ruky a zda sa mi, ze nemam zbran dost pod kontrolou. Niekomu tento rusky sposob ala papasha vyhovuje pre mensiu zataz na slabu ruku.
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Dátum registrácie: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

OK, tak skusim "kratky" uchop vo stvrtok na strelnici. Snazil som sa koli lepsej stabilite a presnosti drzat co najdalej, za podpazbie. Ale po 100-ke vypalenych ran mam ruku celkom slusne "ohorenu". :twisted: Toto by mohlo byt riesenie. :wink:
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Treba skusit, mne osobne uchop za zasobnik vyhovuje. Kazdemu sadne nieco ine
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

slavmiro napísal:Na ostatnom cviceni Vojenskej policie na Lesti vidiet na niektorych fotografiach drzanie SA58 v akcii za zasobnik, resp. za cast podpazbia a zasobnik. http://www.teraz.sk/fotodennik/medzinar ... rafia.html Je to drzanie OK?
Odpoviem inak.
Onehdá boli vojenské predpisy, kde bolo doslovne (aj s náčrtmi, fotkami) uvedené, ako sa má držať zbraň v rôznych polohách a pozíciách. Ak ich jeden nedodržal, tak bol na ne upozorňovaný (sexovaný).

Zastávam názor, že každý by mal držať zbraň takým spôsobom, akým to jemu vyhovuje...a nie, či je to OK.

Včul som si spomenul, ako môj prvý šéf držal pištoľ. To sa ani nedá opísať, to sa musí vidieť...ale skúsim. :wink:
Pištoľ v pravej ruke. Pravé oko v prdely po zásahu črepinou z RG4.
Ruka zvierajúca pištoľ, pokrčená v lakti, nasmerovaná cez zdravé oko a mieridlá na terč...
Keď som to videl, tak som sa takto tváril :roll: ... keď som videl terč, tak sa ksicht zmenil na :shock:
Kúúúa...ten chlap nikdy nešiel z troch rán pod 26 z 30 možných. 8)
Naposledy upravil/-a arminius v 12 Apr 2016, 08:32, upravené celkom 1 krát.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

slavmiro napísal:OK, tak skusim "kratky" uchop vo stvrtok na strelnici. Snazil som sa koli lepsej stabilite a presnosti drzat co najdalej, za podpazbie. Ale po 100-ke vypalenych ran mam ruku celkom slusne "ohorenu". :twisted: Toto by mohlo byt riesenie. :wink:
Daj si na slabu ruku rukavicu a drz co najviac vpredu.
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Drzanie Sa 58 je individualne.
Podla mna najlepsie je natrenovat si drzanie zbrane roznymi sposobmi, vzhladom k tomu, ze zo zbrane mozes strielat v roznych situaciach, kde prave ten jeden sposob ti nebude akurat vyhovovat.
Pri strelbe nie je dobre sa zaskatulkovat do nejakeho vojenskeho predpisoveho nariadenia , nakolko u sportoveho strelca sa predpoklada trosku iny sposob pouzivania zbrane ako u bezneho vojaka. :|
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

.. strelecky postoj (a tomu zodpoveda aj drzanie zbrane) do znacnej miery vychadza z ucelu na ktory sa zbran pouziva, napr:

vojenske vyuzitie zbrane:
- trendy sa menia (kedze sa meni taktika, uloha jednotlivca v jednotke, nesena vyzbroj, vystroj, prvky balistickej ochrany ..) .. len ako priklad uvediem, ze v "zakladnej vojenskej prirucke" (http://muj-antikvariat.cz/kniha/zakladn ... denek-1977) z roku ´77 boli polohy ine nez tie ktore su presadzovane dnes. Napriklad stoj: kedysi sa stalo bokom k nepriatelovi, aby sa ucinkom opatovanej palby vystavovala co najmensia plocha (= nizsia pravdepodobnost zasahu) - dnes: stoji sa celom, aby sa neobnazovali miesta ktore niesu chranene balistickou vestou. Izraelsky postoj (celom k hrozbe) sa razi aj preto, lebo nema "slabu stranu" - co mozes urobit doprava, mozes aj dolava, co vidis vlavo, vidis aj vpravo. Pri postoji "bokom" ma vojak svoje pozorovacie aj manevrovacie do jednej strany obmedzene, dalej napriklad pohyb so zbranou: kedysi sa normalne kracalo s puskou v rameni a strielalo sa vzdy pri doslape tusim lavej nohy na zem, dnes je krizenie noh "zakazane" koli moznosti podknutia sa ... ale o tomto nech sa pripadne rozrecnia pani z OS, je to ich parketa a co sa tyka vysvetlovaciek su tu z nas najpovolanejsi ;-)

sportove pouzitie zbrane:
- oproti vojenskemu vyuzitiu ide sportovcom v podstate o jedine: co najspolahlivejsie zafixovat zbran v pozicii ked mieri na terc, dostat klby do krajnych poloh (zamknut ich) aby vytvarali dodatocnu oporu a neumoznovali neziaduci pohyb.

- Vojensky postoj je otvorenejsi, umoznuje takticky manevrovat, premiestnovat sa - ale je to na ukor presnosti
- Sportovy postoj je zatvorenejsi, umoznuje strielat presnejsie, ale je to na ukor mobility.
= obe tito filozofie maju nieco do seba - aj ked zastancovia jednej sa z tych druhych vacsinou smeju. Moj nazor je taky, ze je dobre ich vyhody vhodne kombinovat v zalezitosti od situacie

Inak na youtube je cela seria skoliacich videi americkej armady z druhej svetovej vojny - nizsie pripajam odkza na #2, ktore pojednava prave o streleckych polohach: https://www.youtube.com/watch?v=SVaAmdjQcM8
- moderni "bojovnici" so zbranami z hliniku a plastu a tacticool doplnkami ma za to ciernobiele instruktazne video mozno vysmeju, ale toto video je z doby ked sa "nestrielalo" ale "triafalo" (ziadne ratatata bum a druhy zasobnik - pekne puc, puc, puc a nabojmi sa setrilo) :wink:
Naposledy upravil/-a theplaky v 12 Apr 2016, 09:54, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Tu je "vojensky" styl prace s plastovo-hlinikovymi nastrojmi: How to Shoot a Gun - Training Video

a tu sportovy, alebo ak chceme civilny: How to shoot a Rifle with world champion shooter
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

* sportovym vyuzitim zbrane som myslel mierenku (= 100m)
(ak niekto kropi puskou popre na 12m je jedno ci ma oblecene maskace alebo sustaky) ;-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Samopal vz. 58 "