JHP strelivo na skupinu A

Používateľov profilový obrázok
dongo
prispievateľ
Príspevky: 323
Registered for: 8 years 7 months

JHP strelivo na skupinu A

Príspevok od používateľa dongo »

Je mozne kupit strelivo JHP na skupinu A zbrojneho preukazu? (samozrejme s prislusnou KZ na dany kaliber). Alebo je nutne mat skupinu E?
Len pre info, aby sa nerozputala zbytocna diskusia: chcem to vypalit hned na strelnici.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

to záleží od výkladu zákona prokurátorom, ktorý Ťa bud riešiť ak ťa načapajú...
Predajca ti to zrejme predá. Na 99% sa nič nestane a prežiješ to.
Používateľov profilový obrázok
dongo
prispievateľ
Príspevky: 323
Registered for: 8 years 7 months

Príspevok od používateľa dongo »

Len som to chcel vyskusat na strelnici. Ziadne nosenie, ani cestou na strelnicu. Pekne v krabicke a ihned vystrielat...
Ale asi poprosim moderatora, nech to zmaze (mne to nejde), lebo som dostal echo, ze to nie je dobra tema a zbytocne sa moze rozputat peklo (s cim vlastne aj suhlasim)...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dongo, je to dobrá otázka a schválne tu nebudem forsírovať môj názor, ale pripomínam, že v prvom rade by sa mal predajca zamyslieť, či ti uvedené strelivo môže predať, ak nie si držiteľom ZP skupiny "E".
:idea:

EDIT: Skrátené.
Používateľov profilový obrázok
dongo
prispievateľ
Príspevky: 323
Registered for: 8 years 7 months

Príspevok od používateľa dongo »

Mna skor zaujima to, ci take strelivo mozem ziadat u predajcu ja. Nie co na to predajca. Je mi jasne, ze podla zakona je to zakazane strelivo a vynimku ma len na sportove ucely. Kedze mne osobne nie je celkom jasne, co sa rozumie po sportovymi ucelmi, tak sa pytam. Lebo ked som na strelnici a strielam (aj ked nesutazne), mohol by som to brat ako sport. Znova opakujem, ze od zaciatku som vobec nemal v umysle nosenie takehoto streliva. Ani cestou na tu strelnicu (myslim v zasobniku). Kupit, priniest v krabicke na strelnicu, tam ju rozbalit a celu vystrielat.
Je to len otazka, nepotrebujem k zivotu to strelivo, len som ho chcel vyskusat. Ale ako vidim, dam radsej ruky prec...
Používateľov profilový obrázok
Gabo.45
prispievateľ
Príspevky: 210
Registered for: 10 years 5 months

Príspevok od používateľa Gabo.45 »

dongo napísal:Ale ako vidim, dam radsej ruky prec...
Pokial sa nechystas na nejake testiky s materialmi, roznymi predmetmi vs JHP, o nic neprides. Diery do papiera ti spravi aj FMJ za 1/5 ceny.
Ale ak by si mal aj skupinu F, mohol by si si tu krabicku doma prezerat/tazkat/fotit/tesit sa z nej ad infinitum :)
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Nadobudanie a drzanie streliva zo strelou JHP(pre kratke zbrane) nie je striktne viazane na skupinu zbrojneho preukazu skupiny E. Zakon hovori iba o tom,ze pouzivanie daneho streliva pre sportove ucely nie je povazovane ako zakazane strelivo(Zakon 190/2003 § 4 odst.3 pism. b).
Podla mojho nazoru je uplne legalne dane strelivo vlastnit aj ked mas zbran na skupinu A a uvedene strelivo si kupis a vystrielas ho na strelnici.
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

JHP je zakazane strelivo ale moze sa pouzit na sportovu strelbu. Podla mojho nazoru ho mozes normalne kupit, ak mas preukaz zbrane na dany kaliber. Mozes ho mat doma, mozes ho mat na strelnici. len nech ta nenapadne ho mat v zbrani na ulici, v lese a podobne. iba na strelnici. Mam JHP na strelnicu a kupil som ho normalne v obchode. Aj pre kaliber 22 je strasne vela nabojov z dutinou, ci uz CCI Mini mag HP alebo sypane federal 525ks v krabici, tiez maju dutinu

(3) Zakázaným strelivom je

b) strelivo do krátkych guľových zbraní s expanznou strelou, s výnimkou ich použitia na športové
účely

Nikde sa tam nepise skupina zbrojneho preukazu, Cize na A, B, F kludne mozes
Používateľov profilový obrázok
dongo
prispievateľ
Príspevky: 323
Registered for: 8 years 7 months

Príspevok od používateľa dongo »

Presne toto som chcel pocut... Urcite by ma nenapadlo ho nosit. Ako som uz pisal, chcel som vyskusat spravanie sa zbrane. Pekne v skatulke v taske na strelnicu a az tam do zasobnika.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

to je sice pekne , ze si "presne to chcel pocut"

Zakon 190/2003 zdaleka nie je dokonaly a je v nom mnoho nejasnych formulacii, ktore zvadzaju k interpretaciam podla potreby.

Dostal si tu niekolko "zarucenych" rad od ludi z ktorych mnohi maju este teply zbrojak.

Ty si svoj ZP dostal na nejaku skupinu, o vydanie si ziadal s uvedenim dovodu. Kedze si ziadal a dostal A uviedol si ochrana atd...
Neziadal si o E, tzn si explicitne neuviedol zamer vykonavat sportovu strelbu. Co je a co nie je sportova strelba z pohladu 190/2003 ani boh nevie.
Vynimka na pouzitie HP/JHP streliva na "sportove ucely" nie je v zakone na nic rozumne naviazana, a preto by som bol velmi opatrny v kategorickych vyhlaseniach typu "jasne urcite mozes" alebo "nie urcite nemozes".

Kludne si citaj rady na debfore, ale nikto z mudrych radcov za teba pokutu nezaplati aa ni svoj ZP neda do cistiarne v pripade pruseru, to je vzdy len a len na tebe.

Ja osobne by som sa na to vysral a v tejto divnej dobe nedrazdil hada bosou nohou.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

ku debforu:
80% najaktivnejsich diskutujucich je clenom LT.. si neviem predstavit ako to vyzera tam
Používateľov profilový obrázok
dongo
prispievateľ
Príspevky: 323
Registered for: 8 years 7 months

Príspevok od používateľa dongo »

roman: asi mas pravdu. Ziadnu pridanu hodnotu mi to neda navyse, a riskovat nejaku (v tom lepsom pripade) pokutu mi za to nestoji. Myslel som, ze to bude mat jednoznacnejsi vyklad, ale bohuzial nie. Samozrejme je na kazdom ako to pojme, a aj ked viem co som chcel pocut, v tomto dam na teba a vykaslem sa na to. Pre mna tema uzavreta...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Electron : 80% prispievatelov je pravakov, 98% prispievatelov su muzi vo veku 18-80r, >95% prispievatelov zije v SR atd...
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

A nie je potom zaujimave to, ze vsade predaju JHP alebo HP na preukaz A ak je k tomu prislusna karta zbrane ?
To znamena, ze ziadny predajca neovlada zakony a predava ludom zakazane naboje, ktore by nemali mat ?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

TomasARN napísal: To znamena, ze ziadny predajca neovlada zakony
Bol si uz niekedy napr. v Hermese?

Naozaj chces kvalitu a jednoznacnost zakona posudzovat podla spravania predavacov?
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"