ZP - skupina A Rimavská Sobota 2015

Memphis
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 8 years 4 months

ZP - skupina A Rimavská Sobota 2015

Príspevok od používateľa Memphis »

Dobrý deň kolegovia,
S odstupom času ako som sa stal legitímnym držiteľom zbrojného preukazu píšem pár postrehov z procesu získavania ZP v Rimavskej Sobote.

- Som už 3/4 roka držiteľom ZP skupiny AEF. Dôvod žiadosti o vydanie ZP mal tri pohľady: záľuba v športovej streľbe, obava rodinných príslušníkov o dediča strelných zbraní, geopolitický aspekt resp. stav našich represívnych zložiek . . .

- V prvom rade som si naštudoval stránky MVSR, webfórum a Legis Telum. Spravil som si všeobecný rozhľad o problematike, no nie len o legislatíve a byrokracii, ale aj o povinnostiach, ťažkostiach a výhodách držiteľa ZP a strelnej zbrane z reálnych skúseností, ktoré nie sú opísané v zákone. Prejdete všetkými peripetiami a paragrafmi no vlastné presvedčenie, že ste na niečo také pripravení a spôsobilí je najpodstatnejšie. Za nadobudnutie tohto presvedčenia ďakujem hlavne Webfóru.

- Ozrejmil som si zákon č. 190/2003 Z. z a súvisiace zákony a dokumenty. Pripravil som si potrebné doklady, náležitosti, potvrdenia atď. Pár postrehov z tejto fázy: Čím hlbšie som zákon študoval, tým mi bol nejasnejší; nie som úplne presvedčený o tom, že psychologické testy odhalia potenciálne nevhodného žiadateľa; zdravotné vyšetrenie je štandardná lekárska prehliadka, čakal som niečo iné; keď sa chce človek odfotiť na ZP zaručene bude vyzerať na fotke ako vrah.

- Psychologické vyšetrenie: Navštívil som súkromnú ambulanciu v Zvolene (kontakt a adresu môžem poslať správou). Milá Pani doktorka mala všetko v elektronickom rozhraní. Testy boli klasika (postreh, sústredenie, inteligencia, osobnosť, atď.). Nemal som v záujme klamať sám seba. Odpovedal som vždy pravdivo, aj keď to nemuselo hrať v môj prospech. S výsledkom bola spokojná a povedala, že môžem ísť robiť bojového pilota :). Jedna taká zaujímavosť - Priznal som požívanie alkoholu v skutočnej miere, to znamená večer nejaké tie 2-3 dcl dobrého suchého červeného. Reakcia bola primeraná, niečo v zmysle ste predsa uvedomelý dospelý človek, ktorý pozná mieru, ja by som zistila keby tam bol hlbší problém, o to sa nebojte :). Aj tak mi ostal vnútorný pocit, že je veľa literatúry a článkov, ktoré dokážu človeka pripraviť na podobné vyšetrenie. A aj ja poznám ľudí, ktorí by boli so zbraňou (nie len strelnou) pre spoločnosť nebezpeční, no sú na toľko inteligentní a "prešpekulovaní", že na tých pár hodín by sa naučili svoju psychickú kondíciu ovplyvniť.

- Lekárske vyšetrenie: Úplný štandard. Pána Doktora neuvediem. Postupoval v súlade so zákonom, čiže pri anamnéze ma konfrontoval s chorobami, ktoré vylučujú možnosť byť držiteľom ZP, to však nevylučuje že o týchto chorobách neviem resp. nemám vrodenú pre dispozíciu k nim. Potom samozrejme vyšetrenie sluchu, zraku, atď. Povinne by som zaviedol aspoň testy na prítomnosť zakázaných látok v krvi a neurologické vyšetrenie. Opäť poznám ľudí držiteľov ZP, ktorí by si to pri tejto povinnosti rozmysleli.

- Všetky podklady som mal skoro pripravené. Ostávalo napísať do žiadosti dôvod: v žiadosti som sa odkázal na prílohu z názvom "odôvodnenie žiadosti o udelenie ZP ". Túto prílohu som vypracoval na hlavičkový papier so všetkou noblesou (adresa, vec, atď.). Snažil som sa nevymýšľať litánie. Hlavné body odôvodnenia boli ako som vyššie uviedol (šport, dedičstvo, ochrana osoby a majetku). Samozrejme som to zabalil do zákonne správnejšej formulácie. Ďalej som pridal skutočnosť, že pracujem ako vývojový konštruktér často sa premiestňujem z miesta na miesto v skorých ranných hodinách, prichádzam do styku a prevážam patentovú, prototypovú resp. technologickú dokumentáciu, drahé technológie, hardvérové kľúče, elektroniku a meracie zariadenia, atď. O týchto faktoch som mal potvrdenie od zamestnávateľa o výkone funkcie vývojového konštruktéra. Ďalej som vysvetlil, že trvalé bydlisko mám v RS, prechodné v bode B, pracujem v bode C atď. Taktiež, že v každom mieste mám vytvorené podmienky zbraň a strelivo riadne zabezpečiť. Ďalej som sa odkázal na rodinu - príslušníkov ASR a PZSR a streleckých klubov, pod ktorých vedením budem zdokonaľovať svoje teoretické vedomosti z oblasti bezpečnej manipulácie a zákonného používania zbrane a streliva.
V skratke som chcel uviesť relevantné a pravdivé dôvody a zároveň naznačiť, že si uvedomujem zodpovednosť, práva a povinnosti spojené z nosením zbrane a streliva.

- Keď som mal všetky náležitosti vybavené išiel som na PZSR v RS (oddelenie zbraní a streliva). Vnútornú taktiku som si zvolil nasledovne: Nekonám nič protiprávne, nejdem na súd, nie je to nápad zo včera, som dôkladne pripravený a stratiť nemôžem nič - iba získať. Čakali ma tam dve milé pani, jedna v civile druhá uniformovaná (poručík). V gentlemanskom duchu som vysvetlil moju prítomnosť a začala ceremónia. Snažil som sa vyjadrovať odbornou terminológiou a neraz som cielene citoval zákon. Civilná baba preštudovala podklady. Pozastavila sa nad príslušnosťou k streleckému klubu - že je mimo trvalého bydliska. Skupina E bola vo vrecku. Prešli sme k F - ku. Pýtala záznamovú knihu o evidencii streliva - nestihla dopovedať už som ju ťahal z tašky (originál výtlačok z papiernictva Ševt) - Skupina F - OK.

A pomaly sme sa dopracovali k skupine A - atmosféra sa dala krájať (nie, že by som podobné situácie nemal rád :) . . . ). Čítala moje odôvodnenie už asi druhý raz, keď ho podala uniformovanej babe, ktorá v ňom tiež očami blúdila. Pár doplňujúcich otázok - väčšinu som papierovo podložil (zišlo sa mi aj potvrdenie od zamestnávateľa, že som vývojový konštruktér :) . . . ). Skoro zároveň sa ma opýtali či môžem ísť o tri dni na skúšky, keď tak ovládam zákony. Musel som sa ospravedlniť, že som služobne odcestovaný - OK ozveme sa vám za termín skúšok - Poďakoval som sa a s dobrým pocitom odvážneho občana som odchádzal domov . . .
- Pred skúšobnou komisiou sme sa stretli Ja A, dve krásne poľovníčky D, 4xB a 3xC . . . štandardný postup, ktorý je na fóre opísaný asi 100 krát . . . Iba pár postrehov k tomu . . . Nevtipkujte s komisiou :) Mne sa podarilo dodať na otázku strelného poranenia brušnej dutiny, že by som samozrejme zranenému nepodal stravu a tekutiny, teda v prípade, že by to nebola jeho posledná večera (veľký úspech som s tým nezožal - až na dve mladé poľovníčky :)) . . . Prípravu som mal spravenú ako osnovu, vždy som vypichol iba podstatu, čo chceli počuť, tak sa dodatočne spýtali . . . Ešte ma upozornili pri praktických skúškach, že pracujem so zbraňou príliš automaticky a naučeným spôsobom a že vo výsledku rutina môže spôsobiť nešťastie - Neprotirečil som :) . . .
Takže AEF už 3/4 roka v zadnom vrecku :) . . .

Memphis
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"