Glock 19 kúpa z druhej ruky RADY A TIPY

Tino_9x19
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 7 years 5 months

Glock 19 kúpa z druhej ruky RADY A TIPY

Príspevok od používateľa Tino_9x19 »

Dobrý deň,
dufam, že to nebude spam ak áno kľudne to vymažem

Nenašiel som žiadnu celú tému venovanú tejto problematike tak teda dúfam, že to pomôže nielen mne ale aj ostatným:

Kupujem si svoju prvú zbraň, rozhodol som sa pre glock 19 z druhej ruky. Mám na ruke G19 gen. 3, ani nie rok starý predávajúci tvrdí, že nevystrielal z neho tamer nič (cca 100-200 nábojov) . Dôvod predaja je že je nevyužitá teda pravdepodone aj nenosená

otázky sú:
1. Na čo si dávať pozor pri týchto zbraniach z hľadiska funkčnosti, celistvosti jednotlivých komponentov atď ? (ako napr. pri 58 hľadať hlaveň s tvrdochromom)A ako vpýva nosenie zbrane na tele na kvalitu komponentov ?
2. Ako by sa nemal chovať pri strelbe, aké chovanie zbrane je indikátor že niečo nieje v poriadku
3. Existuje spôsob ako si +- odhadnúť kolko nábojov ma za sebou zbraň ? niečo také ako odhadnúť skutočné km na stočených autách
4. Ako postupujete Vy pri kúpe zbrane od ruky ? Používate aj kupno-predajnú zmluvu alebo len NP ? Skúšate ju na strelnici pred kúpou ?
5. Akú ma G19 +- životnosť pri relatívne dobrej údržbe. teda napr. 1000 nábojov je ešte asi nič, kolko je už dosť a radšej sa poobzerať po inom kuse ?
6. Aká je +- rozumná cena za daný kus (toto ma až tak netrápi len keby mal niekto prehľad aby so ho zbytočne velmi nepreplatil)

Stačí mi nejaký komplexný návod, ktorý mi zodpovie otázky a poradí ako postupovať pri kúpe zbrane.
Dúfam, že to nebude velmi na smiech ale nechcem kúpiť mačku vo vreci hlavne nie zbraň vykántrenú predchádzajúcim majiteľom.
Ďakujem za každú rozumnú odpoveď.
inspiring_goldwasser

Príspevok od používateľa inspiring_goldwasser »

Len tak narychlo:
ad 1, u glocka by som sa nicoho konkretneho moc nebal. nechaj si zbran rozobrat predavajucim, omrkni povrchovku kovovych casti, pozri hlaven, ci ti nieco skutocne neudrie do oci. Ak bola nosena, bud to nijak nepoznas, alebo moze miestami chytat lisku (skor to nijak nepoznas)
ad 2, ma strielat. nema nefungovat.
ad 3, presne sa to odhadnut neda, rovnako ako pri autach, dokazes narazit na zhuntovany kus s vyssimi stovkami vystrelov za sebou a lestenku s desiatimi tisicami
ad 4, vzdy ked sa da, stretnutie s prehliadkou dohadujem na strelnici. strelnicu si na pol hodku sam zaplatim, zaplatim naboje. necham predavajuceho zbran rozobrat (aj ked rovnaku uz mam/mam s nou skusenosti, nechavam to na predavajucom - len v pripade ze predavajuci sa v tom moc nevyzna, rozborku si spravim sam - proste pre istotu, keby sa nieco skurvilo, nech to nie je na mna). po rozborke zbezna obhliadka, funkcne casti, trecie plochy, hlaven, celkovy stav. po zborke niekolko testovacich vystrelov - proste musi fungovat, pokial je predavajuci lepsi strelec, kludne necham jeho samotneho, nech predvedie, jak to striela (presnost). tu pozeram len po tom, ci spolahlivo funguje, ci to nelieta niekam za roh, ci nedrhne, ci zachyt zachyti po poslednom vystrele... Zmluvu kazdemu odporucam, sam na to niekedy ale serem (primarne, ked kupujem nieco od niekoho znameho, alebo nieco lacne, u coho mi to je jedno)
ad 5, zivotnost - tym sa netrap. fakt nema zmysel sa tym trapit, G19 je na nosenie, na sebaobranu, tu neutahas. vyssie jednotky tisicov nabojov su hovno, nizke desattisice ti stale bude v pohode fungovat (jo, velmi silne generalizovanie, ale byva to tak). samozrejme zalezi od pouzitia, pokial by si to chcel na sutaze a budes to fakt silne trapit, predpokladam, ze by si siel do niecoho ineho
ad 6, na slovensku netusim, orientujem sa trochu v bazarovom trhu v CR. G19 su v inzeratoch jak teple rozky, jak sa nejaky objavy, behom chvilky je prec. bezne ceny 13-15k (okolo tych 14 tisic Kc najcastejsie), obcas sa objavi okolo 10k Kc, ale to byva prec tak 10 minut po zverejneni
Tino_9x19
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Tino_9x19 »

ďakujem, presne tak som si to predstavoval :)
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Glock poznam len zbezne, ale k 3. bodu:
Mozes zhruba odhadnut ci bola vela strielana podla polmesiaca na vrchu hlavne a osuchania/bliskania sa dotykovych ploch.
Je to len hruby odhad, ale ked je polmesiac na hlavni ako zrkadlo, tak ti nikto nemoze tvrdit, ze to ma 200 vystrelov.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

ad.1
Nosenie sa môže prejaviť aj ošúchaním čiernej povrchovky. Môj G19 neviem v čom predchádzajúci majiteľ nosil, ale okolo hrán vpredu na závere je čierna skoro úplne dolu a vidieť "farbu kovu". Hrdzu ale nechytá žiadnu, a to mu prehnanú starostlivosť rozhodne nevenujem.

ad.6
Málo strieľaný G19 Gen3 by som v inzercii čakal niekde v intervale 300-450 EUR. Za dobrú cenu pokladám 300-350 EUR. Závisí od veľa premenných vrátane miesta predaja.
Ja som oba moje Glocky z druhej ruky kúpil za 300e. Ale to som samozrejme s kúpou neponáhľal, skôr som čakal na dobré ponuky.
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

yarco, take osuchanie mam aj ja z plastoveho puzdra fobus
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Osuchanie je uplne normalne pri noseni v puzdre a suseni tasenia.

Mam gen 4., pri kupe mal len 1000 ran, vyzeral ako novy. Teraz po nejakych dalsich 5000 kusoch a noseni v puzdre je tiez vpredu povrchovka osuchana, hlaven ma typicky polmesiac a vrch nad komorou tiez je osuchany.

V uzivani to samozrejme nevadi.

Pri moznej kupe 4. generacie chcem len upozornit, ze prve modely (vyrobene do r. 2012) mali nie prilis stastne rieseny vyhadzovac cislovany ako 336 (zaspicateny), ten je nutne vymenit za novsi 30274, ktory uz nesposobuje zadrzky a vyhadzovanie nabojnic do tvare. Tiez bola vymenena pruzina za novu s cislom 0-4-3 (obj. cislo 8037) namiesto starej 0-4-1 (alebo 2 alebo dokonca 0).

Pruzinu Glock posle zdarma, staci napisat na impressum@glock.at aj so seriovym cislom a postovou adresou.

Inak je aj pri kupe jazdeneho GLocku jedno, ci to ma najazdene par tisic ci nie, asi az ked to ide do desiatok tisic bal by som sa hlavne ale to sam neviem potvrdit. Snad niekto skusenejsi.
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Doplnim, ze Glock vymeni jak vratnu pruzinu, tak aj vyhadzovac. Moj glock gen 4 som kupil v roku 2010 novy z predajne, je vyrobeny 7/2010 v tom roku bola gen 4 predstavena a mala tieto stare komponenty, ktore glock bezplatne vymenil za nove
morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

Nebudem opakovať predrečníkov, napísali dobré rady, okrem nich by som dal zopár typov, čo mám od skúseného zbrojára:
- Pri rozobratí zbrane si prezri dosadacie a klzné plochy záveru, či nie sú vyštiepené, zdeformované narazené (pohmoždené, ako keby na ne udrelo kladivo), či na nich neuvidíš stopy po pilníku. Plocha má byť čierna alebo lesklá podľa typu zbrane a samozrejme hladká, rozhodne by tam nemala byť hrdza. Čím sú dosadacie a najmä klzné plochy na zbrani lesklejšie tým je z nej viac strieľané. Ale ako tu už písali, dnešné zbrane vydržia niekoľko desiatok tisíc výstrelov, takže či má zbraň 200 alebo 2000 to nič neznamená.
- Ďalšiu vec, ktorú skontroluj je úderník, mechanicky ho niekoľko krát vysuň, musí ísť ľahko, nezadrhávať, pozri či sa dostatočne vysúva mal by sa dať vysunúť na cca 1,5 mm, nesmie byť vyštiepený, nebodaj pokrivený (vysúvať sa musí rovno nie doboka), koniec úderníka musí byť pekne oblí a hladučký, jak decká prdelka (zistíš to tak, že zoberieš handričku, na ktorú si predtým naniesol trochu oleja, naozaj iba trošku a preleštíš úderník, mal by mať kovový lesk bez zjavných škrabancov alebo zúbkov od kombinačiek, prípadne zdeformovaných plôch), pružinky nerieš je to relatívne lacná záležitosť.
- Skontroluj si či všetky zásobníky čo kupuješ sa dajú paskovať normálne či nemajú zohýbané packy na koncoch (zameraj sa najmä na odtlačky zúbkov kombinačiek alebo pilníka či sa ich majiteľ nepokúšal upravovať), napáskovať na plný počet nábojov, či sa tam predpísaný počet aj vlezie, ak áno urob to a s takto plným zásobníkom si pobúchaj o ruku nábojmi smerom nadol, či ich zásobník dokáže udržať a nebudú z neho vypadávať, vlož plný zásobník do zbrane a pokús sa ho povitiahnúť a aj razantne zatras so zbraňou, či drží záchyt zásobníka a nebude ti vypadávať, je to dosť blbé pri streľbe, keď sa ti zásobník začne váľať pri nohách.
- Píšem to zvlášť lebo z môjho pohľadu je to dosť dôležité, popozeraj dobre zásobník v záhyboch okolo pätky a v priehlbniach, či tam neobjavíš kúsky zeme alebo piesok, takýto zásobník nekupuj. Mnoho strelcov IPMS alebo LOS pri súťažiach zásobníky hádžu na zem, čím sa zásobník môže deformovať a robiť neplechu, nestojí to zato aby si riešil večne nejakú záhadu a pritom zbrani nič nebude. Bohužiaľ aj niektorí inštruktori obrannej streľby cvičia mladých tak že pri prebíjaní hoď zásobník na zem a nerieš (no a teraz si to od niekoho zliznem).
- Ďalšou dôležitou vecou je zamerať sa na vyťahovák nábojníc, nesmie byť odštiepený alebo ohnutý.
- Pozri sa pri rozobratej zbrani na vyhadzovač nábojníc a viditeľný mechanizmus v ráme zbrane, na ktorom nesmú byť vidieť zásahy po šmirgli, pilníku alebo kombinačkách.
- Spúšť pri rozobratej zbrani musí chodiť ľahko nezadrhávať (nešúchať sa o bok) alebo nezasekávať sa.
- A teraz to najdôležitejšie hlaveň a nábojová komora. Pri vybratej hlavni skontroluj hlaveň, nábojovú komoru jej domček, uzamykací mechanizmus, nábeh náboja, nič nesmie byť poškodené, zdeformované, otlčené, upravované, hrdzavé, všetko musí byť hladké.
- So zbraňou si na strelnicu zober bavlnený vyterák prípadne umelohmotnú kefku príslušného kalibru alebo povedz predávajúcemu aby to doniesol. Napáskuj minimálne po päť nábojov (ale môže byť aj viac aspoň sa viac ohreje hlaveň a mechanizmus) štandardnej náplne (bežne predávané ZVS alebo SB) do dvoch zásobníkov. Daj pozor aby to neboli prebíjané alebo so silnejšou náplňou strelného prachu. Vystrel v rýchlom slede oba zásobníky, ak si netrúfaš požiadaj predávajúceho. Treba skontrolovať, či po poslednom výstrele z prvého zásobníka zostane záver v zadnej polohe, či sa po prebití ľahko spustí a zasunie náboj do komory. Ak nebude žiadna zádržka, spriečená nábojnica zlé prebitie počas streľby tak môžeš byť spokojný. Ak sa niečo vyskytne nechoď do toho, môže sa ti to stávať častejšie a to bude dôvod predaja, holt občas sa technika pokazí a nik nevie prečo.
- Následne zbraň nechaj vychladnúť zober bavlnený vyterák, ktorý je jemne mastný (jemne, nie, že z neho bude kvapkať olej) pretri jemne hlaveň 2-3x stačí aby si ju úplne nevyčistil (ak je to nový vyterák stačí iba raz) a pozri sa z hlavňou do svetla a jemne ju otáčaj. V drážkach by mali byť vidno ešte jemné stopy po spálenom pušnom prachu. Zameraj sa na škrabance, vrypy prípadne praskliny, ktoré by sa mali zvýrazniť zostatkom strelného prachu, ktoré sú matné inak hlaveň má byť lesklá ako psie guľky. Nikdy nevieš, čo predávajúci s hlavňou dorábal a čo do nej pchal pri čistení. Ak zistíš poškrabanú hlaveň nebodaj prasknutú tak nekupuj.
No a to je všetko čo ma napadlo, ale som sa zas rozpísal.
Nech sa Ti kúpa vydarí.
JaAN
občasný prispievateľ
Príspevky: 98
Registered for: 7 years 8 months

Príspevok od používateľa JaAN »

Pointa prispevku vyssie: Skontroluj, co do zbrane niekto nezasahoval a ci funguje jak ma :D

Dovolim si ale reagovat na niektore body.
Skontroluj si či všetky zásobníky čo kupuješ sa dajú napáskovať na plný počet nábojov
Vyrobcom udavana kapacita zasobnikov je casto dost sci-fi, hlavne pri kompaktoch. Neraz som mal problem do zasobniku (dokym sa pruzina v nom trocha neopotrebi) natlacit posledny naboj. Napriklad pri G30 som mal pocit, ze petka opusti zasobnik rychlejsie ako strela hlaven.
popozeraj dobre zásobník v záhyboch okolo pätky a v priehlbniach, či tam neobjavíš kúsky zeme alebo piesok
Moje zasobnicky su castejsie na zemi ako v zbrani. Rovnako aj zasobniky inych IPSC strelcov a nic im nie je... Pises aj o obrannej strelbe - aj tam ide o sekundy. Vypustat si zasobnik do ruky, odlozit si ho do vrecka a az nasledne tahat novy zasobnik mi prijde dost... ehm..
So zbraňou si na strelnicu zober bavlnený vyterák prípadne umelohmotnú kefku príslušného kalibru alebo povedz predávajúcemu aby to doniesol.
Ak by si mal namna takyto poziadavok, tak by som na strelnicu nedoniesol ani zbran, ktoru predavam a nie to este vyterak.
Pises o vytreti hlavne bavlnenym vyterakom. Ten sluzi na finalne vypucovanie hlavne, nie na cistenie hned po strelbe. Az take lacne nie su, aby som spotreboval tri na jedno cistenie...
V drážkach by mali byť vidno ešte jemné stopy po spálenom pušnom prachu.
Glock ma polygonalny vyvrt. Tam neuvidis ani drazky, ani prach,..


Inak - diely na Glocky su lacne, lahko zohnatelne. Aj keby bola poskodena spust, tak si este v ten den zozenies za dvacku novu. Tieto veci su fajn, ak chces zlavu z predajnej ceny - ale to sa musis v danej zbrani aj trocha vyznat.,
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

http://forum.mujglock.com/vypadavajici- ... 71-20.html

Ja osobne by som sa zameral na stav hlavne, uz som videl G s chytenym vyvrtom.

Inak nejake zasadne muchy ta zbran nema, mal som 4 modely a so ziadnym neboli nijake problemy, a to tam bola aj ipsc ostrielana masina.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

nj rady hodne raketového inziniera, ale chalan bez praxe nespozna ani vydutu hlaven a tu moze mat aj zbran ktora ma vystrielany 1 zasobnik ak prvy majitel pouzil spravne strelivo :)
Tino_9x19
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Tino_9x19 »

roman napísal:nj rady hodne raketového inziniera, ale chalan bez praxe nespozna ani vydutu hlaven a tu moze mat aj zbran ktora ma vystrielany 1 zasobnik ak prvy majitel pouzil spravne strelivo :)
zaujíma ma spôsob kontroly.
len čisto pohľadom a hmatom alebo sú nejaké presnejšie metódy keď vydutie nieje také výrazné ako napr. na foto Spôsobuje to len prekážka v hlavni a následné plyny alebo sú aj iné príčiny napr. zlá laborácia atď

Ako by ste teda komplexne skontrolovali hlaven, vydutosť vývrt atď
Prílohy
Capture.PNG
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Tino : vydutu hlaven poznas pohladom. Vygugli si postup aby si videl co mas hladat a nebude problem. Idealne je si pozret jej vnutrajsok za pomoci takeho svetelneho vlakna ktore sa da kupit ako nadstavec na baterku.
Pozor : Glock nemava "zahadny O kruzok" :wink: takze vsetky anomalie ktore pripadne najdes daj skontrolovat odbornikovi.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

roman napísal:nj rady hodne raketového inziniera, ale chalan bez praxe nespozna ani vydutu hlaven a tu moze mat aj zbran ktora ma vystrielany 1 zasobnik ak prvy majitel pouzil spravne strelivo :)
Hm pozret do hlavne ci nie je chytena je hadam zaklad, a nie raketove inzinierstvo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Glock"