Walther P1: nastrel

Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Walther P1: nastrel

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ahojte, strielal som cely vykend a dosiel som na nasledovne: Dost som trenoval, aby som nestrhaval, kuknite na obrazok (trenoval som cvakanie nasucho s plynovkou a skusal som aj tak, aby som nepocul vystrel, ze ci sa nezlaknem pred vystrelom a pod.). Jeden skuseny strelec ma upozornoval, ze strelba z Waltheru P1, nieje jednoducha a chce to trening a spravny uchop (co si myslim, ze uz mam), ja som sice neni ziadny mierenkar a ruky sa mi trocha trasu, ale vsetko je umiestnene v jednej casti terca a to ma zneistuje. Hlaven je absolutne 100%, vyvrt je v poriadku a ani nieje pokrivena. Krsny, ten s nou pokropil cely terc :). Skusal som aj terc toho pachatela, vsetko bolo vo vnutri, ale v dolnej casti. K môjmu problemu mi toto napisali americky strelci: Breaking the wrist in anticipation of recoil or relaxing grip at the moment of firing, alebo Tightening grip as the pistol is fired, vedeli by ste mi to niekto vysvetlit?

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

Podla toho nastrelu usudzujem, ze si pravak, teda aspon strielas na "pravaka".
K tej anglictine:
Breaking the wrist in anticipation of recoil - Strhavanie v ocakavani spaetneho razu. Snazis sa tlacit rukou dopredu dolu v case vystrelu (akoby kompenzovat spaetny raz). Tak vznikaju podla mojho nazoru vaecsie odchylky od stredu - strelba do zeme pred terc.
Relaxing grip at the moment of firing - uvolnenie uchopu v momente vystrelu. Zlaknutie. Me sa to stava ked som unaveny a nekoncentrovany.
Zasah umiestnujem pri tom prilis hore.
Teda aspon tak som to rozumel v tej anglictine ja.

Vzhladom na nastrel to vyzera na to, ze strhavas pocas stlacania spuste pricom mozno aj zmurknes. Nastrel vpravo si sa snazil korigovat vysku, ale chyba stale zostava a nastrel zostava v pravo.
Pri strelbe si musis uvedomit, ze stlacenim spuste sa strelba nekonci, ale zacina. Spustat musis pomaly a plynule a musis presne vediet v ktorej polohe spuste zbran vystreli. Tesne pred odpalenim si musis odmysliet, ze ukazovak patri k ruke a snazit sa nim pohybovat tak aby to nemalo vplyv na zvysne prsty. Na sucho si to mozes skusit tak, ze ked stlacis spust na doraz a pri miereni budes celou silou stlacat spust nasilu proti dorazu. Pri tom je mozno vidno ako sa mieridla pohybuju sikmo doprava/dolava dolu.

Priebeh strelby ako strielam ja:
Zarovnam mieridla na terc a stlacim spust na 90%. Upokojim sa a preostrim oko na terc a rozmazane mieridla dokorigujem na stred. Zadrzim dych. Skontrolujem ci sedia mieridla znovu preostrim na terc a do 2-3 sekund pomaly odpalim. Pri vystrele musim vidiet ako vyleti prazdna nabojnica. Zbran drzim este 2-3 sec. ako pri vystrele.
Pri treningu po 100 ranach na 25m ani jedna nesmie byt v bielom pri medzinarodnom pistolovom terci.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Dakujem ti AKI, vyskusam to tak. Lebo ta moja technika nieje dobra :lol:.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Pozor! Pri spustani musi byt zrak zaostreny na muchu a nie na terc. Ten je pri miereni rozmazany. Mucha sa pohybuje v mierne rozostrenom zareze cielnika a k tomu sa este pohybuje cela zbran. Cela sustava sa pohybuje v tzv. zamernej oblasti. Zacnes spustat zlahka a iba izolovanym pohybom ukazovaka. Ak sa ti mucha v zareze cielnika moc odkloni od spravnej polohy prestanes s tlacit na spust. To iste plati, ak sa obraz mieridiel prilis vysunie zo zamernej oblasti. V spustani namacknutej spuste zacnes znova, az ked to vsetko zrovnas. To vsetko musis stihnut do cca 7 sekund. Potom sa uz velmi presiluje oko. Ak by si pohlad preostril na terc, tak nevidis pohyb muchy vo vyreze cielnika. Preosrenim na terc sa mozno naucis strielat do cierneho na olympijskom terci na 25 mertov (skor nie ako hej) ale desiatka bude iba vysledkom nahody a ostatne zasahy budu rozsypane. Velkost zamernej oblasti sa s treningom zmensuje. A este jedna vec k drzaniu. Prsty drziacej ruky netlacia na rukovat (pazbicku) rovnakou silou. Najviac tlaci prostrednik, o nieco menej prstenik a najmenej (skoro vobec) malicek. Spustajuci ukazovak sa moze zbrane dotykat len na spusti. Inak sa jeho pohyb prenasa na ram zbrane a moze dojst k vychyleniu zbrane zo zamernej oblasti. Je to sice pravidlo pri jednorucnom drzani ale ja ho praktikujem aj pri obojrucnom. Zda sa mi, ze tak menej strhavam. Tolko asi v skratke. Je toho viac co by mal vediet strelec, ktory chce presne strielat. Mierenkarska strelba je veda. Vyzaduje znacnu mieru inteligencie, sebaovladania, sebapoznania, trpezlivosti a psychickej odolnosti. Ale az sa zacnes na sutaziach umiestnovat na stupnoch vytazov ... Viem o com hovorim. Robim to uz dos dlho.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

Postup z rozmazanym tercom som pouzival pri strelbe jednou rukou tam to slo. Pri obojrucnej strelbe mi to moc nefungovalo. Mozno so robil niekde chybu. Mam vzdy vaecsi problem udrzat mieridla v zamernej oblasti ako zrovnane mieridla. Muchu mam upravenu tak aby pri spravne zarovnanych mieridlach z kazdej strany svietila uzka strbina. Pri rozmazanych mieridlach sa to ukaze ako svetly bod na oboch stranach muchy. Ak sa mieridla pohnu tak svetly bod zmizne a musim dorovnavat.
Pri dobrej koncentracii nemam problem strielat 15 na terci papagaj. Tato metoda si vyzaduje mat velmi dobry zrak a s postupom rokov na to budem moc zabudnut. Takto strielam aj na kovove siluety na 50m.
Pri mierenej strelbe sa zameriava aj tak nepriamo - napr. na okraj terca a mieridla sa pre kazdy iny terc "preklikavaju".

To Duso: to si teda dobry ked si davas 7 sekund. :shock: Ja sa uz po 5s klepem a musim zacat kompletne znovu.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa DUSO »

2 AKI: No casto mierim aj dlhsie ako 7 s. Je to ale nedisciplinovanost. A asi aj lenivost zlozit a vypracovat vystrel znova. Dost casto je vysledkom potiahnuta rana, po ktorej si nadavam, aky som debil. Na strelbu jednoruc a obojruc treba cielnik s roznou sirkou zarezu. Kedze priestor medzi hranou muchy a hranou cielnika (zboku), by mal byt zhruba polovica sirky muchy. Pri strelbe jednou rukou su mieridla dalej od oka, ako pri obojrucnom drzani, tak aj zarez by mal byt sirsi. Je velmi dolezite pri mierenke mat spravnu sirku zarezu. Musis ho mat tak siroky, ako som pisal vyssie. To ti umozni kontrolovat pohyb muchy v zareze. Ja som musel na svojej tercovej pistoli zmensit sirku muchy. Predtym som mal mieridla prilis prisne (uzka medzera medzi muchou a cielnikom). Teraz sa mi o poznanie lepsie mieri a poznat to aj na terci. To su ale finesy s ktorymi sa sutazny strelci moc nerozsiruju, zo zrejmych dovodov. A tych fines je este daleko viac. Skus sa prinutit mierit ostrou muchou. Urcite tak pri nalezitom treningu dosiahnes vyssie vysledky.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Pre pravakov:

Obrázok

Pre lavakov:

Obrázok

:wink:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Mohol by mi niekto skuseny prosim vysvetlit co to v anglistine presne znamena? Trigger rest - finger too far or not far enough through?(Je to nieco o ukazovaku na spusti?) Myslim, ze tam robim momentalne problem. Potrebujem sa teraz zbavit toho, aby som nestrielal viac doprava od stredu terca a som lavak, pre informaciu. Ani nestrhavam a ani nijake ine vaznejsie komplikacie pri strelbe uz nemam. V podstate to leti tam kam chcem, len vacsinou trocha doprava. Ked nevyriesim tento moj neduch, tak budem uz musiet korigovat mieridla :).
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

C08R4:
Neoznacil by som sam seba za skuseneho :wink: , ale 'Trigger rest' je myslim chyba, ked strelec stlaca spust nespravnou castou ukazovaka a tym padom odtlaca zbran aj trocha do strany.

a/ bud spusta len uplnym koncom prsta ("finger not far enough through") a tlaci tak spust nielen smerom k sebe, ale aj na stranu slabej ruky

b/ alebo spusta az klbom 1. a 2. clanku ("finger too far through") a posobi na spust rovnakym sposobom ako v pripade a/


Ak si dobre pamatam, prirucky ucia dotykat sa spuste cca v 1/3 az 1/2 prveho clanku. Nie uplne spickou prsta ani naopak klbom.
Ak je ozaj 'trigger rest' tvoj problem, tak uz mas po probleme. Staci posunut prst :wink:
inspiring_ardinghelli

Príspevok od používateľa inspiring_ardinghelli »

Bolo by dobré zistiť, na ktorú časť spúšte tlačí prst. Pri tlaku na ľavú hranu môže pohyb prstu spôsobiť posun zbrane mierne doprava. V každom prípade nie sú pod kontrolou strelca mieridlá v čase výstrelu.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Yarco: Mas pravdu, som si aj myslel, ze tam bude problem.

Co sa tyka Waltheru P1 a aj P38, tak ma vojensku spust, cize pri DA je chod a odpor spuste pomerne velky, ale v tom nevidim problem, kvôli bezpecnosti (Velmi mi pripominal policajnu PI vz. 75B). Ale pri SA je zasa velmi kratky chod spuste s malym odporom. Co sa tyka toho co pisal AKI: "Zarovnam mieridla na terc a stlacim spust na 90%" a atd. sa u Walthera takmer neda urobit. Oproti Glocku ma neporovnatelne kratsi chod spuste, ale zato sa bude dat po sebe zrejme o dost rychlejsie strielat(a neni treba ani rychle prsty :D, mam skusene), ale nepresnejsie, pretoze ma o nieco väcsi zdvih prednej casti zbrane (Kvôli tvaru a vyvazeniu zbrane). No na tu polohu ukazovaka na spusti si uz budem davat väcsi pozor :roll:. Zrejme som casto stlacal spust takmer az uplnym koncom prsta a potom to slo do strany :?.
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Xader »

Na Glocku ti zbran vyhodi po vystrele dohora. Pri tvojom waltheri to kopne do zadu, mne sa s toho celkom prijemne strielalo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dolaďovanie, nastreľovanie zbraní a úpravy"