Mieridlá na AR 15

scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Mieridlá na AR 15

Príspevok od používateľa scandium »

Prosím máte niekto vedomosť prípadne kontakt. Potrebujem na AR 15 mieridlá klasického typu...ako napr. Sa 58 a iné....nie diopter. Nervidím to...zle sa mi s mieridlami ako sa dávajú bežne na AR 15 striela.

Optimálne by bolo keby boli ešte aj svetlovodné.

Ďakujem
jank
občasný prispievateľ
Príspevky: 15
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa jank »

Na AR-15 dominuju dioptre. Maju okolo toho kopec vysvetlovania, ale podarilo sa mi najst zopar vynimiek aj ked asi nebudu to, co by si chcel:

1. http://www.tasmaniantiger.sk/v-ar-sklop ... e-mieridla
Toto je prehnane, ale je to riesenie. Akurat by si to musel pouzivat sklopene a tym padom budu mieridla dost nizko.

2. http://www.brownells.com/rifle-parts/si ... 51065.aspx
Jednoducha nahrada suciatky do povodnych zadnych mieridiel umoznujuca mierit oboma sposobmi.

3. http://www.dlsports.com/cqb.html
Kdesi nizsie na stranke je taky hranaty behemot nahradzujuci povodne zadne mieridla a ma vyrez namiesto dioptra.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Jank : ja by som to trochu opravil, lebo tebou navrhovane veci nevyuziju potencial mieridiel naplno a su v rovine nudzovych - vysvetlim.

Treba si najprv nastudovat rodiel medzi dioptrom a cielnikom a to ako funguju. Nebudem to tu rozpisovat je toho na nete dost. V pricipe ale plati :
- diopter kryje ocnu zornicu cim vytvara "tunel". Na zacielenie mi staci umiestnit musku do stredu tunela a na ciel teda riesim 2 body. Vyhodou je dlhsia zamerna a vyssia presnost /ak to s nim viem/. Nevyhodou napr. "tunelove videnie". V principe plati, ze cim mensi diopter tym vecsia presnost, ale tym dlhsie mierenie, nevhodnost pouzitia na pohyblivy ciel, zla viditelnost v pripade nedostatku svetla. Na opacnom konci su extremne velke dioptre tzv. Ghost ring ktore umoznuju rychlu pudovu strelbu na ukor mensej presnosti nakolko najst v nom presny stred pre musku je problem. Preto ma napr. M16 preklopny diopter maly a velky.

- cielnik kazdy pozna, musim dat musku do stredu strbiny a do roviny oko, cielnik, muska ciel. Cize riesim 3 body co je zlozitejsie ako diopter, potrebujem viac cviku a dlhsi cas, mam kratsiu zamernu. Vyhodou je lepsia citatelnost pri horsom svetle, vecsie prestorove videnie...

Z uvedeneho o.i. vyplyva, ze pre vyuzitie potencialu kazdeho z nich je potrebne umiestnenie od oka v roznej vzdialenosti. Pri dioptry to ma byt co najblizsie oku lebo ho ani nemate vnimat - zaostrovat na neho, pozerate len cez neho a skor ho tusite. Pri cielniku je to zlozitejsie lebo musi byt od oka dalej, ale ne zas moc daleko. Skracujete si totiz zamernu...
Na druhej strane ked si umiestnim cielnik uplne k oku tak na neho nezaostrim /nevidim ostre kontury cielnika/ cize zase znizujem presnost. Kto ste mali Skorpion viete ake to bolo mat cielnik pri oku a ako sme pri mierenkach opierali pazbu o lice aby sme cielnik dostali dalej od oka.
Klasicky priklad je umiestnenie cielnika-dioptra od oka u M-16 a SA-58.

Riesenie, ktore doporucoval Jank by presne takto znehodnocovali mieridla na puske a presnost by isla rapidne dole. Toto riesenie sa ale pouziva a to najme v kombinacii so svetlovodnou-triciovou muchou v pripade ked su instalovane mieridla do horsich svetelnych podmienok. Napr. Sig 550, alebo niektore modely Galilu. Mate tam vyklopnu triciovu muchu + cielnik tesne pri oku sluziaci na rychle pudove zacielenie. Niektore modely maju ghostring.

Osobne doporucujem sa naucit strielat cez diopter, je to mozno nezvyk, ale vysledky budu stat za to. Kombinacia AR-15 a diopter je vynikajuca. Pokial sa predsa rozhodnes pre cielnik tak potom jedine v pripade, ze mas listu po celej dlzke. Vo vhodnej vzdialenosti si umiestni cielnik. Pokial listu nemas tak na to zabudni, lebo si velmi zhorsis presnost.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

mám lištu po celej dĺžke, mám 20 palcovú hlaveň a lišta je skutočne veľmi dlhá.
Mám v pláne osadiť svetlovodnú muchu, len ju musím zohnať, buď celé mieridlá alebo len muchu.

Môj problém s dioptrom je najmä ten, že keď zacielim na zmavý objekt tak vidím len čiernu tmu. Tu by som videl riešenie v svetlovodnej muche a v kombinácii cielnik-diopter ako poslal kolega link.
Som si to objednal, nahodíme uvidíme.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

No uvidis sam... Daj potom vedet ...

Tvoj problem moze mat dve priciny. Nevies do dioptra pozerat, alebo mas moc maly diopter. Skusil by som ho najprv vymenit za vecsi, resp. skusit tam dat preklopny s dvoma velkostami...
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Alebo ma na strelnici jednoducho maalo svetla. Nestrielas na krytej?
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

ano v krytej...zatial nebola iná možnosť a aj v krytej bude asi najčastejšie používaná zbraňa na strelbu. A aj oči už niesú to čo boli.
Pre mňa je základ či už na krátkej či na dlhej zbrani čitatelné robustné mieridlá.
Napísať odpoveď

Návrat na "Montáže a iné..."