HK vs. Glock

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Aris, ja by som sa príliš nerozhodoval a určite by som bral P30. Ale ja som... no áno, ja som HK-positive.
:lol:
V princípe je to aj tak prudko osobná voľba. Zo všetkého najdôležitejšie sú asi dve veci:
a) či ti viac vyhovuje klasický SA/DA spúšťový mechanizmus (HK), alebo modifikovaný DAO (Glock, aj niektoré varianty HK P30),
b) čo ti lepšie padne do ruky.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

jack: vezmem P30ku
:wink:
Naposledy upravil/-a aris v 14 Apr 2011, 21:45, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Riešiš to jak, keď som si nevedel vybrať medzi kalibrami, že či .40 SW alebo 9mm Luger.
:lol:
eloquent_shaw

Príspevok od používateľa eloquent_shaw »

Som na tomto fóre nový, ale prešiel som si pár tém.
Rovnako som prešiel viacero iných fór, recenzií, predajcov... bla bla.
Takže mám pár postrehov k téme. Ak budem opakovať čo už bolo povedané, nevšímajte si ma. :)
Ešte by som rád zdôraznil, nevlastnim ani jednu z týchto zbraní, mám s nimi a s výcvikom slušné skúsenosti, ale práve ukončievam rozhodnutie pre výber jednej z ních...
Rovnako si myslím, že podobné porovnávania sú viac-menej zbytočné.
Každý sme iný a sme to my, kto hodnotí produkty. Ich výpovedná hodnota je skreslená, i keď by jeden podával značne lepšie výsledky.
Tým chcem povedať, že možno P30 neznesie takú torturu ako Glock, ale ak zbraň plánujete mať v kufríku a na víkend ju prevetrať na strelnici s kamerou a uploadovať video na Youtube (...), asi vám ten Glock príde ako hrošia voľba. Takže ak si to hore napísane myslím, jedine čo dokážem, je Vám, a iným, ktorí sa rozhodujú, napísať svoje kritéria a výsledok voľby. Možno sa zhodneme. 8)

Dôvod strelnej zbrane:
1. Prostredie, kde sa pohybujem (a moji blízki), ma miestami núti cítiť sa ohrozený. = 9mm (Nemám v úmysle riešiť tému raží)
2. V zmysle svojej živnosti si musím rozširovať kvalifikácie. = .40
Výsledok: 9mm. (Nemám v úmysle riešiť tému raží)

Použitie strelnej zbrane:
1. Na nosenie. (tz. nie na denne nosenie, necítim stálu potrebu byť ozbrojený) = Meriam 170cm, vážim 70kg a mám malé ruky: Sub-com., kompakt.
2. Na strelnicu. = detto, kompakt, "full-size".
3. Na výučné účely. = kompakt
Výsledok: compact. Vidím ako kompromis medzi postačujúcimi steleckými vlastnosťami, "maskovateľnosťou" a dostatočnými proporciami pre tréning.

Výber (v rámci mojích možnosti dodávateľa a servisu):
1. G26 = malý rozmer, legendárna spoľahlivosť Glocka, 9mm.
2. G27 = to samé, .40.
3. CZ 2075 = lepší úchop ako glock,- ovládanie mi prišlo "tvrdé", + dobré vlastnosti, + 9mm aj .40.
5. HK P30 = ergonómia, 9mm, robustnosť, vlastnosti.
7. G19 = veď viete, stále to isté len je to celé väčšie... :)
8. G23 = TO ISTÉ, len v .40
Výsledok= G19, P30. Z predchádzajúcich kritérií mi vyšlo 9mm a kompakt, miesto sub-u.

Konkretné požiadavky:
1. Použiteľnosť na vlastnú obranu (rozumej aj ako zbraň "chladnú"). = tu išlo plus pre p30. Šlo však len o dojem z masívnosti a lícovania zbrane. Myslím, že glock by obstál rovnako, navyše má rovnejšie línije a kohútik nevytŕča von ako keby chcel vedieť čo sa deje... :) Však ja som mal lepší pocit z P30
2. Všeobecná spoľahlivosť. = Možno sú na tom rovnako, ale klebety o Glocku si vyžiadali svoje a prikláňam sa v tomto bode za Glock.
3. Dostupnosť dielov. = Glock
4. Ergonomia. = P30, bezdebaty, jedná sa o mňa a sedí mi ako "custom-made". :roll:
5. Ovládacie prvky. = Nedočiahnem palcom (...) na vypúšťanie záveru u Glocku, som obojručný, streľba v ľavej ruke vyžaduje odlišnú pohybovú schému a je tam malé "miestečko", kde mi vypadáva kontrola zbrane pri prebíjani. (áno, viem, sú diely, ktoré predĺžia páčku záchytu záveru a aj obojstranné vypúšťanie zásobníka). Kdežto u P30 zo základu mi všetko sedí samo. Navyše som si celkom obľúbil vypúšťanie zásobnika, príde mi vhod pre inštruktáž a celkovo mi pasuje. Pretože sa mi pár krát stalo s kelvarkami, že na G19tke, po celkom zaťažkávajúcom dni, mi pred terčom vypadol zásobnik zo šachty, pretože som ho nechtiac vypustil von... Rukavice, stres, fyzická námaha a teplota -5C + drill, jedno s druhým a fatálna chyba sa udiala. Kdežto si nemyslím, že by sa mi to mohlo udiať s týmto spôsobom vypušťania zásobnika. Čiže všeobecne pre mňa vedie v ovládani P30.
6. Režím SA/DA. = P30. Je mi jedno koľko akcii to robí a aká tvrdá a ako ďaleko ide spúšť, to sa cvikom všetko spraví (aj keď pár filmov pred telkou odignorujem so zbraňou v ruke :D). A aj tak nenosím náboj v komore... :) No stane sa, že prebíjem poloprázdny zásobnik za plný, s nábojom v komore. Chápte ma, že nie som žiaden maniak, ktorý chce pomstu každému, kto na mňa ukáže prstom, v takom prípade ocením DA a vypúšťanie kohútika. Dúfam, že sa rozumieme v tomto bode.

Takže si to spočítajme, do finále mi postúpil Glock s modelom 19 a Heckler und Koch s Pištoľkou 30. V rozhodujúcich kritériach pre mňa dostali:
G19 dostala = 2+
P30 dostala = 4+

Neviem, či je to najlepšia zbraň na svete, občas mi v hlave zastraší "maž ju často!", niekedy sa pozastavím nad tým, že čo s blatom? a podobne... Ale viem, že táto zbraň mi väčšinu času vyhovuje.
Ak si to zhrniem:
Cítim sa s ňou bezpečne, ráž mi vyhovuje, ergonomia je výborná, veľkosť a váha mi neprekáža, ba naopak, nie som vojak, blato a extrémne podmienky zažívam len počas tréningu (aj keď je to dosť často, stále skutočný stret vidím na ulici ako prepad), cena-servis-diely mi moc neprekážajú, ale mohlo to byť lepšie.
U glocku mi prekáža, úchop, ovládanie a SA režím, a ponúka až zbytočne (aj keď to sa asi nedá prehnať, že? :)) veľkú spoľahlivosť, dobrý servis a diely a cenu.
Takže vidím svoju voľbu stále ako správnu. I keď si myslím, že skrôr či neskôr sa obohotím o ďalšiu pištoľ. A Buď to bude RAMI alebo G26.

Dúam, že som niekomu pomohol a nie len zbytočne niekoho nudil. :roll:
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

dobra volba ja ked som chytil Hecklera prvy krat do ruky a to bola P 2000 hned bolo vsetko jasne a Glock isiel z domu aj ked ani na ten nedam dopustit mal som Glock 23 v razi 40SW.
A dokupil som este full size P30L a to uz je uplne ideal!!!! takze jedna na nosenie druha na sutazenie a hotovo.
eloquent_shaw

Príspevok od používateľa eloquent_shaw »

rado74: tiež si myslím, že "jedná" nestačí... :D
Ale to sme tu všetci normálni a vieme, že zbrane sú len nástroje a žiaden predmet sebaukájania. :)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Fakt si sa rozpísal, o to väčšia škoda, že si neriešil aj ďalšie možnosti od HK (P 2000, USP Compact), alebo možno aj Siga (P229, P239, P250, SP 2022).
:)
eloquent_shaw

Príspevok od používateľa eloquent_shaw »

Jack: Niekedy neviem v texte rozpoznať sarkazmus, ale kedže je téma Glock vs HK a spomínaš SIG-y, vyvodzujem, že to mal byť sarkazmus. Yup? :)
Mám pomerne obmedzené možnosti nákupu, tieto modely sú mi dostupné. USP mi nesedí s ovládanim, P2000 som v živote nevidel, len na obrázkoch a videách.
Ale myslím, že už viac k tej to téme, Glock vs HK nemám. :)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Higure: :wink:
Používateľov profilový obrázok
siver
prispievateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa siver »

Ako čerstvý držiteľ ZP si možem konečne kúpiť svoju vlastnú zbraň. Na začiatok si chcem kúpiť samonobíjaciu pištol. Na začiatok nechcem nič extra.
Zbraň nebudem nosiť, nemám A. Chcem ju hlavne na strelnicu, baví ma viac akčnejšia strelba ako klasická mierenka.
Pochodil som dosť obchodov - vyskúšal som na sucho čo sa dalo, prečítal som po fórach čo sa dalo.
Z krátkych zbraní som doteraz najviac strielal z G19 a skúšal som viac či menej aj G17, CZ75, 83 nejaký Taurus... Celkom fajn bolo G-čko s 2 kg spúšťou a inými úpravami (okrem pre mňa blbého úchopu).
Pred cca. dvomi týždňami som dal nejaké 2 zásobníky s G17 4.Gen.
Na základe toho som sa viac menej rozhodol pre novú G17. Pred tým som o nej ani neuvažoval, 3.Gen mi je malá - mám velkú tlapu, teda skôr dlhé prsty. Pri 4.Gen s použitím toho najväčšieho výmennéh dielu mi ten G17 celkom pasoval do ruky. Zase ten drsný povrch nie je nič moc, ale to sa dá riešiť.
No a teraz pricházda to prečo píšem sem. Včera som bol sondovať ceny a dostal som dobrú ponuku na G-čko ale aj na HK P30L, o ktorom som zatiaľ velmi neuvažoval pre jeho cenu. Verzia SA/DA.
P30L mi pasuje do ruky ako riť na šerbel :shock: . Je tam síce cenový rozdiel cca. 200 Eur (po výrazných zľavách) a pri nákupe toho G-čka na policajta až 250. Som ochotný dať viacej za P30L, proste drží sa mi božsky.
No, večer som prečítal čo sa dalo o tom HK na nete u nás aj vonku (CZ, USA). Všade ju hodne chvália za ergonómiu, čo môžem potvrdiť. Ale, vo viacerých USA fórach nadávali na spúšť. Viem, že to je služobná a nie športová zbraň. Nehovorím o DA ale o SA, že má strašne dlhý chod a dlhý reset. Dokonca jeden amík v recenzii tvrdil, že z toho nevie dať poriadne dvojvýstrel. Mne sa tá SA spúšť nezdala v obchode taká strašná. Ale skúšal som ju len na sucho, nemám možnosť si s P30 vystreliť a takéto pištolky sa na strelniciach nepožičiavajú. Nevadí mi ani to vypúšťanie zásobníka, s ukazovákom pravej ruky sa mi ovládal dobre.
Nevedel by sa nieko k tomu vyjadriť, dosť by mi to pomohlo v rozhodovaní, ktorú z týchto pištoliek kúpiť :?: .
inspiring_bose

Príspevok od používateľa inspiring_bose »

Toto si budes musiet rozhodnut viac menej sam. Tu su dva tabory, jedny su Glockmaniaci a ty druhy su zase postihnuty syndromom HKpozitivny. Je tazko sa rozhodnut na zaklade tychto postihnutych strelcov. Zbrane co menujes su vyborne a tazko im nieco vytykat. Ja som mal aj HK USP a teraz mam zatial dva G22. Kazda z tychto zbrani je ina, ale obe su perfektne. No ale pokial zbran nechces nosit ako pises a chces ju iba na strelnicu, tak si ja osobne myslim, ze ti HK P30L spravi viacej radosti na strelnici ako Glock. Pokial by si chcel zase zbran tuningovat a mat rychlu bojovu zbran, tak zase je lepsi Glock. No ale naozaj si to musis rozhodnut ty sam hlavne co ti lepsie sadne do ruky a co ti oku viacej lahodi...no ale pokial sa bavime iba o strelnici, tak P30L bude lepsia volba ako G17.... :wink:
inspiring_roentgen

Príspevok od používateľa inspiring_roentgen »

nevyhoda P30 je, ze na nu nedostanes kupit skoro nic na "tuning"
uz len kupa kvalitneho IWB puzdra so sebou prinasa problemy
na glock je plna kopa doplnkov co na P30 neexistuje

btw, mam P30 :)
P.S. na nosenie na holo su P30 pazbicky utrpenim, ale to bude imo to iste aj u 4gen glockov
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Svojho casu som mal HK USP .40 a mal som troska problem s tym resetom. Obcas mi nevysiel dvojstrel. Potom som nechal prehodit spust a kohut s Experta(bola to original sada od HK),kde ma spust doraz a bolo to ok. Len to nebolo zrovna lacne,v tej dobe nejakych 4500,-Sk .Asi aj na P30 bude take nieco k dostaniu myslim. Ale ked som si to zratal,za HK s tritiovymi mieridlami,sportovou spustou a dvoma zasobnikmi naviac,za cenu jednoho HK mam dve Gecka a to nehovorim o niekolkonasobne vacsiom mnozstve prislusenstva,niekolkonasobne rychlejsiemu a dostupnejsiemu servisu... Ale zasa,vsetko je to o pocite co cloveku lepsie sadne. To je najdolezitejsie kriterium.
inspiring_bose

Príspevok od používateľa inspiring_bose »

MRBLUE, s tym dvoj vystrelom som sa tiez trosku natrapil...musel som ho mat taky razantny-rozhodny, ked bol uz prst trosku unaveny tak som nedokazal spravit ten dvojvystrel...a moja zena dokazala z HK aj nevystrelit...divne spustala, tak pomalinky a nerozhodne ze aktivovala vypustaci mechanizmus a kladivko neudrelo o udernik a ostalo na prvom ozube. Cumel som ako puk, ale jej sa to stavalo velmi casto... :? Svokra zase mala kazdu vyhodenu nabojnicu na cele...mala zly ci cudny uchop a kazda nabojnica jej drbla do cela...no ale bola to svokra tak som to neriesil a po strelbe som hladkal HKcko ze ako dobre dopeckoval svokru nabojnicami... :)
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

to kuro159, dám Ti dobrú radu.. Neuč svokru strieľať, doplatíš raz na to :lol: .. sorry za OT
Napísať odpoveď

Návrat na "Heckler & Koch"