Ako spravne cistit malorazku.

duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Ako spravne cistit malorazku.

Príspevok od používateľa duros »

Nakolko citam rozne zasady ako cistit hlaven a kedy ju cistit, uvazujem o tom ci svojej milovanej flinte neublizujem.
Stretavam sa s roznym strelivom
- sucha strela
- pomedena sucha
- mazana ako lapua club a pod.
- voskovana blaser napriklad.

1. Vplyva tento povlak strely na sposob cistenia?

Je mi jasne ze pri strelbe a zbrani kde mi pojde o presnost nemam menit strelivo suche a voskovane. Ale je aj take nieco ako Gsg5 s cim sa len bavim tak tam ladujem vsetko co pride.
Ale bavme sa o tercovej puske s jednym typom streliva.
Strielam kazdy vikend cca 200 ran.
Zaver rozoberem a vycistim s napr. Balistolom. Tak isto puzdro zaveru a nasledne premazanim koncim.
Lenze co hlaven? Nastriekam balistol necham posobyt nasledne dva krat vytrem medenym alebo mosadznym vyterakom.(jasne ze od nabojovej komory) Nasleduje teflonovy. Potom handra na vyteraku do sucha a nakonec boresnake.
A teraz som sa docital ze takto to staci raz za sezonu. A inak satci raz vytret handernym vyterakom v len jednom smere od komory.

Doposial sa ucim lem po stojacky na terc a siluety. Takze moj surtrel na terci je dost biedny a vplyv nevhodneho cistenia pri mojej chybe vnimat ani nemozem.
Ako to teda je? Ako spravne cistit? Co nanos olova okrem spalin?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

duros

Môj osobný a skromný názor do pľacu :

" A nepreháňaš to tak " :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

" Šak si vydrieš hlaveň " :!: :P Šetri sa aj pre mamičku :wink: :lol:

A teraz vážne .
Podľa mňa to robíš fasa , že trochu naviac , to je len pre kvérik dobre . Neboj sa , neverím , že by si zodral alebo dokonca vydral hlaveň . To by už musel byť setsakra matroš použitý na vyterák :!:
A že sa bavkaš :?: Keď nemáš čo na robotu , no čo , zabiješ sa :?: :wink:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Suhlas a arminiusom, pocul som uz aj nazory (dobrych strelcov) ze malorazku ktora striela dobre cistit netreba - maximalne tak raz za cas prehnat 'hada' hlavnou, a raz za rok poriadne vycistit zaver. Na druhej strane ak strielas 200 ran tyzdenne, pravidelne dokladne cistenie je len a len dobre, nicomu neublizis a pokial Ta to bavi, kludne v tom pokracuj.


Gunslinger
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3107
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

duros: ak používaš mazané strelivo tak na tvojom mieste čistím lauf iba pred ukončením sezóny, puške síce neškodíš ale ani neprospievaš, sústrel sa po vyčistení malorážkového laufu dostáva do reálneho stavu 15-20 výstrelov, niekedy aj viac kým sa vypáli mikrovrstva konzervantu čo ostal v povrchovke a kým sa lauf rovnomerne potiahne mazaním z projektilov. Záver čistím po každých 500 ranách.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Cau Duros :

tvoj postup pri cisteni nie je vobec prehnany , je maximalne spravny , ako spominas ze strielas rozne druhy streliva resp. povrchy striel mas od mazanych po pomedene , tak v zasade ak ides menit druh streliva tak mal by si predtym hlaven dokonale vycistit chemickou,mokrou cestou ( ako pises balistol , resp. ina chemia na cistenie hlavni ci uz hoppes , shooter choice , montanaX atd.najlepsie taka ktora ti chemicky rozklada oloveny oter )

Ak strielas tercovu pusku z jednym druhom streliva :

Po strelbe staci vytriet nylonovym a potom bavlnenym kartacom resp. handrickou do sucha a vyvrt nakonzervovat olejom , aj v pripade ze chodis strielat kazdy vikend

Pri nasledujucej strelbe ti prva rana pojde najskor trochu mimo kvoli tomu konzervacnemu oleju , to ti pisem kvoli tomu ze ak planujes chodit na 22 LR ,,ostrelovacske sutaze ,, aby si s tym ratal

Pri tej tercovej strelbe ti staci tu dokonalu ocistu chemickou cestou robit po 500 ranach , no puske neublizi ani ked to robis po 200 ranach , je to na tebe

P.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

Ďakujem páni za rady takže konsenzus
Terčovnica - pri jednom type a serii vhodného streliva boresnák, a ďalej podľa rozptylu, záveru nezaškodí ak bude vypucovaný vždy.

A GSG a podobne vecičky to sa bude šurovať po každej strelbe nakoľko sa z toho striela bárz čo.

A pištol ? asi ako GSG.. nakoľko tiež sa s tým pukne čo pride pod ruku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"