AR-15 all about

cemsi
občasný prispievateľ
Príspevky: 17
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa cemsi »

Hlaveň je takisto nasýtená materiálom RF85, čo zabezpečuje aj v hlavni nižšie trenie a zvyšuje životnosť. Pri rozhovore s výrobcom ma upozorňoval, že často odpovedá na otázku krajín z okolia ruska, kde sa často používajú bimetalové strely a každý chce tvrdochróm v hlavni. Odpoveď výrobcu je, že materiál RF85 je oveľa odolnejší ako tvrdochróm. Avšak presne číslo sa nedá určiť. Predpažbie ak myslíte to 12" na modely AR15 M4, tak je dosť ľahké a hlavne hladké nemá žiadne ostré hrany ako iné predpažbia. Mne osobne vyhovuje a nepotrebujem 15" predpažbie avšak samozrejme je možná aj výmena za akékoľvek iné AR15 predpažbie.
cemsi
občasný prispievateľ
Príspevky: 17
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa cemsi »

Je možné objednať aj model bez materiálu RF85 konkrétne https://www.andersonmanufacturing.com/p ... 6-nato-16/

Cena iba 699 EUR
cemsi
občasný prispievateľ
Príspevky: 17
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa cemsi »

Produkcia vyrobených dlhých zbraní v USA za rok 2015. Medzi Rifles nie sú zaradené len AR15, ale aj všetky dlhé zbrane. Anderson však vyrába iba AR15 a AR10 modely. Za rok 2017 to bolo, už 700 000 ks.
Prílohy
Rifles production – kópia.jpg
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

Po patáliách ktoré sa pre mňa sa zďaleka neskončili by som si dovolil Vás a aj všetkých členov a nečlenov LT upozornit že ak si niekto bude kupovat novu AR15 tak nech si zabezpečí vyrazenie čísla na púzdro záveru a na hlaveň ešte pred tým ako ju pôjde zapísať. Nikdy neviete kedy si budete chciet kupit iný upper v inej dľžke, alebo v inej ráži prípadne si budete chciet kupit malorazkovy adapter. Je totiž bežné že AR15 má číslo len na zásobníkovej šachte a tzv upper receiver nieje opatrený žiadnym číslom. Keďže očakávam že pomaly končí éra 58čiek, kalašnikovov a iných obľúbených zbraní(podla mňa nám to skôr či neskor poberú) tak pôjdu do popredia nové zbrane o.i aj zbrane typu AR15 ktoré sú známe svojou modularitou.
Keď som prišiel na ORPZ v (nebudem menovať) žiadať o nakupne povolenie na nový upper v povodnom kalibri ako mám teda 223 REM tak okrem toho že ani len netušili čo a aké nakupné mi majú vydať (či adapter, či zbraň, či hlaveň či púzdro záveru) po dlhom dohadovaní sa s Prezidiom PZ došli na to že potrebujem nákupné na púzdro záveru a hlaveň a súčasne ma upozornili že vzájomným zamieňaním upperov sa dopúšťam priestupku možno až trestného činu pretože podľa slov policajtov tým, že nechám doma ležať neoznačené púzdro záveru s hlavňou a vezmem si na pušku označený je táto (odložená) časť zbrane považovaná za zbraň bez čísla ergo zakázanú. Trošku tomu rozumiem aj nie ale nechcel som sa hádať.
Kázali mi dať si vyraziť na upper číslo, ale ako som zistil nieje to také jednoduché. Moja predstava bola že zájdem do skúšobne, tam mi vyrazia číslo na púzdro záveru a hlaveň ale som sa mýlil. Kázali mi požiadať Prezidium o vydanie čísla, čo som takisto očakával že bude formalita ktorú vybavíme jedným papierom kde mi to prezidium schváli, resp dovolí, maximálne napíše aké číslo mi tam majú vyraziť. Na moje veľké prekvapenie mi volal policajt z ORPZ a kázal mi sa dostaviť aj so zbraňou, že mi bude zadržaná na kriminalisticko expertízne skúmanie teda že bude pol roka hniť na KEUčku. Čo bude potom neviem. Zbraň je v legálnej držbe od začiatku, normálne "na papieroch" žiaden dovoz či nájdenie na povale u dedka, podotýkam že ešte pred tým keď mi bola prepísaná od jedného držitela tak bola na KEU lebo to bol dovoz z USA. Čiže ide na KEU opakovane. No buzerácia nad buzeráciu. Čo to bude stáť zatial netuším. Oznámili mi (keď som im odovzdával dnes moju zbraň) že "na zajtra sme kôli Vám objednali auto a osobne ideme zbraň odviezť do Košíc"
Toľká starostlivosť. Keď mi dajú zaplatiť posudok z KEU a cestu 2x hore dole (musia ísť aj po ňu, nie?) .....no ďakujem pekne...300 EVRI????? Čo som ušetril nákupom len upperu (oproti celej zbrani) to dám do tejto policajnej zábavky.
Budem Vás ďalej informovať.
dusky
prispievateľ
Príspevky: 161
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa dusky »

Ahojte, pozeram po tomto:

http://www.zbranepresov.sk/radical-fire ... arter-pack

Zatial sa v tom snazim zorientovat (rekreacia pri IPSC, 100-300m by mala zvladnut tiez po vymene kolimatora s opt.:))

Je nieco na co si dat pozor? resp. ako sa rychlo zorientovat vo veciach co su dolezite z parametrov?

Co som zatial zistil:
- .223 rem je v pohode na sport ucely, 100-300m by nemal byt problem. 9Luger (ako PCC kategoria) uz je na vacsiu vzdialenost horsie
- tvrdochrom, co vela ludi pozadovalo je uz prekonany - netreba sa nan sustredit
- 16-18" pre mna na ucely vyssie
- keymode/picatinny je mi jedno - skor co najuzsie volneplavajuce predpazbie
- gasblock? co su dolezite parametre?
- ustova brzda? nieco na co si dat pozor?
- stupanie? vidavam 1:7 - je nieco na co si dat pozor?

Ak som sa zmlylil, alebo mam chybny predpoklad, pokojne ma opravte. Postupne doplnim, ked vyskumam...
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Skusenejsi poradia lepsie, ale primarne na IPSC:

1.) Hlaven 16 az 18" staci, ale dolezita je dlzka odvodu plynov. U 16" by mala byt middle length (nie carbine), u 18" Rifle length. Mensi spatny raz, menej namahane sucasti zbrane

2.) Stupanie 1:8 resp. 1:9 je ideal. Toto som podcenil a strely 55 gr ktore nemaju dlhu vodiacu cast mi v mojom 1:7 nelietaju prilis dobre. Na tazke strely super, ale na IPSC asi nik nestriela drahe lovecke Sierra Match King 77 gr. Skoncil som pri najlacnejsich Frontieroch, je paradoxom, ze lietaju 1.1 MOA a stoja par susnov a to su len hrubo pomedene, nie je to celoplast. Maju ale dlhu vodiacu cast…

3.) Gasblock - akykolvek nastavitelny, podstatne je aby bol ocelovy. Seekins precision robi dobre za prijatelnu cenu. Kupis na Brownells. Vyhodou stavitelneho je to, ze zregulujes mnozstvo plynov aby si znizil spatny raz na minimum (u .223 aj tak slaby), ale zaroven, aby puska dobre fungovala. Casto pomoze v kombinacii s odlahcenym nosicom zaveru.

4.) Ustova brzda - tu je to uplne jedno, rozdiely su zanedbatelne. Velka cast ludi pouziva DPMS typu Miculek. Lacny a dobry.

5.) Nezabudni na kvalitnu spust, za dobre prachy sa da kupit Velocity Trigger, ktory stoji zlomok predrazenych Timney, kvalita je identicka (spoluzakladatel Timney z firmy odisiel a zalozil Velocity Trigger). Niektori to riesia sadou zltych pruziniek od JP ale tam som pocul, ze nemusi spolahlivo odpalovat zapalky. Neviem, neskusil som.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Mám 20 palec idem do 14,5. Obratnejšie a na slovenské ipsc kde sa striela pod nohy a furt do nejakých nízkych hobitovských okien je aj 16/18 luxus. Od toho aj stúpanie.
Kompík záleží či Standard alebo Open. Na nete sa dajú nájsť zrovnávačky kompíkov. Nie je pravda, že nezáleží, že 223 nekope.
Azda najdôležitejšia časť pušky je PAŽBA: hlaveň strieľa, pažba mieri. Čiže kvalitnú, nehrkavú, vyváženú, pokiaľ možno s lícnicou. Kľudne aj pevnú. Nepočúvaj taktikul debilkov o tom ako budeš na Ukrajine v zime strielať v prešiváku či balistike.
GB - ideálne taký čo sa upína ako svorka na hlaveň. Vyser sa na tie, čo sa aretujú pomocou dvoch či viac červíkov.
Dobrá ergonomická rukovať so správnym sklonom nie je na zahodenie.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Pravda, pazba. Osobne som zatial skoncil pri fixnej Magpul pazbe s predlzenou gumou. Podla mna vcelku lacna a dobra. Tie posuvne hrkalky su dobre pre takticool…

Rukovat takisto Magpul pogumena, dobre sa drzi, ruka neklze.

Je mozne, ze ma asi skusenejsi zje* ze to je na rit a nie IPSC a nalepsie su pazby od 300 Eur nahor, ale mne to vyhovuje :)
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

Markízove odporúčania podpisujem. mám 18 palec ťažký profil. s náznakom tenisového lakťa sa to dá s držaním v silnej ruke prebiť len s "roubíkem" v hube. pôvodný gas block bol chytený 2 červíkmi. DeSade vie čo ma to stálo nervov. dnes je tam obyčajný neštelovateľný, uchytený svorkovým spôsobom a je po problémoch. pevná pažba typu A2. jediná chybička krásy je, že s plným zásobníkom to má 5,5 kila :). pravda ale je že z toho puškohľad má 700g. keby som to kupoval este raz tak 14,5 a ceruzkový profil hlavne. stúpanie 1:9.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Kazda puska bola postavena, aby plnila svoj ucel.
Ked si uzivatel kupi sniper verziu na dynamicku strelbu, tak sa s nou strielat da, ale nie je to to prave makove :-)
Treba si kupit viac verzii a pouzivat podla urcenia ;-)
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

Mno puška je origo určená na 3gun a ja som bol presvedčený že 18 palec je na slovenské pomery must. Tvoju poznámky o separé puške na každý účel si vytlacim a ukážem žene spolu s nakupkom :). Vlastne nákupkami...
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Majac: idealne je do toho zenu netahat a poriesit to. Co uz narobi ? Moze sa odstahovat ale to sa jej neoplati.

Teraz vazne ;) Ak ste postrehli tak sa vela zmenilo. Sutaze na velkych strelniciach nie su. Madarsko v podstate skapalo. A tam bolo gro velkych strelnic. Jedine ostali Cachtice. Ale tie dva stage co su tam sa hravo daju strelit kratsou a lahsou flintou.

Manipulovatelnost je faktor, ale nas slabsich rekreacnych strelcov. Ak si pozriete nasich chlapcov co vedia strielat a co sa umiestnuju , tak ani jeden nestriela s kratsou flintou ako 18. A vedia to a strelia to s tym. Su tu samozrejme aj strelci s kratsimi flintami ako v CR , Vinduska, Graufel...

Je tu teraz toho uz mrte, tak treba veselo nakupovat , obchodnici sa potesia.

Netreba to radikalizovat, 16,5 palec s rifle a kratuckym dweltime bude isto tazko prekonatelny.

Vynikajuce pazby s nastavitelnou licnicou mozem doporucit LUTH AR. Mam ju a je hmotnostne velmi dobra.

Hlavne ako ceruzky budu bez chladicov trpet na zivotnozt pri dynamike, ale to uz dnes nie ne polozka , takze pohoda.

A ked vas aj toto prestane bavit , tak si aj tak pridete po PCC a konecne sa zabavite ;)

S pozdravom

PCC sympatizant ;)
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Majac tak potom mas 3gun verziu ala spartan :-)
Ked je taka tazka, tak z fyzikalneho hladiska bude menej kopat v porovnani s rovnakym setupom o vahe 4,5kg ;-)
Len trosku horsia manevrovatelnost.
Vacsina parkurov trva do 30s tak to das, horsie je uz s takym zelezom dlhodobo trenovat, to je uz na fizioterapeuta :-)
18" s 1:8 kanelovana je stale u mna top i ked si tu strielame pod nohy.
Treba sa sustredit na pracu s puskou v stiesnenych parkuroch pri treningu a 10cm rozdiel v dlzkach hlavni sa ihned strati.
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

nekope vobec. manévrovateľnosť je v pohode, u nás sa nejaké úzke koridory nenosia a 9 cm nič neznamená. najväčší problém je váha prenášaná cez lakeť. a o spomalení pri rozbehu sa pri mojich 110 kg nemusíme dohadovať :). Kanel je asi super, ale ušetrím koľko? 100g? 200g? viem si ale predstaviť, že 75 kilový strelec s ambíciami by asi preklínal svoje rozhodnutie kúpiť toto čo ja.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Majac , ta 3g1 je tazka. O tom niet pochyb. Ale nie je nic jedniduchsie , hlaven vybrat zobrat sustruznikovi medzi komorou a gasblokom to zobrat na .650 a mas pusku ako cuker. Objednaj chladic od jp za par dolacov a fasa. Bo predpazbie co mas je presne to pod ktore sadne chladic od jp.
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"