Povinnost nahlasenie pouzitia strelnej zbrane PZ.

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Agger, Peterson to naznačil iba ako krajnú možnosť. Trest prepadnutia veci ukladá až súd, pričom TZ ustanovuje podmienky uloženia tohto trestu. Trest prepadnutia veci pritom treba odlišovať od ochranného opatrenia zhabania veci a tiež od procesného úkonu odňatia veci. V oboch prípadoch podmienky ustanovuje TZ, resp. TP (ak ide o odňatie veci).
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

mab, ps:
Pokorne vás prosím, nevymýšľajte ďalšie nástroje, ako strelcom strpčiť život a siahnuť do peňaženky.
Upozorním len na 2 aspekty:

a/ ďalšie kŕmenie Veľkého brata údajmi, do ktorých ho nič nie je (majetok počestných občanov). Čo ďalej budeme plošne evidovať pre všeobecné dobro - odtlačky pneumatík, spermie, ...?

b/ koľko času a peňazí by to stálo daňových poplatníkov? aký by bol reálny prínos tohto riešenia?

Za seba môžem povedať - ďakujem, neprosím.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Dátum registrácie: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

Ak sa tu niekto bavi o ukladani balistickych skusok pre ucely identifikacie, odporucam im studiu v USA, kde to zaviedli v nejakom state, stalo to tazke miliony a ukazalo sa ze je to
1) neumerne drahe
2) neucinne

kolko stoji nova hlaven alebo uderik?
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Dakujem za odpoveď, podľa niektorých formulácií predpokladám, že odpovedajúci páni pracujú niekde v obore. Potreboval som sa na to opýtať, lebo v roku 1999 a 2001, keď som ešte nemal ZP len plynovku som vystrelil varovný výstrel. Nikdy nie k vlastnej NO. Raz som zachraňoval už spomenutého bitého starčeka na zastávke MHD v Petržalke v BA a raz som bránil jedneho dedka, ktorého bil mladý rómsky páchateľ pred krčmou v dedinke pri Púchove. ZP A mám od 2007 a z kat.B som varovný ešte nepustil. Ale už som bol svedkom, ako v BA pred kostolom sv.Trojice v Starom meste v BA bili traja páchatelia chalaniska na zemi. Bál som sa ale vystúpiť z auta a pustiť ranu aby prestali. Vedel som, že je tam kamerový systém, ktorý by dokázal moju NO iného života a zdravia, ale aj keď nechcem príslušníkov PZ uraziť, veľmi sa bojím prehnaného prístupu PZ, aby mi niečo nenašili z TZ alebo si aspoň nenašli dôvod mi zobrať ZP či aspoň len sk.A. Tak som iba hliadke, čo prišla dosť rýchlo dal popis páchateľov a smer kadiaľ z miesta činu unikli. Ale mal som potom výčitky keď som videl dobitého chalaňa.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

áno, všeobecne sa ukazuje ako praktické, mať aspon dva kusy krátkej zbrane. Sú totiž situácie, kedy PZ legálne obmedzí právo nosiť a používať konkrétnu zbraň napr. z vyšieuvedných dôvodov, čo občan musí strpieť a tak je na mieste mať vo vlastníctve ešte jednu zbraň, ktorú môže občan v tom období používať na ochranu.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Viete mi prosím odhadnúť, ako dlho trvá taká expertíza na KEU, či so zbraňou nebolo v minulosti niečo spáchané ? Lebo v 1998 som mal na KEU plynovú-co2 Crosmann revolver a trvalo im meranie úsťovej rýchlosti zbrane 3 mesiace a keďže po celý čas bola CO2 bombička vložená v zbrani, utiahnutie a prítlak zdeformovalo tesnenie a vrátili mi ju vlastne v nefunčnom stave, ufukovala bombička a tesnenie nebolo možné vymeniť vzhľadom na koštrukčné nedostatky tohto crosmana.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

spravidla sa snaží KEÚ dodržať 90dňovú lehotu pre zaistenie veci- ak nejde o trestné konanie, kde Tr.poriadok neukladá lehotu na vrátenie veci.

Treba mať na zreteli tiež skutočnosť, že tri expertízne pracoviská KEÚ vrámci SR spracovávajú veľké množstvo posudkov a skúmaní, kde majú prednosť prípady, kde ide o závažný skutok či krátku lehotu potrebnú na rozhodnutie príslušného orgánu činného v tr.konaní(OČTK)
Takže vyjadrenia k nameranej úsťovej energií povedzme u predložených plynoviek sú až niekde vzadu.

To, že sa Vám vrátila plynovka s deformovanou gumičkou by som pripísal slabej kvalite uvedenej plynovky. Znalci na KEÚ nemajú v žiadnom prípade záujem spôsobiť poškodenie zbraní či iné závady. So zbraňami manipulujú predpísaným spôsobom.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Ja som to aj tak v kľude chápal, že holt gumička CO2 crosmana nebola stavaná byť pod stálym tlakom kovu bombičky 3 mesiace a skonala. V návode k zbrani nebolo uvádzané, že po streľbe treba bombičku vymontovať aby si tesnenie oddýchlo. Mne to poradil len môj otec a ja som sa vtedy toho držal a nenapadlo ma ich na to upozorniť, takže to bola aj moja chyba. Ja som to ani KEU nevyčítal, oni naozaj dodržali všetky predpisy, tesnenie jednoducho skonalo. Ja som sa snažil im to urýchliť tým, že som pri zaistení crosmana chcel odovzdať aj dokumentáciu-návody, technické parametre a tak, ale obvodný príslušník PZ tvrdil, že netreba. Mal som aj účet z predajne, kde si myslím, že pri dovoze crosmana musel urobiť predajca nejakú homologizáciu tovaru, že predávaný výrobok je v normách vtedajčích zákonov SR a ten musel byť niekde archivovaný. Ale zas tam bol fakt, že som mohol do výrobku urobiť nedovolené zásahy a vylepšiť ho, čo bolo ale vidieť, že sa ani moc nedal rozobrať. Dosť komplikovaný strojček. Preto nešla ani tá výmena tesnenia. Ono mi to potom pripadalo ako plytvanie prácou odborníkov KEU, že v dobe keď boli vzduchovky iba obmedzené myslím do 200m/s študovali krátkeho crosmanana CO2, ktorý má v návode 136m/sa myslím, že so slabnúcou bombičkou aj oveľa menej. Tá moja hračka by nikdy nedokázala prekročiť 200m/s, to by ju asi tie tlaky rozhodili na náhradné diely. V dokumentácii to bolo uvedené, ale museli sa obvodný príslušníci presvedčiť, že je to fakt v limite a tak preháňali KEU a ako ste naozaj napísal, oni tam majú oveľa vážnejšie veci na práci a preto to trvalo aj 3 mesiace.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Bauer: ty si použil CO2 diabolkáčku na varovný výstrel? Aký to malo efekt? Lebo raz spomínaš plynovku potom že si mal na expertíze CO2 Crossmana (neviem či pod plynovkou myslíš to alebo myslíš klasiku, čiže zbraň strieľajúca náboje s dráždivým plynom), prípadne ak to boli dva rôzne prípady, tak prečo ti dali na expertízu toho Crossmana?

PS: Že sa v CO2 zbraniach nemajú nechávať bombičky dlhodobo, že keď sa raz vloží tak sa ma vystrieľať je dosť základná vec, ja som na to bol kedysi dávno upozornený predavačkou v poľovníctve ktorá žiadnu zvláštnu odbornosť nemala.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Nevyjadril som sa dosť podrobne. Prepáč. Ten varovný výstrel som vystrelil z plynovej- expaznej Walther P99 zakúpenej v roku 2000 po novele zákona, keď už boli v predaji zbrane s výšľahom v osi hlavne. A na expertíze som ma CO2 crosmana v roku 1998 kedy smeli byť iba expazné zbrane s výšľahom mimo osi hlavne, takže vtedy ani na voľno neboli bežne plynovky-CS,CN.PV ako teraz. Takže keď som myslel plynovku v roku 1998 tak iba CO2 lebo vtedy sa iné bez ZP nepredávali.
Používateľov profilový obrázok
necrono
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa necrono »

Nikde som nenasiel ako spravne ohlasit pouzitie zbrane ... ako by take ohlasenie malo vyzerat predpokladam ze volania na 158 a 112 su nahravane koli neskorsiemu pripadnemu setreniu ... vedel by mi niekdo napisat ako na to ?
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

:roll:
mam taky pocit, ze by ti mali zobrat zbrojny preukaz.
(alebo je len vela hodin, a ty si si nerozmyslel co pises)
Používateľov profilový obrázok
necrono
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa necrono »

je mozne ze je vela hodin a ja sa pytam kktiny ale ja sa nepytam ako nahlasit pouzitie len ci existuje nejaka ustalena forma ktora by sa mala v takomto pripade pouzivat....
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Necrono, o akej "ustálenej forme" píšeš? Keby taká existovala, našiel by si ju priamo v zákone vo forme príkazu. Tu niet čo komplikovať. V princípe máš dve možnosti: buď to vyriešiš ohlásením na známych číslach, alebo osobne na najbližšej úradovni. A to bezodkladne!
:!:
Zákon (§ 28, ods. 1, písm. j) hovorí jasne, že musíš "bezodkladne oznámiť najbližšiemu policajnému útvaru každé použitie zbrane v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi alebo streľbu zo zbrane mimo na to určených priestorov."
:?
Chápem, že niekto môže začať špekulovať, čo znamená "bezodkladne" a oblaží nás tu vlastnými výkladmi, možno aj fantasmagorickými, ale do tejto roviny nechcem skĺznuť. Takže necorono, ak sa pýtaš na spôsob, ber to tak, že si musíš zvoliť taký, aby si splnil podmienku bezodkladnosti. Viac to konkretizované nie je.
8)
Schválne, čakám, kto sa ako prvý spýta, či to aspoň teoreticky ide oznámiť aj SMS alebo e-mailom a začne polemizovať, prečo to ešte nejde alebo by to ísť nemohlo...
:mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

halóó, Polícia? tu je necrono, nachádzam sa BA na Bajkalskej pri troch vežiach, mal som konflikt s dvomi albáncami a bránil som sa svojou legálnou zbraňou, obidvoch som postrelil do brucha. Sanitku som už volal. Budem stáť na mieste, mám modré rifle a hnedú bundu, zbraňou mávať nebudem, už ju mám v púzdre. Pošlite hliadku prosím.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"