Zapísanie opakovacej brokovnice (do 600mm) na sk. A

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

ak si si isty ze to mozes nosit, tak si daj do PZ zapisat trebars aj mikimausa. Preukaz zbrane nesluzi ako povolenie, to, ako ti tu uz spominali, definuje zakon.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Max11 napísal:ale v rámci ich dobroty mi chcú ušetriť starosti s následnou výmenou preukazu zbrane po tom, ako vstúpi novela do platnosti
Ja by som chcel vidiet tu vyzvu na vymenu preukazu zbrane. Hlavne teda podla akeho zakona ta oto poziadaju ...
Max11
prispievateľ
Príspevky: 276
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Max11 »

Mesi, ale v preukaze zbrane je jasne definovaný aj účel zbrane, rovnako aj v zákone.
Zbraň na športové účely nesmiem prevážať v stave umožňujúcom jej okamžité použitie.
Strelivo a zbraň musí byť oddelene, čo by z tej zbrane robilo skôr príťaž navyše, ako použiteľný nástroj na sebaobranu.

Tiež:
Zbraň na nosenie nemá v PZ uvedenú adresu len slovo NOSENIE.
Zbraň na sk.E má uvedenú presnú adresu, kde ju človek má uskladnenú.

Ak by mi nedajbože náhodne prelustrovali auto (na čo už majú právo, lebo teroristi) a našli krátku brokovnicu hoci aj s nábojmi len v držiaku na tele zbrane, myslím, že by som si zabezpečil minimálne zábavu na celé poobedie, ak by to nemalo ešte ja inú dohru, ako pokuta a dôvod na odňatie ZP.

Každopádne oveľa viac mi ide o princíp čo sa týka toho zápisu na sk. A, ako nejaké reálne využitie. Nič ma nevytáča viac, ako obmedzovanie zákonných práv bez akéhokoľvek racionálneho dôvodu.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Max :roll: Nič také nie (prvá veta).

Uvádzanie "Nosenie" je len folklór ktorý nemá oporu v zákone a tým pádom tiež nič neznamená.
Max11
prispievateľ
Príspevky: 276
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Max11 »

Vždy je to čisto len o tom, na akého policajta človek natrafí a ako si bude vykladať daný zákon on. Lebo evidentne naše zákony sú mnohovýznamové a ich význam tvorí len fantázia tých, ktorí dohliadajú na ich dodržiavanie :) Viď môj problém s prihlasovaním zbrane spĺňajúcej podmienky na sk.A. Keď si policajt zaumieni, že brokovnica do 600mm nie je vhodná na nosenie, nepomôže mi v preukaze zbrane ani vyznačené "Áčko" tučným švabachom :) Minimálne mi narobí problémy, kým to neprešetrí niekto iný... samozrejme za predpokladu, že to nebude zase niekto, kto zdieľa rovnaký anti-gun názor.

Nie je to prvá oblasť v ktorej som sa stretol s ohýbaním zákonov. A ani kontrolné úrady nie sú vždy na strane zákona. Každý si radšej chráni "tých svojich".

Mimochodom dnes som dostal informáciu, že v Martine bola presne tá istá brokovnica nedávno bez problémov prihlásená na sk.A. Takže toľko k tej problematike :)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

To vlákno čo ti tu Zlomizub vyhľadal si asi neprečítal/nepochopil. Inak si tvoj text neviem vysvetliť.

Nie je to vôbec o tom ako si zákon vyloží policajt, či my. Pri spore rozhodne finálne samosudca alebo senát. Tu skôr ide o to ako je človek ohybný a ako moc chce dosiahnuť svoju vec.

V tomto prípade je policajt a jeho konanie bezpredmetné, pretože údaj v karte zbrane nič neobmedzuje (teda okrem adresy držania - tá však neobmedzuje nosenie zbrane).

V tomto konkrétnom prípade zákon neumožňuje viac interpretácií, lebo preukaz zbrane je definovaný akurát tak ako evidencia. To že to lokálny folklór chápe inak je len dôkazom toho, že sa nad tým ešte nikto nezamyslel a neprečítal adekvátne odstavce zákona.

Prečítaj si tú tému, rozobrali sme to tam dosť do detailu (aj keď ľudia čo nechceli rozumieť nerozumeli. S tým sa ale stretáme denne v každej oblasti života.).
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 9 months

Príspevok od používateľa Leoo »

Ja mam tiez vlastnu skusenost so zapisom zbrane.

Ked som v juny registroval SP5K (civilna MP5K) odmietli mi ju zapisat na nosenie (co je pochopitelne, kedze ide o sportovu zbran), ale zaroven mi ju odmietli zapisat ako kratku gulovu zbran a to napriek tomu, ze celkova dlzka zbrane je 354mm (dlzka hlavne 115mm).

Nakoniec mi ju zapisali ako samonabijaciu gulovnicu (B).
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Snažím si predstaviť tú novelu zákona, ktorá zakáže krátke opakovacie brokovnice, ktoré naozaj budú mať splnené obe podmienky, teda aj hlaveň pod 30cm aj celkovú dĺžku pod 60cm. teda keby nahradili spojku alebo silnejšou formuláciou "a".

Predstavujem si totiž samonabíjaciu pištoľ CZ82, ktorá má hladkú hlaveň a isto si ju niekto neodváži nazvať dlhou zbraňou.

Ďalej si predstavujem opakovaciu strelnú zbraň - revolver kalibru .410 s hromadnou brokovou strelou a to isto tiež nemožno nazvať dlhou zbraňou.

A moja samonabíjacia pištoľ USP s brokovým nábojom CCI tiež isto nie je dlhou zbraňou.

A opakovacia brokovnica Fabarm s dĺžkou hlavne 28cm a celkovou dĺžkou 58cm je dlhou opakovacou zbraňou ?

Neviem ako sa s tými technickými rozdielmi dá zákonne vysporiadať. Zakázať pumpičky a pritom nechať povolené obvyklé krátke zbrane, ktoré vlastní veľa držiteľov ZP.
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Osobne si myslim, ze uvedena novelizacia bude sledovat problem kratkych brokovnic, prave pre to, ze maju hladku hlaven. Totizto vsetky tebou uvedene kratke zbrane maju hlaven drazkovanu (CZ 82 v 9mm Makarov ma polygon-takze nie je hladka!) a ich ucinok pri strelbe nabojom s hromadnou strelou je dost zanedbatelny , ako ked po niekom strelis napriklad z brokovnice kal. 12. :|
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Ďakujem za pripomenutie. Nenapadlo mi upriamiť pozornosť na hladkú hlaveň. Ako účtovník posadnutý číslami som sa upriamoval iba na cm. Takže keď zaradia všetko s hladkou hlavňou medzi športové zbrane, bude to koniec luparám a pumpičkám na nosenie bez ohľadu na dĺžku.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Ak to zakazu nosit len na zaklade hladkej hlavne, to som potom zvedavy na tie okresne tanecky, ked im niekto donesie kratucku pumpu s vyvrtom. Sice o takej neviem, ale "velke" brokovnice s vyvrtom sa vyrabaju. Ked sa da vyrobit dlha brokajda s vyvrtom, da sa aj kratka, nie ?
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 9 months

Príspevok od používateľa Leoo »

Zdravim, na strankach niektorych predajcov zbrani som nasiel v informaciach o kratkej verzii GP Striborg-a, ze je mozne ho zapisat na nosenie (A). Z pohladu zakona je to OK, jedna sa o samonabijaciu pistol (kat.B). Zaujima ma vsak dovod, preco nie je mozne zapisat ine, parametrami velmi podobne zbrane (napr. HK MP5K). Vdaka.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

HK MP5 bola vyrobena ako samopal strielajuci davkou. Potom z neho boli odvodene rozne verzie a tu je pes zakopany. Nas zbranovy zakon nedovoluje zapisat takuto zbran na "A".
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 9 months

Príspevok od používateľa Leoo »

Vdaka za info.. Nevyjadril som sa presne. Mal som na mysli civilnu verziu HK MP5K ktora ma oznacenie SP5K (Sport Pistol) a bola od vyroby stavana ako semi-auto - podobne ako Striborg.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"