Spoločný nákup Pragolubu 1300

Používateľov profilový obrázok
Formaggi
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa Formaggi »

Tak som dnes ten "zázrak" vyskúšal. Postup akým som šiel.
1. Odzapalkovane nabojnice 9L som najskôr vypral na mokro bez telesok (tie nemám) . Vrtelo sa to asi 30 min. Roztok horúca voda + lyžička kyseliny citrónovej + jar na riad..... tak od oka + lyžička cirtra - to je neaký práškový čistič na riad.

2.preplach v čistej vode, nabojnice pekne lesklé a relatívne úplne čisté.... chýbajú telieska ktoré by tomu pomohli ale ako bohate to stačí na prebijanie len to nie je dokonalé :D

3. Spravil som roztok 3% pragolub do horúcej vody (z vodovodu)... A nechal som v tom močiť nabojnice pár hodín.... Nikde som sa neponáhľal.. Nechcelo sa mi zas ísť do garáže pred byt aby som to dal do práčky a tak som to nechal iba močiť ponorené v kuchyni .

4. Nabojnice som zcedil a dal sušiť na plachtu. Nabojnice sú o niečo matnejsie ako po praní. Na dotyk cítiť ze sú akoby mastnejsie, lubrigovane. Na niektorých nabojniciach sú fľaky .. nič hrozné takže neriešim. Uvidím ako to bude vyzerať po ususeni a či zmatneju ešte alebo ostanú tak ako sú.

PS tu hroznú interpunkciu si nevsimajte, píšem z mobilu a niekde mi to doplní automaticky a niekde nie :D
Používateľov profilový obrázok
Formaggi
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa Formaggi »

Pridávam fotku po nejakej dobe odležiania
Nábojnice prané spoločne, tie v ľavo po opratí iba prepláchnuté v čistej vode tie napravo namočené v Pragolube 1300
http://i64.tinypic.com/24ymut1.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ja mám jedny dole druhé hore :)))
Používateľov profilový obrázok
Formaggi
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa Formaggi »

Aha :D to bude asi postavením mesiaca ta Venuše :D :D
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

V suvisloti s Pragolubom by ma zaujimali dve veci:
1.) ci je nutne PUSKOVE nabojnice osetrene Pragolubom pred kalibraciou este dodatocne lubrikovat..
2.) ci by sa v matrici ktorej tvarniace plochy boli osetrene Pragolubom priebeh kalibracie nabojnice prejavoval v dosledku mensieho trenia nejak "lepsejsie".. (=vykupat v Pragolubovej lazni kalibracnu matricu).
.. ak niekto vyskusa dajte potom vediet.

Inak ten produkt vyzera zaujimavo :-)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

a) čo sú puškové? Resp. aký klb? Všeobecne áno, treba lubrikovať.
b) to ni je TiN povlak, to je len lubri hydrofobna vrstvicka....
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

dik

*puskove = s krckom ("flastickove")
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Ja len preto možno pre niekoho divne znejúcu otázku o tých puškových ale pre niekoho puškové začínajú pri 30-06 Spr. a napr. 223 je len taká zväčšená deviatka. Odporúčam sa smerovať na študovanie strelectví, dokiaľ to tu nezaplníme našimi skúsenosťami.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

1) na tuto otazku tu uz tusim niekto reagoval v suvislosti s prebijanim .223 rem asice ze pragolub staci

2) pragolube je pripravok urceny k osetreniu mosadze a pokial mi je zname, fyzikalne procesy pri lubrikacii materialov mosadz a ocel su ine

3) pri pistolovych kalibroch su dostatocne karbidove matrice bez potreby lubirikacie ale toto je asi dostatocne zname

4) prebehli testy pragolube v suvislosti lubrikacie striel a presnosti ktore poukazuje v prospech pragolube

5) kombinacia lubrikovania strela + hilzna vs ine nieje zatial publikovana

6) tak ako kazdy lubrikat aj prago (v tomto pripade vyrobcom udavany ako pernament) znizuje trenie ci uz pri opracuvani alebo funkcnosti, preto pri puskovych kalibroch, specialne pri presnej strelbe, bude treba ladit vytahovu silu projektilu, pri dynamike ako ipsc kde presnost nieje az tak dolezita vidim velku pridanu hodnotu hlavne pri prebijani a zjednoduseni samotnych procesov

V kazdom pripade je tu dlha cesta pokus omyl a snad na CZ strelectvi je dostupnejsie info. Potencial v tomto gerete je, len prax ukaze aka velka.

Pre mna osobne v konzistentnosti vytahovej sily ale mozno to bude absencia lubrikacneho procesu v samom prebijani.
MareC3k
občasný prispievateľ
Príspevky: 46
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa MareC3k »

Vyperiem nabojnice s omielacimi nerezovymi pinmi v teplej vode s pridanim lyzicky kyseliny citronovej a kvapky jari. Po cca 45 minutach tocenia vylejem spinavu vodu, nabojnice preplachnem asi 5x cistou vodou, su leskle krasne ciste z vonku aj z vnutra, ako nove... Spravim si roztok pragulub, zalejem nabojnice premiesam a nechavam to stat 1 hodinu. Po hodine je cely roztok znova spinavy az cierny... preco to?? robi Vam to takisto? alebo mi to rozpusta plastovy sud (cierny)? Nabojnice potom uz niesu krasne leskle, ale trocha zmatneju.
Používateľov profilový obrázok
Formaggi
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa Formaggi »

aj mne roztok ... sa zasvini .. beriem to ako fakt ze proste este neaka spina kdesi pusti a tak sa vyplavi .. tak isto tam prebiehaju chemicke reakcie co maju za nasledok neake zmeny farby ..
ano nabojnice zmatneju aj mne ale uz potom tak ostavaju dlhodobo .. co sa mi bez pouzitia prago onej nestavalo .. v drtivej vetsine uplne zosedli atd .. cize pragolub fakt funguje :D
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Skusali ste dat kyselinu k pragolube?
V některých případech je výhodné lubrikaci provádět v slabě kyselém prostředí (pH 2,5-5),
které udržuje dosud neobsazený povrch kovu v aktivním stavu.
Používateľov profilový obrázok
Formaggi
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa Formaggi »

neskusal som, ja osobne len raz rychlo po prani v kyslom roztoku preplachnem a potom hned do pragolubu .. to mi pride ze ten povrch este musi byt aktivny a tak by to nemalo byt treba
Používateľov profilový obrázok
Maverix
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 6 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Maverix »

Bola by opat moznost a zaujem spolocneho nakupu?
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa podes »

Chceš sa na to podujať? Ak áno, tak sa hlásim ako prvý na odber a dúfam že nedopadnem tak ako pri prvej objednávke. Držím palce.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"