Napadnutie (ma) v obchode - nutná obrana? Neodporúčam!

Jedná sa podľa Vás o nutnú obranu?

Áno
12
27%
Nie
28
62%
Neviem, záleží na okolnostiach
5
11%
 
Celkom hlasov: 45

Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Registered for: 14 years 4 months

Napadnutie (ma) v obchode - nutná obrana? Neodporúčam!

Príspevok od používateľa TeErTe »

Kamerový záznam, samotný incident čas 13:30
https://youtu.be/Wm6Saw7722s?t=13m


Ahojte,
chcel by som sa s Vami podeliť o môj zážitok, v celku nepríjemný a zároveň Vás možno poprosiť o názor či komentár.
Popíšem situáciu:
Stalo sa to v roku 2014, kedy som spolu s priateľkou pracoval v predajni ktorú som zároveň aj vlastnil. Predávali sme mobilné telefóny, príslušenstvo a servis. Jedného dňa k nám do prevádzky prišiel pán X spolu so svojou matkou, ktorý začal konverzáciu s mojou priateľkou, podotýkam, že už od začiatku arogantne, povýšenecky so zvýšeným tónom hlasu. Moje pracovisko sa nachádzalo v inej časti prevádzky, avšak nevenoval som tomu pozornosť, nakoľko ľudia vedia byť rôzni a tí, ktorí pracujú s ľuďmi iste vedia o čom hovorím.
Merito veci:
Dcéra pána X kúpila cca. mesiac pred jeho návštevou v našej prevádzke mobilný telefón - smartfón. Nakoľko sa ona nachádzala v zahraničí, zaslala telefón svojmu otcovi, aby ho išiel vrátiť. Dôvodom vrátenia bolo to, že zakúpila telefón ako nový (čo aj bol v dobe jeho zakúpenia) avšak zrejme zákazník, ktorý si skúšal daný telefón predtým doň zadal google účet - teda tam ostali kontakty - z čoho usúdila, že je používaný a chce ho vrátiť.
Tu priznávam aj našu chybu, že sme si to nevšimli, že tam zákazník, ktorý telefónik na prevádzke skúšal niečo zanechal.
Toto sme sa snažili pánovi X vysvetliť, že telefón nie je používaný, len ho niekto pred predajom skúšal avšak stále trval na tom, že daný telefón chce vrátiť. Usúdili sme, že nakoľko je to naša vina a nevšimli si dát v telefóne, vrátime mu peniaze. Telefón bol zakúpený za 189€, priateľka vybrala dve 100 Eurovky, opýtala sa ho, či nemá náhodou 11€? V tom jej pán X oznámil, že "to je dobre" a že si berie celých 200€ (11€ ako kompenzáciu poštovného z Talianska) o čom som ale ja v danom čase nevedel - dozvedel som sa to až dodatočne.
Keď už bol pán X "vybavený" a na odchode, za ním pomaly odchádzala jeho matka, ktorá začala nadávať mojej priateľke, že je sviňa, že okráda ľudí a podobne. Toto som začul, samozrejme niekoľko zákazníkov, ktorí boli v tom čase v predajni. Vtedy som sa zobral, podišiel k pani a povedal "pani, poprosím Vás choďte už odtiaľto do pi*e" a vracal sa k svojmu pracovisku.
Zrazu som začul krik a pri obzretí cez rameno som videl pána X ako sa rozbieha smerom ku mne s vyhrážkou "čo si to povedal, veď počkaj"
Akonáhle som zacítil úder na mojom chrbte, zvrtol som sa, udrel ho päsťou do oblasti tváre a začal kričať, nech na mňa neútočí, čo aj urobil...
Následne som sa snažil vytočiť linku 158, avšak keď sa mi nepodarilo ani na 3x dovolať, vzdal som to, nakoľko som počul, že aj pán X volá políciu a naivne som si vravel, veď on napadol mňa.
Teraz sa píše rok 2017, krajský aj najvyšší súd rozhodol, že mi patrí pokarhanie a že som mal zhodnotiť odvracanie útoku v tom čase a malo byť miernejšie.
Chcel by som Vás teda vystríhať pred bránením sa a odvracaní útoku. Najprv zvážte, ako silno, kde budete odvracať, akou technikou atď...

p.s. Neviem si predstaviť niekde použitie zbrane.
Naposledy upravil/-a TeErTe v 25 Sep 2017, 18:59, upravené celkom 1 krát.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Zbytocne vyeskalovana situacia. Hadat sa so senilnym dedom ...
Ale prehnana bola jeho reakcia, kde na slovny utok reagoval fyzickym utokom. Sice bol taky hodny senilneho deda, ale bol to utok.
Vzhladom ktomu ze zacal on, pride mi divne rozhodnutie sudu. Je pravda ze starec sa skor zlomi, ale to by som bral keby niekto zacal utocit nanho. Dostal taku jemnu naucnu, ved ani nepadol.
Inac co znamena pokarhanie? Ake to ma dosledky?
Naposledy upravil/-a Zlomizub v 25 Sep 2017, 19:10, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

Je to sankcia, ktorú mi v podstate uložil priestupkový odbor mestského úradu - podotýkam už zmiernená na základe odvolania, lebo pôvodne som bol uznaný vinný za spáchanie priestupku + finančná pokuta.
Dôsledky zatiaľ žiadne, možno ma v budúcnosti niečo prekvapí, no skôr samotný fakt, že:
Odvracať útok väčšou silou neodporúčam...
Sa treba zamyslieť, čo je nutná obrana, lebo "poučky" v praxi asi nefungujú
Ak som napadnutý neznamená automaticky možnosť brániť sa
Mi pripadá absurdné byť v podstate vinný za obranu
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Myslim, ze na toto najkvalifikovanejsie odpovie PANZER.

Ale za mna ako exvysetrovatela a cloveka ktory opakovane zazil NO je tam jasny exces z nutnej obrany. Uz len samotne video ta usvedcuje. Ak si ho poskytol sudu tak mas dalsie minus za taktiku obhajoby pred OC v TK...
Vidime tam ledva chodiacu babku a geronta o palicke. Ten sa k tebe ledva dopajdal sice s umyslom vykonat nejaky utok, ale je jasne, ze na teba polospadol, lebo mal co robit aby sa udrzal na nohach. V momnete ked uz bolo jasne, ze sa k nicomu nezmoze lebo ledva stoji si mu hrdinsky natankoval pestou do xichtu... Utok uz skoncil a nic nenasvedcovalo, ze bude pokracovat.
Na vyriesenie danej situacie v zmysle zakona stacilo deda odstrcit, uhnut sa mu /co by paradoxne mohlo sposobit jeho pad a horsie zranenia ako rana pestou/ alebo ho len podrzat.
Typickay priklad nezvladnutej situacie a co je horsie typicky priklad zbabranej obhajoby...

Pri posudzovani nutnej obrany nikoho nezaujima kto koho kam posielal pred utokom. Posudzuje sa utok jeho intenzita a sposob a intenzita NO. A to nehovorim o fakte, ze NO bola vykonavana voci chranenej osobe - osobe prestarlej

Ja viem, ze konflikt eskaloval, ze geront dokaze byt agresivny, zly, pomstichtivy, ustipacny, ale to su bezne rizika NO ktore musi normalne uvazujuci clovek ustat, vyhodnotit a spravne reagovat. Pokial takto reagujes na v podste jednoduchu situaciu radsej neos zbran lebo sa dostanes len do problemu.

Neber moj prispevok ako pokus dehonestovat ta, vysmievat sa ti, ale ako vysvetlenie toho co sa stalo a ako varovanie pre ostatnych. Preto, ze vela ludi sa presne podobnym modelom spravania dostane do pruseru - neadekvatna reakci + zbabrana obhajoba...

Necit sa ako obet systemu, zbabral si to ty a podla mna trest je adekvatny.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Trest (ak to tak môžem nazvať) by mohol byť úplne iný a aj vyšší, čo sa týka financií.
Ak je pravda, čo píšeš o slovných atakoch, tak by si mohol skončiť so solídnejšou pokutou.
Stačilo, ak by na Teba starký poslal ŠOI a si nahratý...

Ono ešte furt platí.."Náš zákazník, náš pán!"

Tie peniaze-výdavok ani len neriešim...v pokladni je potrebné mať vždy náležitú hotovosť.
Že si poslal starkého do "eržiky" ? Či sa urazíš alebo nie...ono to tiež o niečom svedčí.
Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

@erebos
Ďakujem za iný pohľad na situáciu, ozrejmenie, asi je to to čo som potreboval pre vytriezvenie.

Ja som mal za to, že ak sa útočník rozhodne fyzicky zaútočiť, musí počítať s následkami.
A vyhodnotiť? To som mohol, avšak nikdy predtým som sa nedostal do žiadnej potýčky ani som
nebol účastníkom podobnej udalosti. Nechodil som ani na kurz sebaobrany či bojové umenie,
tak v tej chvíli som proste nemal čas zvážiť a vyhodnotiť detaily, proste som zareagoval na "deda"
so 120timi kilami a 190timi cm čo agresívne kričal a zaútočil.
Každopádne teraz už viem, že sa nabudúce radšej nechám zbiť... a to bez irónie.

@arminius
So SOI mám bohaté skúsenosti za tie roky v obchode...(13) a nemyslím si, že by niečo v tejto situácii mohla urobiť ako orgán dozoru. Nakoľko "reklamácia" bola vybavená v prospech zákazníka a čo sa týka slovných atakov, boli obojstranné. Navyše ťažko dokázateľné, nakoľko na moju škodu kamera nezaznamenávala zvuk.
A to, že som tak reagoval - áno, mohol som aj inak, ale ak máš priateľku, partnerku, ženu, tak by Ťa jej urážanie tiež nenechalo chladným.
Naposledy upravil/-a TeErTe v 25 Sep 2017, 19:47, upravené celkom 2 krát.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Sorráč ale toto sa z Tvojej strany vôbec nedá nazvať de iure primeranou obranou ale úplné jasná ruvačka mi z toho ide. Ešte aj na chránenej osobe. :roll: Úplné iné by bolo ak by dedo používal na Teba palicu alebo hrozbu palicou v tom okamihu ako Ti nakladá mu dáš jeden direkt. Nehodnotím Ťa, len ten čin.
Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

Dedo mal palicu keď odchádzal, nemohol som tušiť, či ju chce alebo nechce použiť, keď kričal veď počkaj...
Ale tiež ďakujem za názor, cením si ho.
Vychádza mi to nakoniec tak, že chránená osoba môže slovne dourážať, zbiť a okradnúť :mrgreen:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

TeReFe : ale netreba ten patos. Netreba tu plakat, ze sa radsej v buducnosti nechas zbit. O to tu vobec nejde. Tvoj predpoklad, ze pokial na teba niekto fyzicky zautoci tak musi pocitat s nasledkami je ponatie nutnej obrany, ktore vela ludi doviedlo do pruseru. A bud rad, ze si sa poucil na tomto. Ak by bol dedo po udere pestou padol dozadu tak si ho mohol zabit a isiel by si sedet.

Netreba obvinovat okolie, treba sa pozret na fakty a poucit sa. A uz vobec neni na mieste vyzyvat ludi aby sa nebranili. Treba ich upozornit aby sa nebranili takto :idea:

Pokial niekto nedokaze vyhodnotit takuto banalnu situaciu, v prvom rade nech vrati zbrojak. Potom by si mal nechat vysvetlit odbornikom ustanovenia zakona o NO a KN. A az potom podsuvat svoje rady ostatnym.

De Sade : toto neni ruvacka - minimalne nesedi pocet ucastnikov. Toto je jasny exces z nutnej obrany... Utok jasne nastal, ale pri posudeni jeho intenzity je jasne, ze obranna reakcia bola celkom zjavne neprimerana - to je vsetko...

Takze brante sa !!! Len sa nebrante takto !
Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

To je pravda, odborník na danú problematiku nie som (čo predpokladám u väčšiny bežných ľudí), no poučený som kvalitne :wink:
Budem rád, ak by som bol svojím prípadom nápomocný niekomu predísť čo i len jednej takejto situácii.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Erebos> takze bola obrana celkom zjavne neprimerana alebo sa uz nejednalo o nutnu obranu, lebo utok skoncil?
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

TeErTe napísal:Dedo mal palicu keď odchádzal, nemohol som tušiť, či ju chce alebo nechce použiť, keď kričal veď počkaj...
Ale tiež ďakujem za názor, cením si ho.
Vychádza mi to nakoniec tak, že chránená osoba môže slovne dourážať, zbiť a okradnúť :mrgreen:
"veď počkaj" je také nekonkrétne, bez potrebného náboja ktorý môže v Tebe vzbudiť dôvodnú obavu o život, zdravie atď. Trošku inšie by bolo ak by sa zaháňal s ňou s pokrikom Apača napr. : "ako ti roz....bem gebuľu".
erebos: opravujem na sácačka(nevedel som si spomenúť na lepší terminus technicus)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

matus 69 : odpoved mas na videu

Inak cakal som kedy sa spomenie gerontova palica. Je jasne vidiet, ze nou cely cas hrozil a ohrozoval obrancu :lol:
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Mimochodom, aky trest dostal dedek?
Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

Nežartuj :lol:
Dedek môže urážať, okrádať a napádať beztrestne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"