Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Áno aj nie. Keby všetci nosili na verejnosti v interiéri FFP2 (bohate stačí oproti FFP3) a nie kadejako pod nosom v plnom autobuse alebo v obchode úplne bez, tak podľa mna by to bolo v pohode. Ale ako pôjdeš do reštaurácie alebo závodnej jedálne? Na plaváreň alebo do fitka? Je kopa aktivít, ktoré sa jednoducho nedajú robiť s FFP2/3 maskou.

Ak žiješ tam kde žiješ, tak si predpokladám videl rovnaký fenomén ako ja - povinnosť nosiť FFP2 masku v potravinách/lekárni. Všetci si ju svedomito nasadia. A potom vyjdú z konkrétneho obchodu v inak pomerne plnom nákupnom centre, a masku si dajú dolu. V rade na vozíky, eskalátore, tlačenici na záchode a pod nemáš 2m odstup moc ako dodržať. Proste ľuďom tu buď nedôjde alebo na to kašlú.

Nesledujem posledné odporúčania na túto tému, ale očkovaní by mali šíriť vírus výrazne menej ako neočkovaní. U nás v nemocnici vyšetrujeme aj tzv. CT hodnotu pri PCR testoch (cycle threshold) a tá je u očkovaných spravidla výrazne vyššia, v oblasti ktorá sa považuje za minimálne infekčnú.

d-s napísal: Dcera mala Covid, vzhladom na jej vek sme sa rozhodli ze zatial nie je ockovana...Musela ist na 14 dni do karanteny a kazde 2-3 dni zazvonil policajt a skontroloval ze je v karantene (nepisem o SK). Doslova buzeracia.
Vieš, v SR to nerobia, a všetci koho poznám nadávajú, že načo sú nám opatrenia, keď ich nikto nedodržiava, tak si vyber. Robia to paušálne, všetkým kolegom už v prvej vlne takto chodili mávať z okna okoloidúceho auta
d-s napísal:My ako ockovani sme ale v karantene byt nemuseli.
Áno, ako ste očkovaní, tak ako K1 reálne nemôžte byť. A naozaj nepoznám nikoho kto by sa po očkovaní nakazil od niekoho v spoločnej domácnosti. Tieto pravidlá sa ale pravidelne menia a aktualizujú.
d-s napísal: A este lepsie... teraz maju v triede dalsie dva pozitivne pripady, ale u ockovanych.
Opatrenia ziadne, pozitivni dalej chodia do skoly, ved predsa ockovani siria menej.e]
Toto neviem či je normálne :roll:
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

3500korun, cisto co sa tyka infekcnosti tak ockovani asi siria menej. Cital som ze vakcina chrani proti sireniu na 50%, ale to bolo davnejsie, neviem ake su terajsie znalosti.
Ale potom pride efekt ineho fungovania a ten podla mna vyrovna / preklopi vyslednu uroven sirenia.

Lebo co je horsie - neockovany ktory ked je pozitivny musi sediet doma v karantene (a sanca ze nema priznaky a nevie ze je chory je mensia) alebo ockovany ktory castejsie ani nevie ze je chory a aj ked to vie tak moze behat "volne" kde chce?

Inak este otazka na znalych (napr. pre teba :) ).
Ako je to s ockovanim pomerne kratko po prekonani?
Preco sa pytam...
Dcera sa bud odstahuje alebo bude musiet byt 1.2. ockovana. Tj prva davka coskoro. Ale prednedavnom prekonala (2. krat) a ma vysoke protilatky. Ma to nejaky vplyv na riziko pripadnych vedlajsich ucinkov ockovania, ci uz jednym alebo druhym smerom, alebo je to jedno?
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Dovolím si povedať, že veľmi dobrá správa:

https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abl8213
Misos
prispievateľ
Príspevky: 140
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa Misos »

d-s napísal: Inak este otazka na znalych (napr. pre teba :) ).
Ako je to s ockovanim pomerne kratko po prekonani?
Preco sa pytam...
Dcera sa bud odstahuje alebo bude musiet byt 1.2. ockovana. Tj prva davka coskoro. Ale prednedavnom prekonala (2. krat) a ma vysoke protilatky. Ma to nejaky vplyv na riziko pripadnych vedlajsich ucinkov ockovania, ci uz jednym alebo druhym smerom, alebo je to jedno?
Otázka znie tak, čo je "pomerne krátko". Pre nemenovaného falošného politika (oportunistu), ktorý tu neustále šermuje protilátkami je to iné ako pre človeka ktorý uvažuje rozumne. Ak sa dcéra chce očkovať, tak nech počká 2-3 týždne a ak sa bude cítiť zdravo môže ísť. Keby sa to týkalo mňa osobne - že sa rozhodujem ja sám za seba, urobím to takto.

Vo všeobecnosti (ako sa vraví pri dnešnom stave poznania) sa konštatuje, že najlepšie hladiny protilátok dlhodobo majú očkované osoby, ktoré následne po časovom odstupe pár mesiacov Covid (symptomaticky) prekonali. Ale toto je také teoretizovanie... Osoby ktoré Covid symptomaticky prekonali a boli očkované následne, sú na tom tak isto lepšie ako iba očkovaní. Uvažuje sa tak, že aj z dlhodobého hľadiska lepšie ako iba očkované osoby. Sú na to relevantné štúdie. Druhá strana mince je taká, že stále je to skúmanie a hlavne dlhodobé hodnotenie len na začiatku. Preto píšem o dnešnom stave poznania. Ak sa dakto opýta, že ako dlho to vydrží a pod. tak férová odpoveď je, že dnes nevieme. Isté je však to, že kombinácia očkovania a symptomatického prekonania choroby v tomto prípade vytvára vysoké hladiny protilátok aj silnú "pamäťovú" imunitu.

O symptomatickom prekonaní píšem pre to, že je kopec ľudí, čo Covid prekonali velice ľahko až údajne aspmptomaticky (neviem, že to mám/mal som alebo som "dva krát kýchol a raz zakašlal" a hotovo). Týmto ľuďom sa však často vytvorila oveľa menšia hladina protilátok a je diskutabilné čo sa stane ak ochorejú znova. Možno zase úplne v pohode, možno trochu horšie, možno problém. Je ale pravdepodobné, že to bude zase v pohode ak tam nie sú iné zdravotné predpoklady. Toto je ale čistá špekulácia lebo z povahy veci k tomuto nie sú a nemôžu byť relevantné údaje.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Dakujem.

Je to necely mesiac, uroven protilatok minuly tyzden (ca 2 tyzdne po konci velmi miernych priznakov) cez 100 iGx (myslim IGg ale nemam tu ten test).
Uroven predtym bola tusim okolo 50.
Zaujimave je ze napriek tomu ze jej stupli protilatky na 2-nasobok mala 2x negativny PCR test.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Vidím dnešný nárast prípadov... skoro mi to vyrazilo dych. :? To sa to neuberá veľmi dobrým smerom.

Obrázok
Obrázok

Keď budú platiť podobné vzorce ako doteraz, tak sa aj bojím odhadnúť, ako to bude vyzerať v nemocniciach za týždeň-dva... :oops:
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Tu je vysvetleny ten vysoky narast pozitivnych :

https://www.cas.sk/clanok/2616295/minis ... cr-testov/
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, to 'vysvetlenie' moc potesujuce nie je :roll: Cize dezolati co uz strielali sampanske kedze 'prekonali sme vrchol vlny a sme na zostupujucom trende' ako to vyzeralo podla cisel z utorka a stredy bolo len byrokratickou / technickou chybou a napriek 'logdaunu' a tomu ze sme na vrchole testovacich kapacit nam tie cisla podla vsetkeho stale idu nahor... :roll: Vacsina nemocnic novych pacientov uz teraz neprijima (len tie najvaznejsie stavy), pocty oficialne mrtvych na Covid vs. nadumrtnost vykazuju coraz vacsi nepomer, a za rohom mame omikron, mno, toto ozaj nevyzera dobre.

Ze omikron u mladych ludi v juznej afrike (v prvych dnoch od jeho identifikovania) vykazuje vacsinou len mierne priebehy teda moc ukludnujuce nie je, a ze cca 10% hospitalizovanych su male deti na pokoji tiez neprida. :shock:

Stay safe,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Tak “vďaka” štatistickému posunu sa to množstvo mierne rozloží v čase, ale zase príslušné percento skončí v nemocnici o niečo skôr. Útecha jak hovado :?
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

d-s napísal:Dakujem.

Je to necely mesiac, uroven protilatok minuly tyzden (ca 2 tyzdne po konci velmi miernych priznakov) cez 100 iGx (myslim IGg ale nemam tu ten test).
Uroven predtym bola tusim okolo 50.
Zaujimave je ze napriek tomu ze jej stupli protilatky na 2-nasobok mala 2x negativny PCR test.
Ano, to je normálny vývoj IgG protilátok. Graf vývoja je tu (nedarí sa mi sem vložiť samotný obrázok). Mali by to však byť neutralizujúce protilátky. Vrámci celkovej imunity je však dôležitá aj bunková imunita, ktorú tak jednoducho nevieme merať. Celkovo sa iba samotnej hodnote výške protilátok nepripisuje moc veľký význam.

Čo sa týka očkovania po prekonaní, tak minimálny odostup je 4 týždne po odozneni príznakov, takže času ešte dosť
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa sando »

A čo je na tom vlastne to najhoršie?

- to že sa vyskytne v nemocnici agresívny jedinec možno zaočkovaný možno nie možno len s neokysličeným mozgom možno mental. postih? inak bežná vec a majú tam na to prostriedky ako to zvládať

- to že dáky idiot v pochybnom plátku z toho umelo vyrába nenávisť voči neočkovaným či už z hlúposti , alebo úmyselne

- alebo tá výživná diskusia pod - plná agresie a nenávisti - podľa obsahu možno práve od "nedezolátnych" očkovaných ?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Najhoršie je z toho to, že sa vôbec pýtaš...

Edit: Kamarát mi posielal niečo podobné z Rakúska. Tá paralelná epidémia debility je strašná. Personál tam fasoval slzné spreje, nejaká nemocnica v hornom Rakúsku...
sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa sando »

100% presná diagnóza "paralelná epidémia debility"
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Veru, a to je ešte veľmi opatrné označenie, pretože to je to strašne rozvetvená epidémia. Od mudrovania rôznych šarlatánov na youtube, cez čipovanie výterom z nosa, cez vypatlaných debilov pochodujúcich s fakľami, atď., atď. až po nímandov zdochýňajúcich na neexistujúcu chorobu, keď ešte obrazne pred pár okamihmi slovne a fyzicky napádali personál v nemocniciach, ktorý sa im teraz snaží zachrániť život... To nevymyslíš, proste to množstvo obmedzencov dosahuje pandemické rozmery.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"