Evidencia zbrane kategórie D

Tyrkys
občasný prispievateľ
Príspevky: 1
Registered for: 3 years 2 months

Evidencia zbrane kategórie D

Príspevok od používateľa Tyrkys »

Dobrý deň,
Nedávno som si cez e-shop kúpil CO2 repliku Waltheru P38 od Umarexu. Pri kúpe som zadával číslo OP.
Čítal som si zákony o strelných zbraniach, ale neni som právnik a mám v tom trochu zmätok, preto by som sa chcel spýtať, či je potrebné aj takýto typ zbrane zaevidovať na polícii?
Ak som to pochopil správne, tak sa v prípade kategórie D evidencia vzťahuje len na expanzné zbrane, je to tak?

P.S. Srandičky si nechajte pre niekoho iného.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Čítal som si zákony o strelných zbraniach
Hm, a ja som bol v tom, že máme iba jeden zákon. :roll:
Preštuduj nasledovné, je to tam pekne rozpísané http://nutnaobrana.sk/213/zbrane-katego ... -dostupne/
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

arminius: no ale ked ma zmatok tak kludne mohol citat aj 138/1996 , z §2 by mala Cecilka Malstrom opakovany ony... :lol:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tyrkys napísal: P.S. Srandičky si nechajte pre niekoho iného.
Si tu deň aj s cestou, tak radšej brzdi. Srandičky si tu robíme nielen z nových, ale aj medzi sebou navzájom. A ako vidíš, odpoveď, obvykle aj kvalifikovaná, sa ti celkom isto dostane. Takže vitaj a zaraď sa. Alebo ak si taký útlocitný, nájdi si iné fórum, kde ti poradia aspoň tak kvalifikovane ako na WF. A ešte aj v slovenskom jazyku. Obvykle aj spisovnom...
:wink: :lol:
maco_r
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 2 years 2 months

Príspevok od používateľa maco_r »

zdravim,

vzhladom na zmenu zakona sa mi zda, ze tato otazka nie je tak uplne mimo misu a predpokladam, ze moze vyvolat zmatok.

TLDR verzia podla LT (zdroj):
Expanzné zbrane, ktoré vznikli úpravou zbraní kat. A, B alebo C sa vracajú do tejto pôvodnej kategórie. Na ich držbu bude potrebný zbrojný preukaz sk. F, naďalej však bude možné ich používať pri výkone kultúrno-spoločenskej činnosti, bude možné ich zveriť a tie, ktoré nie sú opatrené expanznou overovacou značkou už bude možné ďalej prevádzať a evidovať. Nadobúdanie a držba novo-vyrobených flobertiek, novo-vyrobených expanzných zbraní a zbraní skonštruovaných na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému bude podmienená povoľovacím a evidenčným konaním, na ich držbu však nebude potrebný zbrojný preukaz.
Znenie podla zákona č. 500/ 2021 Z. z.
§ 7
Zbraň kategórie D
(1) Zbraňou kategórie D je
a) palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5
J,
b) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 17 J,
c) expanzný prístroj,
d) expanzná zbraň okrem zbrane uvedenej v § 4 ods. 2 písm. j), § 5 ods. 1 písm. h) a § 6 ods. 1 písm. g),
e) mechanická zbraň, ktorej napínacia sila je väčšia ako 150 N,
f) historická zbraň,
g) paintbalová zbraň a airsoftová zbraň,
h) narkotizačná zbraň,
i) znehodnotená zbraň kategórie A, kategórie B, kategórie C alebo kategórie D uvedená v
písmene k) podľa osobitného predpisu3a),
j) znehodnotená zbraň, ktorá nie je uvedená v písmene i),
k) palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo
tlejákového zámkového systému, okrem zbrane uvedenej v § 6 ods. 1 písm. f),
l) rez zbrane,
m) neaktívne strelivo a neaktívne torzo zbrane,
n) iná zbraň neuvedená v kategóriách A až C.
(2) Úprava zbrane uvedenej v odseku 1 písm. a), d), i) alebo písm. k) na inú zbraň
kategórie D nespôsobuje zmenu jej podkategórie.
(3) Držiteľ zbrane kategórie D je povinný pri manipulácii s touto zbraňou mať pri sebe
doklad totožnosti,12) a ak ide o držiteľa zbrane kategórie D uvedenej v odseku 1 písm. a), d), i)
alebo písm. k), aj preukaz zbrane.
Držiteľ zbrane kategórie D nesmie zbraň viditeľne nosiť na
verejne prístupných miestach, okrem účasti na kultúrnej činnosti, alebo prepravovať; na držiteľa
zbrane kategórie D sa primerane vzťahujú ustanovenia § 28 ods. 1 písm. a), i), j), o), ods. 4 písm.
8
b) a § 28 ods. 6 a na držiteľa zbrane uvedenej v § 7 ods. 1 písm. k) sa primerane vzťahuje
ustanovenie § 27 ods. 7.
Ak sa bavime o expanznych zbraniach (plynovkach), ktore neboli upravene z inych kategorii (cize original expanz), zo zvyrazneneho vyplyva, ze "po novom", od 1. feb 2022, podliehaju:
- pred nadobudnutim vlastnictva ziskat povolenie na nakup (§ 14 ods. 2 - vid nizzsie), ktore vyda PU na zaklade ziadosti (toto nie je klasicke nakupne povolenie, ale novy druh povolenia vyslovene pre zbrane kat D. a) d) i) k) - vid priloha c. 6 v konsolidovanom zneni, alebo v ZZ 500/2021) - ziadost (tlacivo) o toto povolenie na stranke MINV nevidim
- ohlasovacej povinnosti (§ 14 ods. 9)
- evidencnej povinnosti (§ 14 ods. 9)
- povinnosti nosit pri sebe preukaz zbrane (a preukaz totoznosti) (§ 7 ods. 3 - vid vyssie)
(explicitne pisem: zbrojny preukaz netreba)

Na stare, originalne expanzne zbrane, sa vztahuje prechodne ustanovanie § 72j ods.4 - vid nizzsie.
Cize od 1. feb 2022 do 31. jan 2023 je potrebne zbran zaevidovat.

Pre kompletnost uvadzam zbrane, ktore boli upravene z inych kategorii a spominaju sa v § 7 ods. 1 pismena d):
§ 4 ods. 2 písm. j) expanzná zbraň, ktorá bola upravená zo zbrane kategórie A
§ 5 ods. 1 písm. h) expanzná zbraň, ktorá bola upravená zo zbrane kategórie B
- povolovacie konanie (+ vynimka od MV ak ide o § 4 ods. 2 j)
- evidencna povinnost
- mat zbrojny preukaz (aspon F)

§ 6 ods. 1 písm. g) expanzná zbraň, ktorá bola upravená zo zbrane kategórie C
- ohlasovacia povinnost
- evidencna povinnost
- mat zbrojny preukaz (aspon F)

Tieto expanzne zbrane, su po novom vlastne zbranami povodnych kategorii, z ktorych boli upraveneme, tzn. podliehaju povinnostiam ako zbrane kat. A, B, C.
NADOBÚDANIE VLASTNÍCTVA ZBRANE, NADOBÚDANIE VLASTNÍCTVA STRELIVA
...
§ 14
(1) Zbraň kategórie D uvedenú v § 7 ods. 1 písm. b), c), e) až h), j), l) až n), strelivo do
zbrane kategórie D uvedenej v § 7 ods. 1 c), d), f) a nábojky môže nadobudnúť do vlastníctva
právnická osoba alebo fyzická osoba staršia ako 18 rokov, ktorá je v plnom rozsahu spôsobilá na
právne úkony.
(2) Nadobudnúť vlastníctvo zbrane kategórie D uvedenej v § 7 ods. 1 písm. a), d), i) a k)
možno na základe povolenia, zbrojného preukazu, zbrojnej licencie alebo zbrojného
sprievodného listu na trvalý vývoz. Vzor povolenia je uvedený v prílohe č. 5a. Strelivo do zbrane
kategórie D uvedenej v § 7 ods. 1 písm. a) a k) môže nadobudnúť do vlastníctva len právnická
osoba ktorá je držiteľom zbrane, do ktorej je určené alebo fyzická osoba, ktorá je držiteľom
zbrane, do ktorej je určené.
...
(9) Ten, kto nadobudne vlastníctvo zbrane kategórie D uvedenej v § 7 ods. 1 písm. a), d),
i) alebo písm. k), je povinný nadobudnutie vlastníctva zbrane ohlásiť policajnému útvaru podľa
miesta pobytu do siedmich pracovných dní odo dňa nadobudnutia vlastníctva zbrane; zároveň je
povinný v tejto lehote predložiť zbraň na zaevidovanie (§ 37) a odovzdať povolenie podľa odseku
2, ak mu bolo vydané. V prípade nadobudnutia vlastníctva zbrane dedením začne lehota plynúť
dňom, keď rozhodnutie súdu o dedičstve nadobudlo právoplatnosť
...
§ 72j
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. februára 2022
...
(4) Ten, kto má k 1. februáru 2022 v držbe zbraň, na ktorej držanie nebolo podľa
tohto zákona v znení účinnom do 31. januára 2022 potrebné mať zbrojný preukaz, zbrojnú
licenciu alebo zaevidovanie zbrane a podľa tohto zákona v znení účinnom od 1. februára
2022 sa zbrojný preukaz, zbrojná licencia alebo zaevidovanie zbrane vyžaduje, môže
požiadať o vydanie zbrojného preukazu, zbrojnej licencie alebo o zaevidovanie zbrane
podľa tohto zákona v znení účinnom od 1. februára 2022 do 31. januára 2023, ak v odseku
3 alebo odseku 5 nie je ustanovené inak; do rozhodnutia policajného útvaru alebo
ministerstva je oprávnený držať takúto zbraň bez zbrojného preukazu, zbrojnej licencie
alebo preukazu zbrane. Ak tak neurobí alebo mu policajný útvar zbrojný preukaz, zbrojnú
licenciu alebo preukaz zbrane nevydá, môže previesť vlastníctvo zbrane na osobu, ktorá
spĺňa podmienky podľa tohto zákona v znení účinnom od 1. februára 2022, môže požiadať
o znehodnotenie, zničenie, výrobu rezu zbrane alebo môže písomne požiadať o
prevedenie vlastníctva zbrane do majetku štátu; ak tak neurobí, je povinný odovzdať zbraň
policajnému útvaru do úschovy (§ 39)
...

Zdroje:
https://legistelum.sk/wp-content/upload ... 2-2021.pdf
https://legistelum.sk/novela-zakona-o-zbraniach-platna/
https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2021 ... 220201.pdf
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

co2 replika bude podla pismena g), pripadne b)
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"