Optika na AR 15

DINOX
občasný prispievateľ
Príspevky: 57
Registered for: 15 years 10 months

Optika na AR 15

Príspevok od používateľa DINOX »

Zdravím.Chcem sa opýtať resp.radu ohľadom optiky na AR15 7’ hlaveň.Zaujímal by ma Váš názor alebo lepšie povedané čo by ste na tú AR-ku vy zavesili.


Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Na takú krátku nejaký normálny kolimátor. V podstate jediná zásadná otázka je, koľko si ochotný investovať.
:wink:
Ja na mojej preferujem Aimpoint Micro, ale rovnako tak nájdeš ľudí, ktorí pochvália nejaký väčší Aimpoint, samozrejme rôzne Eotechy a podobne. Ako druhú voľbu mám Holosun, ktorý je výborný v pomere cena/kvalita. To isté platí o Vortexoch. Celkom dobré recenzie som čítal aj na kolimátory Sig Sauer, no tie som videl len na výstave, u nás sa v poslednom čase vytratili z pultov a ja nemám v okolí nikoho, kto by ich reálne vyskúšal. Čo som zabudol? Docter? Ten som naživo videl na AR15 iba na offsetovej monáži, nejaké skúsenosti nemám. Meopta? Videl som na poľovnej zbrani, na AR15 asi ani nie...
:idea:
Nie som expert na optiku, len bežný používateľ. Chápem, že sa potrebuješ zorientovať, aj ja som sa pár rokov nazad potreboval. Na výber je toho aj v našich obchodoch kopa. Otázka je, koľko chceš investovať, čo chceš strieľať, aký chceš zámerný obrazec, ako veľkú bodku, akej farby (zelená/červená/oboje), akú montáž, či má byť kompatibilita s nočným videním, atď. Najlepšie ale je začať asi tým, že si stanovíš nejakú cenovú hladinu. Ak nemáš limit, potom je to jednoduché. Okolo tisícky kúpiš profi záležitosti preverené v boji tými najhustokrutodrsnejšími špeci jednotkami. Dobrá správa ale je, že solídny kolim sa dá bežne splašiť aj do troch stoviek.
DINOX
občasný prispievateľ
Príspevky: 57
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DINOX »

To Jack.Cash neriešim.Radšej investujem ako keby som mal banovať a ,,búchať si hlavu”o stenu,že som mohol radšej niečo iné kúpiť.Rozmýšľal som nad EOTECHOM len fakt neviem či urobím dobre.Keď som to riešil v okolí dostal som kopec odpovedí ale každá bola iná…..z iného uhlu pohľadu.Strieľať chcem do 100m.


Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Jack napísal:Na takú krátku ...
Krátku? Ja som takú dlhú ešte nevidel 8), však to je nejakých
.. 84in, ak si dobre spomínam.

Koniec trollingu :lol:
DINOX
občasný prispievateľ
Príspevky: 57
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DINOX »

DD M4 PDW …
Prílohy
42AF7763-ABFA-44B5-8000-ECDBBE1DCBF0.jpeg
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mesi, len si rob srandu, ja som ho/to náhodou pochopil. Náhodou...
:mrgreen:
Dinox, a teda od nás očakávaš čo presne? Sám vravíš, že to počúvaš z jednej strany, z druhej strany. Myslíš, že tu to bude lepšie a že to dostaneš od nejakej autority úplne jednoznačne? Akože kúp to či ono a nešpekuluj! Takto nejako?
:wink:
OK, tak potom: Kúp Aimpointa Micro. Ak nerátaš s NV, tak vezmi H-2, ak rátaš s NV, tak vezmi T2. A máš to. Kúpiš napríklad aj u Vranského v Petržalke.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

Ja by som siel do Holosun HS515GM a k tomu pripadne magnifier 3x
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Na 300 BLK s krátkym laufom magnifier? Ja ti neviem... Hoci Holosun je cenovo taký príjemný (kolim aj zväčšovák), že človek si to môže kúpiť a aj keď to nejako extra nevyužije, nemusí príliš ľutovať vynaložené financie. Detto Vortex. Je to tak +/- na úrovni (alebo aj pod ňou, záleží od konkrétneho modelu) samotného kolimu od Aimpointa alebo Eotechu. Aj keď Dinox vraví, že budget nie je hlavnou témou, tak predsa len pri týchto lacnejších je o kus väčšia sloboda pri skúšaní, čo človeku sadne a čo nesadne. Hoci zas na druhej strane, použité Aimpointy či Eotechy v bezchybnom stave si celkom držia hodnotu a kupca si nájdu.
8)
Koniec meditácií. Ak príde reč na Holosun, ja mám Holosun len krátko, mám nižší rad, mám ho na občasné blbnutie na strelnici, do vojny s ním neplánujem napochodovať, a tak jediné, čo ma na ňom štve, je ten nápis Made In China na základni montáže. Inak nemám čo vyčítať... Uvidíme, čo bude po pár rokoch používania. Ak ma naštve, kúpim niečo iné a tento si nechám do zálohy.
:roll:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Pokiaľ ide o priamu skúsenosť, je to z inej oblasti ako AR-15, ale možno to pomôže ako referencia.
Na loveckej flinte 9,3x62 mám už nejaký čas Holosun HE530G-GR, vtedy to bol tuším najdrahší model od nich. Funguje spoľahlivo, nástrel drží a pre moje oči bol z tej zbierky rôznych značiek, ktoré som v priebehu rokov vyskúšal, najpríjemnejší. Má 30 mm tubus, tie menšie modely s 20-22 mm tubusmi mi prišli neprehľadné a mňa obmedzujúce. Zrkadlo, ak to tak môžem nazvať, kam sa premieta zámerná osnova nemá také výrazný tmavý odtieň ako pri iných, aj prémiových značkách. Ako veľmi praktické hodnotím priehľadné výklopné krytky cez ktoré sa dá v prípade potreby strieľať. Originálna montáž bola prekvapivo robustná a solídna.

Ako vždy, ideálne je získať praktickú skúsenosť, na strelnici by to nemal byť problém.

:arrow: https://holosun.com/index/product/detail/id/152.html
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

Jack napísal:Na 300 BLK s krátkym laufom magnifier? Ja ti neviem...
:roll:
Mas pravdu, v tej rychlosti som to nejak neriesil. Ja prave som nalomeny na Holosun 515GM ale to bude na .223 a 16"
Mozno by sa mu hodil aj nejaky otvoreny s vacsim oknom, ked to ma "na blizko"
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

otazne a co tak niaky vortex Spitfire™ HD Gen II 3x and 5x
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Matkoo, ak bral PDW v 300 BLK, tak sa dá predpokladať, že primárne na home defense, resp. CQB. Tam kolim so zväčšením asi nie je optimálnym riešením. Niežeby to nešlo, ale sú aj lepšie varianty. Keď už, tak kolim so zväčšovákom. A ešte si na to prípadne bacnúť nejaký laser/svietidlo.
:lol:
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

Jack,ok mas pravdu len otazka bola na optiku tak som rozmyslal nieco medzi
osobne skorej kolim holosun hs510c
DINOX
občasný prispievateľ
Príspevky: 57
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DINOX »

Páni.Ešte som rozmýšľal nad Trijicon MRO® 1x25 Red Dot Sight.Myslím že na krátku by to mohlo stačiť.O optike na dlhú som nejak nerozmýšľal, objednal som Trijicon ACOG ale na krátku sa stále neviem rozhodnúť….
marek111
občasný prispievateľ
Príspevky: 5
Registered for: 7 years 2 months

Príspevok od používateľa marek111 »

ja som bol rozhodnutý kúpiť holosun ale ked som pozrel cez toto skoro som odpadol. Fakt dobrý kolim

https://www.blackarea.eu/produkt/athlon ... ttery-life
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"