Kolimator na Striboga

fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Kolimator na Striboga

Príspevok od používateľa fleg »

Za par dni by som sa mal stat majitel Striboga SR9 A3 GEN2 a zhanam nejaky pekny, funkcny kolimator nanho. Na uvod ma zaskocila cena "ostrych" kolimatorov oproti tym z airsoftu.
Vsetci asi vieme, ze zbrane su drahy konicek a uz to, ze dam za zbran 1200 eur dost zaboli, dat dalsi 300-500 eur za kolimator sa mi naozaj nechce.
V kolimatoroch som uplne mimo, zatial som sa docital nieco o MOA, takze viem cca co znamenaju cisla a co to v praxi znamena, ale dalej asi nic. Ci mi bude stacit MOA2 alebo ist rovno vyssie zistim az pri strelbe pravdepodobne. S tym som uz viacmenej uzrozumeny.
Takze otazky.
- Naozaj sa nemozu na ostrych zbraniach pouzivat lacne airsfot kolimatory? Ak ano preco nie? Kvoli spatnym razom a naslednej odolnosti? V par videach uz zopar ludi tvrdilo, ze pouzivaju aj airsoft modely na ostre zbrane, aj ked neuviedli na ake.
- Naozaj "musim" mat kolimator za 300-500 eur?
- Pri radach o kolimatoroch sa pise, ze si to mam najprv vyskusat, ale kde sa da vyskusat kolimator pred kupou? To uz nikde nepisu.
- Ae su zasadna rozdiely pri montazi? Myslel som, ze je nejaky standard 22mm, ktory sa tusim pouziva aj pri airsoftkach, takze by nemal byt problem, ale docital som sa uz aj o inych
- Ist do kolimatora z druhej ruky? Ako si overim dopredu, ze mi na zbran bude pasovat?

Moje poziadavky su take zenske...chcem, aby sa mi kolimator pacil a na zbrani pekne vynikal a chcem, aby mi ulahcil strelbu na terc.
A cim menej penazi bude stat tym lepsie.
Napr, ci sa bude bateria dat vymienat s nasadenim kolimatorom alebo nie ma az tak netrapi pri jej zivotnosti, aj ked samozrejme potesi ak s nasadenim, ci ma kolimator aretacne skrutky alebo nie tiez a pod...proste sa zastreila, raz nastavi a viac neriesim nie?
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

ak s tým neplánuješ bojovať alebo strieľať súťaže, tak tam daj čo chceš...buď sa to rozpadne alebo nie, prídeš na to na tréningu = môže ti to byť jedno.

ak chceš "nepriestrelnú" spoľahlivosť, musíš za to zaplatiť viac. A ktorý? To ja neviem. Na tvojom mieste by som si pozrel rozpis IPSC súťaží a išiel pozrieť divíziu PCC, to sú 9mm karabíny a tam získaš prehľad.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Ved prave podobne uvazujem aj ja, pojdem s tym na strelnicu, ak 2x do mesiaca budem rad, zastrielam si a pojdem domov, takze si myslim, ze srandasak za 30-40 eur odvedie v tomto pripade rovnaku pracu ako 500 eurovy super odolny a vsetkovydrziaci kolik.
Stribog ma teda standardnu 22mm listu hore, jedine, co mam teda pozerat je moznost montaze na 22mm?
Trosku ma zarazil pristup lokalneho predajcu, kde zbran kupujem (nechcelo sa mi ist do Lupce), ktory mi odpisal, ze kolimatory na Striboga nemame.
Pritom na eshope maju asi 15ks roznych kolimatorov.
Premyslal som aj nad tym, co ponuka priamo GP k Stribogom, pretoze tych 199 je sice vela, ale privrel by som oci snad....ale ja by som chcel radsej otvoreny kolimator a tento nimi ponukany nie je.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

fleg napísal: 11 Máj 2022, 09:28 Ci mi bude stacit MOA2 alebo ist rovno vyssie zistim
Zle si to pochopil - MOA nie je nejaká trieda kvality, kde viac znamená lepšie. Vyjadruje veľkosť tej svietiacej bodky (cca 1 MOA = 3 cm bodka na 100 m).
Základom je vedieť, čo a na ako ďaleko s tým kolimom budeš triafať, podľa toho si vyberáš veľkosť bodky.
6 MOA na blízke a veľké terče je super viditeľná a strieľanie rýchle, ale na 50-100+ metrov už ti bodka prekryje veľkú časť terča alebo aj celý.

K tej kvalite už písal Matúš. Nečakaj za 50-100 eur kolim, ktorý bude mať zreteľnú nerozmazanú bodku a bude držať nástrel aj po desiatkach/stovkách rán. Skôr sa po tých desiatkach/stovkách rozsype.
3moa6moa.png
1moa4moa.png
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Nie pochopil som to dobre;o).
Viem o com je MOA, ale odporucania na MOA sa roznia. Niekto tvrdi, ze MOA2 staci, iny hovori, ze ist rovno do 8, pretoze aj prekrytie na 50m je stale relativne male a terc vidis aj trafis;o).
Zrovna MOA som urcite pochopil spravne, pretoze je to pekne na nete vysvetlene, je to jednoducha fyzika.
Samozrejme, zeby mi vyhovalo mat MOA2, ale som starsi clovek, uz nevidim najlepsie, takze si myslim, ze vacsie hodnoty budu pre mna vhodnejsie.
Idealne samozrejme je, ked kolimator vie menit MOA, ale to uz sme zase pri tych profi za par stoviek.
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

Skus si potret vector mas tam aj nieco lacnesie
Inak na inzerat najdes za celkom normalne peniaze holosun
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Na Bazosi je teraz nejake Sightmarky za cca polovicne ceny (140, 150) a Holosun za 380, co sa mi az take lacne nezda.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

"Niekto tvrdí, že 2 MOA stačí"

Stačí na čo? Kto to tvrdí? To sú také reči trocha odtrhnuté od kontextu. Podstatné napísal Yarco a dal k tomu aj fajn obrázok. Čo viac k tomu treba?

Akože nejaké osobné skúsenosti? Tak OK, na oboch AR15 mám teraz 2 MOA (rôzni výrobcovia) a je to fajn, ak chcem byť +/- presný aj na 50+ m aj na 100 m, čo ale reálne strieľam málokedy. Pre tie flinty to nie je žiadna vzdialenosť. Ale tu sa bavíme o čom? Že chceš vziať Striboga. Tam už sa o nejakých väčších vzdialenostiach baviť nebudeme, lebo s tým ani tých 50+ m asi moc búchať nebudeš. A ak aj budeš, bodka 4 MOA je ešte aj na 100 m použiteľná a pokiaľ pôjde o presnosť, limitom bude nielen bodka, ale tiež balistika (streliva 9 mm Luger). Na to, aby si s tým cinkal popre to ale bude stačiť. Na väčšiu bodku pri Stribogu až taký dôvod nevidím...

Čiže nič svetoborné ti nepoviem. Ak nemáš šancu vyskúšať, alebo si sa na svet ešte nepozeral cez rôzne kolimy, tak si premysli, čo s tým Stribogom budeš strieľať, kde to budeš strieľať (ak máš strelnicu do 25 m, premýšľať o tom, ako bodka vyzerá na 100 m je trocha "abstraktné") a potom mrkni na obrázok od Yarca. Na menšie vzdialenosti si aj tak zvykneš strieľať bez nejakého mierenia - o to sa posatará tvoj mozog... Nakoniec, keď to vezmeš takto, úplne racionálne, bez všelijakého balastu od kamošov a známych, z ktorých podaktorí možno ani nevedia o čom točia (áno, aj v streleckej komunite to nie je nič neobvyklé), určite sám prídeš k záveru, čo sa ti hodí najviac. Toľko k parametrom.

No a ak chceš niečo ekonomické a pritom solídne, pozri Holosun. Tam máš použiteľné modely aj v cenovej relácii 200 - 250 ojro. Lepšie ako ísť spôsobm pokus-omyl, alebo kupovať kolim z druhej ruky, pri ktorom nevieš, prečo ho predošlý majiteľ púšťa a nemáš žiadnu záruku. A teda, keď sme pri 300 ojro, tam už máš ďalších výrobcov ako Vortex, pri ktorých neurobíš chybu.

Držím palec.
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

Tak ako pisal Jack ,Stribog max 50m inak potom cakas kym doleti gula hold 9mm :D
vector 6moa
https://vector2007.com/products/scrd-40 ... a2e7&_ss=r
predacov mas aj na sk presov a cz brno
hosolun sleduj sem tam sa nieco objavy za 150 , rada 403

a ak cina to odporucam tak do .22 ale mozno budes mas staste a kupis nieco za 50 co ty bude fungovat aj na Stribog

https://tinyurl.com/p34ar5fx
https://tinyurl.com/bddfwszv
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

fleg napísal: 11 Máj 2022, 16:42 Na Bazosi je teraz nejake Sightmarky za cca polovicne ceny (140, 150) a Holosun za 380, co sa mi az take lacne nezda.
Kašli na SIghtmark. Vydržať devinu - to by mal zvládnuť, ale inak kvalita nič moc. Holosun máš do 250, ak zoberieš základný model 403 a sklo je úplne inde než Sightmark. Aj bodka. S tým mám osobnú skúsnosť, bral som si ho pred pol rokom viac-menej na hranie, ale zatiaľ po pár sto ranách tomu nemám moc čo vyčítať. Akurát som musel doťahovať inbus, lebo som ho predtým nezalapoval. Jasne, keď to porovnám s konkurenciou od Aimpointu, na ktorú som zvyknutý celé roky, rozdiel tam vidím. Ale či je ten rozdiel hodný nejakých štyroch stoviek (piatich, s montážou B&T a riserom/spacerom) - to by som ani netvrdil.

Ty v podstate potrebuješ zo všetkého najviac, aby ti kolim držal nástrel. Pri 9x19 tie E nie sú také hrozné, takže tam by vedelo prežiť všeličo, istotne aj z čínskej no-name produkcie. Potom potrebuješ dobré sklo, aby si nemal dojem, že sa pozeráš cez modré/dymové slnečné okuliare. A potom potrebuješ bodku, ktorá ťa - bez ohľadu na veľkosť - nebude štvať, že je rozstrapkaná ako keď sa z dlhej chvíle ihráš so zázrivskými syrovými korbáčikmi. Veľkosť bodky je v tomto kontexte a vzhľadom na zbraň, o ktorej sa tu bavíme, v podstate detail. Hoci OK, ako sme si povedali, každá veľkosť má svoje plusy.

Fleg, neviem, odkiaľ si, ale som presvedčený, že ak to upresníš, určite tu nájdeš niekoho z tvojho okolia, kto ti dá nejaký kolim, možno práve ten Holosun, lebo toho je v obehu kopa, obchytkať. Alebo sa budeš vedieť dohodnúť s predajcom, že ti ho predvedie. Ak ti sadne, nemáš čo riešiť. Pravda, ak ti je jedno, aká veľká bude bodka.
Používateľov profilový obrázok
MarKol
občasný prispievateľ
Príspevky: 8
Registered for: 3 years 11 months

Príspevok od používateľa MarKol »

Pozdravujem,

dovolím si odpovedať na otázky z môjho subjektívneho pohľadu:
- nie, lacný kolimátor nie je stavaný, aby si udržal nástrel na ostrej zbrani, rovnako ako ani elektronika v ňom, takisto odolnosť voči vode, prachu, výdrž batérie, nastavenie, nič...
- nie, môžete mať aj obyčajné kovové mieridlá
- v každom kvalitnejšom obchode so zbraňami nie je problém, že Vám kolim vytiahnu z balenia a ukážu
- nevlastním boga ale myslím, že tam bude klasická picatinny/weaver lišta, s ktorými je väčšina kolimátorov kompatibilná
- pokiaľ to nekupujete od niekoho známeho, asi by som to neriskoval, ak teda sa nebavíme o kolimátore za 20eur, ale o serióznejších, kde vysolíš viac grošov

V závere mi to ale aj tak príde, že Vy ste už rozhodnutý kúpiť si ten lacný kolimátor, len chcete, aby Vám to tu odobrili a aby ste mal na strelnici dobrý pocit, že však chalani povedali, že to je jedno, či? Pokiaľ ide naozaj len o to, aby na tej zbrani nejaký kolimátor bol, za čo najmenej peňazí, potom asi nemá zmysel presviedčať Vás, aby ste si došetril a kúpil aspoň nižšiu triedu kvality (okolo tých 200e). Kúpte si ten lacný a po mesiaci, dvoch, ho hodíte aj tak do koša :)
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Bazos som zavrhol, nebudem naozaj riskovat.
Premyslam nad 2 moznostami...kupim lacny a uvidime, co vydrzi.
Ak bude blbost (co asi bude) posuniem ho synatorovi na jeho airsoftku...aj tak som mu uz davnejsie chcel nieco take darovat...len tie znamky nie a nie sa zlepsit;o).
Druha moznost je kupit Sightmark priamo od GP za 199 https://grandpower.sk/sk/prislusenstvo/ ... 8-fsr.html, pretoze hoci to bol nanho jemne negativny nazor myslim, ze ak ho ponuka GP u seba a ja som naozaj (zatial) vikendovy strelec mohol by mi stacit.
Alternativa k tomu je https://www.balistas.sk/kolimatory-/kol ... ot-hs403b/, ale ten je docasne nedostupny, co moze znamenat aj tyzdne az mesiace.

Viac ako 300 sa mi za kolimator davat naozaj nechce, aj ked sa mi pacia viac tie hranate typy napriklad Holosun Micro Red Dot HS407C.
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

https://www.zbranepresov.sk/Vector-Fren ... tor%206moa
Skus toto je to lacne a mas tam dozivotnu zaruku
Osobne by som trocho este si pridal
https://www.zbranepresov.sk/Vector-MAG- ... ASC&page=4
A hlavne mas 14 dny na vyskusanie a pripadne vratenie
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Si mi zamotal teraz hlavu, pretoze cena je lakava a ked ozeliem nakup na ICO budem mat aj tych 14 dni na pripadne vratenie.
Podla popisu by mal splnat vsetko, co potrebujem, jedina nevyhoda je bateria, ktora sa vymenia demontazou kolimatora, ale zase pri tej vydrzi mi to moze byt asi jedno.
Porozmyslam;o).
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Na "doživotné" záruky by som moc nenaletel, lebo ono je to vždy "Limited Lifetime Warranty" a ponúka ju dnes už každý serióznejší výrobca. Až príde na reklamáciu, otázka je, čo si pod slovom limited predstavuje nielen sám výrobca, ale niekedy aj slovenský predajca. Pokiaľ ide o Vector, pozrite si recenzie na tú ich lifetime warranty na amerických stránkach...
:wink:
Pokiaľ ide o veľkosť bodky, neviem, ako to Fleg uzavrel ani neviem, či chce tubus alebo nie, ale pokiaľ ide o jej tvar a o kvalitu skla, tak Vector je dosť veľký kompromis. Asi ako ten Sightmark. Už sa mi k tejto téme nechce nejako vyjadrovať, podstatné asi bolo napísané, ale ak Fleg tvrdí, že je ochotný obetovať za kolim do troch stoviek, tak mi to príde, že naozaj nie je nutné robiť až taký veľký kompromis. Okrem spomínaných základných Holosunov (rad 403), ktoré sú o kus vyššie než Sightmarky, Vectory, aj než u nás bežne dostupné Delty, sú tam už aj zaujímavé Vortexy (rad StrikeFire). Človek možno obetuje o stovku viac, ale je dosť možné, že si ušetrí kopu nervov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Grand Power"