Uprava zbrane kat. A

juronoro
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 5 months

Uprava zbrane kat. A

Príspevok od používateľa juronoro »

Zdravim,

chcel by som sa vas opytat ci niekto nahodou neviete aky je postup (ak je to vobec zakonne mozne) pri uprave zbrane ktoru som povodne nadobudol na ucely sportovej strelby na zbran urcenu na zberatelske ucely. Jedna sa o zbran kat A podla pismen l), m) a q) - sklopka prerobena zo samocinnej zbrane. Nedavno som si rozsiril ZP aj o kat F a preto ma zaujima ci by bolo mozne zbran spatne upravit zo samonabijaciej na samocinnu a preevidovat(?) ju na zberatelske ucely.

V zakone som sa snazil najst nejaku spojitost s tymto konkretnym pripadom ale nic take som tam nevidel. Predpokladam ze by bolo treba vybavit vynimku na zbran kat A podla pismen b), m) a q), priniest zbran na OR PZ pred upravou, potom do autorizovaneho servisu ktory by samotnu upravu vykonal a nasledne ohlasit zmenu podkategorie zbrane do 7 prac dni prislusnemu utvaru, ale to je iba moj dohad a nezda sa mi ze by to takto stacilo...

Mate niekto skusenost s takouto situaciu?

Vopred vdaka za kazdu odpoved.
Používateľov profilový obrázok
ozbraniach.sk
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Registered for: 4 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ozbraniach.sk »

Technická úprava zbrane samonabíjacej kat A naspäť na samočinnú je zväčša možná - ak bude šikovný puškár, tak prečo nie. Ale nejak postrádam zmysel prečo to robiť.

1. Do zbrane bude tak zasiahnuté, že zberateľsky nebude mať hodnotu

2. výnimky na samočinné zbrane sa nedávajú len tak hocikomu. Uvedom si, že v celej SR je evidovaných len niečo nad 700ks zakázaných zbraní (myslené podľa definície zákona do 31.01.) , takže tých zberateľov fakt nie je veľa. Si si istý, že ju dostaneš?

3. výdavky a starosti za to nestoja. Prerábka samočinnej zbrane na samonabíjaciu predraží zbraň o 50-100% kvôli práci puškára, poplatkom atď. Opakovať to v opačnom garde je ekonomický nezmysel - je lepšie radšej rovno kúpiť samočinnú zbraň, vyjde to o dosť lacnejšie.
juronoro
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 5 months

Príspevok od používateľa juronoro »

Vdaka za info. K tym bodom:

1. Ako je myslene tvrdenie ze "do zbrane bude tak zasiahnute, ze zberatelsky nebude mat hodnotu"? Lebo v podstate bolo do zbrane zasiahnute akurat pri tej prvotnej uprave zo samocinnej na samonabijaciu ked nejaky majster zbrusil pilnikom alebo cim vybezok poistky (selektoru). A to je cele - vymena jedneho dielu by to "opravila" a zbran by bola v autentickom stave (neni prave taky stav zberatelmi preferovany?). Kazdopadne nie som ziaden expert a preto by som tento predpoklad dal najprv overit u puskara... Je to totiz aj jeden z dovodov preco som si hovoril ze by mozno stalo zato to skusit - ten diel nemoze byt drahy.

2. Troska si ma zaskocil co sa tej vynimky tyka.. Jeden obchod so zbranami co je tu nedaleko ma na vyber rozne samocinne zbrane a samotna obsiahlost tej ponuky vo mne vzdudzovala dojem ze to nemoze byt nejaky problem tu vynimku vybavit, inak by to znamenalo ze ta ponuka sluzi tym 5 vyvolenym co vyninky dostanu. A aj ked nevidim dovod preco by mi ju mali zamietnut, nemam ani nejaky vazny dovod aby mi ju urcite schvalili. Proste je to moja zaluba a chcel by som to mat podla spravnosti v autentickom stave a to je cele.

3. Nehovorim ze su mi peniaze ukradnute ale ak by sa moj predpoklad z bodu 1 potvrdil, tak tie naklady na puskara nebudu astronicke a mierne znizenie (finacnej) hodnoty zbrane by som vstrebal. A co sa tyka priamo kupy samocinnej - nad sa58 uvazujem, spominany obchod ju ma v ponuke.. len ja mam M92 ktoru som uz v ponuke nikde nevidel ani ako samonabijaciu nie to este samocinnu.. preto ta iniciativa ju dat upravit.

Ale podla toho co hovoris sa to moze aj predrazit alebo aj skoncit neuspechom (ked by mi minv zamietlo tu vynimku). Tak musim este prehodnotit..
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

Zbraní kat A bolo v evidencii v januári 744, treba však povedať že subjektov čo ich držia je rádovo menej. ... Získať sa dá, ale je to naozaj opruz, nie len na začiatku ale aj do budúcna.

Pri zbraniach je zberateľská hodnota subjektívna, "autentický" stav by som ale nepreceňoval. Je sexi, ale znižuje možnosti narábania, predaja, presunu... obzvlášť na tomto mikrotrhu. Do zahraničia sa s tým v podstate nedostaneš. A mať výnimku napr znamená, že ti do bytu/firmy napochoduje pzsr minimálne raz za 2 roky na kontrolu uloženia zbrane (periodicita je daná priamo zákonom a treba mať na zreteli, že pri jej výkone má ministerstvo a aj PZSR právo do objektu súvisiaceho s kontrolou proste napochodovať, toto sa nerieši predvolaním).
juronoro
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 5 months

Príspevok od používateľa juronoro »

Dakujem za info..

Teraz som si isty ze tie starosti okolo toho prevazuju (asi aj viacnasobne) moju tuzbu mat tu zbran v originalnom stave. V podstate to povodne pramenilo z toho ze tu zbran mam uz teraz ako "safe queen" a ani z nej uz nestrielam aby sa co najviac zachovala v orig stave. A mat ju v stave v akom bola vyrobena by tomu dodavala este vacsi smrnc. Ale to by bola skor ceresnicka na torte ako nejaka prakticka zalezitost...

No nic, dakujem este raz obom za prebudenie do racionalneho sveta a mozno raz na stare kolena ked nebudem mat co na praci to skusim.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 55
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Ahojte, ja by som sa opýtal presne opačne - mám. podľa nového zákona zbraň kategórie A - sklopná do 600 mm, ako bolo už napísané okrem státia v trezore na nič nepoužiteľná, prakticky nepredajný kus železa... Veľmi silno uvažujem že by som ju chcel nechať prerobiť na pevnú pažbu ak by sa dalo zo zákona, mal som ju na športovú streľbu pôvodne, teraz iba stojí v trezore atď.. bol by aj v tomto prípade postup podľa par.28, ods.1. písm.h - tzn. požiadať o vykonanie expertízneho skúmania, urobiť zmenu sklopnej pažny na pevnú, ohlásiť zmenu kategórie zbrane z A, na par.5, ods.1, písm.d - dlhá samonabijacia palná zbraň...??? alebo je to v prípade zbrane na výnimku veľmi komplikované, rovno ju darovať štátu ???

h)oznámiť policajnému útvaru, ktorý vydal preukaz zbrane, zmenu kalibru zbrane, zmenu výrobného čísla zbrane, výmenu hlavne, skrátenie hlavne, úpravu vývrtu hlavne, opravu alebo úpravu zbrane na zbraň inej kategórie alebo podkategórie do siedmich pracovných dní od jej vykonania; pred jej vykonaním je povinný predložiť zbraň policajnému útvaru na vykonanie jej kriminalisticko-expertízneho skúmania, ak oprava alebo úprava zbrane na zbraň inej kategórie alebo podkategórie nespočíva v zmene dĺžky pažby,
juronoro
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 5 months

Príspevok od používateľa juronoro »

Ahoj, pokial viem tak na danu zbran by si mal mat zakonnu vynimku nakolko si ju nadobudol pred uvedenim novej legislativy do platnosti (samozrejme za predpokladu ze si ju ohlasil do stanoveneho terminu - vtedy ti mali na OR PZ aj vydat novu kartu zbrane s uvedenou vynimkou). Opat, pokial ja viem, tak to v podstate znamena ze zbran mozes nadalej pouzivat ako aj predtym.

A over si ci vobec mas zbran ktora spada do kategorie A, nakolko som sa nedavno od ineho uzivatela dozvedel nasledovne:
"Bod q (sklopka) sa tyka len dlhych zbrani a tvoja je kratka (pretoze mas hlaven kratsiu ako 30 cm) prerobena zo samocinnej s nadlimitnym zasobnikom"

Takze ak tvoja zbran ma hlaven kratsiu ako 30cm, nebola prerobena zo samocinnej a nevlozis do nej nadlimitny zasobnik, zbran NESPADA do kategorie A.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 55
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Ahoj Juronoro, Ďakujem za odpoveď... samozrejme, ako som písal, zbraň som kúpil pred 01.02.2022, mal som ju napísanú na športovú strelbu na zboják E... Ale podľa nového zákona padla do A - par.4, ods.2, písm. q - sklopka menšia ako 600 mm - hlaveň je 350 mm, dlhá = po 01.02.2022 zaradili ju správne..., iba na zberateľstvo - zbroják F... samozrejme výnimka je zapísaná normálne v karte zbrane...

"Opat, pokial ja viem, tak to v podstate znamena ze zbran mozes nadalej pouzivat ako aj predtym." - no tak toto som si myslel aj ja, nakoľko:
- par. 72j, ods. 7 vyslovene hovorí, že
:

"Držiteľ skupiny E zbrojného preukazu, ktorý je držiteľom zbrane, ktorá je od 1. februára 2022 zaradená do § 4 ods. 2 písm. q) a ktorú nadobudol do 31. januára 2022 je oprávnený túto zbraň držať v stave umožňujúcom jej okamžité použitie na účel cvičnej streľby a nadobúdať strelivo do nej aj od 1. februára 2022."

a ďalej

- par. 27, ods.6 hovorí, že"
"
(6)Držiteľ skupiny F zbrojného preukazu starší ako 21 rokov je oprávnený držať zbraň kategórie A uvedenú v § 4 ods. 2 písm. k) až q), zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a) až g) a i) a zbraň kategórie C uvedenú v § 6 ods. 1 písm. a) až f) a h) na strelniciach v stave umožňujúcom okamžité použitie na účel cvičnej streľby; zbraň musí byť označená značkou29e) a jej držiteľ je povinný osobne alebo elektronicky oznámiť cvičnú streľbu policajnému útvaru najskôr tri dni a najneskôr 24 hodín pred dňom uskutočnenia cvičnej streľby.

- tak som sa naívne domnieval, že pokiaľ mám, E aj F, zbraň je samozrejme skoro nová aj s tlakovkou atď.., miestom držania zbrane bude aj športová strelnica - ako je to v týchto 2 paragrafoch uvedené...

Po návštev ORPZ oddelenia evidencie zbraní som sa ale prebral do reality, bolo mi vysvetlené že nič také sa nekoná, iba doma zamknúť do trezoru, ak náhodou na strelnicu tak v zmysle par. 27 vopred oznámiť atď..

Teda ak sa dá, tak prerobiť na pevnú pažbu, alebo inak nepoužiteľný a nepredajný kus železa doma v trezore... Akurát, potom o čom vlastne hovorí ten par. 72j, ods. 7 ???
juronoro
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 5 months

Príspevok od používateľa juronoro »

No ja som osobne uz na taketo legislativne argumentovanie prikratky ale minimalne mozem zdielat moju skusenost s celou touto situaciu ohladom tej sklopky...

Kedze som sa domnieval ze ta moja zbran sa kategorizuje ako dlha, tym padom by spadala podla par.4 ods.2 pod pismeno q, tak som si zacal zistovat co treba pred 1.02.2022 vybavit aby bolo vsetko v poriadku. Vypocul som si (niekolkokrat) podcast od legis telum ktory riesil presne tuto situaciu a vyslovene bolo povedane ze majitelia tychto zbrani (sklopiek mensich ako 600mm) maju problem ak budu bez Fka. Tak som v podstate "utekal vybavit" Fko nech je vsetko po poriadku. Fko som chcel casom vybavit aj tak, takze mi to bolo v podstate jedno.

Ked som sa ale podelil o tuto skusenost v jednom obchode so zbranami tak ma majitel az vysmial ze to je uplna blbost, absolutne som nemusel narychlo riesit to Fko koli tej zbrani ktoru som uz vlastnil. Bez nejakeho zavahania mi tvrdil ze to neexistuje aby bol problem tu zbran nahlasit a dalej pouzivat na ucely na ake bola povodne nadobudnuta - teda na sportovu strelbu v ramci sk. E ZP. Samozrejme tento majitel nemohol tusit ze konkretne moja zbran ma hlaven kratsiu ako 300mm a tym padom ani nespada pod q) inak by mi asi rovno povedal ze tam neni uz vobec o com.

V tvojom pripade teda zbran spada pod to q), ale osobne si myslim ze par. 72j, ods. 7 sa neda ohybat podla toho ako to sa danemu policajtovi hodi - je to velmi jasne definovane. Taktiez si myslim ze ten par. 27, ods.6 sa tyka vsetkych ktori takuto zbran nadobudli po 31.01.2022 co sa teba netyka. (EDIT v tom par. 27 ods.6 som sa sekol - myslel som ze sa tam pise o sk. E ale tam sa pise sk. F - ale neverim ze ak mas v KZ uvedenu sk E tak sa ta zrazu tyka ten par. 27 ods.6 len koli tomu ze mas aj sk. F...)

Na zaver este dodavam ze ja som po ohlaseni dostal novu KZ s vynimkou kde je nadalej uvedena skupina E ZP. Ak tebe vydali novu KZ s uvedenou skupinou F ZP, neviem ako to ovplivnuje platnost toho par. 72j, ods. 7.

Ale zaciname tu celkom plavat v dohadoch a predpokladoch, radsej by som priestor prenechal nejakemu legislativnemu guru ktory by nas tu upratal nech vieme na com sme... Pride mi to prinajmejsom divne aby sa v podstate takto "vynucovala" uprava tychto zbrani na fixnu pazbu len aby si ju majitelia bez sk. F mohli ponechat.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 55
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Ahoj Juronoro,

presne ako píšeš, ja som sa taktiež spoliehal na existenciu par.72j, ods.7., F aj E som už mal, tak som v podstate nemal čo riešiť... Prihlásil som po 01.02.2022, zaradili do par.4, ods.2 písm q. podľa zákona - bolo to možné zapísať iba na zberateľstvo (EDIT - ako sa pani policajtka vyjadrila - že tak im to napísali - PPZ, minv ??? ), na športovú streľbu v žiadnom prípade....

Nakoľko ale oba paragrafy 27 ods.6 aj 72j doslova uvádzajú športovú strelnicu ako miesto držania zbrane v stave umožňujúcom jej okamžité použitie - išiel som sa teda nedávno opýtať (EDIT - nakoľko hneď vtedy na mieste mi samozrejme nezaplo), či je možné do karty zbrane dopísať okrem trvalého bydliska - ako miesta uloženia zbrane, aj športovú strelnicu ako miesto držby zbrane...

bolo mi veľmi zrozumiteľne vysvetlené že nič také neexistuje, len po ohlásení vopred na strelnicu, inak iba v trezore... karta zbrane je na F, teda žiadna športová strelnica... nemohol som to nepochopiť, tak by som sa vyjadril...

aj keď par. 72j ods.7 vyslovene rieši zbraň kategórie par.4, ods.2, písm.g - teda po novom zberateľské zbrane a športovú strelnicu, je to asi celé nejakým interným predpisom upravené inak...
Naposledy upravil/-a Gabo13 v 03 Nov 2022, 17:14, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Z môjho pohľadu je situácia vcelku jasná - §72 obsahuje "Prechodné ustanovenia", §27 "bežné" oprávnenia držiteľa.
Tzn. na zbraň nadobudnutú do 31.1.2022 sa vzťahuje §72, na zbraň nadobudnutú neskôr už §27.
Tzn. dlhá skrátiteľná pod 60 cm (§ 4 ods. 2 písm. q) spred 31.1.2022 môže byť na E aj F, tá po 31.1.2022 už len na F s možnosťou streľby po predchádzajúcom oznámení.

Ak si to u vás na okrese silou-mocou vykladajú inak, odporúčam kontaktovať ODE PPZ.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"