Skúsenosti s 9mm Luger strelivom a jeho dostupnosť v 2022

4C9D3B581F
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 1 year 5 months

Skúsenosti s 9mm Luger strelivom a jeho dostupnosť v 2022

Príspevok od používateľa 4C9D3B581F »

Dobrý deň,
prichádzam sem po radu a skúsenosti s výberom 9mm Luger streliva a zároveň s jeho dostupnosťou v tento moment. Otázky:
1. Aký presný typ (ak by sa dalo aj s linkom kde sa dá kúpiť) 9mm streliva odporúčate pre denné nosenie (nie na povolenie), resp. aký výrobca je v súčasnosti najviac spoľahlivý v komunite? Pri tejto otázke pre mňa moc nezohráva rolu cena :)
2. Totožná otázka ale skôr zameraná na cvičnú streľbu na strelnici, to jest. možné alternatívy.

Po zbežnom prezretí fóra, tak Hornady, Federal a S&B mi prišli ako najviac odporúčané ale môžem sa mýliť :) Díky za feedback a reakcie.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ak chceš nosiť FMJ, potom Geco je solídna voľba. Ak chceš nejaké vymýšlance, potom najschodnejšia cesta na nosenie budú aj EFMJ od Federalu…
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Nehľadaj "najviac spoľahlivé strelivo v komunite", ale v tvojej zbrani.
Aj inak špičkové strelivo nemusí konkrétne tvojej zbrani "chutiť" a môže občas spôsobovať problémy, napr. kvôli tvaru strely (Flat Nose a pod.) alebo tvrdosti zápalky. (*)

Existujú asi 3 možné režimy použitia, ktoré som odpozoroval v mojom okolí. Iné mi teraz nenapadajú:
a/ Nosím to, s čím trénujem.
- nájdem dobré strelivo za takú cenu, že si ho môžem dovoliť aj na kompletný tréning. Zároveň je v mojej zbrani veľmi spoľahlivé a jeho správanie a výsledky v terči sú konzistentné.

b/ Nosím niečo, čoho spoľahlivosť si viem dostatočne overiť na začiatku a potom aj priebežne.
- nájdem dobré strelivo za pre mňa mierne vyššiu cenu, ktorého spoľahlivosť viem na začiatku overiť v počtoch viac stoviek až málo tisícov. A relatívne často pri návštevách strelnice finančne zvládam vystreliť všetko nosené strelivo a nahradiť ho novým. T.j. spotreba rádovo v stovkách ročne.

c/ Nosím niečo drahé a exkluzívnejšie.
- pri cene rádovo euro a viac za kus, na úvod overím spoľahlivosť povedzme stovkou či dvoma (ak vôbec) a potom priebežne ťažko povedať. Nosené strelivo je podľa mňa vhodné meniť minimálne raz za pár mesiacov (6 mi príde ako max.), takže spotreba rádovo v desiatkach ročne.

Neposudzujem jednotlivé možnosti, každý nech sa rozhodne sám.

Teraz konkrétne:
Ja s Glockom 19 Gen 3 fungujem v režime b/ a občas v a/.
Mám vystrieľané (desať)tisíce krabičkových SB 8g FMJ, ktoré v mojej zbrani fungujú bezchybne, v terči primerane mojim schopnostiam. Tým pádom nemám problém ich nosiť, čo aj robím pri výletoch tam, kde predpokladám skôr 4-nohú hrozbu - les, hory. Zdôrazňujem to "krabičkových" ako je zobrazené na tej linke, lebo SB robí 8g FMJ aj v tréningových krabiciach sypaných po 250 ks a podobne a tie mi nie vždy fungovali bezchybne.

Najčastejšie nosím SB 9g FMJ Subsonic, to je pre mňa ten režim b/. Vystrelil som ich už zopár tisíc a zásobník vystrieľam vždy pri tréningovej návšteve strelnice.


(*) Pozn: Skúšal som svojho času aj 9,7g gramový SB Subsonic a nebolo to dobré. Má trošku odlišný tvar strely než 9-gram a to občas pri manuálnom obtiahnutí spôsobilo zaseknutie sa strely o nábežnú hranu komory. Preto stále zdôrazňujem to overenie fungovania streliva vo vlastnej zbrani.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Trochu cestujem v čase, keď čítam, čo píše Yarco. On to tu nepíše po prvý raz. Písal to už dávno. A nielen on. Úplny súhlas...
:arrow:
Moja osobná skúsenosť, že podľa zbrane a prostredia som nosil všeličo od "bežného" FMJ (Geco, SB, Fiocchi), cez FMJ TC (Fiocchi Black Mamba) až po EFMJ (Federal Guard Dog) a FTX (Hornady Critical Defense), ale vždy s tým, že než som začal dané strelivo v danej zbrani nosiť, poriadne som si preveril, či spolu fungujú na sto percent. A pre vlastnú sebaistotu vždy s tým, že chcem pocitovo dostať do rúk priebeh výstrelu a ešte si aj zvyknúť na záblesk výstrelu v zlých svetelných podmienkach. Toto sa nedá overiť a získať tak, že si kúpiš dve krabičky - jednu na nosenie a jednu "pokusnú". Nehovoriac o tom, že pre pocit sucha a istoty by si mal takto preverovať pravidelne.
:idea:
Samozrejme, očakáva sa, že bez ohľadu na to, koľko času človek strávi na strelnici a koľko toho dokopy vybúcha za mesiac/rok, tak čo človek nosí, s tým by mal:
a) pravidelne trénovať, pokiaľ ide o zbraň.
b) aspoň občas trénovať, pokiaľ ide o konkrétny typ streliva.
:!:
Plus nezabúdajme na ten moment, že nabíjaním do komory a prípadným vybíjaním z komory hrozí posun strely v nábojnici, preto vrchný náboj v zásobníku treba rotovať a/alebo častejšie vyraďovať. Plus, ako Yarco píše, nie je od veci obmieňať strelivo v zásobníku (individuálne podľa toho, v čom, kam a ako je nosené, kde je zbraň uchovávaná, keď nosená nie je, atď).
:D
Niekomu to môže prísť príliš prekombinované. Napokon, aj medzi ľuďmi, ktorí nosia zbraň dennodenne - napr. aj do služby - nájdeš mnoho takých, ktorí nič z toho neriešia. Napáskujú, čo dostali, občas si buchnú, keď už musia v rámci nejakých previerok, veria, že kvér sa čistí sám strieľaním a nič viac neriešia. Aj tak sa dá... Pre zákonadbalého držiteľa ZP sk. A by ale malo byť charakteristické práve to, že si uvedomuje svoju zodpovednosť a preto poctivo pracuje na zvyšovaní a udržiavaní svojej spôsobilosti. A to je dôležitejšie než hľadanie nejakého ideálneho streliva a ideálneho kvéru. Skrátka, odhliadnuc od marketingu, vždy lepšie ako kúpiť 100 ks. nejakého EFMJ a z neho buchnúť 25 kusov a tancovať okolo zvyšných troch krabičiek, je kúpiť za +/- rovnaké peniaze 500 ks. FMJ SB a z nich buchnúť 400 ks a zvyšné mať na výmenu.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Ja nosim vacsinou G43X, obcas G17 gen.5 a sporadicky (vacsinou ak idem niekam dalej na preteky a nechce sa mi vlacit viac zbrani CZ Shadow 2. Na nosenie pouzivam do vsetkych SB 124gr FMJ. Za poslednych par rokov vystrielanych nejakych 8-10 tisic s poctom zavad 0. Predtym som nosil Geco 124gr FMJ, ale ked som mal dve zavady za sebou a kde inde ako na preteku som ho nosit prestal. Dozvedel som sa ze vyroba uz neprebieha v Nemecku ale v Madarsku. Velmi rad som mal naboje Lapua, ale bohuzial su nezohnatelne. Boli spolahlive a skoro vobec nespinili zbran.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"