Účinnosť pištoľových ekostriel na mäkkú balistiku

DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Účinnosť pištoľových ekostriel na mäkkú balistiku

Príspevok od používateľa DeSade »

V závislom, subjektívnom, súkromnom teste, nové zinkové ekostrely(náhrada olova) prešli všetkými mäkkými vestami PZ. :) Chlapci, majú radosť :lol:
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

Máš detail toho testu? Aspoň aká to bola strela, kaliber, vesta.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

9L od SB, všetky vesty okrem tvrdej balistiky. Ale veď je to jedno, aj tak ich nenosia a keď nosia tak napikaču.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Postni ten test, kde sa o tom písalo.
Dosť pochybujem že to je reálne. Závisí zrejme aj od tvaru strely.
3A vestu som videl prebitu jedine od tokareva a aj to bola strela s oceľovým jadrom.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1315
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Aky tvar strely? SB vyzaba jen jeden naboj so Zn strelou
9x19 FMJ ZN 5,9g
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Kde najdeme ten test. Sa mi to nejak nezda...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1315
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

"V závislom, subjektívnom, súkromnom teste..."
Ak sa ti to nezda, urob si svoj sukromny test.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Ok dakujem. Info bolo presvedcive, dôkazy nezvratne , fotky neretušovane. Nieje dovod robiť vlastne testy...
Zasa jedna kvalitna tema plna presvedcivych informacii. Ze ja som sa ozval.
Blu dik za podporu. Si borec...
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1435
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Rozmýšlam nad tým, prečo by mala zinková strela prejsť "všetkými mäkkými vestami". Jediné, čo ma napadá, že tie vesty neboli balistické. :D

Zinok /Tvrdosť zinok[Mohsova stupnica]. 2,5/ je len o stupeň tvrdší, ako nelegované olovo /Tvrdosť olovo[Mohsova stupnica]. 1,5/

Zinok je o niečo lahší, takže sa zvýši ústová rýchlosť. Ale nie na tolko, aby bola rýchlosť vyššia a strela tvrdšia, než celoplášť z 357.

Je pravdou, že 357 nemá s "mäkkou vestou" problém, ale iba v prípade, že tá vesta nie je balistická.

Tak poprosím, netasiť balady tam, kde se bude střílet.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3696
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Tú stupnicu síce nepoznám, nie som ani strojár, ale čisto matematicky, to nie je že "len" o jeden viac, ale viac o 66%...

Edit: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mohs_scale - ono to asi nebude na dnešnú dobu dobrá stupnica na porovnávanie tvrdosti materiálov,, keďže sa odvíja od tvrdosti rôznych minerálov a testuje sa schopnosťou odolať poškriabaniu. Čiže nepôjde určite o lineárnu stupnicu a ťažko povedať, že o koľko je 1.5 vs 2.5 niečo tvrdšie.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1435
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Tak spoznajte sa http://www.converter.cz/tabulky/tvrdost-mohs.htm

Je to len moje laické porovnanie. Legované olovo, aké sa používa na strelivo na tom môže byť na dvojnásobku. A ani Zinok sa nemusí na strely používať v čistom stave. Tiež sa používa do zliatín. Napríklad do mosadze. A tá už má stupeň tvrdosti až 4 a ocel 5 až 8,5.

Podstatné ale je, že aj ak by to bola ocel, tak luger ani 357mg nepresterelil IIIA balistiku. Tak prečo zrazu zinok??
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, to moze zalezat na mnozstve faktorov, nejde len o tabulkovu tvrdost (respektive odolnost voci 'poskriabaniu') ale aj o to aka je celkova kompozicia tej strely, jej tvarovanie a deformacia pri kontakte s makkou balistikou, a x dalsich veci. Rovnako mohlo byt faktorom vek a stav tych viest na ktorych to bolo testovane, atd. Ale to ze klasicky 9mm luger alebo 357 vestou neprejde este neznamena ze to tieto nontoxy nedokazu. Moj teoreticky nazor je ze cisto zinkova a takato lahka strela ktora je o dost rychlejsia nez klasicke lugery a zaroven pri kontakte expanduje len uplne minimalne ma naozaj celkom dobru sancu prejst makkymi vrstvami kevlaru.

Je ale rozdiel teoretizovat a urobit prakticky test. DeSade ho urobil a podelil sa s nami o zaujimavy (a prekvapivy) vysledok, za co mu dakujem. Sam uviedol ze to bol sukromny a subjektivny test, ale napriklad ja osobne by som si nedovolil ten jeho zaver spochybnovat (ze dane nontoxy presli tymi vestami s makkou balistikou ktore pouzil na ten test), kym to sam (alebo niekto iny) nevyskusa a nepotvrdi alebo to nevyvrati.

DeSade: Este raz dik za test/zaujimave info.


Gunslinger
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Boli ti sprístupnené bližšie informacie o tomto teste? Či reagujes len na to čo tu napísal...
Tiež som bol svedkom testu kde tokarev prestrelil plechový blembak durch a ľudia tomu nechcú veriť. Preto vravím že bližšie info/ prípadne foto by potešilo...
Edit.: Na stránkach s&b píšu že sa strela nedeformuje a má počiatočnú rýchlosť 610m/s.
Desade aká dlhá je prosím ťa strela? ( Nemá to s ničím súvis len ma to zaujíma)...
Skúšal si za sebou dve vesty, resp ako hlboko zostane strela zaborena ( koľko vrstiev ešte prebije) v zadnej časti vesty kým jej dôjde energia?
knot
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa knot »

aoaia - Sice to nebude Zn strela od SB no rovnako rychle/lahke bezolovnate 9x19.

https://www.youtube.com/watch?v=VWlk1Y3bjZI

https://www.youtube.com/watch?v=Nr6h44Pu4sM
Používateľov profilový obrázok
zebo
občasný prispievateľ
Príspevky: 64
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa zebo »

Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"