Otázka C 16

Mafto
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 1 year 1 month

Otázka C 16

Príspevok od používateľa Mafto »

Kedy sa na palnú zbraň určenú na streľbu nábojom typu flobert vzťahuje povoľovacie konanie a evidenčná povinnosť, teda kedy je na jej nosenie alebo držanie potrebný zbrojný preukaz?

Odpoved z knižky : Povolovacie konanie a evidenčná povinnosť sa vzťahuje na zbraň určenú na streľbu nábojom typu flobert ak sa jedná o zbraň C (viac ako 7,5J)
Na držanie uvedenej zbrane a nosenie je oprávnený držiteľ ZP A. Na držanie ZP B E F.


Odpoved z aplikácie : Na palnú zbraň určenú na streľbu nábojom typu flobert sa vždy vzťahuje povoľovacie konanie a evidenčná povinnosť.



Čo je správne? Odpoveď z aplikácie mi nedáva význam keďže aj keď by spadla zbraň do skupiny C tak ta skupina podlieha len ohlasovacej a evidenčnej povinnosti nie?

Vďaka za odpovede. Už mám bud zavareny môj biedny mozog alebo neviem
LAcike
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa LAcike »

§ 6 Zbraň kategórie C, odsek 1, pismeno e:
palná zbraň určená na streľbu nábojom typu flobert s energiou strely na ústí hlavne vyššou ako 7,5J

§ 6 Zbraň kategórie C, odsek 2:
Zbraň kategórie C podlieha ohlasovacej povinnosti a evidenčnej povinnosti.

§ 7 Zbraň kategórie D, odsek 1, pismeno a:
palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5J,

§ 14 odsek 2:
Nadobudnúť vlastníctvo zbrane kategórie D uvedenej v § 7 ods. 1 písm. a), d), i) a k)
možno na základe povolenia, zbrojného preukazu, zbrojnej licencie alebo zbrojného
sprievodného listu na trvalý vývoz. Vzor povolenia je uvedený v prílohe č. 5a.

Cize:
Na flobertku, ktora je kategorie C (viac ako 7.5J) sa vztahuje ohlasovacia a evidencna povinnost. Potrebujes zbrojak, nepotrebujes vsak (nakupne) povolenie.
Na flobertku, ktora je kategorie D sa vztahuje povolovacie konanie ak nemas zbrojak (kedze na kupu musis byt bezuhonny a spolahlivy, co splna kazdy so zbrojakom, viac vid odsek 3 par. 14) a vzdy evidencna povinnost.

Sumar:
ani odpoved z knizky ani odpoved z aplikacie nie su uplne spravne. Aplikacia predpoklada, ze nakupne povolenie potrebujes aj ked mas zbrojak (nepotrebujes) a knizka nereflektuje zmeny z februara 2022. Knizka zbytocne rozpisuje do detailu kto moze nosit a kto drzat zbran, aj ked otazka sa to priamo nepyta.
Mafto
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 1 year 1 month

Príspevok od používateľa Mafto »

Aha ďakujem ti. Neviem ci to dobre chápem, ale ak je flobertka zbraňou kat D (max 7,5J) tak sa rozumie povolovacim konaním aký úkon?


*Povolenie ktoré mi vydá policajný útvar na základe : ak som spôsobilý na právne úkony, písomne požiadam, mam 18 rokov, som bezúhonný a trvalý pobyt na Slovensku?
Toto povolenie sa rozumie tým povolovacim konaním v prípade ak nemám zbrojak a chcem nadobudnúť zbraň kategórie D?

Doteraz som mal zato, ze povoľovacie konanie=nákupné povolenie
Snáď som to napísal aspoň kus zrozumiteľne
LAcike
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa LAcike »

Aha ďakujem ti. Neviem ci to dobre chápem, ale ak je flobertka zbraňou kat D (max 7,5J) tak sa rozumie povolovacim konaním aký úkon?
Povolacie konanie znamena, ze ti ziadost o nakup musia povolit. Cize potrebujes nakupne povolenie. To je presne to to iste ako ked si chces kupit zbran kategorie B. Najskor ides na policiu po ziadost o nakup a nasledne s nakupnym povolenim ides do predajne, kde ti na zaklade toho danu zbran daneho typu z povolenia dovolia zakupit (bez neho nesmu predat).
Doteraz som mal zato, ze povoľovacie konanie=nákupné povolenie
Nakupne povolenie je vysledok konania. Specialne v pripade, ak nemas zbrojny preukaz, ti moze policia zamietnut ziadost a konanie sa ukonci zamietavo. Napriklad preto, ze nie si bezuhonny alebo spolahlivy. Maju pravo si ta preklepnut. Prakticky som to ale nevidel policajtov vykonavat (preveria len registre).

Cize tak ako som ti uz pisal. Ak mas zbrojak, si automaticky prevereny ako bezuhonny a spolahlivy a na D-cko nepotrebujes povolenie. Ak nemas zbrojak, tak si ta musia preverit a preto potrebujes povolovacie konanie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"