Tasenie zo skryteho nosenia

matyashisko
občasný prispievateľ
Príspevky: 85
Registered for: 1 year 7 months

Tasenie zo skryteho nosenia

Príspevok od používateľa matyashisko »

Ahojte,
mam otazku, s ktorou si lamem hlavu a rad si necham poradit:

Ako na tasenie zo skryteho nosenia?

Konkretny pripad:
  • microcompact s predlzenym zasobnikom pre "plny uchop"
  • umiestnenie puzdra appendix
Detaily:
Trenujem to, ale casto skoncim s tym, ze mi prostrednik silnej ruky po vytaseni zostane na luciku. Zbran teda vytiahnem iba prstennikom a malickom - a to je naozaj suboptimalne mat potom ukazovak na zavere a prostrednik ako trigger finger.

Vychadzam z toho, co som sa naucil na kurzoch - teda, ze do zbrane treba pred vytasenim zatlacit, aby sadla do dlane. Potom ju oblapim prstami a vytiahnem.

V danom pripade kvoli kratkej rukovati robi neplechu aj palec silnej ruky, ktory velmi nema kam ist. Tym padom sa cela ruka vytoci a dojde k pripadu popisovanemu o par riadkov vyssie.

A aj keby som ten palec medzi zbran v puzdre so sweat guardom a telo narval - prostrednik sa jednoducho na rukovat nedokaze dostat a ze by teda mal :lol: Brani mu opasok.

Mam skor velke ruky a velmi malu pistol :)

Budem rad za kazdy tip! Diky.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Zbraň v puzdre treba nahmatať/nahmatávať časťou ruky - viac vonkajšou než vnútornou - medzi ukazovákom a palcom. Tvar zbrane tak ruku navedie a prsty dosadnú prirodzenejšie. Až potom ťaháš zbraň zo zovretia puzdra.
matyashisko
občasný prispievateľ
Príspevky: 85
Registered for: 1 year 7 months

Príspevok od používateľa matyashisko »

Ano, keby je na to priestor.

Asi budem musiet zmenit puzdro. V tomto je zbran prilis nizko - je to sice extremne komfortne, aj pri soferovani... ale rukovat je vertiklane tak blizko k opasku, ze tam prsty proste nedostanem.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Podľa tvojho popisu to vidím na nevhodne zvolené puzdro, resp. jeho nesprávne nastavenie.
Na stabilné tasenie potrebuješ vedieť uchopiť zbraň ešte kým je celá v puzdre - ak už nie komplet aj s palcom, tak určite aspoň mäsom palec-ukazovák (už spomínal Jack) a prostredníkom s prsteníkom.

Najprv skús, či nevieš posunúť opaskový úchyt puzdra nižšie (t.j. puzdro vyššie) príp. ho vymeniť za iný klip/prevlek. Bolo by to jednoduchšie a lacnejšie než výmena puzdra. Možno aj priamo výrobca ti bude vedieť pomôcť.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2080
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa dantes »

Pri apendix carry moze zalezat aj fyziognomii, ak ti precnieva brucho, uchop bude tazsi, osobitne pri subkompakte. Aj tam je rozdiel, ci mas G26 alebo Kevina. Puzdro je klucove, moze pomoct aj presun nabok, lebo tam zvacsa nic neprecnieva. :wink:
matyashisko
občasný prispievateľ
Príspevky: 85
Registered for: 1 year 7 months

Príspevok od používateľa matyashisko »

Vdaka za tipy. Extra mi nic neprecnieva, no puzdro mam prinizko. Budem to musiet fixnut a vyladit, aby to zasa prilis neovplyvnilo, ako sa s tym da "zit" = sediet a zohybat.

Top pohodlny je nylon, ale tam je spona natolko vysoko, ze rukovat je tesne nad opaskom.

Kydex obcas boli, no da sa to nastavit, skusim.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ešte príjemnejší ako nylon je semiš, ktorý ja osobne preferujem. Akurát teda pri puzdrení si treba dávať obrovský pozor a radšej uvoľnovať opasok a niekedy aj nohavice. :D A pokiaľ má človek pandero, určite vhodnejšie ako apendix carry je nosenie na štvrtej hodine.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

matyashisko napísal: 23 Okt 2023, 22:17Kydex obcas boli
Len taký tip - vnútorné puzdro nie je vidieť, ergo nemusí ti záležať na tom, ako vyzerá.
Ja si svoje appendixové puzdrá vždy "dolaďujem" obvykle pattex páskou a nejakou tvrdšou penou, aby sedeli a "neprintovali" presne podľa predstáv.
Vyzerá to síce hnusne, ale na to sere pes ;-)
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2080
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa dantes »

Na IWB pouzivam latkove puzdra od Falca a hlbka mi pride tak akurat. Ale ja nenosim na appendixe. Nemas nahodou "tuckable" puzdro, t.j. puzdro pod koselu? Tie byvaju hlboke kvoli specifickemu sposobu nosenia.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 202
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Bobani a nechcete sem hodit aj fotky?
Niezeby sme boli zvedavi na tie vase laloky, len pre predstavu. Take puzdro, hentake puzdro, šak spravte foto pred zrkadlom jak komu to ktoré sedí...
matyashisko
občasný prispievateľ
Príspevky: 85
Registered for: 1 year 7 months

Príspevok od používateľa matyashisko »

Fajn napad. Foto - z tohto sa tasi velmi zle, no na nosenie je to vyborne.

Ale napada mi, ze pozdro dole zosijem. Zbran potom bude o 1-2 cm vyssie a lucik stale "kryty".

Idea o uprave puzdra ma zaujala, prirodzene by som sa do toho nedal. Mozno aj nylon okolo lucika zalejem epoxidom, nech to je viac trigger guardove - najradsej by som tam nejako dostal trhaci trigger guard od Falco, co mam tiez. Ale ten plast sa tam nezmesti a ani neviem, ako by som ho dost pevne a trvacne spojil s nylonom.

Mozno je to ale dobry napad na puzdro - triggerguard z kydexu kvoli bezpecnosti a zvysok z nylonu kvoli pohodliu.
Prílohy
IMG_1130.jpeg
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

matyashisko napísal:Idea o uprave puzdra ma zaujala, prirodzene by som sa do toho nedal.
Nemyslel som úpravu puzdra z pohľadu funkčnosti alebo bezpečnosti. Väčšinou len jeho tvarové doladenie, aby lepšie a pohodlnejšie sedelo a menej printovalo.

Ak ti vadí kontakt tela s plastom/kydexom kvôli jeho tvrdosti alebo samotnému materiálu, nie je nič jednoduchšie ako puzdro zo strany od tela podlepiť materiálom, ktorý ti bude príjemnejší - tkanina, pena, koža, čokoľvek. Nijako tým neovplyvníš funkčnosť a bezpečnosť puzdra.
Látkové/nylonové puzdrá nepoužívam, nakoľko samosvornosť puzdra a pevný kryt lučíka sú u mňa nutnou podmienkou.

Napr. moje predchádzajúce puzdro (custom/BP Holsters) vyzeralo takto. Ten penový "nádor" veľmi pekne pákou cez opasok pritláčal pažbu a zadok záveru k telu a pritom bol (na pomery AIWB) aj pohodlný.
Prílohy
20231025_101102x.jpg
20231025_101046x.jpg
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Súčasné AIWB puzdro (Sharky/RH Holsters) vyzerá na opasku takto, je tam tak akurát miesta na plný úchop ešte zapuzdrenej zbrane.
Prílohy
20231025_100915x.jpg
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2080
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa dantes »

Matyasko, zda sa mi to, alebo by sa do toho tvojhlo klipu zmestili aj dva take opasky? Toto moze sposobovat, ze zbran s puzdom sa v ramci moznosti toho klipu s pohybom tela casom vselijak hybe tiez, co sposobuje ze mas zly uchop. Medzi rukovetou a opaskom je naozaj pomerne malo miesta, to puzdro by mohlo byt troch vyssie. Ale treba pamatat aj na to, ze subkompakt je vzdy kompromis z hladiska uchopu.

Ak je ten klip vzhladom na sirku opasku OK, tak skus cvicne presunut zbran na bok a tasit. Ak problem pretrvava, vymen puzdro za ine od renomovaneho vyrobcu, toto spravidla nebyva problem.
matyashisko
občasný prispievateľ
Príspevky: 85
Registered for: 1 year 7 months

Príspevok od používateľa matyashisko »

Yarco:
Sharky puzdro vyzera vyborne. Budem ho zvazovat - rata sa mi aj, ze kridlo nie je montovane, ale je sucastou kydexu. Spracovanie je dobre alebo treba doma dorbusit hrany? Nie je tam navyse vela kydexu?

Tie upravy pre lepsie skrytie chapem, ale ja uz proste viac miesta v nohaviaciach nemam :D a nemam vlastne ani problem so skrytim, kedze zbran je malicka. Vacsia by bola pri mojom obliekani, ktore nechcem menit, nenositelna.

Kydex na tele by ani az tak nevadil, skor to, ako sa zarezava do brucha ci slabin pri sedeni a pod.
Nemam s tym velmi skusenosti - nalepeny textil som na tom videl - robi to pocitovo dostatocny rozdiel?

Dantes:
Ale ano, puzdro to nie je zrejme optimalne. Klip by sa dal ohnut, aby to cele sedelo pevnejsie a vyssie a zaroven ak to dole trochu zosijem, zbran bude cela vyssie. Na mieste ju drzi hlavne sila opasku okolo tela, takze by to nemalo vadit. Ale stale chyba ochrana okolo lucika...

Kompromis pri uchope a celkovom ovladani chapem. Preto som prestal hladat nejaky "maly" all-in-one na nosenie aj strelnicu. Mozno G26 jediny to splnal, ale ten som predal a teraz si bucham hlavu :D na nosenie je sice lepsia jednoradova zbran (mozno s vynimkou dvojradoveho H11 - ktory sa mi paci, ale striela sa mi s tym hrozne) ... ale G26 ma proste nieco do seba, aj ked je to taka baculka.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"