Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi - tréning

polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi - tréning

Príspevok od používateľa polucias »

Téma oddelená od pôvodnej témy Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi
Panzer





ak sa môžem pridať k téme, použitia zbrane na neozbrojeného útočníka
tak ja by som to riešil tak ako to trénujem a čo dúfam že mozog spustí,

v prvom rad nepodceniť akéhokoľvek útočníka, tu niekde v úvode som čítal ako opilec napadol mladíka čo obchádzal krčmu, evidentne to mladík podcenil keď sa dal na útek a neušiel mu, opilí človek spravidla nebeží ani rýchlo ani moc rovno, takže ho podcenil a to bola prvá chyba ktorú ja sa snažím nespraviť, ak by som bol zahnaný do kúta a nemohol sa vyhnúť tak by som veľmi dôrazne dal najavo útočníkovi aby mi šiel z cesty ak by mi nedal na výber ťahám zbraň, zaujímam CQB postoj zbraň na pravom boku ľavý lakeť pred telom, začínam odstrkovať ľavou rukou zároveň sa chránim, vo vhodnom okamihu keď mám istotu že obidve ruky má hore rýchlom slede ľavá do hlavy zbraň do rozkroku, a naplno do útočníka kolená ruky všetko čo mám. , trénoval som túto situáciu špeciálne kvôli takýmto prípadom ako tu opisujete a je to použiteľné. dôležité je neváhať ked je šanca dať útočníka dole, ak ho celkový postoj zaujatý obrancom neodradí.

chyba je podľa môjho názoru v tom, že veľa strelcov, nositeľov, nikdy nevyskúša takúto modelovku a spolieha sa na to iba že má ten super kvér. K svojej obrane treba pristupovať komplexne a ak mám zbraň tak asi dvojnásobne. Ako tu niekto načrtol že by mi ju ešte aj zobral niekto atd. ani si to nechcem predstaviť.

toť môj názor
http://www.bojovesimulace.cz/Kniha.html
tu je to znázornené na začiatku videa, ten spomínaný úder
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

polucias, nechcem spochybnovat tento sposob obrany (sam som takuto obranu nikdy netrenoval), ale nepride mi moc vhodne drzat zbran v jednej ruke a udierat druhou. Ak chces udriet efektivne, je treba udriet pastou a ak das lavu ruku v past tvoja prava ruka bude podvedome koiprovat lavu co znamena, ze mozes krcovit zovriet zbran a prst ti moze sklznut na spust, nasledky nemusim rozvadzat.
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

práve preto sa to trénuje! sparinguje,
ubezpečujem ťa ale že tak natrénovaný prst mimo spúšt ako mám ja za tie roky môže len veľmi ťažko vystreliť,
a ak si pozrieš video tak pochopíš ako som to myslel stým postojom, kde je tam zatínanie ruky v päsť, také nič tam nie je, práveže máš ľavú ruku otvorenú a snažíš sa utočníka namotať na tú ruku než sa odkryje a potom bác zbraňou - kam trafíš tam trafíš ale je isté že ho prekvapíš, to je o čo tu ide, ďalej je už na tebe ako využiješ tento moment.

keby som ti to ukázal naživo a nechal to skúsiť teba verím že by si mi dal za pravdu, ono by sa to nevyučovalo keby to niekto nevyužíval v reále.
A darilo sa mi to použiť aj v obzvlášť tvrdom spraringu kedy mi nič nedal super zadarmo.
zároveň si v tomto postoji pripravený strieľať na nohy bez toho aby si dával zbraň zbytočne pred seba, napríklad ak by útočník vytiahol nôž, paralizér alebo nebodaj zbraň.
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

Nuz ak to mas natrenovane a veris tomu budiz...
Inak neda mi podotknut, ze v 30 sekunde toho videa je situacia ked na seba mieria dvaja ludia a je vyriesena tym, ze obranca zautoci na utocnika "rucne"? Nejdem spochybnovat izraelsky system, ale ak na mna ktosi mieri a mne sa zazrakom podari vytiahnut zbran, tak strielam kym stoji. Na druhej strane, mat pri treningu zbran nabitu ostrymi je tiez pekny hazard :?
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

vieš bolo to myslené tak že ten druhý utočník (poper) ešte zbraň v ruke nemal, a začal ju ťahať keď videl že som upratal jeho kamaráta, tak nejak to bol myslené.

a nabité ostrími, hmm, čo myslíš v reale tam budem mať čo?
vyzerá to hazardne, to je pravda, ale posúva ťa to psychicky na inú úroveň
na druhej strane ľudia skáču banji juping, skáču z lietadla, zo skál /ako ten v tej reklame čo chodí dookola/ a podobné veci.
myslím že tu je to trochu viac pod kontrolou, a je zatým veľa suchého tréningu, čo nikto nevidí. je to ako trénovať na papier 20rokov a keď sa tasí a mieri na človeka tak je strelec v pr..li. a to si myslel aký je kápo že dáva desiatky na strelnici. strelecké umenie je jedna vec, psychické schopnosti druhá. Niekto to v sebe má prirodzene, niekto musí vypestovať. Dokiaľ to človek neskúsi tak nevie.
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

Ja chapem rozdiel v treningu, ale neviem ci by som chcel byt v pozicii toho utocnika, aby na mna ktosi mieril ostrou. Pokial nie je clovek LEO, tak si na to len tak nezvykne a ja osobne zatial nepoznam cloveka, ktoremu by som to dovolil. Situacia sa vyskytne zriedka, teda myslim situacia na pouzitie zbrane, zatial co trening mozes mat dennodenne. Z cisto filozofickeho pohladu mi pride dost nevhodne vystavovat sa smrtelnemu riziku len preto, aby som prezil situaciu, kde mi to riziko hrozi. Cisto teoreticky sa ti situacia na ulici nemusi stat za cely zivot a zomriet pri treningu mi pride prinajmensom zbytocne. Ja viem, trening je super a pripravi ta lepsie, len ked sa cosi pokazi, uz je neskoro. Samozrejme je to ine u LEO, kedze tam sa ti to moze stat aj niekolkokrat denne, preto aj ich trening vyzera inak.

P.S. A nahodou Roman v tej reklame je pohodak, len sa nevie nabazit adrenalinu :lol:
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

ano máš pravdu, trénig bude určite častejšie ako taká situácia, ale keďže patríme do úzkej skupiny ľudí, myslím strelcov a nositeľov zbraní všeobecne, ak chceme byt platnými a bezpečnými nositeľmi/obrancami mali by sme tú ťarchu rizika uniesť. pretože tým že jedného z nás niekto napadne on to nezvládne atd.. je to trochu horšie ako pri bežnom človeku, zoberú ti ten gun a je to vieš kde...
aj keď je to riziko malé, relatívne, tak tu je, a pokiaľ trénuješ seriozne riziko je väčšie pri ceste autom na strelnicu. a je to aj ten adrenalín, možno sa ho nevieme nabažiť my, neviem, ale každopádne viem že ho dokážem kontrolovať pri prudkom návale a to je pre mňa dôležité. Nepotrebujem to trénovať 10x do týždňa na niekoho mieriť, iba naozaj raz za čas, to telo si to pamätá, nauči sa stým žiť, až kým nakoniec zistíš že ti to vôbec nerobí problém.
a robiť útočníka ťa tiež naučí niečo, pozrieš sa nato z druhej strany čo nie je na zahodenie.
to sa ťažko takto všetko opisuje , lepšie 1 zažiť ako 1000krát o tom iba písať a hovoriť

a kto sa bojí tmy nech nechodí do lesa, ako 99% ľudí čo hovorí a píše o veciach ktoré nezažili ale sú najmúdrejší na svete
tým samozrejme nemyslím teba (aby sme sa nedostali do omylu)
tvoj trening, tvoja volba, tvoje riziko/neriziko/pohodlie, je totiž jednoduché neposúvať sa ďalej, ale vždy to ide ak sa chce
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, trochu sice odbocujeme od hlavnej temy prispevku, ale neda mi to: ja osobne by som takyto sposob treningu (s nabitou zbranou a zivym partnerom) rozhodne neodporucal. Je to porusenie prveho/najzakladnejsieho pravidla prace so zbranou - nikdy nemier na nieco co nehodlas zastrelit... Clovek moze mat stokrat prst mimo spuste, moze sa stat cokolvek (od psychickeho/fyzickeho zlyhania az po zemetrasenie :roll: :) a nestastie je na svete :? Navyse pri treningu so zivym partnerom aj tak na neho nakoniec nevystrelis, takze aky ma vyznam mat zbran nabitu ? To uz radsej trenuj tuto situaciu so zivym partnerom s vybitou zbranou, a potom to iste/podobne s papierovym fototercom na ktory naozaj budes moct vystrelit...

Inak, je vela skutocnych odbornikov na obrannu strelbu ktori napriklad 'susenie' neodporucaju, pretoze vytvara nespravne navyky - napr. ak clovek trenuje tasenie, casto to robi v statickej polohe, ak to robi povedzme v obyvacke tak samozrejme nemoze na konci vystrelit (maximalne tak raz 'cvaknut'), co ale tiez moze posobit skor kontraproduktivne - v real situacii sa moze stat ze prave kvoli tomu psychika 'zamrzne' - nastava situacia ktora sa v podstatnom bode odlisuje od toho co ma clovek natrenovane a ulozene v muscle-memory, atd. Rovnako sa moze stat ze 'zamrzne' po prvom vystrele (jednako to tak ma 'nacvicene', a jednako ho 'prekvapi' hluk vystrelu a spatny raz). Podobne ako IPSC vytvara nespravne navyky (namiesto uhybania sa hrozbe, zhodnotenia situacie a hladania krytu clovek na mieste tasi zbran a 'riesi' situaciu, zvycajne 'dvojstrelmi', atd.), tak aj susenie ma svoje slabosti a nemusi platit ze cim viac treningu (nie uplne idealneho) tym je clovek lepsie pripraveny na real hrozbu.

A co sa tyka israeli combat shooting, vo vseobecnosti je to dobry system, ale tiez ma svoje vyhody/nevyhody (a niektore techniky/postupy zavisia od konkretnych instruktorov), ale napriklad tym ze sa svojou podstatou jedna o 'bojovu strelbu', neuci rozne moznosti uteku a pod. A ak hovorime o pouziti zbrane proti neozbrojenemu pachatelovi (tema tohto prispevku), v nasich podmienkach je pre bezneho cloveka podstatne utok sice za 1. prezit, ale zaroven vzhladom na nasu legislativu podla moznosti neprekrocit medze zakona umoznujuce pouzitie zbrane (ak clovek nie je LEO, nie vzdy je nutne za kazdu cenu vyradit utocnika z boja ako to uci israeli combat system... )

Tolko moj nazor,


Gunslinger
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

velmi dobre si to napísal,

pravda každý systém má svoje nevýhody, aj to sušenie ako si napísal veľmi trefne,
záleží aj od inštruktora ako si napísal, ale jednu vec si myslím že nemožno podceniť v sušení, tú pohybovú pamäť na daný typ tasenia postoja adt.
my sa snažíme robiť to čo najpestrejšie aby sa nijaká technika nestihla premeniť na tebou spomínaný psychický blok typu, tasím a necvaknem lebo som v obývačke atd.
sme si tohto všetkého vedomí, nesušíme 10h denne, to isté dokola a dokola, to verím že by ma to tak zblblo že by som v reale už nevystrelil,
ako keď niekto trénuje sebaobranu a sparingovi na konci vždy podá ruku aby mu pomohol zo zeme a potom to spraví pri vlastnej skutočnej obrane, čo sa aj naozaj stalo.
myslím že to trénuje tak aby sme to nespavili.
pokiaľ ide o to mierenie nabitou/nenabitou nemáš pravdu že to môžem aj s nenabitou aj keď to permanentne robíme tak, nie sme žiadny sebevrazi,

hneď na sebe spoznáš ten rozdiel, a to že nakoniec nevystrelím nehrá rolu, proste nechcem ani ak to bude naozaj, iba vtom najhoršom možnom prípade,

a apropo máme porobené aj mydlové nábojnice takže občas to celé urobíme s tým že naozaj vystrelím, a viem aké to je zamieriť na človeka a streliť, obyčajným mydlom alebo FXkom, takáto vec ti dá viac ako 1000nábojov na fotopapier ktorý stojí a čaká kým to do neho napáliš !
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

polucias: Asi sa zhodneme ze v tomto sa nezhodneme :-)

- ak clovek v hlave rozlisuje medzi 'nabitou' a 'nenabitou' zbranou (pises ze je v tom znacny rozdiel), znamena to ze niekde je chyba/problem. Clovek by mal akukolvek zbran schopnu ostrej strelby povazovat vzdy za 'nabitu' (aj ked ju zrovna trikrat skontroloval ze je prazdna), a nikdy s nou nemierit na nic co nechce zastrelit

- ak z nej pri treningu nevystrelis, nie je ziaden dovod aby bola nabita (vid hore) okrem mozno 'zvyseneho adrenalinu' a znacne zvysenej pravdepodobnosti ze sa stane nestastie. Bezny clovek ma mozno 0.01% pravdepodobnost ze ju raz bude musiet pouzit, ak s nou ale mieris na ineho cloveka a iny clovek mieri nabitu zbran na teba x-krat do mesiaca (aj ked v ramci treningu), pravdepodobnost ze sa stane nehoda je daleko daleko vyssia

- snad kazdy clovek ktory pravidelne trenuje strelbu/cisti zbrane/... aspon raz za zivot zazije AD (accidental discharge - vystrel v momente ked ho neplanoval)...

- ci pri treningu pouzivate FX a pod. v podstate nehra az tak velku rolu, ano - mozno to da treningu trochu realistickejsi podton, ale stale je to len simulacia podobna airsoftu/paintballu/... (v podvedomi vies ze ze smrtelne ublizit nemozes a vie to aj 'utocnik'). Ma to svoj vyznam, ale rovnako ma aj strelba na fototerce a pod.


Kazdopadne len dufam ze sa nikomu nic nestane, a ze s tym prestanete skor nez sa nieco stane (statistika nepusti - rovnako ako prislovie - dovtedy sa chodi s krcahom na vodu... :roll: :-)


Howgh,

Gunslinger
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

tango :stotožňujem sa plne stým čo si napísal
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

neviem ako chceš porovnávať fototerč s človekom,
vyskúšaj si to a uvidíš, je vidieť že si to ešte neskúsil nikdy, fakt je to rozdiel,
tango to tu dobre popísal,
inak vo mne konkrétne ako si sa snažil hladať chybu tak asi nieje,
ja stým práveže nemám problém či je nabitá, či nie, stále pristupujem rovnako zodpovedne a nijak to moju psychiku nemení.
ale je jasné že s mydlom viem že nemôžem ublížiť ale idem na maximalnu možnú hranicu simulácie,
hadam by si nechcel aby som strielal ostrými na chlapa v nepriestrelnej veste aby som ved že to dokážem,
ja viem že áno, a viem že tento typ treningu ma posúva ďalej, a ver mi nepotrebujem aby sa niečo stalo. nikomu to nevnucujem, je to moja volba ale niekoľko ľudí ktorý mali podobný názor ako ty po skúške už len nenabitou sa rozklepali, potom povedz kto je na takýto stret pripravený viacej,

podla mna je jedno či si z OZ alebo civil, ak máš zbraň máš byť pripravený na všetko
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

tango: Odpisal si ked som zrovna pisal to hore :-) Suhlasim, aj ked ty si trochu specificky priklad a je velky rozdiel v treningu LEO a treningu beznych ludi. Pri LEO su to rizika spojene s pracou/povolanim, a neda sa im vyhnut. Pre bezneho cloveka/civila to ale mozu byt zbytocne rizika, a aj ak clovek je spickovo natrenovany a zbran je predlzenim jeho ruky, akonahle trenuje s niekym inym (nie profesionalom/LEO) ten na tom nemusi byt rovnako. A samozrejme tiez je rozdiel ak profik/LEO pri treningu pri pohybe zamieri sebe alebo kolegovi na nohy (pricom pravdepodobne ma na sebe vestu, atd.), a rozdiel ak niekto ucelovo mieri nabitou zbranou medzi oci sparring-partnerovi.

polucias: Uz som sice 'hauk', ale rozdiel medzi strelbou na fototerc (ci uz pohyblivy alebo staticky) a na cloveka pri dobre urobenom treningu nie je velky, a kludne si mysli ze som to nikdy neskusil :wink: Teraz hovorim o strelbe samotnej (a ver mi ze v case medzi tym nez strela opusti hlaven a strela zasiahne ciel sa clovek nepohne viac nez fototerc :-)

A nehladam v tebe chybu, len si napisal ze mierenie na cloveka s nabitou zbranou ta psychicky posuva na inu uroven ako mierenie s nenabitou:
polucias napísal:vyzerá to hazardne, to je pravda, ale posúva ťa to psychicky na inú úroveň !
a na toto som reagoval.

Ako pises, clovek ktory sa 'rozklepe' ak ma na niekoho namierit uz len nenabitou zbranou asi nebude kriticku situaciu zvladat dobre, aj ked opacny extrem podla mna (ak nie si LEO) tiez nie je moc dobry - vid deti co drvia pocitacove hry, vynuluju psychicke bloky, a potom so zbranou nabehnu do skoly... Navyse z legislativneho hladiska je tiez velky rozdiel medzi zasahom LEO, a NO/KN...

Jeden instruktor/odbornik (amik) mi raz povedal ze moze ludi naucit celit tisic roznym kritickym situaciam, a aj tak ak sa raz dostanu do realnej, pravdepodobne bude odlisna, a ak nebudu schopni flexibiline sa jej prisposobit, neskonci to dobre. V reale moze clovek skor cakat ze taka situacia nastane ked zrovna bude vykladat do auta nakup z Tesca, manzelka bude sediet v aute a deti pobehovat okolo, a clovek moze byt aj tym najsamvacsim profikom israeli combat shootingu, alebo schopnym vytasit za 0.7s a dat na 15m ranu medzi oci, ak tych pachosov (ci uz ozbrojenych strelnymi zbranami alebo inak) bude viac aj tak mu to nepomoze :?

Uz to ale asi nema vyznam dalej rozpitvavat takze sa radsej vratme spat k povodnej teme - pouzitie zbrane na neozbrojeneho pachosa...


Gunslinger
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

Ja by som este len dodal, ze trening LEO a civila sa vzdy bude lisit v jednej podstatnej veci. LEO su trenovani profi instruktormi (aspon by mali byt), ktory vacinou vedia co je efektivne preto, lebo to zazili. Civil trenuje mnohokrat len podla toho, o com si mysli, ze je efektivne, co nie vzdy musi byt pravda, vid napr. IPSC navyky vs. real.
sano2
častý prispievateľ
Príspevky: 673
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa sano2 »

tak ja napríklad si beriem príklad z Briusa Willisa a z Pištu Segala, ale chalani trénujte koľko chcete, príde Chuck Noris s sme v prdeli všetci :lol: :lol: :lol: :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"