Člen streleckeho klubu a skupina E

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Peter, moja otázka smerovala k tomu, či nechceš mať tú opciu, že tam budeš môcť legálne vložiť aj 30-ranový zásobník...
:wink:
Pokiaľ ide o samonabíjaciu upravenú zo samočinnej, toto ustanovenie sa nevzťahuje na novovyrobené AR-15. V obehu sú aj nejaké scivilnené M16, ale tie sa zrejme nechystáš kúpiť. O scivilnených novších M4 u nás ani neviem. Ak sú, tak istotne len kusovo. Čiže rozumieš tomu správne, neboj, nechcel som ťa opravovať.
8)
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Nie nie ja dakujem za kazdy takyto komentar lebo ma to nuti zamysliet sa a nie len hlupo nasledovat to co niekto povie.
A zaroven mi to pomoze nedostat sa do pruseru lebo nieco podcenim.
Jedna sa o novo vyrobenu AR15. A dakujem aj za supervysvetlenie.. zas som o cosi mudrejsi.

Ako idealne by som chcel poriesit aj tu vynimku problem je ale ci to bude pre mna jednoduche kedze clen klubu som od dnes. Dlhou som sportovo nestrielal ani na sutaze som nechodil takze to mozno tak o rok skusim. Musim si to este dostudovat. Len tato moznost kupy mi padla trosku ako z jasneho neba tak teraz nahanam co sa da :D
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jasne, smeroval som k tomu, že pri procese žiadania o výnimku ide/môže ísť o to, čo tvoj nový klub strieľa a aké potvrdenie ti je schopný/ochotný vystaviť pre tieto účely. Preto som sa pýtal, či ti je jedno, aký klub to bude a primárne ti stačí len to "E". Ale veď sám uvidíš. Rozpozeráš sa, uvidíš, ako ťa to chytí a potom sa môžeš odraziť ďalej.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Dakujem za podporu aj nasmerovanie. Poslednu dobu mam dost nabity studjne / pracovny program ale snad sa coskoro zbavim tej studijnej casti a potom sa chcem aktivnejsie povenovat zbraniam (hlavne tie vedomosti oprasit). Mozno nejake kurzy nech nenachytam hned na zaciatku nejake blbe navyky a od toho sa odpichnem. Fuu ale ale dlho som sa na nic tak netesil :D
dusky
prispievateľ
Príspevky: 161
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa dusky »

@peter: jasne - do tych 300mm to ber len ako moznost (rozumej nemusis mat E, zasobniky do 20 ran)

S tou vynimkou je to inak zaujimave - ak nemas vynimku - nesmies taky zasobnik ani vlastnit ak mas k tomu zbran (nestaci, ze si ho nezasunul do zbrane).
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Zaujímavé ako zaujímavé... je to paškvil. Ale vzhľadom na okolnosti, vďaka Bohu aj za neho.
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Hmm ale podla clanku https://legistelum.sk/pozor-blizi-sa-te ... -jun-2022/

textu:
„Nadlimitný“ zásobník ako taký NIE JE ZAKÁZANÝM DOPLNKOM. Ak ste vlastníkom zbrane do ktorej chce kúpiť nadlimitný zásobník, musíte pri kúpe predložiť preukaz zbrane s na ňom uvedenou výnimkou na ich nadobúdanie. OSOBY, KTORÉ NEVLASTNIA ZBRAŇ NA DANÝ ZÁSOBNÍK, ALEBO NEMAJÚ ZP VOBEC môžu takéto zásobníky kupovať VOĽNE. Zbraň sa stáva zakázanou až keď je v nej takýto zásobník zasunutý. Ak vám náhodou vypadne, je zbraň opäť eurokompatibilná.
... mi vychadza, ze ked kupim zasobnik pred nadobudnutim zbrane tak staci, ze ho do zbrane nevlozim. Po nadobudnuti zbrane by som dany zasobnik nemal ani nadobudnut.
dusky
prispievateľ
Príspevky: 161
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa dusky »

Vychadza ti to zle :) Opat radim - citaj zakon - nie vysvetlenia, ktore sa netykaju Tvojej situacie.
Clanky casto vysvetluju konkretnu situaciu. Ano, zasobnikov si mozes kupit kolko chces a akych chces (AVSAK ak mas zbran, ktora by bola s tym zasobnikom posudena ako zakazana - nesmies mat bud zbran, alebo zasobnik ;))


Paragraf 8

(6) Držiteľ krátkej samonabíjacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom alebo krátkej opakovacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom nesmie byť držiteľom zásobovacieho zariadenia s kapacitou väčšou ako 20 nábojov, ktoré môže byť vložené do tejto zbrane, ak mu nebola udelená výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane. Držiteľ dlhej samonabíjacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom alebo dlhej opakovacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom nesmie byť držiteľom zásobovacieho zariadenia s kapacitou väčšou ako 10 nábojov, ktoré môže byť vložené do tejto zbrane, ak mu nebola udelená výnimka na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane.

Nikde tam nie je ziaden casovy test, ze co si nadobudol skor. Nesmies byt drzitelom.


A teraz sa este mozeme zamysliet, co v pripade, ze mas ARku s vynimkou a kupis si druhu, kde nemas vynimku (lebo vynimka je k zbrani co si mal pred 1.2.), a samozrejme vlastnis 30 ranove zasobniky k tej prvej, ale podla zakona vyssie ich nesmies vlastnit k tej druhej ;)
(spoiler - osobne odpoved nemam…)
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Umyselne cesnsored
***** ****** ***** ****** ***
Naposledy upravil/-a peter9898 v 14 Apr 2022, 14:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Peter, toto by bolo na veľmi dlhé a svojej podstate zbytočné verbálne cvičenie... Domnievam sa, že v aplikačnej praxi bude rozhodujúcim kritériom pre posudzovanie zákonnosti či protizákonnosti nie tak samotné vlastníctvo, resp. držba, "nadlimitných" zásobníkov, ale ich použitie v zbrani, prípadne jasný a jednoznačný úmysel použiť ich.
Vymožiteľnosť ustanovenia zakazujúceho osobe, ktorá je držiteľom určitého druhu zbrane, držanie zásobníka, ktorého držba je však povolená všetkým ostatným osobám a ktorého držba nie je njako zvlášť povoľovaná ani evidovaná a zásobník nie je nijako zvlášť označený, je pofidérne. Spôsobov, ako takéto ustanovenie zákona obchádzať prinesie ľudová tvorivosť viacero. Aj ty si jeden naznačil. Debatu to však nijako zvlášť neposunie a na verejnom fóre sa skôr môže stať, že tým dáme niekomu inšpiráciu, aby pouvažoval o ešte striktnejšej regulácii.
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Ano v tomto mas pravdu a preto som aj zvazoval ci to tu vobec pisat pretoze moj ciel nieje to obchadzat ani niekomu davat navody a inspiracie ako to robit.
dusky
prispievateľ
Príspevky: 161
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa dusky »

vystihli ste moje pocity pani, je to velmi nestastne napisane, dufam, ze sa na to v novele zameraju a spravia to “vykonatelnejsie”. Inak tu budeme mat donekonecna akurat vykladove naucne okienka a prax si zlepia pri prvej potrebe.

Osobne som v tomto opatrny - nechces byt trofej chyteneho “teroristu” s vrazednym zasobnikom a ine ideove floskuly, co sa hodia na podporu dalsej regulacie
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Presne tak ako vravis .. ono si myslim, ze najvacsi hon na carodejnice by bol zo strany medii a nejakeho odhodlaneho medialneho experta ale na sebe to skusat nechcem :D .. Ale tak ja v tejto oblasti este len zacinam a ako mi jeden pan pri registracii do klubu povedal.. bude mensi zasobnik menej vystrielam a teda usetrim :D
dusky
prispievateľ
Príspevky: 161
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa dusky »

Z praktickeho hladiska (ak nesutazis - tam vynimku dostanes lebo je narokovatelna za splnenia podmienok), to, co ti bez vynimky chyba je prave nacvik manipulacie s touto velkostou zasobnikov. Malo kedy nabijes 30 do zasobnika ;) Avsak tu manipulaciu nejak cvicit treba - takze nejake cvicaky kym nemas vynimku.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Radšej najprv zopakujem, že oproti tomu, aký prúser sa črtal, nie je táto úprava až taká hrozná. Napriek tomu, čo všetko sa nakoniec podarilo uhrať (a za to vďaka všetkým, ktorí sa pričinili, určite aj chlapom z LT), stále je to z môjho pohľadu paškvil. Že keby bola (politická) vôľa, čosi sa dalo upraviť aj lepšie, nám dokazuje aj novela prijatá v ČR.
8)
A teraz k veci, predstavme si veľmi reálnu situáciu: osoba dnes spĺňa podmienky na udelenie výnimky (E - športová činnosť v klube, ktorý sa venuje napríklad IPSC) a nadobudne AR-15 + "veľkokapacitné" zásobníky. Táto výnimka môže byť aj časovo ohraničená... V každom prípade, osoba neskôr prestane spĺňať podmienky členstva v takom klube, alebo zanikne klub, ale AR-15 si chce - hoci aj bez 30-ranových zásobníkov - nechať za rovnakých podmienok, za akých ju môžu nadobúdať a držať ostatní "Éčkari" (teda bude členom nejakého klubu aj naďalej). Čo spraví? Predá zásobníky a podpíše čestné vyhlásenie, že viac žiadny nemá? No... obávam sa, že také jednoduché to v praxi istotne nebude.
:twisted:
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"